Bezpieczeństwo w pigułce

Nie dajesz sobie rady z konserwacją i zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa Windows? Powiemy ci, co zrobić, aby poczciwe okienka same o siebie zadbały.

Nie dajesz sobie rady z konserwacją i zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa Windows? Powiemy ci, co zrobić, aby poczciwe okienka same o siebie zadbały.

Zazwyczaj nasze porady i wskazówki zapoznają czytelnika z zasadami korzystania z Windows, które dyktuje system. Tym razem postanowiliśmy podejść do sprawy inaczej i wskazać sposoby, dzięki którym Windows uwolni cię od żmudnych operacji konserwacyjnych, a także zadba o swoje bezpieczeństwo. Wykorzystując możliwości systemu operacyjnego, szybko się przekonasz, że twój komputer jest bardziej samodzielny, niż sądziłeś. Pamiętaj jednak o zachowaniu wszelkich środków ostrożności, zwłaszcza stosuj się do porad na temat zabezpieczenia najważniejszych danych, jakie dajemy w dalszej części tego artykułu.

Zobacz również:

Ale to nudne i męczące!

Okno, które powinieneś znać na pamięć. Systematycznie sprawdzaj błędy, defragmentuj i zabezpieczaj dane.Kliknij, aby powiększyćOkno, które powinieneś znać na pamięć. Systematycznie sprawdzaj błędy, defragmentuj i zabezpieczaj dane.Komu chce się w nieskończoność powtarzać skanowanie twardych dysków w poszukiwaniu wirusów, przeprowadzać okresową defragmentację danych czy tworzyć kolejne zapasowe kopie plików? Skoro do tej pory nic się nie stało, może nie ma sensu tego robić? Zawsze jest sens! Zaniechanie wspomnianych czynności to pierwszy krok na drodze do zanieczyszczenia systemu operacyjnego, spowolnienia pracy komputera, a w skrajnych wypadkach utraty ważnych danych. Teoretycznie powinieneś sporządzać zapasową kopię wszystkich plików po zakończeniu każdego dnia pracy. Dla własnego dobra warto przyzwyczaić się do samodzielnego wykonywania takiej operacji, wybierając jako miejsce docelowe nośnik CD, DVD lub zewnętrzny twardy dysk. To o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie, niż pozostawienie kopii zapasowej w komputerze. Oczywiście większość zewnętrznych programów zapewnia wygodny terminarz, który w ściśle określonym czasie automatycznie rozpocznie kopiowanie danych. Przynajmniej raz na tydzień uruchom skaner antywirusowy i sprawdź, czy twój komputer nie ukrywa niebezpiecznych gości. Pozostaje jeszcze defragmentacja oraz poszukiwanie ewentualnych błędów na twardym dysku. W tym wypadku, mimo że obie operacje mają strategiczne znaczenie dla wydajności i stabilności pracy, nie musisz skrupulatnie przestrzegać terminów. Sam zauważysz skutki bałaganu. Jeśli nie możesz systematycznie wykonywać powyższych działań, przerzuć część tej katorżniczej pracy na Windows.

Najlepszym sposobem jest skorzystanie z systemowej funkcji Zaplanowane zadania (ang. Scheduled Tasks), ale konieczne są drobne przygotowania. W systemach Windows 98 oraz Me otwórz program ScanDisk i na karcie Zaawansowane zaznacz opcję Nigdy w sekcji podsumowania. W głównym oknie narzędzia dodatkowo wybierz opcję automatycznego naprawiania wykrytych błędów. W systemach Windows 2000 oraz XP otwórz Notatnik lub dowolny edytor tekstu. Wpisz y, naciśnij klawisz [Enter], a następnie zapisz plik pod nazwą c:\y.txt. Pamiętaj, że niektóre z zaplanowanych zadań w Windows XP nie zostaną uruchomione, jeśli nie masz hasła logowania do systemu. Użytkownikom Windows 2000 zalecamy dodatkowo pobranie bezpłatnego narzędzia AutoDeFrag (www.morphasys. com/autodefrag) i umieszczenie go w katalogu WINNT na dysku C.

Teraz jesteś gotów do korzystania z Zaplanowanych zadań.

