Zakazane strony

Wiele serwisów sieciowych jest zastrzeżonych tylko dla obywateli Stanów Zjednoczonych. Tymczasem Internet jest z założenia dla wszystkich. Nasz artykuł opisuje, jak omijać blokady regionalne.

Wiele serwisów sieciowych jest zastrzeżonych tylko dla obywateli Stanów Zjednoczonych. Tymczasem Internet jest z założenia dla wszystkich. Nasz artykuł opisuje, jak omijać blokady regionalne.

Niektóre serwisy amerykańskie wykrywają adresy IP odwiedzających i zabraniają dostępu internautom spoza Stanów Zjednoczonych.Kliknij, aby powiększyćNiektóre serwisy amerykańskie wykrywają adresy IP odwiedzających i zabraniają dostępu internautom spoza Stanów Zjednoczonych.W ostatnim czasie europejskich entuzjastów treści multimedialnych czekał wielokrotnie bolesny zawód. Na przykład amerykański serwis muzyczny Pandora ( http://pandora.com ) cieszył się sporym powodzeniem, lecz od listopada 2007 r. odwiedzający go Europejczycy odchodzą z kwitkiem. Jak czytamy na stronie powitalnej, operator nie może udzielić nam dostępu z przyczyn licencyjnych, jednak stara się rozszerzyć swoją ofertę na internautów spoza Stanów Zjednoczonych. Tymczasem Adobe Media Player zrezygnował z przeprosin, gdy w kwietniu bieżącego roku po cichu ograniczył swoją ofertę. Od tej pory zamiast amerykańskich seriali widać tylko czarny ekran z podkładem akustycznym w postaci komunikatu, że żądane treści "są niedostępne".

Zobacz również:

Licencje uprawniające do emisji większości programów nabywa się z reguły na określony region, nie zaś na cały świat. Na podstawie adresu IP odwiedzającego stronę operator stacji telewizyjnej ustala, skąd pochodzi internauta. W wypadku Europejczyków odmawia dostępu, bo w przeciwnym razie naruszyłby umowy licencyjne. Jeśli jednak uda ci się podać za Amerykanina, uzyskasz dostęp do zakazanych treści. Stacja telewizyjna spełni wymagania nałożone na nią w umowie licencyjnej, więc właściciele praw autorskich nie mają czego kwestionować. Ty zaś będziesz mógł korzystać z materiałów audio i wideo, nie naruszając przepisów.

Muzyka - dostęp przez Tor Network

Gdy uda ci się przechytrzyć kontrolę adresu IP, serwer Pandory założy, że znajdujesz się na terytorium Stanów Zjednoczonych.Kliknij, aby powiększyćGdy uda ci się przechytrzyć kontrolę adresu IP, serwer Pandory założy, że znajdujesz się na terytorium Stanów Zjednoczonych.Najprostszy sposób zakamuflowania swojego adresu IP polega na włączeniu serwera proxy, z którego poziomu nawiążesz kontakt z interesującym cię serwisem. Nie wystarczy tu zwyczajny HTTP, bo odtwarzacze flashowe pobierają strumień w obrębie przeglądarki również za pośrednictwem proxy i musisz znaleźć tzw. serwer socks proxy.

Do odbioru strumieni dźwiękowych, czyli m.in. audycji serwisu Pandora, nadaje się sieć Tor Network. Najpierw zainstaluj program Tor (dostępny pod adresem www.torproject.org/download.html.pl , środowiska: Windows 98SE/Me/2000/XP/2003/Vista, rozmiar pliku: 6,4 MB) jako serwer proxy. Składniki Privoxy i Torbutton nie będą ci do tego potrzebne, więc możesz wyeliminować je w trakcie instalowania. Istotne są tylko dwa elementy - program główny Tor, a także Vidalia. Ten ostatni pełni funkcję graficznego interfejsu użytkownika, umożliwiając sterowanie Torem. Na końcu wybierz opcję uruchomienia zainstalowanych aplikacji.

Skonfiguruj Tor w taki sposób, aby ostatni węzeł przed serwerem docelowym znajdował się na pewno na terenie Stanów Zjednoczonych. Uruchom w tym celu interfejs graficzny Vidalia (okno Panel Kontrolny Vidalii) i wskaż polecenie Pokaż Sieć. W lewej kolumnie są wyszczególnione dostępne serwery. Klikając nagłówek drugiej kolumny, posortujesz listę według krajów. Przewiń ją w dół, aż dotrzesz do serwerów w Ameryce oznaczone flagą Stanów Zjednoczonych. Przed każdym z nich znajduje się wskaźnik prędkości. W grę wchodzą tylko serwery z trzema punktami przed flagą, pozostałe są za wolne. Znajdź plik %appdata%\Vidalia\torrc i otwórz go w edytorze tekstowym. Wstaw na końcu nowy wiersz, rozpoczynając go poleceniem ExitNodes. Po nim umieść nazwy serwerów, oddzielając je od siebie przecinkiem i spacją.

Oto przykład:

<KOD>

ExitNodes desync, jalopy, ...

</KOD>

Oprócz tego uzupełnij plik o następujący wiersz:

<KOD>

StrictExitNodes 1

</KOD>

W ten sposób zmusisz program zapewniający anonimowość, aby jako końcowych używał tylko podanych przez ciebie serwerów. Po zapisaniu pliku zamknij program Tor, po czym uruchom go ponownie.

