Konwersja filmów na format DVD (cz. 2)

Z poprzedniej części artykułu dowiedziałeś się, jak przygotować wybrany materiał do konwersji wideo, czyli do procesu zmiany formatu z *.avi na DVD. Teraz poznasz kolejne tajniki, a także dowiesz się, jak taki materiał nagrać na płytę DVD.

Z poprzedniej części artykułu dowiedziałeś się, jak przygotować wybrany materiał do konwersji wideo, czyli do procesu zmiany formatu z *.avi na DVD. Teraz poznasz kolejne tajniki, a także dowiesz się, jak taki materiał nagrać na płytę DVD.

Do procesu konwersji można użyć wielu programów. Są dostępne wersje komercyjne a także darmowe. Należy zaznaczyć, że bezpłatne aplikacje niewiele odstają od swoich odpłatnych odpowiedników. Ważny jest natomiast dobór odpowiedniego oprogramowania w odniesieniu do sprzętu, jakim dysponujesz. Każdy program jest inny i w różnym stopniu obciąża komputer.

Zobacz również:

Programy do przekształcania formatu, które obecnie są oferowane użytkownikowi, można podzielić zasadniczo na dwa rodzaje. W jednych proces obróbki przebiega automatycznie, w innych zaś użytkownik musi poustawiać poszczególne parametry ręcznie, żeby wszystko działało bez zarzutu.

Aplikacje, w których użytkownik ma większe pole manewru w ustawieniach, zasadniczo dają lepsze efekty, ale są polecane dla znawców tematu bądź osób, które już trochę zajmowały się tymi zagadnieniami. Z kolei te, w których proces obróbki jest w pełni zautomatyzowany, nie pozwalają na dostrojenie ustawień dla potrzeb użytkownika. Cała trudność polega na znalezieniu „złotego środka”, czyli programu, który z jednej strony da ci satysfakcjonującą jakość końcową filmu, a z drugiej nie przyprawi o ból głowy podczas ustawiania parametrów.

Wśród programów, które dysponują pełni zautomatyzowanym procesem konwersji można wyróżnić między innymi:

- winavi converter

- avi2dvd

- easy DVD creator

- 123 Video Converter

Polecanym programem, który poprowadzi cię przez proces automatycznej przeróbki jest omówiony w dalszej części program ConvertXtoDVD. Daje on bardzo dobre rezultaty, a czas konwersji jest nadzwyczaj krótki i w zależności od długości filmu oraz mocy obliczeniowej twojego komputera waha się w granicach 2 – 3 godzin. Natomiast przykładem programu, który daje bardzo duże możliwości ręcznego ustawienia opcji konwertowania jest DIKO, który również omawiamy w dalszej części artykułu. Rezultaty uzyskane dzięki niemu będą zbliżone do oryginalnego filmu, ale zarówno obciążenie komputera, a także czasochłonność konwersji jest znaczna. Zostanie ci to jednak w pełni zrekompensowane jakością uzyskanego filmu DVD.

Podobnie jak i w poprzednim przypadku, tak i w tym programy do konwersji materiału do formatu DVD można pobrać z Internetu. Znalezienie ich nie powinno sprawić problemu, a dla ułatwienia określenia ich lokalizacji, zestawiono adresy w tabeli.

Przydatne aplikacje
DIKO 2.45www.vmesquita.com
Subtitle Toolhttp://www.tomzavodny.cz/program/subtool/index_en.php?
ConvertXtoDVdhttp://www.vso-software.fr/
BurnAware Free v 1.3.1www.burnaware.com

DIKO jest konwerterem o ogromnych możliwościach. Jego obsługa na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, bo roi się w nim od okienek i przycisków, ale nie jest to program trudny w obsłudze. Bogata oferta opcji i ustawień daje możliwość dostosowania filmu do optymalnych ustawień, a dzięki temu uzyskasz bardzo dobrą jakość. Za pomocą tego programu możesz ustawić liczbę przebiegów (pass), czyli liczbę określającą, ile razy dany materiał ma zostać przeskanowany i przetworzony przez kodeki w trakcie procesu. Daje wymierny efekt w postaci usuwania szumów czy innych zakłóceń, a dodatkowo wygładza obraz. Zasadniczo opcja ta daje możliwość oczyszczenia obrazu z wszelkich zakłóceń i zniekształceń. Skupmy się jednak na procesie konwertowania.

Zajmiesz się teraz praktycznym zastosowaniem przygotowanego wstępnie materiału do utworzenia finalnej wersji płyty DVD, którą będziesz mógł dodać do rodzinnej kolekcji filmów (na przykład z wakacyjnymi wspomnieniami). Zakładamy, że po lekturze poprzedniego artykułu masz przygotowany połączony plik *.avi z wszystkich wybranych części, przygotowałeś plik z dodatkowym komentarzem, który przekonwertujesz do odpowiedniego (.srt) formatu, aby można było użyć go w odpowiednim koderze. Zatem przystąpmy do dzieła.

DIKO, Subtitle Tool i inne

Na początku musisz się zaopatrzyć w niezbędne aplikacje. Do przekonwertowania napisów użyjesz bezpłatnego oprogramowania, o którym wcześniej wspomnieliśmy – Subtitle Tool.

Aplikacją w głównej roli natomiast będzie DIKO 2.45. Co prawda, występuje on w wersji płatnej pod nazwą DIKO Gold, jednak jego bezpłatny odpowiednik w zupełności wystarczy do wykonania wszystkich niezbędnych operacji. Jeśli komuś program przypadnie do gustu, może, rzecz jasna, zakupić go w wersji zaawansowanej. Ostatecznym punktem twoich zmagań będzie nagranie utworzonego obrazu dysku DVD w formie pliku *.iso, używając Burn Aware 1.3. Jako, że staramy się omówić tu bezpłatne oprogramowanie, ta pozycja również należy do programów freeware.

Napisy

Prace najlepiej zacząć od dostosowania przygotowanych wcześniej napisów. Uruchom Subtitle Tool, a następnie wczytaj stworzony uprzednio plik za pomocą menu Open. Powita cię ekran z zapytaniem o liczbę klatek na sekundę w filmie. To pierwszy bardzo ważny wybór, gdyż zły, spowoduje, że napisy będą rozjeżdżały się w trakcie trwania filmu. W twoim przypadku prawidłowa wartość to 25 fps. Jeśli nie jesteś nadal pewny, ile ma twój film wybierz Detect from AVI, wskaż plik źródłowy i potwierdź kliknięciem OK. W programie powinny pojawić się dialogi wraz z czasami trwania. Dla sprawdzenia poprawności wybierz kartę Check consistency oraz kliknij przycisk Do it!.

Sprytny program zweryfikuje, czy długości wyświetlania i czas napisów są poprawne. Gdy etap ten zakończy się powodzeniem, możesz zapisać swój komentarz w odpowiednim pliku. W tym wypadku kliknij przycisk Save, zaznacz SRT (SubRip) i podaj docelową nazwę – musi być identyczna jak plik z materiałem wideo. Tylko wtedy DIKO go zaimportuje i doda do gotowego filmu.

Przygotowane uprzednio napisy należy skonwertować na format *.srt.Kliknij, aby powiększyćPrzygotowane uprzednio napisy należy skonwertować na format *.srt.

Tym samym przygotowany jesteś do przeróbki materiału na format DVD.