Microsoft podbije Internet?

Windows Live to zestaw oprogramowania oraz usług, składający się z komunikatora, katalogu zdjęć, klienta pocztowego, wirtualnego dysku i serwisu społecznościowego. Postanowiliśmy przyjrzeć się mu bliżej i sprawdzić, czy kolekcja warta jest uwagi.

Windows Live to zestaw oprogramowania oraz usług, składający się z komunikatora, katalogu zdjęć, klienta pocztowego, wirtualnego dysku i serwisu społecznościowego. Postanowiliśmy przyjrzeć się mu bliżej i sprawdzić, czy kolekcja warta jest uwagi.

Nie sposób zakwestionować dominującej pozycji Microsoftu na rynku oprogramowania komputerowego - z systemu operacyjnego Windows korzysta obecnie około 90 procent posiadaczy pecetów. Natomiast Internet jest środowiskiem, w którym Microsoft, mimo usilnych prób, ciągle wypada blado. Użytkownicy Sieci chętniej sięgają np. po usługi Google.

Zobacz również:

Jest wiele przykładów niszowych programów autorstwa Microsoftu związanych z Internetem - w Polsce z komunikatora Windows Live Messenger korzysta trochę ponad jeden procent użytkowników Sieci, podobnie jest w wypadku serwisu społecznościowego Spaces, kont pocztowych Hotmail czy witryny MSN.com. Firma z Redmond nie składa jednak broni i próbuje przyciągnąć do siebie nowych użytkowników, często aktualizując oferowane usługi czy programy, a także udostępniając coraz to nowe narzędzia. Od dłuższego czasu reklamuje kolekcję produktów, które mają uatrakcyjnić korzystanie z Internetu. W skład pakietu Windows Live (home.live.com) wchodzą dziesiątki programów i usług. Część oferowanych narzędzi ma znaną markę, np. komunikator Messenger, serwis Spaces czy Hotmail. Windows Live to jednak również cała gama innego oprogramowania - internetowy dysk Skydrive, program do katalogowania zdjęć, filtr treści niedozwolonych, a nawet mobilne wersje aplikacji czy serwisów. Przyjrzeliśmy się każdemu z narzędzi i możemy śmiało postawić tezę - Windows Live (w wolnym tłumaczeniu Windows Na Żywo) wart jest uwagi.

Windows Live Messenger

Zaletą Galerii fotografii jest bezproblemowa współpraca z internetowymi usługami Microsoftu, a także prostota i intuicyjność obsługi.Kliknij, aby powiększyćZaletą Galerii fotografii jest bezproblemowa współpraca z internetowymi usługami Microsoftu, a także prostota i intuicyjność obsługi.Jest to komunikator, którego popularność w Stanach Zjednoczonych czy części krajów europejskich nie przekłada się na liczbę użytkowników w Polsce - korzysta z niego jeden na stu Polaków. Sama aplikacja jest jednak warta uwagi i wraz z rozwojem globalnej wioski można się spodziewać jej popularyzacji.

O interfejsie Windows Live Messgenera można mówić w samych superlatywach - wygląda doskonale i nawet początkujący użytkownik komputerów nie powinien mieć jakichkolwiek problemów z jego obsługą czy odnalezieniem pożądanej funkcji. Konwersacje to czysta przyjemność - okna rozmowy są przejrzyste, użyte czcionki wyraźne, a emotikony estetyczne. Na uwagę zasługuje możliwość wymieniania się animacjami, zarówno humorystycznymi, jak i bardziej funkcjonalnymi, np. pokazujące nastrój.

Za pomocą Windows Live Messengera można wymieniać pliki - służy do tego funkcja Udostępnij pliki. Użytkownik tworzy folder, w którym może udostępnić dowolne dokumenty. Oczywiście można również je przesyłać, bezpośrednio przeciągając pliki na okno rozmowy. O ile wysyłanie plików w Gadu-Gadu jest czasem problematyczne i po prostu nie działa, tak tutaj nie zaobserwowaliśmy jakichkolwiek problemów.

Siłą komunikatora Microsoftu jest jego dopracowanie i funkcje, których na próżno szukać w większości tego typu oprogramowania - m.in. brzęczyk, poruszający oknem rozmówcy czy możliwość zagrania w warcaby. Użyteczna jest również możliwość udostępnienia swojego pulpitu rozmówcy w celu otrzymania pomocy czy zaprezentowania np. nowej zainstalowanej aplikacji.

Windows Live Messenger to nie tylko tekst - za jego pośrednictwem można komunikować się głosowo, wysyłać wiadomości audio czy wykorzystywać obraz z kamery internetowej. Ciekawa jest również funkcja rysowania i wysyłania rozmówcy efektów swojej pracy.

Galeria fotografii

Zaletą Windows Live Messengera jest graficzne dopracowanie interfejsu, który jest elegancki, oszczędny i przejrzysty.Kliknij, aby powiększyćZaletą Windows Live Messengera jest graficzne dopracowanie interfejsu, który jest elegancki, oszczędny i przejrzysty.W skład pakietu Windows Live wchodzi narzędzie służące do katalogowania oraz przeglądania plików graficznych. Program działa szybko, a jego obsługa jest bardzo wygodna i prosta. Na pochwałę zasługuje też wygląd aplikacji, który, opracowany w stylu Windows Vista, niczym nie przypomina np. ascetycznego IrfanView.

