Pocztowe porządki

Niezależnie od tego, czy jesteś starym wyjadaczem, czy właśnie założyłeś swoje pierwsze konto pocztowe, nasze porady pomogą ci w pełni korzystać z poczty elektronicznej w Outlooku 2003, Outlook Expressie 6 i Mozilli Thunderbird 1.5.

Niezależnie od tego, czy jesteś starym wyjadaczem, czy właśnie założyłeś swoje pierwsze konto pocztowe, nasze porady pomogą ci w pełni korzystać z poczty elektronicznej w Outlooku 2003, Outlook Expressie 6 i Mozilli Thunderbird 1.5.

Poczta elektroniczna to dla większości użytkowników po prostu pisanie i wysyłanie wiadomości. Jednak programy do jej obsługi oferują wiele przydatnych funkcji, za pomocą których sprawnie wyślesz listy do wielu osób czy zrobisz porządek w skrzynce. Przygotowaliśmy 20 porad, pokazujących ciekawe możliwości poczty elektronicznej, o których wiele osób nawet nie wie. Pokazujemy również, jak szybko wykonywać częste zadania i jak rozwiązywać kłopoty ze skrzynką pocztową. Większość porad odnosi się także do starszych wersji Outlooka, Outlook Expressu i Thunderbirda. Nawet jeśli nie używasz któregoś z nich, najprawdopodobniej omawiane przez nas funkcje znajdziesz również w swoim kliencie pocztowym.

Zobacz również:

Korzystanie z wielu kont

Większość programów pocztowych pozwala na korzystanie z wielu kont jednocześnie.Kliknij, aby powiększyćWiększość programów pocztowych pozwala na korzystanie z wielu kont jednocześnie.Nie wszystkim jedno konto pocztowe wystarcza, niektórzy używają regularnie nawet trzech-czterech, ale nie lubią sprawdzać ich zawartości pojedynczo. Na szczęście większość programów pocztowych bez trudu radzi sobie z obsługą wielu kont.

Aby dodać konto w Outlooku, przejdź do Narzędzia | Konta e-mail. Pojawi się okno kreatora - zaznacz w nim opcję Dodaj nowe konto e-mail i kliknij Dalej. Wybierz typ serwera wiadomości nadchodzących (najpopularniejszy jest POP3) i kliknij Dalej. Następnie wprowadź nazwę konta, informacje o logowaniu oraz adresy serwerów poczty przychodzącej i wychodzącej. Kliknij Dalej i zakończ pracę z kreatorem.

W Outlook Expressie przejdź do Narzędzia | Konta. Kliknij przycisk Dodaj i wybierz opcję Poczta. Wprowadź adres e-mail i kliknij Dalej. Wprowadź adresy serwerów, a w następnym oknie podaj nazwę użytkownika i hasło. Zakończ pracę z kreatorem.

Jeśli używasz Thunderbirda, przejdź do Narzędzia | Konfiguracja kont, kliknij Dodaj konto i zaznacz opcję Konto pocztowe. W kolejnym oknie podaj swoje imię i adres konta. Przejdź do kolejnego okna i wybierz typ serwera wiadomości nadchodzących oraz jego adres, a także adres serwera wiadomości wychodzących. W następnym oknie wpisz nazwę użytkownika, kliknij Dalej i wpisz nazwę konta. Na tym kończy się dodawanie nowego konta, a gdy będziesz pierwszy raz wysyłał lub odbierał wiadomości, program poprosi jeszcze o podanie hasła.

Przechowywanie wiadomości na serwerze

Jeśli odbierasz pocztę z kilku komputerów, warto zostawić kopie odebranych wiadomości na serwerze. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w programie pocztowym.Kliknij, aby powiększyćJeśli odbierasz pocztę z kilku komputerów, warto zostawić kopie odebranych wiadomości na serwerze. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w programie pocztowym.Większość programów pocztowych automatycznie kasuje wiadomości na serwerze po ich pobraniu do komputera. A to oznacza, że nie przejrzysz starych wiadomości, korzystając z innej maszyny. Aby zachować wiadomości na serwerze, musisz odpowiednio skonfigurować swój program pocztowy.