Zaplanowane i wykonane

Skanowanie twardego dysku będzie się od tej pory odbywało automatycznie. Zaplanowane zadanie zostało skonfigurowane.Kliknij, aby powiększyćSkanowanie twardego dysku będzie się od tej pory odbywało automatycznie. Zaplanowane zadanie zostało skonfigurowane.W Windows XP przechodzisz do menu Start, wybierając następnie Akcesoria, a z nich Narzędzia systemowe. Znajdziesz tam przycisk Zaplanowane zadania. Po jego wybraniu i uruchomieniu narzędzia, interesuje cię pozycja Dodaj zaplanowane zadanie. Gdy kreator zaplanowanych zadań poprosi o wybranie programu z listy, możesz zaznaczyć cokolwiek. Odpowiednich zmian dokonasz później. Ustalasz nazwę zadania, częstotliwość, a także dokładny czas jego rozpoczęcia. Następnie podajesz nazwę użytkownika oraz hasło. Ostatnie okno kreatora zawiera niezwykle ważną opcję, którą musisz zaznaczyć (Otwórz okno Zaawansowane właściwości dla tego zadania, kiedy kliknę przycisk Zakończ). Kolejne okno dialogowe zawiera trzy karty, z których powinieneś wybrać Zadanie. Najważniejsza jest zmiana wartości pola Uruchom. W zależności od tego, co chcesz zrobić, wybierasz jeden z poniższych wariantów:

  • skanowanie twardego dysku w systemach Windows 2000 oraz XP - polecenie command /c chkdsk /r < c:\y.txt;
  • skanowanie twardego dysku Windows 98 oraz Me - polecenie scandskw /n;
  • defragmentacja Windows 2000 - polecenie autodefrag;
  • defragmentacja Windows XP - polecenie defrag c:;
  • defragmentacja Windows 98 oraz Me - polecenie defrag /all /noprompt /f.
Do skanowania twardego dysku w poszukiwaniu błędów oraz defragmentacji musisz utworzyć oddzielne zadania. Warto również pamiętać o kolejności ich wykonywania - skanowanie powinno poprzedzać defragmentację.

Schyłek niebezpiecznych czasów

Wybierz zaznaczoną na ilustracji przystawkę autonomiczną z podanej listy.Kliknij, aby powiększyćWybierz zaznaczoną na ilustracji przystawkę autonomiczną z podanej listy.W obecnych czasach problem bezpieczeństwa niejednokrotnie spędza wielu użytkownikom komputerów sen z powiek. Ze wszystkich stron jesteśmy atakowani przez nieskończoną liczbę komunikatów alarmowych pojawiających się w przeglądarce internetowej, kliencie pocztowym, programie antywirusowym, a także w innych aplikacjach, z których codziennie korzystamy. Śledzenie wszystkich parametrów odpowiadających za bezpieczeństwo systemu operacyjnego może przypominać wyczerpującą pracę na pełny etat. Na szczęście w Windows 2000 oraz Windows XP Professional znajduje się odpowiednie narzędzie do analizy oraz konfiguracji zabezpieczeń, które ci w tym pomoże. Jeśli masz system operacyjny Windows XP w wersji Home, dodatek Service Pack 2 powinien w pełni zaspokoić twoje potrzeby. Wspomniany wcześniej moduł nosi nazwę Konfiguracja i analiza zabezpieczeń (ang. Security Configuration and Analysis). Jego specyficzna konstrukcja pozwala na zbudowanie z różnych komponentów własnego systemu bezpieczeństwa. W dalszej części artykułu pokażemy ci, jak wszystkie te elementy złożyć w całość, przeprowadzić analizę i na podstawie jej rezultatów podjąć odpowiednie działania. Trzeba przy tej okazji podkreślić, że Konfiguracja i analiza zabezpieczeń nie obejmuje kwestii bezpieczeństwa zewnętrznego oprogramowania, ale może skutecznie i z jednego miejsca monitorować podstawowe parametry systemu operacyjnego. Zanim zabierzesz się za jakiekolwiek modyfikacje, pamiętaj o zabezpieczeniu najistotniejszych danych na wypadek nieprzewidzianych komplikacji. Po każdej zmianie testuj działanie programów oraz łączność z siecią lokalną lub Internetem. Polecamy lekturę ramki "Bezpieczny rejestr w Windows 98, Me, 2000 oraz XP".

