Webmasterskie statystyki

Google Analytics zdetronizowane

Google Analytics zdetronizowane

Usługa Google Analytics długo nie miała sobie równych i nie sposób było znaleźć alternatywę, która dorównywałaby możliwościami temu narzędziu do prowadzenia statystyk stron internetowych – wadą GA jest jednak bardzo duży stopień skomplikowania, trudny do ogarnięcia dla zwykłego użytkownika. Sytuację zmieniło Clicky, czyli usługa, która pozostając darmowa, możliwościami przewyższa produkt autorów najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej, pozwalając uzyskiwać szczegółowe dane o odwiedzinach stron internetowych.

Komfortowa obsługa

Po zalogowaniu się do usługi Clicky użytkownik ma do dyspozycji doskonały interfejs do obsługi statystyk. Na stronie powitalnej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące popularności serwisu – liczba odwiedzających w ciągu ostatniego tygodnia, liczba kliknięć oraz czas spędzony na stronie, przeglądane segmenty witryny itp. Na pierwszej stronie dostępne są także informacje o miejscach, z których internauci trafili na naszą witrynę (np. z wyszukiwarek), frazy wpisywane do lokalnej wyszukiwarki, kraje, z których pochodzą odwiedzający. Wszystkie powyższe informacje przedstawione są tekstowo lub graficznie w sposób czytelny i przyjemny dla oka. Clicky oparte zostało o technologię AJAX, dzięki czemu przeglądanie prezentowanych danych jest skuteczne i komfortowe.

Zobacz również:

Ograniczeniem usługi jest limit 100 tys. odsłon dziennie, ale taka liczba z powodzeniem wystarczy ogromnej większości indywidualnych webmasterów.

Interfejs na miarę

Autorzy Clicky zadbali o duże możliwości personalizacji generowanych statystyk – użytkownik może dowolnie manipulować przedstawianymi treściami na poszczególnych stronach serwisu. Doskonałe są też filtry, które pozwalają prezentować tylko konkretny, ograniczony zakres statystyk – dotyczący np. jedynie ruchu generowanego przez wyszukiwarki czy odwiedzających pochodzących z konkretnego źródła.

Kliknij, aby powiększyć

Użytkownicy mogą także skorzystać z bogatej bazy widżetów, które można zastosować w Clicky – mogą one prezentować chmurę najpopularniejszych etykiet (tagów), najpoczytniejsze artykuły z serwisu czy chociażby rozszerzać informacje o poszczególnych użytkownikach.

Clicky versus Google Analytics

Clicky bez wątpienia jest narzędziem z bogatszą ofertą funkcji niż Google Analytics. Przewagę nad narzędziem Google widać od razu po zalogowaniu się w serwisie Clicky – sam interfejs sprawia wrażenie dużo bardziej rozbudowanego, ale jednocześnie przyjaznego dla użytkownika. Wyższość Clicky nad Google Analytics widać jednak bardziej porównując możliwości obu narzędzi.

Przede wszystkim Clicky oferuje dostęp do interfejsu programistycznego aplikacji – umożliwia to tworzenie zewnętrznych aplikacji, które tworzone pod konkretnego użytkownika mogą być idealnym sposobem do prezentowania gromadzonych przez serwis danych. Clicky prezentuje także więcej informacji o poszczególnych odwiedzających serwis, niż Google Analytics, a możliwości te rozszerzane są jeszcze przez widżety oferowane do usługi – śledzona jest każda akcja wykonana przez internautę, a dane prezentowane w sposób przejrzysty i łatwy do opanowania.

Clicky w doskonały sposób śledzi, skąd trafiają na serwis użytkownika internauci – Google Analytics w bazowej formie nie umożliwia przedstawiania tego typu statystyk. Jest to doskonała funkcja pozwalająca sprawdzić, jakie serwisy posiadają odnośniki do treści strony objętej statystykami.

Bardzo ważną zaletą Clicky są wspomniane wcześniej widżety, rozszerzające możliwości serwisu - rozszerzeń nie sposób się doszukać się w usłudze Google. Podobnie jest w przypadku dostępności statystyk Clicky za pośrednictwem kanałów RSS.

Ciekawą funkcją Clicky jest śledzenie w czasie rzeczywistym ruchu na witrynie (Google Analytics ma kilkugodzinne opóźnienie), co jednak w przypadku większych witryn jest funkcją zbędną, bo ilość danych przewyższałaby możliwości skutecznego analizowania napływających danych przez użytkownika. Tego typu funkcja może być przydatna dla posiadaczy małych serwisów internetowych, którzy mogą obserwować natężenie ruchu tuż po np. opublikowaniu odnośnika do lokalnych treści w serwisie Wykop.pl czy Gwar.pl.

Statystyki Clicky działają – w przeciwieństwie do Google Analytics – nawet jeśli odwiedzający witrynę ma zablokowane wykonywanie skryptów JavaScript, dzięki czemu zbierane dane są dużo bardziej wiarygodne i pełne.

Zalety:

- duże możliwości personalizacji statystyk

- doskonały interfejs

- dostęp do statystyk poprzez kanały RSS

- duży zakres zbieranych danych

- prezentacja danych w czasie rzeczywistym

Wady:

- usługa dostępna jedynie dla serwisów z oglądalnością mniejszą niż 100 000 odwiedzin dziennie

Ocena: 9/10

Podsumowanie: prostszy w obsłudze, intuicyjny i bardziej niezawodny serwis jest godną uwagi alternatywą Google Analytics.

Informacje: www.getclicky.com