Aplikacja ma wiele funkcji, które czynią z niej przydatne narzędzie do katalogowania zdjęć. Program pozwala retuszować fotografie - modyfikować oświetlenie, kolory, kontrast czy usunąć efekt czerwonych oczu albo wyciąć niepożądane elementy. Galeria pozwala na opisywanie zdjęć z użyciem tagów, dzięki czemu można z łatwością dotrzeć do pożądanego pliku. Za pomocą programu teoretycznie zamówimy odbitki zdjęć, jednak w Polsce nie ma firm fotograficznych współpracujących z Microsoftem. Program umożliwia łatwe zapisanie wybranych plików graficznych na płycie CD za pomocą wbudowanego w system Windows narzędzia do ich nagrywania. Galeria pozwala również udostępniać zdjęcia w usłudze Spaces (o czym niżej), a także w serwisie Flickr.

Windows Live Writer

Jest to narzędzie, które upraszcza publikowanie notek na blogu w serwisie Spaces. Program jest edytorem tekstu dostosowanym do potrzeb osób redagujących w Internecie własny dziennik. Aplikacja pozwala tworzyć wpisy w systemie WYSIWYG, czyli bez konieczności dokonywania jakichkolwiek manipulacji w kodzie - przykładowo, pogrubienie czy pochylenie tekstu osiąga się podobnie, jak w programie Word. W notce umieścimy wiele treści dodatkowych - odnośniki, tabele czy mapy (oparte na Microsoft Virtual Earth). Za pomocą Windows Live Writera można w prosty sposób dodać do wpisów tagi oraz pliki wideo. Dostępna jest również opcja pobrania dodatkowych wtyczek - są ich dziesiątki, niektóre bardzo przydatne, np. pobierająca zdjęcia z Flickra czy narzędzie do tworzenia rozbudowanych tabel (nie ma wtyczek w języku polskim - w filtrze należy wybrać angielski).

Trudno jednoznacznie ocenić aplikację. Program działa wolno, publikacja notek trwa długo, z drugiej strony są ciekawe funkcje i dobra współpraca z platformami blogowymi, także za pomocą interfejsu MetaWeblog API. Wątpliwe jest jednak realne zapotrzebowanie na tego typu narzędzia, większość serwisów umożliwiających prowadzenie blog oferuje funkcjonalne edytory dostępne z poziomu przeglądarki.

Klient poczty elektronicznej

Klient pocztowy z pakietu Windows Live jest udoskonaloną wersją Outlook Expressu. Za jego pomocą można korzystać z dowolnej liczby skrzynek pocztowych (serwery POP3, IMAP lub HTML). Dużym minusem jest brak obsługi popularnego szczególnie w biznesie protokołu Exchange, który też jest przecież produktem Microsoftu. Program obsługuje bezpieczne połączenia SSL, od dawna standardowo dostępny w niemal wszystkich aplikacjach tego typu.

Działa szybko i jest prosty w obsłudze. Formatowanie wiadomości jest wygodne, a dodanie w treści zdjęcia to kwestia kilku kliknięć, co na pewno ucieszy początkujących użytkowników. Za pomocą programu pocztowego Windows Live można opublikować notkę w serwisie Spaces czy zmienić stan w komunikatorze Windows Live Messenger. W jego skład wchodzi także czytnik kanałów RSS oraz klient usenetowych grup dyskusyjnych (wykorzystujących serwery NNTP). Program zawiera książkę adresową, zintegrowaną z komunikatorem Windows Live Messenger.

SkyDrive

SkyDrive jest serwisem, który umożliwia przechowywanie oraz udostępnianie plików w Internecie. Oferuje użytkownikowi pięć gigabajtów przestrzeni dyskowej, na której można zapisywać pliki o objętości nie większej niż 50 megabajtów każdy. Prezentuje się dobrze, jak większość produktów opatrzonych logo Windows Live. Zaletą jest także jego nieodpłatność i brak ograniczeń dotyczących rozszerzeń wysyłanych na dysk plików. Dane przechowywane w serwisie mogą być widoczne jedynie dla właściciela, znajomych lub wszystkich użytkowników Internetu.

Niestety, SkyDrive ma wadę, która dyskredytuje serwis jako narzędzie do przechowywania większej liczby plików: brak aplikacji klienckiej, za pomocą której można przesyłać pliki do zasobów użytkownika. Do wysyłania danych na ten wirtualny dysk służy formularz, który umożliwia pracę z zaledwie pięcioma plikami jednocześnie, co może być problemem, jeśli użytkownik zamierza udostępniać zdjęcia czy albumy muzyczne.

Usługa SkyDrive jest zintegrowana z serwisem Spaces, dzięki czemu może być użyta do udostępniania plików np. w swoim blogu.