Edytory online

Usługi sieciowe z powodzeniem zastępują w typowych zastosowaniach oprogramowanie instalowane w komputerze - dobrym przykładem są edytory tekstu, które mogą zastąpić Worda czy OpenOffice Writera.

Usługi sieciowe z powodzeniem zastępują w typowych zastosowaniach oprogramowanie instalowane w komputerze - dobrym przykładem są edytory tekstu, które mogą zastąpić Worda czy OpenOffice Writera.

Większość z nas używa programu Microsoft Word do pracy z dokumentami, choć istnieje sporo alternatywnych rozwiązań. Przedstawiamy najciekawsze internetowe edytory tekstu, uruchamiane w przeglądarce WWW. Warto się im przyjrzeć, bo oferują całkiem interesujące możliwości. A być może łatwiej będzie je opanować, niż uczyć się zrewolucjonizowanego interfejsu pakietu Microsoft Office 2007.

Zobacz również:

Zawsze najnowsza wersja

Korzystanie z aplikacji WWW ma zalety. Dokumenty możesz przechowywać na internetowym serwerze, dzięki czemu masz do nich dostęp z dowolnego miejsca, niezależnie od tego, jakiego systemu operacyjnego używasz. Pliki nie zajmują miejsca na twardym dysku (choć można zapisać je lokalnie). Z reguły opcja Save zapisuje pliki na serwerze, a Export służy do zachowania ich na dysku. Trzymając pliki na serwerze, nie utracisz ich, gdy dojdzie do awarii dysku komputera. Serwery są dużo lepiej zabezpieczone na wypadek tego typu nieszczęśliwych zdarzeń. Łatwiej też udostępniać dokumenty innym czy pracować wspólnie na jednym plikiem. Nie musisz pobierać żadnego programu i instalować go w komputerze, a potem - jego kolejne edycje, bo zawsze masz dostęp do najnowszej wersji, aktualizowanej przez producenta na serwerze.

Po uruchomieniu większość operacji jest wykonywana lokalnie, dlatego też szybkość działania edytora nie powinna odbiegać od szybkości standardowych aplikacji.

To, co jest zaletą, w tym wypadku jest też, niestety, wadą. Gdy serwer jest przeciążony, co się zdarza, możesz mieć trudności z dostępem do własnych dokumentów. Czasem serwer (czy raczej infrastruktura techniczna) ulega awarii, a wtedy dane są nieosiagalne. Komunikaty o niedostępności serwera to bardzo przykra niespodzianka, gdy musisz szybko przygotować jakiś dokument. Poza tym w przeglądarce musi być włączona obsługa cookies oraz JavaScriptu, żeby program zadziałał. Pewnie znajdzie się grupka malkontentów, która uzna to za wadę.

Czterech wspaniałych

FlyWord to edytor tekstu uruchamiany w przeglądarce; może działać również bez połączenia z Internetem.Kliknij, aby powiększyćFlyWord to edytor tekstu uruchamiany w przeglądarce; może działać również bez połączenia z Internetem.Spośród wybranych produktów szerzej opisujemy cztery z nich, a pozostałe porównujemy w tabeli. Przyglądaliśmy się oferowanym funkcjom, szybkości reagowania na działania użytkownika i kompatybilność z pakietem Microsoft Office. Przyznajmy szczerze - żadna z opisywanych aplikacji nie jest tak bogato wyposażona, jak Word. Z drugiej strony wiele osób używa tylko podstawowych funkcji, więc dla nich nie będzie to problemem. Dlatego ocena aplikacji zależy od tego, do czego ich potrzebujesz. Zwykli użytkownicy, tworzący proste dokumenty, będą zaskoczeni, jak sprawnie edytory internetowe spełniają ich potrzeby i być może pokuszą się nawet o całkowite zrezygnowanie z edytora instalowanego w komputerze. Jeśli masz większe wymagania, po prostu przyjrzyj się, czy dany program ma potrzebne ci funkcje i czy zastąpi ci Worda.

