Produkty Apple'a: najczęściej zadawane pytania

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Power Macach, iMacach i iPodach.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Power Macach, iMacach i iPodach.

Co kilka miesięcy pojawiają się nowe generacje komputerów, odtwarzaczy MP3 i programów Apple'a. Czasami są to produkty przełomowe, takie jak nowe MacBooki Pro i iMaki z procesorami Intela, a czasami stare modele ze zmienionymi funkcjami i wyposażeniem. Uzyskanie bardziej szczegółowych informacji na temat tych komputerów może być czasami trudne. Z tego powodu redakcja Macworlda przygotowała odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące sprzętu z jabłuszkiem. Skupimy się na komputerach wyposażonych w procesory PowerPC, ponieważ w momencie przygotowywania tego numeru Macworlda modele z układem Intela nie były jeszcze dostępne w polskich sklepach.

iMac: multimedialny kombajn

Kliknij, aby powiększyćiMac G5 jest dostępny w dwóch wariantach. Pierwszy został wyposażony w ekran LCD o przekątnej 17 cali i procesor PowerPC G5 1,9 GHz (cena 5700 zł), natomiast drugi model dysponuje wyświetlaczem 20 cali i procesorem o zegarze 2m1 GHz (cena 6700 zł). W zestawie można znaleźć wbudowaną kamerę iSight, pilota zdalnego sterowania, nowe oprogramowanie Front Row i Photo Booth, napęd SuperDrive 8x oraz karty AirPort Extreme i Bluetooth.

Zobacz również:

Czy to jest stary iMac G5 z niewielkimi ulepszeniami?

Nie do końca. Nowy iMac został umieszczony w cieńszej obudowie, której zawartość została znacznie zmodyfikowana. Najważniejsze nowości to pojawienie się dwóch nowych technologii, a mianowicie szybkich pamięci RAM typu DDR2 oraz magistrali PCI Express. Oznacza to, że nowe komputery są znacznie szybsze niż poprzednia generacja.

Gdzie znajduje się kamera iSight? Czy można ją wyjąć lub wyłączyć?

Kamera iSight została umieszczona nad wyświetlaczem w środkowej części obudowy. Oznacza to, że nie można jej wyjąć, gdyż jest wbudowana na stałe. Po prawej stronie obiektywu znajduje się zielona kontrolka, która zapala się podczas korzystania z kamery. Ponieważ nie ma żadnej zewnętrznej osłony obiektywu, osoby obawiające się o swoją prywatność mogą zasłonić obiektyw zwykłą karteczką samoprzylepną.

Kliknij, aby powiększyćCzy wbudowana kamera iSight jest lepsza niż jej wersja zewnętrzna?

Apple twierdzi, że to stwierdzenie jest prawdą. Jednak w przeciwieństwie do zewnętrznego odpowiednika, wbudowana kamera robi zdjęcia w rozdzielczości VGA (640 x 480) - nawet najtańszy aparat cyfrowy zapewnia lepsze parametry.

W jaki sposób działa pilot zdalnego sterowania?

Sygnały zdalnego sterowania są przesyłane w podczerwieni. Niewielki odbiornik został ukryty za logo Apple'a z przodu obudowy komputera. Co ciekawe, identyczny pilot jest sprzedawany jako dodatek do iPoda. Posiadacze nowego doka mogą używać tego pilota do sterowania iPodem na odległość. Wcześniej należy jednak skonfigurować pilota w celu współpracy z komputerem lub odtwarzaczem MP3.

Czy mogę podłączyć mojego iMaca do telewizora i używać na nim programu Front Row?

Oczywiście. W sprzedaży dostępne jest urządzenie o nazwie Apple Video Adapter, które umożliwia wykonanie tej czynności. Należy jednak pamiętać, że należy umieścić komputer blisko telewizora, gdyż kabel ma ograniczoną długość. Po drugie, obraz wyświetlany na ekranie telewizora będzie miał niższą rozdzielczość niż na wyświetlaczu iMaca.

Czy program Front Row stanie się dostępny również dla innych komputerów Apple'a?

Już tak się stało. MacBook Pro - komputer przenośny, który zastąpi PowerBooka, również został wyposażony w pilota i program Front Row. Można się więc spodziewać, że również nowe generacje innych modeli zostaną wyposażone w te przydatne opcje. Apple twierdzi jednak, że Front Row nie będzie oficjalnie dostępny w celu instalacji na starszych Macach.

Do czego tak naprawdę służy program Photo Booth?

Photo Booth nie zapewnia żadnych rewolucyjnych funkcji, gdyż jego głównym celem jest przedstawienie możliwości wbudowanej kamery iSight. Za pomocą tej aplikacji można sfotografować osobę, która aktualnie korzysta z iMaca. W czasie robienia zdjęcia ekran komputera błyska, co przypomina użycie lampy błyskowej. Aby zrobione zdjęcie było bardziej interesujące, można zastosować jeden z 16 efektów specjalnych. Gotowe zdjęcia można błyskawicznie przesyłać do programów iPhoto, Mail lub Address Book, a także zapisywać jako ikony.

Żegnamy modemy

Wraz z wprowadzeniem pierwszego iMaca Apple wyeliminował stacje dyskietek. Teraz nadszedł czas na pozbycie się modemu telefonicznego. Ten fakt nie powinien dziwić ze względu na rosnącą popularność łączy DSL i połączeń bezprzewodowych.

Większość nowych komputerów w ofercie Apple'a nie ma już takiego urządzenia - obejmuje to iMaki G5 i Intel, MacBooki Pro oraz Power Macintoshe. W razie potrzeby można dokupić zewnętrzny modem USB.