DDR3 w końcu dostępne

Pamięci DDR3 do niedawna straszyły użytkowników ceną. Teraz istotnie staniały i stały się alternatywą dla modułów DDR2 starszej generacji. Sprawdziliśmy jakie moduły znajdziemy na rynku i jakie różnice występują pomiędzy modułami tańszymi i wyjątkowo kosztownymi.

Pamięci DDR3 do niedawna straszyły użytkowników ceną. Teraz istotnie staniały i stały się alternatywą dla modułów DDR2 starszej generacji. Sprawdziliśmy jakie moduły znajdziemy na rynku i jakie różnice występują pomiędzy modułami tańszymi i wyjątkowo kosztownymi.

Przed kilkoma laty w komputerowym świecie nastało sporo zamieszania związanego z przejściem z pamięci DDR na DDR2. Choć zapowiadano, że nastąpi to w ciągu kilku miesięcy, cały proces trwał około dwóch lat. Dziś, analizując parametry ówczesnego sprzętu można śmiało napisać, że migracja na nowy standard była właśnie o co najmniej rok za szybka. Wymusiły ją bardziej względy marketingowe niż rzeczywiste potrzeby komputerów. O ile jednak Intel wyszedł z tego co najmniej obronną ręką o tyle AMD, które i tak opóźniło przejście na DDR2, zabieg ten przypłaciło utratą dużej części rynku.

Zobacz również:

Przed ponad rokiem postanowiono, że DDR2 ustąpi miejsca DDR3. Trudno o racjonalne uzasadnienie takiego zabiegu – wzrost wydajności jest minimalny (o ile w ogóle da się o nim mówić), zaś o ewentualnych ograniczeniach związanych z używaniem DDR2 mogą mówić jedynie zawodowi overclockerzy i to ci, którzy łączą procesory Intela z płytami głównymi wyposażonymi w chipsety tego producenta, czyli tak naprawdę znikoma część użytkowników pecetów. Powtarza się więc sytuacja sprzed kilku lat – ponownie nowy standard wprowadzony został nie jako odpowiedź na rzeczywiste potrzeby rynku a jako zabieg o charakterze marketingowym. Początkowo ceny modułów DDR3 były kilkukrotnie wyższe niż DDR2, dziś można pisać już o „jedynie” 100 procentowej różnicy. Niemniej, uwzględniając ogromy spadek cen pamięci w ogóle, okazuje się, że zakup DDR3 w rozsądnej postaci to obecnie około 150 zł więcej niż DDR2. W skali ceny całego komputera, biorąc pod uwagę, że moduły DDR3 trafiają i tak do pecetów o cenach znacznie wyższych od przeciętnej, owe 150 zł nie wydaje się być kwotą szczególnie wygórowaną.

Pamiętaj, że pomimo bardzo zbliżonego wyglądu pamięci DDR2 i 3 mają inne złącze. Muszą być dopasowane do odpowiedniej płyty głównej, inaczej nie umieścisz ich w slocie.Kliknij, aby powiększyćPamiętaj, że pomimo bardzo zbliżonego wyglądu pamięci DDR2 i 3 mają inne złącze. Muszą być dopasowane do odpowiedniej płyty głównej, inaczej nie umieścisz ich w slocie.W sklepach znajdziemy różne moduły. Jedne z najtańszych to Geil G32GB1333C9DC i OCZ Special Ops Edition PC3-10666 (OCZ3SOE13332GK), pracujące nominalnie z szybkością 1333 MHz (najniższa wartość opłacalna przy DDR3, spotykane jeszcze moduły DDR3-1066 MHz wpływają niekorzystnie na wydajność systemu), i dość luźnymi czasami dostępu. Mimo tego ich użycie nie wpływa negatywnie na wydajność a dodatkowo likwiduje pewne ograniczenia jakie starsze DDR2 wprowadzały przy bardzo mocnym podkręcaniu magistrali systemowej. Teoretycznie nieco wyżej stoją moduły OCZ Platinum PC3 10666 (OCZ3P13332GK), także pozwalające na pracę z częstotliwością 1333 MHz, ale przy znacznie niższych timingach. OCZ Reaper X mimo nominalnie powinny pracować z tą samą szybkością, udostępniają niezwykle agresywne jak na DDR3 timingi, duże możliwości OC zakładane przez samego producenta i stosowny do tego wygląd. Tą samą częstotliwość pracy osiągają moduły Mushkin EM3-10666 (996585), ale w odróżnieniu od wcześniej wspomnianych wyróżniają się one dużą pojemnością – w sumie 4 GB (2 x 2 GB). Geil GX32GB1600C7DC i OCZ Reaper (OCZ3RPR16002GK) gwarantują pracę z częstotliwością 1600 MHz, podobnie jak Mushkin XP3-12800 (996525), z tym, że także i tutaj ostatnie z wymienionych modułów oferują dwukrotnie wyższą pojemność. Najszybsze nominalnie w teście moduły pracowały z szybkością 1800 MHz – były to OCZ Platinum DDR3-1800 (OCZ3P18002GK) i Corsair Dominator XMS2-1800.