Największy problem stanowi brak modułu sprawdzania pisowni lub polskiego słownika, ale z tym można sobie poradzić, np. przeglądarka Firefox wychwytuje takie błędy również podczas pracy z internetowym edytorem tekstu. Na szczęście najpopularniejsze edytory, np. Google Docs i Zoho Writer, oferują taką opcję.

Poznaj AJAKSA

Większość opisywanych w tym artykule edytorów wykorzystuje AJAKSA (Asynchronous JavaScript and XML - asynchroniczny JavaScript i XML). Jest to zbiór rozwiązań, dzięki którym przeglądarka może służyć jako platforma do uruchamiania aplikacji, podobnie jak system operacyjny. Na AJAKSA składa się kilka dobrze znanych technologii: XHTML lub HTML, CSS, JavaScript, DOM, XML, oraz XMLHttpRequest.

Odpowiednie zastosowanie powyższych składników sprawia, że przeglądarka internetowa zaczyna w tle wymieniać małe porcje danych z serwerem i wyświetlać zmiany bez przeładowywania całej strony WWW. Pozwala to na większą interaktywność i funkcjonalność oraz szybsze wyświetlanie treści, a w praktyce umożliwia m.in. tworzenie aplikacji działających w oknie przeglądarki i funkcjonujących jak te tradycyjne.

Aplikacje WWW są uruchamiane w komputerze użytkownika, dlatego powinny działać równie szybko, co tradycyjne programy. Modyfikacja strony dokonuje się w przeglądarce WWW z wykorzystaniem obiektowego modelu dokumentu. AJAX możne też być użyty do edycji danych zapisanych na serwerze. Wszystkie te zadania są wykonywane bez przeładowywania całej strony w przeglądarce. Z reguły do serwera wysyłane jest żądanie zwrócenia tylko niewielkiej porcji danych.

AJAX nie wymaga instalowania żadnej wtyczki w przeglądarce WWW, trzeba jednak włączyć obsługę JavaScriptu, a dodatkowo w Internet Explorerze 6 obsługę ActiveX, ponieważ w XMLHttpRequest zastosowano właśnie tę technologię. IE 7 obsługuje XMLHttpRequest bez włączania ActiveX.

Google Docs

Okno wstawiania tabeli w Google Docs.Kliknij, aby powiększyćOkno wstawiania tabeli w Google Docs.Gdy pakiet zadebiutował w listopadzie 2006 roku, został okrzyknięty mianem "Microsoft Office Killer". Jednak nie może porównywać się z Wordem pod względem liczby funkcji i nawet Google przyznało, że to stwierdzenie było mocno przesadzone. Program pozwala tworzyć całkiem rozbudowane dokumenty z grafiką, tabelami i linkami. Na pierwszy rzut oka menu z funkcjami wyglądają bardzo skromnie, ale to mylne wrażenie. Przykładowo, gdy wczytasz dokument z nagłówkiem i stopką, wyświetli go prawidłowo, umożliwi edycję tych elementów, a na koniec prawidłowo zapisze zmiany. Jakiś czas temu umożliwiono wstawianie tych składników również do nowego dokumentu. Interfejs jest bardzo prosty, co zdecydowanie ułatwia obsługę.

Zaletą jest wbudowany moduł sprawdzania polskiej pisowni, niestety, nie zaznacza błędów na bieżąco, a dopiero po kliknięciu przycisku. Do słownika można dodawać własne wyrazy. Obsługuje wiele formatów plików, m.in. wczyta z twardego dysku pliki ODF, DOC, RTF i HTML. Z kolei gotowy dokument zapisze w jednym z wymienionych formatów i dodatkowo w formacie PDF. Bardzo szybko reaguje na kliknięcia - pod tym względem program znacznie się poprawił. Google Docs wprowadza zmiany w dokumencie równie szybko, jak aplikacja zainstalowana w komputerze. Można też korzystać z wielu popularnych skrótów klawiaturowych.

