Przesiadka na Intela - najczęściej zadawane pytania

Podjęta przez firmę Apple decyzja o przejściu na procesy Intela była szokiem dla wieloletnich użytkowników Macintosha. Połowa świata Wintela, nazywanego często "imperium zła", przeszła na jasną stronę mocy. Z kolei programiści musieli zmienić sposób tworzenia aplikacji, aby zapewnić ich zgodność z nową platformą.

Podjęta przez firmę Apple decyzja o przejściu na procesy Intela była szokiem dla wieloletnich użytkowników Macintosha. Połowa świata Wintela, nazywanego często "imperium zła", przeszła na jasną stronę mocy. Z kolei programiści musieli zmienić sposób tworzenia aplikacji, aby zapewnić ich zgodność z nową platformą.

Kliknij, aby powiększyćW 2005 roku praktyczne aspekty zmiany platformy stanowiły wielką zagadkę. Do większych firm programistycznych trafiły jedynie testowe maszyny, ale nie pozwalało to wyciągnąć żadnych wniosków na przyszłość. Sytuacja zmieniła się diametralnie na początku 2006 roku, kiedy Steve Jobs zaprezentował dwa pierwsze modele Macintoshy opartych na procesorze Intel Core Duo. W poprzednim numerze Macworlda testowaliśmy już stacjonarnego iMaca, natomiast w tym wydaniu można znaleźć opis przenośnego MacBooka Pro, który zastąpił PowerBooka G4.

Zobacz również:

Kolejne elementy układanki zaczynają układać się w spójną całość, dzięki czemu możemy lepiej przedstawić aktualny stan związku między Intelem i Macintoshem.

W nowych modelach Macintosha użyto procesorów Intela. Jakie to ma znaczenie dla użytkowników?

W wielu przypadkach trudno będzie zauważyć jakąkolwiek różnicę. Nowe komputery działają identycznie jak poprzednie modele z procesorami PowerPC. Migracja na nową platformę może mieć jednak negatywny wpływ na użytkowników wymagających oprogramowania, które nie zostało jeszcze odpowiednio dostosowane. Dotyczy to na przykład programów firm Adobe i Quark. Z drugiej strony można się spodziewać znacznego zwiększenia wydajności nowych komputerów w ciągu najbliższych lat.

Do tej pory mieliśmy procesory G3, następnie G4, a jeszcze później G5. Czy w nowych systemach znajdują się procesory G6?

Kliknij, aby powiększyćG5 to ostatni procesor z literą G w nazwie, który jest używany w komputerach Apple'a. W najnowszych modelach zastosowano całkowicie nowe procesory Intel Core Duo. Jest to procesor dwurdzeniowy, co oznacza, że pracuje on jak dwa zwykłe procesory, zapewniając jednocześnie znaczną oszczędność energii. Ponadto zastosowano w nim 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2); jest to dokładnie tyle samo co w przypadku dwurdzeniowych Power Maców G5 i cztery razy więcej niż w poprzednim modelu iMaca. Ponieważ pamięć podręczna jest współdzielona przez oba rdzenie, jej wykorzystanie jest bardziej wydajne, gdyż zasoby są przydzielane dynamicznie w zależności od potrzeb.

Choć częstotliwość procesorów Core Duo w nowych iMacach i MacBookach jest podobna jak w przypadku G4 i G5, są one znacznie szybsze.

Skoro używany jest procesor Core Duo, to czy istnieje również układ Core Solo?

Rzeczywiście, Intel zaprojektował również wolniejszy, jednordzeniowy procesor Core Solo, który generuje mniej ciepła. Apple zdecydował się na zastosowanie jego szybszego krewniaka w swoich produktach, ale nie oznacza to, że już niedługo nie zobaczymy jakiegoś Macintosha z jednordzeniowym układem. Jest to idealny procesor dla Maców mini, iBooków i innych ultralekkich komputerów przenośnych.

Ile czasu jest potrzebne, aby Apple przeniósł system OS X na komputery z procesorami Intela?

Być może brzmi to jak żart, ale od samego początku istnienia Mac OS-a X grupa programistów Apple'a pracowała nad kompilowaniem tego systemu na procesorach Intela. OS X wywodzi się z systemu operacyjnego NextStep/OpenStep, który działał zarówno na układach Motoroli, jak i Intela. Znacznie ułatwiło to dokonanie późniejszej migracji.

Oznacza to, że Apple już od dłuższego czasu był przygotowany na nadejście wielkich zmian. Obecnie na rynku dostępne są dwie wersje Mac OS-a X 10.4 - jedna z nich jest przeznaczona dla dotychczasowych modeli, natomiast druga działa na komputerach z procesorami Intela.

Czym to się różni od migracji z systemu Mac OS 9?

Różnice są znaczne. W przypadku większości aplikacji modyfikacja oprogramowania w celu jego uruchomienia na procesorach Intela jest znacznie prostsza, gdyż wymaga jedynie dokonania kilku zmian w czasie kompilacji. Z punktu widzenia użytkownika nie widać żadnych zmian - Mac OS X wygląda i działa identycznie niezależnie od tego, jaki jest używany procesor.

Czy ta zmiana wpływa na posiadane oprogramowanie?

Kliknij, aby powiększyćW wersji systemu OS X dla Intela wykorzystywana jest technologia o nazwie Rosetta, która służy jako dynamiczny translator kodu. Innymi słowy, Rosetta odczytuje kod programu skompilowany dla procesora PowerPC i tłumaczy go dla procesora Intela.

Apple stara się nie używać tutaj słowo emulacja, które kojarzy się głównie z takimi aplikacjami jak Virtual PC. Rosetta w niczym nie przypomina tego popularnego emulatora, a nawet środowiska Classic. Z punktu widzenia użytkownika nie można stwierdzić, czy dany program jest uruchamiany przy użyciu Rosetty czy też jako kod nazywany Universal Binary, który można uruchamiać na obu procesorach.

Rosetta współpracuje z większością oprogramowania z wyjątkiem niektórych programów narzędziowych, które korzystają z funkcji niskiego poziomu. Należy jednak pamiętać, że na Macintoshu z procesorem Intela nie można uruchamiać żadnych aplikacji Classic. Po drugie, programy otwierane przy użyciu Rosetty działają nawet dwa razy wolniej niż na komputerze PowerPC.

Jak sprawdzić, czy dany program jest typu Universal Binary?

Wystarczy zaznaczyć ikonę programu w Finderze i wybrać polecenie Get Info. Spowoduje to wyświetlenie nowego okna dialogowego. W wierszu Kind widoczne jest określenie Intel, PowerPC lub Universal.