Porady, wskazówki i podpowiedzi

Przedstawiamy kolejny zbiór porad, o których nikt nie mówi głośno.

Przedstawiamy kolejny zbiór porad, o których nikt nie mówi głośno.

Nie czekaj na Spotlighta

<strong>Duże żółte karteczki</strong> Dodanie pasków przewijania do żółtych karteczek umożliwia wygodne przewijanie nawet bardzo długich notatekKliknij, aby powiększyćDuże żółte karteczki Dodanie pasków przewijania do żółtych karteczek umożliwia wygodne przewijanie nawet bardzo długich notatekUżytkownicy dużych dysków wypełnionych całkowicie danymi (w moim przypadku są to dwa dyski podzielone na dziesięć partycji) często mogą zauważyć, że próba użycia Spotlighta do wyszukania jakiegoś pliku powoduje pojawienie się piłki plażowej, która obraca się w nieskończoność. Sytuacja ta zdarza się zwykle po wpisaniu kilku pierwszych liter szukanej frazy. Załóżmy na przykład, że szukamy konkretnego zdjęcia, w którego opisie znajduje się słowo "plaża". Ponieważ Spotlight wyszukuje pliki w czasie rzeczywistym, komputer marnuje czas na dopasowanie plików do wprowadzanych kolejno liter p, pl i pla.

Wprawdzie nie można temu całkowicie zapobiec, ale istnieje sposób, który pozwoli zminimalizować niedogodności. Szukane wyrażenie należy wpisać nie w polu wyszukiwania Findera, ale w innej otwartej aplikacji. Może to być pasek adresowy Safari, dokument TextEdita, karteczka Stickies lub widget. Następnie zaznaczamy to wyrażenie i naciskamy klawisze jabłko-C, aby skopiować je do schowka. Teraz możemy powrócić do Findera, kliknąć w polu wyszukiwania Spotlighta (lub nacisnąć klawisze jabłko-F) i wkleić wyrażenie z pamięci. Nie trzeba nawet naciskać klawisza Enter, gdyż Finder natychmiast rozpocznie wyszukiwanie.

Zobacz również:

Ta metoda pozwala znacznie skrócić czas wyszukiwania, gdyż Spotlight będzie od razu szukał całej frazy, a nie poszczególnych liter.

Zaznaczanie kolumn w plikach PDF otwartych w Preview

Ta porada jest przeznaczona dla osób, które pracują z wielokolumnowymi dokumentami PDF w Preview. Narzędzie do zaznaczania tekstu w tym programie jest dostępne poprzez menu Tools: Text Tool lub skrót klawiaturowy jabłko-2. Po wybraniu tego narzędzia można przeciągnąć myszą, aby zaznaczyć fragment tekstu (jeśli dokument nie jest zabezpieczony) i skopiować go do schowka.

Ta metoda nie działa jednak w oczekiwany sposób w przypadku dokumentów, które zawierają kilka kolumn. Przeciągnięcie myszą w celu zaznaczenia pojedynczej kolumny powoduje podświetlenie wszystkich kolumn na stronie. Znacznie utrudnia to kopiowanie tekstu z programu Preview. Na szczęście istnieje sztuczka, która umożliwia rozwiązanie tego problemu.

Po wybraniu narzędzia tekstowego należy nacisnąć i przytrzymać klawisz Option. Kursor przyjmie postać małego krzyżyka. Teraz można przeciągnąć myszą, aby "narysować" prostokątny obszar wokół żądanego tekstu. W ten sposób można błyskawicznie skopiować tylko wybraną kolumnę.

Przewijanie karteczek Stickies

Żółte karteczki już od wielu lat są ulubioną funkcją wielu użytkowników Mac OS-a. Niestety, Apple w dalszym ciągnie nie umożliwia przewijania bardzo długich notatek. Jeśli na karteczce zapisano bardzo dużo tekstu, do poruszania się po nim trzeba używać klawiszy strzałek w górę i w dół oraz klawiszy Page Up i Page Down. Jednak aby usunąć to ograniczenie, wystarczy zainstalować pakiet Xcode (Developer Tools) z płyty instalacyjnej Mac OS-a X.

Najpierw zamykamy program Stickies i tworzymy jego kopię zapasową (plik aplikacji znajduje się w teczce Applications). Jeżeli na karteczkach zapisano cenne informacje, warto utworzyć kopię pliku StickiesDatabase w teczce nazwa_użytkownika/Library.

Teraz należy nacisnąć klawisz Control i kliknąć aplikację Stickies, a następnie wybrać z menu kontekstowego opcję Show Package Contents. Zostanie otwarte nowe okno, w którym powinniśmy przejść do pliku Contents/Resources/English.lproj. Następnie klikamy dwukrotnie plik StickiesDocument.nib, co spowoduje uruchomienie jednego z narzędzi dla programistów o nazwie Interface Builder (/Developer/Application) i otwarcie tego pliku.

Interface Builder zawiera trzy okna. Nas interesuje duże, puste okno o nazwie Stickies. Należy kliknąć w białym obszarze tego okna, co spowoduje pojawienie się prostokąta wyboru (wraz z mniejszymi prostokątami w innych miejscach). Teraz można wybrać polecenie Tools: Show Inspector, aby wyświetlić okno NSTextView Inspector. Górne menu rozwijane należy ustawić na Attributes, a następnie zaznaczyć opcję Show Scroller. Zostanie udostępniona opcja Automatically Hide Scroller, którą także należy zaznaczyć. Teraz wystarczy zapisać zmiany, naciskając klawisze jabłko-S, a następnie zamknąć program Interface Builder.

Po ponownym uruchomieniu Stickies suwaki przewijania staną się dostępne we wszystkich dużych notatkach (patrz zrzut "Duże żółte karteczki").