Wiadomości przy kawie

Osobisty portal stanowi w jakiejś mierze odpowiednik gazety, tyle tylko, że dostosowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika - zwycięzcą naszego przeglądu jest polski serwis Cafe News, który pobił światową konkurencję.

Osobisty portal stanowi w jakiejś mierze odpowiednik gazety, tyle tylko, że dostosowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika - zwycięzcą naszego przeglądu jest polski serwis Cafe News, który pobił światową konkurencję.

Od najdawniejszych czasów strony startowe w przeglądarkach internetowych były miejscem bojów prowadzonych przez ich producentów. Jest oczywiste, że domyślne ustawienie prowadzące na jakąś stronę znacząco zwiększa jej popularność, a co za tym idzie, także popularność produktów i usług danej firmy. Gdy program jest używany przez dziesiątki czy setki milionów internautów, przekłada się to na dochody, podobnie jak w wypadku reklam internetowych - ogromna większość użytkowników je ignoruje, ale jakiś odsetek je klika, co ostatecznie przynosi finansowy efekt; prawo wielkich liczb.

Zobacz również:

Nie ma większego znaczenia, że możliwe jest wybranie w opcjach pustej strony czy też jakiejkolwiek innej - przeciętny użytkownik nie potrafi tego zrobić, a zwykle nawet nie wie, że jest to możliwe, bo komputer to dla niego takie samo urządzenie użytkowe, jak pralka czy żelazko, a nie obiekt kultu, dociekań i eksperymentów.

A może tak własny portal?

Wyśmienity interfejs, starannie dobrane moduły i jakość techniczna czynią z polskiego serwisu Cafe News lidera naszego przegląduKliknij, aby powiększyćWyśmienity interfejs, starannie dobrane moduły i jakość techniczna czynią z polskiego serwisu Cafe News lidera naszego przegląduOd kilku lat w Internecie rozwija się ciekawa kategoria usług, jaką są osobiste portale. To budowane metodą składania obiektów witryny, które zaraz po uruchomieniu wyświetlają zbiór aktualizowanych na bieżąco danych interesujących właściciela takiego portalu. Do tego rodzaju kluczowych danych zaliczamy oczywiście skrzynkę pocztową, bieżące wiadomości z najważniejszych źródeł, prognozę pogody, kalendarz z wydarzeniami, program telewizyjny, notowania giełdowe, kursy walut, wyniki losowań, nawet transmisje radiowe i telewizyjne - można sobie wyobrazić wiele kategorii informacji.

Zarejestrowanie takiej strony jako startowej czy choćby - jako minimum - umieszczenie skrótu w pasku narzędziowym, pozwala jednym kliknięciem myszki uzyskać dostęp do ważnych danych. Codzienne zabieganie powoduje, że dobre zorganizowanie informacji powinno być przedmiotem szczególnej troski.

Osobisty portal, co nietrudno zauważyć, stanowi w jakiejś mierze odpowiednik gazety, tyle tylko, że dostosowanej do indywidualnych potrzeb użytkownika. Szpaltowy układ przypomina prasę, ale dobór źródeł informacji zależy już od nas.

Nowoczesne portale osobiste intensywnie wykorzystują technologię AJAX, która daje swobodę przede wszystkim w wizualnym kształtowaniu układu portalu, ale i w wyświetlaniu poszczególnych informacji - dlatego bardzo ważna jest poprawna obsługa tej technologii w przeglądarce.

Przejrzeliśmy kilkanaście usług tej kategorii. Ich jakość, funkcjonalność i zasób narzędzi są bardzo zróżnicowane, zatem zdecydowaliśmy się na wybranie 7 z nich - podstawowe parametry zostały umieszczone w tabeli.

Artykuł, który Państwa zainteresował dostępny jest w pełnej wersji rozszerzonej. Wersja ta jest dostępna jedynie dla płatnych prenumeratorów miesięcznika PC World Komputer oraz tych klientów, którzy wykupili dostęp do archiwum PC World Komputer. Aby uzyskac dostęp do wersji pełnej kliknij tutaj