W tym celu w Outlooku przejdź do Narzędzia | Konta pocztowe, zaznacz opcję Wyświetl lub zmień istniejące konto e-mail i przejdź do kolejnego okna. Wybierz konto z listy i kliknij Zmień. Następnie kliknij Więcej ustawień i przejdź do karty Zaawansowane. Zaznacz opcję Pozostaw kopie wiadomości na serwerze. Możesz również zaznaczyć opcję Usuń z serwera po usunięciu z "Elementów usuniętych". Kliknij OK, żeby zatwierdzić zmiany.

W Outlook Expressie rozwiń menu Narzędzia i kliknij Konta. Przejdź do karty Poczta i zaznacz konto. Następnie kliknij Właściwości i otwórz kartę Zaawansowane. Zaznacz opcję Pozostaw kopie wiadomości na serwerze, warto też zaznaczyć opcję Usuń z serwera po usunięciu z "Elementów usuniętych". Kliknij OK, żeby zatwierdzić zmiany.

Użytkownicy Thunderbirda muszą przywołać Narzędzia | Konfiguracja kont i zaznaczyć Konfiguracja serwera pod nazwą wybranego konta. Teraz zaznacz opcję Pozostaw wiadomości na serwerze i ewentualnie Dopóki wiadomość nie zostanie usunięta lub przeniesiona z folderu Odebrane.

Pracuj szybko, używaj skrótów

Można zaoszczędzić czas, częściej korzystając z klawiatury, zamiast z myszy. Gdy dojdziesz do wprawy, zobaczysz, że jest to nie tylko szybkie, ale także wygodne. Aby odebrać nowe wiadomości w programach Outlook i Outlook Express, wystarczy nacisnąć kombinację [Ctrl M]. To samo zrobisz w Thunderbirdzie, naciskając [Ctrl Shift T]. Okno nowej wiadomości otworzysz we wszystkich trzech programach tym samym skrótem klawiaturowym - [Ctrl N]. Wyślesz ją, naciskając [Alt S] w Outlooku i Outlook Expressie lub [Ctrl Enter] w Thunderbirdzie. Po liście odebranych wiadomości można się poruszać, korzystając z klawiszy kursora (tzw. strzałek). Wybraną wiadomość otworzysz, naciskając [Enter], a okno wiadomości zamyka naciśnięcie klawisza [Esc].

Wysyłanie strony WWW

Jeśli chcesz komuś pokazać stronę WWW, możesz skopiować jej adres do wiadomości i polecić odbiorcy kliknięcie odnośnika. Równie łatwo można wysłać całą stronę jako załącznik. Jeśli używasz Outlooka, włącz najpierw obsługę wiadomości HTML: przejdź do Narzędzia | Opcje | Format poczty i zaznacz opcję HTML w rozwijanym menu Redaguj w tym formacie wiadomości. Teraz w Internet Explorerze otwórz stronę internetową do wysłania, rozwiń menu Plik i przejdź do Wyślij | Strona pocztą e-mail. Pojawi się okno nowej wiadomości Outlooka z wklejoną treścią strony. Wpisz adres odbiorcy i naciśnij klawisze [Alt S]. Strona będzie prawidłowo wyświetlana w Outlooku, ale w innych klientach pocztowych już nie.

Aby wysłać stronę internetową w Outlook Expressie, wykonaj te same czynności. Możesz również przejść do Wiadomość | Nowa wiadomość używając Strona sieci Web. Wprowadź adres strony i naciśnij [Enter]. Zawartość strony, choć nie zawsze z zachowaniem oryginalnego wyglądu, zostanie umieszczona w treści wiadomości. Wpisz adres odbiorcy i naciśnij klawisze [Alt S].

W Thunderbirdzie naciśnij [Ctrl N], wybierz Plik | Załącz | Stronę WWW i wpisz adres strony internetowej. Po naciśnięciu [Enter] strona zostanie dołączona do wiadomości jako plik HTML.