Cieplarniany marketing

Jeszcze w zamierzchłych czasach pierwszych DDR, ktoś wpadł na pomysł aby na chipy pamięci nakleić, ułatwiający odprowadzanie ciepła radiator. Sprawdził się on dobrze w przypadku modułów o niestandardowym taktowaniu i napięciu zasilania, produkujących znacznie więcej ciepła. Pomysł przyjął się, ale niestety, szlachetna początkowo idea uległa z czasem wypaczeniu. Odbiorcy czyli klienci końcowi, zaczęli utożsamiać obecność radiatora z jakością i nieprzeciętnymi możliwościami modułów. Odpowiedzią producentów było montowanie radiatorów na wszystkich typach modułów RAM, niezależnie od tego czy były tam one potrzebne czy nie. Doszło do kuriozalnych sytuacji, gdy w przypadku części modułów, instalowane na nich blaszki, wręcz utrudniały odprowadzanie ciepła. Prawa rynku to jednak zasady nadrzędne nad wszystkimi. Oczywiście wyścig zbrojeń przeniósł się w końcu na wielkość, kształt, materiał z jakiego wykonano a nawet kolor radiatora. Mimo iż kości pamięci DDR3 wykonuje się w mniejszym niż DDR2 wymiarze technologicznym i wymagają one niższego napięcia zasilającego, radiatorowy trend nie tylko nie zanikł, ale wręcz nabrał rozmachu.

Radiator to element wyróżniający pamięci. Czasami pomaga odprowadzać ciepło z silnie nagrzewających się modułów, często jednak służy jako wabik na klienta nie przynosząc żadnych istotnych korzyściKliknij, aby powiększyćRadiator to element wyróżniający pamięci. Czasami pomaga odprowadzać ciepło z silnie nagrzewających się modułów, często jednak służy jako wabik na klienta nie przynosząc żadnych istotnych korzyściWidać to wyraźnie na przykładzie poszczególnych modułów – minimalistom takim jak Geil, wystarczają niewielkie aluminiowe blaszki umieszczone na kościach. Podobnie postępuje OCZ w serii Platinum. Mushkin swoje moduły DDR3-1600 uzbroił w znacznie większe radiatory a ciepło z samych kości odbierają dodatkowo miedziane płytki. OCZ Reaper to połączenie dużych rozmiarów płytek na kościach z odbierających od nich ciepło rurkami cieplnymi zwieńczonymi kolejnym radiatorem. Reaper X to rozwinięcie tej idei do postaci budzącej respekt – mamy tutaj pod dwie rurki cieplne, każda zakończona dużych rozmiarów, aluminiowym radiatorem. Najdalej poszedł Corsair zaopatrując model Dominator, nie tylko w duże radiatory, ale także instalowany na nich moduł z trzema wentylatorami. Całość przybrała nieco dziwną postać, gdyż oprócz produkowania niemałego hałasu, uniemożliwia montaż na płycie więcej niż dwóch tego typu modułów.

Podgrzewani w akcji

Oprócz analizy rynku DDR3 przeprowadziliśmy też testy wybranych modułów. Podstawowa faza testów nie ujawniła rewelacji – jeśli nie podkręcamy komputera, to nawet najtańsze z prezentowanych modułów sprawdzą się w nim znakomicie. Co więcej, dzięki możliwości redukcji mnożnika, moduły DDR3-1333 MHz, pozwalają na bezproblemowe przekroczenie FSB 500 MHz, czyli elementem ograniczającym w systemie będzie raczej procesor lub płyta główna. W tej sytuacji okazuje się, że szybsze moduły to w rzeczywistości zabawki dla największych entuzjastów. Kilka z testowych modułów pozwalało na uruchomienie z szybkością ponad 2000 MHz (Corsair Dominator XMS2-1800, OCZ Platinum DDR3-1800, OCZ Reaper X), ale o utrzymaniu takich parametrów pracy w dłuższym okresie czasu, bez używania dodatkowego systemu chłodzenia nie było mowy. W praktyce granica takiej pracy znajdowała się w okolicach 1850 MHz. Najprostsze Geil G32GB1333C9DC i OCZ Special Ops Edition PC3-10666 okazały się także najmniej podatne na overclocking. Moduły Mushkin mogłyby uzyskać przewagę w testach stawiających na wielkość pamięci, ale poza tym nie wyróżniły się z całej stawki. Największą niespodzianką okazały się OCZ Platinum PC3 10666 – bardzo przystępne cenowo i dysponujące ogromnym zapasem możliwości, ujawnionym podczas prób podkręcania.

Kilka słów na koniec

W przypadku modułów RAM, podczas zakupów wskazany jest daleko idący umiar. Dla przeciętnego użytkownika inwestowanie w pamięci o szybkościach przekraczających 1333 MHz, zazwyczaj nie znajduje uzasadnienia. Inaczej może to wyglądać w przypadku platformy do overclockingu. Jeżeli nastawimy się nie tylko na uzyskanie jak najwyższej FSB, czy częstotliwości pracy procesora, ale przede wszystkim na maksymalny wynik w jakimś benchmarku, wówczas szybkie pamięci mogą nam to ułatwić. W przypadku samej maksymalnej FSB nawet zwykłe DDR3 1333 bez podkręcania pozwolą na uzyskanie 667 MHz – wartość osiąganą tylko przez nielicznych overclockerów na specjalnie wyselekcjonowanym sprzęcie. To co wygląda imponująco na papierze, w zwykłym pececie nie przełoży się na wymierne korzyści.