WWW, jak lubisz

Szybka, bezpłatna (nie jest już konieczna płatna rejestracja programu) i bezpieczna, ale czy Opera 8.5 jest naprawdę wygodna w użyciu, zwłaszcza dla osób przyzwyczajonych do Internet Explorera lub Firefoksa? Tak, jeśli dopasujesz ją do swoich potrzeb.

Szybka, bezpłatna (nie jest już konieczna płatna rejestracja programu) i bezpieczna, ale czy Opera 8.5 jest naprawdę wygodna w użyciu, zwłaszcza dla osób przyzwyczajonych do Internet Explorera lub Firefoksa? Tak, jeśli dopasujesz ją do swoich potrzeb.

Początki pracy z Operą nie są trudne, a największym kłopotem może być pozbycie się przyzwyczajeń wyniesionych z użytkowania innych przeglądarek WWW . Nie jest to jednak warunek sprawnego jej używania i zamiast zmieniać przyzwyczajenia, lepiej zmienić Operę, np. dopasowując skróty klawiaturowe. Jeśli do tej pory używałeś Firefoksa, z pewnością będziesz potrafił optymalnie wykorzystać możliwość otwierania nowych stron WWW na kartach tego samego okna Opery. Problem może się pojawić, gdy będziesz używać znanego z Firefoksa skrótu [Ctrl T], który w Operze domyślnie dodaje nową zakładkę (do listy często odwiedzanych stron WWW). Skrót można łatwo zmodyfikować (ilustracja 1), ale pamiętaj, że konieczna będzie zmiana przynajmniej dwóch skrótów: związanego z zakładkami oraz odpowiadającego za otwarcie nowej karty.

Zobacz również:

Podczas przeglądania stron WWW nierzadko trzeba tymczasowo zmienić sposób działania przeglądarki, np. wyłączyć uruchamianie skryptów JavaScript lub odblokować wyświetlanie wyskakujących okien (te ostatnie nie zawsze zawierają reklamy). Możesz to zrobić w oknie szybkiej zmiany ustawień, przypominającym nieco rozbudowane menu podręczne (ilustracja 2). Ciekawostką jest możliwość "oszukiwania" witryn WWW - Opera może udawać inną przeglądarkę. Po co używać takiego nietypowego zabiegu? Jeśli Opera przedstawiać się będzie np. jako Internet Explorer, to możesz uniknąć problemów z witrynami wymagającymi określonego typu przeglądarki - najczęściej właśnie produktu Microsoftu.

Duże możliwości zmiany wyglądu Opery uzyskasz po użyciu skrótu [Shift F12] (ilustracja 3). Okno ustawień pozwala nie tylko zmienić kolorystykę interfejsu za pomocą skórek (możesz także pobrać nowe, wszystko w w tym samym oknie). Za pomocą okna Wygląd zmodyfikujesz paski narzędzi, wzbogacając je np. o dodatkowe przyciski (ilustracja 5). Specjalne przeznaczenie mają tzw. panele. Najczęściej widoczne są tylko jako przyciski na pasku narzędzi w lewej części okna, a po kliknięciu rozwijane zgodnie z nazwą do postaci pionowych paneli umieszczonych obok głównej części okna z zawartością witryny - wersja przydatna zwłaszcza podczas edycji notatek (ilustracja 6). Można je także wyświetlić jako pełnowymiarowe karty.

Opera 8.5 to nie tylko przeglądarka stron WWW, ale także menedżer kontaktów, program pocztowy i klient grup dyskusyjnych. Na uwagę zasługuje moduł odpowiedzialny za pocztę elektroniczną (ilustracja 7), a zwłaszcza świetnie zaprojektowane opcje filtrowania wiadomości na podstawie rodzaju załącznika, etykiety czy filtru zdefiniowanego przez użytkownika (ilustracja 8). Z klientem poczty elektronicznej ściśle związany jest moduł zarządzania kontaktami. Możesz szybko dodać nowy kontakt na podstawie adresu e-mail nadawcy wiadomości oglądanej w module Poczta (wystarczy zaznaczyć wiadomość e-mail i nacisnąć klawisz [A]). Wiadomości od znanych nadawców będą oznaczone dodatkową ikoną, a za pomocą panelu Kontakty możesz również filtrować skrzynkę odbiorczą. Po kliknięciu nadawcy zostanie wyświetlona lista wszystkich wysłanych przez niego e-maili.