Budujemy twierdzę

Decydujesz o poziomie ograniczeń, wybierając odpowiedni do swoich potrzeb szablon bezpieczeństwa.Kliknij, aby powiększyćDecydujesz o poziomie ograniczeń, wybierając odpowiedni do swoich potrzeb szablon bezpieczeństwa.Aby rozpocząć tworzenie własnego narzędzia odpowiadającego za kwestię bezpieczeństwa, zaloguj się do systemu operacyjnego Windows 2000 lub XP na prawach administratora, a następnie z menu Start wybierz polecenie Uruchom i wpisz mmc, naciskając [Enter]. Pojawi się okno Konsola. Z menu Plik wybierz Dodaj/Usuń przystawkę (w Windows 2000 znajdziesz je w górnym menu Konsola). W następnym oknie kliknij Dodaj. Na liście Dodawanie przystawki autonomicznej wybierasz Konfiguracja i analiza zabezpieczeń. Gdy moduł znajduje się już w katalogu głównym konsoli, twoim następnym zadaniem jest utworzenie bazy danych wszystkich ustawień (plik SDB). Prawym przyciskiem myszy kliknij Konfiguracja i analiza zabezpieczeń, a w menu kontekstowym znajdziesz polecenie Otwieranie bazy danych. Nadaj bazie rozpoznawalną nazwę (np. moje_ustawienia.sdb). Zostaniesz poproszony o wybranie szablonu zabezpieczeń do zaimportowania. Jeśli przypadkiem pominiesz to okno, możesz je wywołać z menu kontekstowego (Importuj szablon). Szablony różnią się stopniem zabezpieczeń. Domyślnym szablonem jest setup security.inf, a najbardziej restrykcyjny to hisecws.inf. Jeśli nie jesteś administratorem sieci lub ekspertem w zakresie bezpieczeństwa, wybierz pierwszy z nich.

Aby nie utracić skonstruowanego do tej pory narzędzia, zapisz je w konsoli, korzystając z polecenia Zapisz jako (menu Plik w Windows XP lub Konsola w Windows 2000). Domyślne miejsce przechowywania pliku to Narzędzia administracyjne w menu Start. Zapewnia szybki dostęp do zbudowanego modułu.

Analizę czas zacząć

Wynik analizy zabezpieczeń. Po prawej stronie lista wszystkich zbadanych parametrów wraz z ikonami informacyjnymi.Kliknij, aby powiększyćWynik analizy zabezpieczeń. Po prawej stronie lista wszystkich zbadanych parametrów wraz z ikonami informacyjnymi.Najwyższa pora przekonać się, w jakim stopniu zabezpieczenia twojego komputera różnią się od zdefiniowanych w szablonie. W tym celu ponownie uruchom utworzone narzędzie i z menu kontekstowego (prawy przycisk myszy) wybierz polecenie Analizuj komputer teraz. Analizie zostają poddane prawa użytkownika, rejestr, system plików, a także zabezpieczenia i usługi. Przy okazji może zostać utworzony dziennik z zapisem analizy.

W lewym panelu okna konsoli zostanie wyświetlone drzewo zawierające różne kategorie, a w nich wartości parametrów, które zostały wzięte pod uwagę. Wystarczy kliknąć plus, aby rozwinąć daną kategorię, a po prawej stronie zostaną zaprezentowane dokładniejsze dane. Dwie sekcje w prawym panelu okna konsoli, Ustawienie komputera oraz Ustawienie bazy danych, wskażą ci, w jakim zakresie twój system różni się od szablonu bezpieczeństwa.

O tym, jak parametry zdefiniowane w systemie mają się do ustawień szablonu, poinformują cię ikony przy każdej pozycji. Ikona może mieć cztery statusy (w Windows 2000 tylko trzy). Zielony "haczyk" świadczy o tym, że aktualne ustawienie odpowiada temu z szablonu, czerwone kółko z krzyżykiem reprezentuje sytuację odwrotną. Znak zapytania lub ikona bez oznaczenia informują, że dane ustawienie nie zostało odnalezione w szablonie i przeanalizowane. Czerwone kółko z wykrzyknikiem świadczy o tym, że ustawienie z szablonu nie zostało odnalezione w systemie operacyjnym.