Łatwa konfiguracja

Google Docs sprawdza polską pisownię, ale błędy zaznacza dopiero po kliknięciu odpowiedniego przycisku.Kliknij, aby powiększyćGoogle Docs sprawdza polską pisownię, ale błędy zaznacza dopiero po kliknięciu odpowiedniego przycisku.Możemy zmieniać wiele ustawień dokumentu w jednym oknie dialogowym, np. zabezpieczenia czy metadane, a także odczytywać statystyki (liczba znaków i słów). To duża zaleta, bo w innych programach te opcje są rozmieszczone w różnych oknach i dotarcie do nich zajmuje czas.

Możesz uruchomić kanał RSS, który będzie informował o zmianach wprowadzonych w dokumentach. Jeśli wpiszesz w formularzu adresy e-mail znajomych, zostaną powiadomieni o kanale. Z kolei pasek narzędziowy informuje cię, gdy ktoś w tym samym czasie co ty edytuje dokument. Zmiany są synchronizowane co kilka sekund. Gdy ktoś skasuje zdanie, do którego właśnie dopisujesz kolejne słowa, pojawi się okno pozwalające zachować dopisane wyrazy. Jeśli chcesz przywrócić całe zdanie skasowane przez drugą osobę, musisz skopiować je ze starszej wersji dokumentu, którą Google Docs zapisuje automatycznie. Jest też funkcja porównywania dwóch wersji tekstu - różnice są zaznaczane kolorem.

Edycja kodu HTML

Program oferuje też edycję kodu HTML (Edycja | Edycja HTML). Przydatny, gdy chcesz wprowadzić jakieś zmiany, a Google Docs nie ma akurat odpowiedniej funkcji. Niestety, niektóre modyfikacje, takie jak marginesy, będą widoczne dopiero po udostępnieniu pliku. Za to w ten sposób można obejść ograniczenia programu. Jest jeszcze wiele przydatnych drobiazgów, np. rozbudowane znaczniki dokumentów, publikowanie w blogach, pod wskazanym adresem URL czy wysyłanie pocztą elektroniczną.

Firmom Google za 40 euro rocznie oferuje dostęp do rozszerzonej wersji pakietu - Google Apps Premier Edition. Znajdziesz w niej dodatkowe funkcje biznesowe, takie jak Google Calendar czy możliwość korzystania z API i integrowanie pakietu z innymi aplikacjami. Oprócz tego 25 GB na pocztę i dostęp do niej z wykorzystaniem urządzeń BlackBerry.

W trybie offline

Werdykt PCWKKliknij, aby powiększyćWerdykt PCWKDopiero od czerwca 2008 roku, dzięki wtyczce Google Gears, z Google Docs można korzystać bez połączenia z Internetem. Niestety z pewnym ograniczeniami. W trybie offline nie można utworzyć nowego dokumentu, a usługa w ogóle nie działa w wypadku użytkowników korzystających z Google Docs we własnych domenach. Co ciekawe, konkurencyjne serwisy, takie jak Zoho, już od ponad roku wykorzystują technologię Google Gears.

Wśród wad można wymienić brak możliwości personalizacji programu - zarówno interfejsu, jak i skrótów klawiaturowych. Są limity dotyczące dokumentów - każdy może mieć do 500 KB, a każda dołączona grafika po 2 MB. Poza tym użytkownik zapisze na serwerze maksymalnie 5 tysięcy dokumentów i 5 tysięcy plików graficznych. Nie ma możliwości umieszczania arkuszy kalkulacyjnych wewnątrz dokumentu. Przydałyby się również funkcje hurtowego przetwarzania plików, np. możliwość przesłania z komputera do serwera wielu jednocześnie.

Informacje http://docs.google.com