Kliknij, aby powiększyć1. Jeśli jesteś przyzwyczajony do naciskania [Ctrl T], możesz zmienić domyślny skrót klawiaturowy otwierający nową zakładkę w Operze. W tym celu przejdź do Narzędzia | Preferencje | Zaawansowane | Mysz i klawiatura. Zaznacz opcję Opera Standard w polu Konfiguracja klawiatury i kliknij przycisk Edytuj. W kolejnym oknie rozwiń grupę Application i klikając nagłówek kolumny Polecenie, posortuj listę według nazw poleceń. Zaznacz pozycję Add to bookmarks,1 i kliknij przycisk Właściwości. Zmień skrót przypisany do tego polecenia, np. na d ctrl, potem odszukaj i zaznacz polecenie New page, kliknij przycisk Właściwości. Możesz teraz wpisać nowy skrót klawiaturowy, np. znany z Firefoksa [Ctrl T] - wpisz t ctrl. Przyciskami OK zamknij wszystkie okna dialogowe. W podobny sposób możesz dopasować inne skróty klawiaturowe, ale uważaj na potencjalne konflikty.

Kliknij, aby powiększyć2. Opera zawiera panel szybkiej zmiany najczęściej modyfikowanych ustawień. Do tego celu najlepiej użyć skrótu klawiaturowego [F12]. Zostanie wyświetlone specjalne menu podręczne, za pomocą którego możesz błyskawicznie dopasować reakcję przeglądarki na próby wyświetlania wyskakujących okien (domyślnie są blokowane). Można także szybko wyłączyć odtwarzanie animacji, dźwięków, apletów Java i skryptów JavaScript. Warto zwrócić uwagę na pole Włącz obsługę wtyczek. Szybkie wyłączenie tej opcji bywa bardzo przydatne, gdy natrafisz na witrynę z natarczywymi reklamami we Flashu.

Zaskakująco przydatne okazują się także opcje na dole panelu szybkich ustawień: możesz wybrać, jak witryny rozpoznawać będą przeglądarkę internetową. Niektóre serwisy wymagają np. Internet Explorera.

Kliknij, aby powiększyć3. Zawartość okna Opery łatwo dopasować do własnych upodobań. Użyj skrótu [Shift F12] lub wybierz z menu opcję Narzędzia | Wygląd. Na karcie Skórka możesz wybrać wygląd całego okna przeglądarki. Domyślnie dostępne są dwie skórki, ale możesz pobrać nowe z Internetu, np. ze strony http://my.opera.com/community/customize/skins (wystarczy zaznaczyć opcję Znajdź więcej skórek). Instalacja skórek jest bardzo prosta - wystarczy kliknąć przycisk Download. Na karcie Panele możesz dopasować wyświetlanie przycisków na pasku widocznym przy lewym brzegu okna przeglądarki. Kliknięcie ich otwiera nową zakładkę z wybraną stroną WWW lub dodatkowymi narzędziami Opery. W praktyce nie warto usuwać przycisków typu Notatki, Zakładki czy Transfery, możesz natomiast dodać nowe, np. prowadzące do najczęściej odwiedzanych stron WWW.

Kliknij, aby powiększyć4. Aby dodać nowy przycisk do panelu, otwórz ulubioną witrynę, a następnie kliknij Dodaj panel WWW . Aktualnie wyświetlana strona zostanie dodana jako nowy przycisk - warto skrócić domyślną nazwę, aby pasek przycisków nie stał się nadmiernie szeroki. Położenie paska paneli możesz zmienić, wybierając odpowiednią opcję z listy Położenie paneli. Jeśli podczas przeglądania stron WWW korzystasz z naprawdę wielu zakładek, warto włączyć dodatkowo panel Okna, zawierający listę otwartych kart. Możesz dostosować nie tylko pasek Panele, ale także każdy inny pasek narzędzi widoczny w oknie Opery. W oknie wygląd przejdź na kartę Paski narzędzi. Możesz teraz zaznaczyć dowolny widoczny pasek narzędzi - wystarczy go kliknąć (zostanie otoczony żółtym obramowaniem). Korzystając z opcji na tej karcie, zmienisz położenie i wygląd zaznaczonego paska.

