Pecet na gwarancji

Kupiłeś komputer i system się nie uruchamia? Nie martw się, jest duża szansa, że poradzisz sobie z tym problemem sam.

Kupiłeś komputer i system się nie uruchamia? Nie martw się, jest duża szansa, że poradzisz sobie z tym problemem sam.

Gdy kupiony komputer nie uruchamia się, sprawdź w pierwszej kolejności czy zasilacz pracuje. Jeżeli ma wentylator, wystarczy spojrzeć, czy się obraca. Sprawdź również, czy karta grafi czna nie wysunęła się z gniazda lub pamięci się nie wypięły. To częste i dosyć proste do usunięcia usterki, które zdarzają się podczas transportu komputera. Gdy komputer się uruchamia, ale działa niestabilnie warto również sprawdzić, czy zestaw chłodzący procesor jest prawidłowo przypięty do zaczepu gniazda podstawki procesora.Kliknij, aby powiększyćGdy kupiony komputer nie uruchamia się, sprawdź w pierwszej kolejności czy zasilacz pracuje. Jeżeli ma wentylator, wystarczy spojrzeć, czy się obraca. Sprawdź również, czy karta grafi czna nie wysunęła się z gniazda lub pamięci się nie wypięły. To częste i dosyć proste do usunięcia usterki, które zdarzają się podczas transportu komputera. Gdy komputer się uruchamia, ale działa niestabilnie warto również sprawdzić, czy zestaw chłodzący procesor jest prawidłowo przypięty do zaczepu gniazda podstawki procesora.Najczęstsze problemy z nowo zakupionym komputerem mieszczą się na dole skali trudności od 1 do 10 (gdzie 10 to usterki kwalifikujące się do naprawy przez autoryzowany serwis). Pamiętaj, że renomowane firmy każdy egzemplarz przed wysłaniem sprawdzają. Również kupując u autoryzowanego sprzedawcy, możesz poprosić go uruchomienie komputera i sam się przekonać, czy wszystko działa, jak należy. Jest to istotne, gdy maszyna ma plombę, której naruszenie grozi utratą gwarancji.

Zobacz również:

Wówczas nawet z błahą awarią, taką jak wysunięcie się karty graficznej z gniazda czy poluzowanie zestawu chłodzącego, będziesz musiał zgłaszać się do autoryzowanego serwisu, a gdy takiego nie ma w pobliżu, poczekać, aż kurier zabierze komputer do producenta i przywiezie go z powrotem. Może to trwać nawet 14 dni i z pewnością popsuje radość z nowego zakupu.

Zanim kupisz

Wiemy, że dla niektórych to sprawy oczywiste, jednak w ferworze wyboru konfiguracji często zapominamy właśnie o rzeczach podstawowych. Odradzamy kupowanie części niewiadomego pochodzenia (giełdy, ogłoszenia, licytacje). Pomijając już to, że mogą być kradzione, często zdarzają się egzemplarze uszkodzone. W wielu wypadkach wady elektroniki, niewidoczne gołym okiem, są trudne do wykrycia nawet dla specjalisty, gdyż mogą się ujawnić dopiero po pewnym okresie działania (z długotrwałym obciążeniem). Najlepiej kupować w sklepach o określonej renomie, gdzie będziesz mógł wyegzekwować gwarancję, choć będzie zapłacisz więcej niż u giełdowego handlarza lub gdybyś sam składał komputer.

Jeżeli jesteś niedoświadczonym użytkownikiem, spytaj sprzedawcę, czy będziesz mógł skorzystać z pomocy technicznej. Wiele firm ma specjalne linie telefoniczne i pomogą ci rozwiązać problemy z komputerem lub poinformują, gdzie możesz go oddać do naprawy. Jest to szczególnie istotne, gdy maszynę kupujesz zdalnie, np. w sklepie internetowym. Na każdą część zawsze domagaj się pisemnej gwarancji z pieczątką sklepu. Nie daj sobie wmówić, że naklejka z datą (tzw. sticker) załatwi sprawę. Nieuczciwy sprzedawca może się wyprzeć gwarancji i pozostaniesz bezsilny w wypadku awarii.

Gwarancje producentów

Vobis - 24 miesiące gwarancji na komputery. Maszyna ma plombę, ale jej naruszenie nie grozi utratą gwarancji. Warto jednak domagać się wyjaśnień, otrzymując egzemplarz z naruszoną plombą, bo budzi to podejrzenia, że ktoś przy nim majstrował.

Actina - 24 miesiące gwarancji na komputery. Zerwanie plomby grozi utratą gwarancji, dlatego kupując maszynę w autoryzowanym salonie, warto sprawdzić czy działa, aby nie przeżyć później niemiłego zaskoczenia. Niestety, każda wymiana podzespołu wymaga wizyty u autoryzowanego sprzedawcy.

Procomp - 24 miesiące gwarancji na komputery w systemie D2D - zerwanie plomby grozi utratą gwarancji. W razie problemów można zgłosić usterkę, wypełniając formularz na stronie głównej producenta lub zadzwonić na infolinię. Komputer zostanie odebrany przez firmę kurierską i zwrócony na koszt producenta.

ICom - 36 miesięcy gwarancji na komputery w systemie D2D, zerwanie plomby grozi utratą gwarancji. W razie problemów należy postępować podobnie, jak z komputerem Procompu.

Adax - 24 miesiące gwarancji na komputery w systemie D2D, maszyna bez plomby. Producent zezwala na naprawy bez utraty gwarancji, zaleca jednak dokonywanie modyfikacji u autoryzowanych przedstawicieli.

Yamo - 24 miesiące gwarancji w systemie D2D, naklejka gwarancji jakości i jej naruszenie nie grozi utratą gwarancji.