CEO

Szczęśliwa trzynastka

Trzynaście. Tyle właśnie galerii przemysłowych opublikowaliśmy dotąd na łamach miesięcznika CEO. Philip Kotler modyfikując swoje wyobrażenia o najbliższej przyszłości marketingu, ocenia, że szczególnie skuteczną jego formą staje się public relations. Każda z naszych galerii jest opowieścią o kolejnej firmie. Szukamy odpowiedzi, jak dalece firmy potrafią ciekawie zaprezentować się poprzez zdjęcia. Pierwsza galeria opowiadała o Odlewni Żeliwa w Śremie. Ostatnia, grudniowa, o fabryce Porsche AG.

Trzynaście. Tyle właśnie galerii przemysłowych opublikowaliśmy dotąd na łamach miesięcznika CEO. Philip Kotler modyfikując swoje wyobrażenia o najbliższej przyszłości marketingu, ocenia, że szczególnie skuteczną jego formą staje się public relations. Każda z naszych galerii jest opowieścią o kolejnej firmie. Szukamy odpowiedzi, jak dalece firmy potrafią ciekawie zaprezentować się poprzez zdjęcia. Pierwsza galeria opowiadała o Odlewni Żeliwa w Śremie. Ostatnia, grudniowa, o fabryce Porsche AG.

Największym redakcyjnym zaskoczeniem jest dla nas to, że najbardziej fascynujące zdjęcia, w jakże bogatym wyborze, otrzymaliśmy od Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów". Zanim obejrzeliśmy zdjęcia z największej polskiej dziury w ziemi, sądziliśmy, że w najlepszym wypadku interesująca okazać się może fotografia najdłuższego wyciągu narciarskiego w centralnej części kraju, zlokalizowanego na kopalnianej hałdzie. Na taką nie starczyło miejsca, inne zdjęcia niewspółmiernie zaskakiwały swą tematyką.

Zobacz również:

1. Bełchatów - Kopalnia odkrywkowaKliknij, aby powiększyć1. Bełchatów - Kopalnia odkrywkowaW galerii pokazywaliśmy zdjęcia bardzo różnych firm, zważywszy na profil produkcji czy usług. Dominującą grupą są największe przedsiębiorstwa. KWB "Bełchatów" to perła w koronie (generująca największe zyski w holdingu) BOT Górnictwo i Energetyka Grupa Kapitałowa SA. Holding w 2004 r. miał 6,8 mld zł przychodów ze sprzedaży ogółem, co zapewniło mu piętnaste miejsce pośród 500 największych firm w Polsce. W grudniu minionego roku po raz pierwszy opublikowaliśmy zdjęcia firmy spoza Polski - fabryki niemieckiego koncernu Dr. Ing. HcF Porsche AG, który w ostatnich swych danych wykazał przychody 2,85 mld euro. Wprawdzie pośród wybranych pięciu nie ma zdjęcia z tej firmy, ale stało się tak dlatego, że ta edycja CEO zawiera dodatek motoryzacyjny, w samym miesięczniku nie publikowaliśmy zdjęć o takiej tematyce.

2. Warszawa - Lotniczy kurierKliknij, aby powiększyć2. Warszawa - Lotniczy kurierBohaterem pięciu z trzynastu galerii były firmy, które należą do grona 500 największych. Oprócz BOT Górnictwo i Energetyka GK, był także Alstom, koncern obecny w 70 krajach. Jego polska odnoga zajęła 236 miejsce w rankingu 500 Rzeczpospolitej, a zdjęcia pochodziły z zakładu w Elblągu, produkującego turbiny parowe i gazowe, turbogeneratory. Mennica Polska, której największym akcjonariuszem jest Zbigniew Jakubas, to 370 firma ze wspominanej listy. Blisko tej spółki w rankingu znajdowała się Huta Szkła Krosno (397 miejsce), a na 411 znalazł się Esselte Polska, ze swą fabryką papieru w Kozienicach, gdzie wprowadzono japoński system zarządzania Kaizen.

W galerii prezentowały się więc spółki z GPW. Wspominana już Mennica Polska i Huta Szkła Krosno, ale także "Wólczanka". Znana spółka i marka, tyle że spoza listy 500. Innym bohaterem spoza listy była firma TNT Express Poland, część międzynarodowego koncernu zajmującego się lotniczym przewozem przesyłek.

3. Kozienice - Kolor papieruKliknij, aby powiększyć3. Kozienice - Kolor papieruPokazywaliśmy wschodzące gwiazdy rynkowe. Tu wymienić trzeba stocznię jachtową Ostróda-Yacht, podbijającą międzynarodowe rynki, która szybko potrafiła zwiększyć swe przychody kilkunastokrotnie, a także Kross z Przasnysza. Ta firma zaczynała w 1990 r. jako sklep bydgoskiego Rometu, później zajmowała się importem rowerów z Włoch, od 1995 - montażem rowerów, a od 1999 - ich produkcją, zdobywając ok. 40% krajowego rynku.

Trzy bodaj najbardziej nietypowe firmy, które pojawiły się w naszej galerii, to: Odlewnia Żeliwa w Śremie i PZL Świdnik, z tego względu, że jest połączenie wkraczającej nowoczesności z motywami znanymi sprzed lat, gdy nadal trzeba sięgnąć po... kowadło, oraz Dominium szczyrzyckie prowadzone przez cystersów, produkujące piwo klasztorne i wyroby mleczarskie.

Dominium reprezentujące interesy opactwa cystersów w Szczyrzycu to najmniejsza z "firm" opisywanych dotąd w "Galerii przemysłowej". Miesięcznik CEO najwięcej uwagi poświęca dużym przedsiębiorstwom. Zdarzają się wyjątki, gdy opowieść o firmie jest ciekawa, w przypadku naszej galerii: poprzez materiał zdjęciowy.

Galeria przemysłowa to czterokolumnowa rubryka CEO, prezentująca w formie fotoreportażu firmy, których działalność zainteresowała redakcję od strony wizualnej. Prezentacja taka jest bezpłatna, warunkiem wzięcia udziału w comiesięcznym "konkursie" do łamów Galerii przemysłowej jest dostarczenie do redakcji interesującego zestawu zdjęć.

4. Elbląg - W turbinieKliknij, aby powiększyć4. Elbląg - W turbinie5. Świdnik - Fabryka śmigłowcówKliknij, aby powiększyć5. Świdnik - Fabryka śmigłowców

Czekamy na kolejne fotografie, ale przyznajemy, że selekcja będzie nie mniej rygorystyczna, bo zależy nam na wyróżnianiu najlepszego marketingu poprzez zdjęciowy public relations.