Kliknij, aby powiększyć5. Możesz nie tylko zmienić położenie paska narzędzi, ale też dodać lub usunąć widoczne przyciski. Jak to zrobić? Aby usunąć przycisk z paska narzędzi, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Usuń z paska narzędzi z menu podręcznego. Jeśli chcesz dodać nowy przycisk do paska narzędzi, najpierw wyświetl okno Wygląd (skrót [Shift F12]) i przejdź na kartę Przyciski. Teraz wybierz kategorię z listy po lewej stronie okna, a potem kliknij i przeciągnij wybrany przycisk z okna Wygląd na pasek narzędzi. Cała operacja przebiega podobnie jak w innych aplikacjach, przede wszystkim w pakiecie Office. Do pasków narzędzi możesz dodać nie tylko klasyczne przyciski, ale także pojedyncze opcje, np. wyłączające odtwarzanie dźwięków na stronach WWW (sprawdź kategorię Preferencje na karcie Przyciski w oknie Wygląd). Jeśli przypadkowo usuniesz jeden ze standardowych przycisków, przywróć go, używając kategorii Przeglądarka.

Kliknij, aby powiększyć6. Niezwykle przydatnym narzędziem Opery są Notatki, dzięki którym pozbędziesz się większości żółtych karteczek przylepionych do monitora, a także wielu plików tekstowych tworzonych za pomocą np. standardowego Notatnika. Możliwość zapisywania krótkich informacji nie jest pomysłem rewolucyjnym, ale umieszczenie takiej funkcji w jednym z najczęściej używanych programów okazało się niezwykle trafne. Aby zapisać nową informację wystarczy kliknąć przycisk Notatki. Każda notatka wyświetlana jest na liście, na której końcu znajduje się Kosz - do niego wrzucisz niepotrzebne już wiadomości. Notatki mogą być wyświetlane jako dodatkowy panel obok obszaru ze stroną WWW lub zajmować całe okno Opery jako samodzielna karta. Każdą notatkę możesz błyskawicznie wysłać jako wiadomość e-mail (klinij przycisk Wyślij). Wcześniej należy jednak zdefiniować konto pocztowe obsługiwane przez Operę.

Kliknij, aby powiększyć7. Przeglądarka została wyposażona w klienta poczty elektronicznej. Jeśli chcesz użyć programu pocztowego z Opery jako podstawowego narzędzia do wysyłania i odbierania e-maili, najwygodniej wyświetlić panel Poczta - sposób postępowania jest podobny, jak w innych panelach. Jeśli przycisk nie jest widoczny, wyświetl okno Wygląd i na karcie Panele zaznacz opcję Poczta. Wyświetlenie panelu to nie wszystko - należy odpowiednio skonfigurować konto poczty elektronicznej. Wybierz opcję Narzędzia | Konta poczty i czatu. Kliknij przycisk Nowe i w kolejnych oknach kreatora konta podaj nazwę, hasło oraz adresy i porty serwera poczty elektronicznej. Gdy wszystkie informacje o koncie e-mail zostały podane, możesz powrócić do okna poczty w Operze i użyć skrótu [Ctrl K], aby odebrać wiadomości. Jeśli chcesz wysłać list, kliknij przycisk Nowe.

Kliknij, aby powiększyć8. Możesz oznaczyć każdą odebraną wiadomość specjalną etykietą, np. "Ważne", "Zabawne" czy "Skontaktuj się". Oznaczone w ten sposób wiadomości można łatwo przeglądać, filtrując według przypisanych etykiet. Bardzo przydatny okazuje się folder Brudnopis, w którym możesz przechowywać robocze wersje listów. Można także filtrować wiadomości e-mail według rodzaju załącznika - wystarczy wybrać odpowiednią pozycję w grupie Załączniki. Użytkownik może definiować filtry samodzielnie: najpierw należy kliknąć prawym przyciskiem myszy pozycję Filtry i wybrać opcję Nowy filtr z menu podręcznego, a następnie kliknąć prawym przyciskiem utworzony przed chwilą filtr i wybrać Właściwości, po czym na karcie Krytiera zaznaczyć opcję Ucz się na podstawie dodawanych i usuwanych wiadomości albo utworzyć listę kryteriów, np. wybierania wiadomości na podstawie słów w temacie listu.