Ustaw DNS, przyśpiesz Internet

Nieważne, w jaki sposób łączysz się z Internetem. I tak za wolno. Każdy, niezależnie od tego, czy używa 56-kilobitowego modemu czy FiOS, chciałby mieć szybsze łącze. Jest to możliwe, co więcej - nic nie kosztuje. Wystarczy zmienić sposób, w jaki pecet korzysta z DNS, technologii niezbędnej do surfowania w Sieci. Jak się przekonasz, czytając poniższy tekst, jest to znacznie prostsze, niż sądzisz.

Nieważne, w jaki sposób łączysz się z Internetem. I tak za wolno. Każdy, niezależnie od tego, czy używa 56-kilobitowego modemu czy FiOS, chciałby mieć szybsze łącze. Jest to możliwe, co więcej - nic nie kosztuje. Wystarczy zmienić sposób, w jaki pecet korzysta z DNS, technologii niezbędnej do surfowania w Sieci. Jak się przekonasz, czytając poniższy tekst, jest to znacznie prostsze, niż sądzisz.

Zmiana adresów DNS w routerze.Kliknij, aby powiększyćZmiana adresów DNS w routerze.Zanim zaczniesz, musisz zapoznać się z podstawami DNS. Gdy wpisujesz w przeglądarce adres, np. http://www.pcworld.pl , serwer DNS tłumaczy go na adres IP, zrozumiały dla podłączonych do sieci serwerów i routerów. W naszym przykładzie jest to numer 194.69.207.146.

Zobacz również:

Twój komputer kontaktuje się z serwerem DNS i prosi o przetłumaczenie adresów - oczywiście musi znać również jego numer IP. Dostarcza go na bieżąco twój dostawca usług internetowych albo jest wpisywany raz, na stałe, podczas konfigurowania połączenia sieciowego.

Jeśli komunikacja z serwerem DNS albo tłumaczenie adresów trwa zbyt długo, oczekiwanie na stronę WWW będzie się przeciągać. Zatem nawet wówczas, gdy masz najszybsze na świecie łącze, komunikacja z Siecią trochę potrwa.

Jeśli przyśpieszysz tłumaczenie adresów, przyśpieszysz również surfowanie w Sieci. Pokażemy ci, jak tego dokonać. Pamiętaj, że podane poniżej sposoby nie zawsze się sprawdzają, bo wiele zależy od dostawcy usług internetowych. Warto jednak spróbować i sprawdzić - może szczęście ci dopisze?

<hr>

Szybciej w komórce

Program TweakMaster pozwala na wyraźne przyśpieszenie łącza.Kliknij, aby powiększyćProgram TweakMaster pozwala na wyraźne przyśpieszenie łącza.Dostęp do Internetu za pomocą telefonii komórkowej (tzn. telefonu podłączonego do komputera) to prawdziwe błogosławieństwo Bez niej w wielu miejscach w ogóle nie skorzystałbyś z WWW. Jednak Internet komórkowy działa zwykle bardzo wolno. Szczególnie irytuje to osoby, które na co dzień korzystają z innych metod dostępu i mogą porównać różne łącza.

Jak się okazuje, na przyśpieszenie komórkowego Internetu najlepsze są stare metody, których używaliśmy, korzystając z modemów.

Oto kilka podstawowych porad:

  • W przeglądarce wyłącz pobieranie obrazków i wszelkich niepotrzebnych elementów graficznych (np. reklam).
  • Zastosuj program do przyśpieszania łącza (np. TrafficCompressor czy TweakMaster).
  • Jeśli używasz Firefoksa, wpisz na pasku adresu about:config, znajdź wiersz network.http.pipelining i zmień wartość na True, następnym wierszu network.http.pipelining.maxrequests zwiększ liczbę pobieranych pakietów (np. na 50);
  • Uporządkuj system, np. Windows XP za pomocą programu System Mechanics. Wielu użytkowników komórkowego Internetu przyznaje, że po zrealizowaniu tego zalecenia dostrzegli sporą różnicę w działaniu Sieci.

<hr>

Zastosuj OpenDNS

Edytowanie pliku Hosts.Kliknij, aby powiększyćEdytowanie pliku Hosts.Oto najszybszy sposób zmiany sposobu pracy DNS i przyśpieszenia łącza: korzystaj z bezpłatnych, superszybkich serwerów DNS udostępnianych przez OpenDNS, a nie z DNS-ów swojego dostawcy usług internetowych. Serwery OpenDNS mają potężne bufory pamięci, w których przechowywane są informacje na temat serwerów na całym świecie. Dostęp do tych danych uzyskasz często znacznie szybciej, niż za pomocą serwera DNS swojego usługodawcy.

Jak pokażemy w dalszej części artykułu, serwis oferuje jeszcze wiele innych usług, np. możliwość tworzenia skrótów w przeglądarce. Dzięki nim możesz adresowi http://www.pcworld.pl przypisać np. literę p. Po jej wpisaniu na pasku adresu i naciśnięciu [Enter] połączysz się z naszą witryną.

Adres podstawowego serwera OpenDNS to 208.67.222.222, a serwera alternatywnego - 208.67.220.220. Musisz poinformować swój komputer, że chcesz ich używać. W Windows XP kliknij Start | Ustawienia | Panel sterowania | Połączenia sieciowe. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy swoje połączenie i wybierz Właściwości.

Pojawi się nowe okno dialogowe.

Lewym przyciskiem myszy kliknij Protokół internetowy TCP/IP, a następnie naciśnij przycisk Właściwości. W kolejnym oknie zaznacz opcję Używaj następujących serwerów DNS. Jako Preferowany serwer DNS wpisz 208.67.222.222, a jako Alternatywny serwer DNS - 208.67.220.220. Naciśnij OK, a później Zamknij i jeszcze raz Zamknij. Uruchom ponownie komputer.