Sieć przekaźników Tora oferuje ograniczoną przepustowość. Wystarczy do odbierania strumienia audio, ale nie uda ci się zrealizować całego ruchu za jej pośrednictwem. W tej sytuacji warto skorzystać z FoxyProxy, dodatku do przeglądarki Firefox (dostępny pod adresem http://foxyproxy.mozdev.org , środowiska: Windows 98SE/Me/2000/XP/2003/Vista, rozmiar pliku: 424 KB). Steruje on użyciem serwerów proxy zależnie od szablonów adresów URL. Za jego pomocą możesz więc uaktywniać Tor tylko przy określonych witrynach internetowych. Po zainstalowaniu dodatku na ekranie pojawi się pytanie, czy chcesz skonfigurować FoxyProxy, aby współpracował z Tor Network. Odpowiedz twierdząco. Następnie kreator zapyta, czy zamierzasz używać Tor z Privoxy. Kliknij przycisk Bez Privoxy. Na kolejnym etapie program poprosi o wpisanie numeru portu. Wybierz port domyślny 9050, klikając przycisk OK. Na pytanie, czy żądania DNS mają przechodzić przez Tor Network, odpowiedz, klikając przycisk Tak.

W następnym oknie trzeba podać szablon określający, że przywołania witryn mają być kierowane przez Tor Network. Kliknij przycisk Dodaj nowy wzorzec. W polu Nazwa wzorca podaj dowolny ciąg znaków - np. w wypadku witryny Pandora wpisz chociażby Serwis Pandora. Tymczasem w pole Wzorzec URL wpisz *pandora.com/*. Pozamykaj wszystkie okna dodatku FoxyProxy, klikając przyciski OK. Następnie zrestartuj Firefoksa. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę z lisem (mieści się w prawym dolnym narożniku okna) i wskaż polecenie Proxy według wzorców i priorytetów w menu podręcznym.

W podobny sposób wstawisz nowe wzorce, aby dostać się do innych zakazanych witryn internetowych. Zauważysz, że szerokość pasma udostępniana przez Tor Network nie wystarcza do przesyłania strumieni wideo. Nie uzyskasz płynnego obrazu.

Wideo - dostęp przez Hotspot Shield

Chcąc uzyskać dostęp do filmów, użyliśmy również narzędzia przeznaczonego z założenia do ochrony sfery prywatnej internauty. Program Hotspot Shield (dostępny pod adresem http://anchorfree.com/downloads/hotspot-shield/ , środowiska: Windows 2000/XP/Vista, rozmiar pliku: 2,9 MB) umożliwia bezpieczną wymianę danych nawet przez niezaszyfrowane punkty dostępowe, stosując w tym celu szyfrowane połączenia VPN (Virtual Private Network). Docelowe serwery VPN znajdują się na terenie Stanów Zjednoczonych, a Hotspot Shielda można używać nie tylko w bezprzewodowych sieciach WLAN. Dzięki dwóm wymienionym właściwościom narzędzie to doskonale nadaje się do naszych celów.

Robótki ręczne - po uruchomieniu Tora znajdź kilka serwerów amerykańskich o wystarczającej przepustowości i ustaw je na liście używanych.Kliknij, aby powiększyćRobótki ręczne - po uruchomieniu Tora znajdź kilka serwerów amerykańskich o wystarczającej przepustowości i ustaw je na liście używanych.Po zainstalowaniu Hotspot Shielda uruchom go, klikając ikonę na pulpicie lub nowy przycisk, który pojawił się w oknie Internet Explorera i Firefoksa. Zielona ikona w obszarze powiadomień poinformuje cię, że połączenie VPN zostało pomyślnie nawiązane i "wdzwoniłeś" się do serwera po drugiej stronie Atlantyku. Hotspot Shield jest finansowany przez sponsorów. Dopóki nie przerwiesz połączenia, w oknie przeglądarki będą pojawiały się bannery reklamowe.

Zauważ, że Hotspot Shield nie współpracuje z Adobe Media Playerem, bo odtwarzacz ten nie działa przy połączeniach VPN (nie potrafi nawet utworzyć katalogu dostępnych audycji). Jednak to żadna przeszkoda, bo wcale nie jesteś na niego zdany. Takie witryny, jak http://hulu.com , zapewniają porównywalną funkcję katalogowania. Ponadto oferują znalezione filmy lub zapewniają tzw. głębokie łącza do strony, która je udostępnia.

Należy przyznać, że sekwencje wideo przywoływane z użyciem Hotspot Shielda nie są odtwarzane idealnie płynnie, ale przynajmniej dadzą się oglądać. Przy połączeniu przez Tor Network nie byłoby to możliwe. Jeśli jednak jakość okaże się niezadowalająca, postaraj się obejrzeć swoją ulubioną audycję o innej porze - bardzo często udaje się uzyskać lepsze połączenie wieczorem niż w ciągu dnia.

Kiedy Tor, a kiedy VPN?

Nie można powiedzieć, że połączenia VPN nadają się bardziej do transmisji wideo, a Tor Network do przekazu audio. Możesz - rzecz jasna - odbierać Pandorę również za pomocą VPN-u. Niemniej jednak Hotspot Shield wymaga ręcznej obsługi i zmienia całą konfigurację dostępu peceta do Internetu, natomiast Tor Network może się uaktywniać automatycznie i przez cały dzień działać w tle. W razie potrzeby skorzysta z niego przeglądarka za pośrednictwem rozszerzenia FoxyProxy. Połączenia tego rodzaju nie mają wpływu ani na inne aplikacje, ani nawet na inne strony internetowe, które odwiedzasz. Wybierając metodę łączenia się z Siecią, powinieneś zastanowić się tylko nad tym, czy w danym wypadku bardziej zależy ci na szybkości i przepustowości, czy raczej na wygodzie.