Tajne sztuczki wyszukiwania

Okrywamy nieznane sztuczki, które pomogą znaleźć ci w Sieci naprawdę wszystko. Wystarczy użyć właściwych pojęć i poleceń.

Okrywamy nieznane sztuczki, które pomogą znaleźć ci w Sieci naprawdę wszystko. Wystarczy użyć właściwych pojęć i poleceń.

Baza indeksowa Google’a jest ogromna. Jak informują przedstawiciele tego serwisu, zawiera ponad osiem miliardów adresów internetowych. Niemniej jednak są wśród nich również takie, które nie powinny być widoczne publicznie. Prowadzą do poufnych dokumentów, numerów seryjnych, protokołów z posiedzeń, stron konfiguracyjnych urządzeń sieciowych, tabel Excela z hasłami, zestawień poborów, szczegółowych baz adresowych, kopii zapasowych, statystyk odwiedzających daną stronę WWW, nielegalnych plików MP3, książek w formacie PDF i wielu innych równie dyskretnych treści. Nie trzeba kryminalnych zakusów, aby napotkać pliki tego rodzaju. Może to nastąpić przez przypadek lub naumyślny dobór poszukiwanych pojęć i poleceń wyszukiwania.

Zobacz również:

Niezabezpieczone kamery internetowe i urządzenia sieciowe

Otwarte katalogi w Internecie – niektórzy uważają, że serwer ze stronami WWW to najlepsze miejsce do przechowywania zapasowych kopii plików. To poważna pomyłka, przynajmniej, gdy dostęp nie jest zabezpieczony hasłem.Kliknij, aby powiększyćOtwarte katalogi w Internecie – niektórzy uważają, że serwer ze stronami WWW to najlepsze miejsce do przechowywania zapasowych kopii plików. To poważna pomyłka, przynajmniej, gdy dostęp nie jest zabezpieczony hasłem.Do indeksu Google’a trafiają nieumyślnie nie tylko poufne pliki. Coraz więcej urządzeń jest podłączonych do Sieci i daje się konfigurować z poziomu przeglądarki internetowej. Google indeksuje niektóre z tych stron konfiguracyjnych, jeśli są dostępne dla wszystkich w Internecie i nie są zabezpieczone zaporą sieciową. Wszystkie charakteryzują się podobną strukturą (np. mają ten sam tytuł strony), a więc wcale nietrudno je odnaleźć w zakamarkach Internetu. Dotyczy to w równym stopniu prostych kamerek internetowych, jak i profesjonalnych, zdalnie sterowanych kamer, twardych dysków, drukarek itd. Najbardziej narażony jest sprzęt, którego operator nie zmienił pierwotnych haseł dostępu ustawionych przez producenta. Hasła fabryczne można ustalić w bardzo łatwy sposób – wystarczy np. zajrzeć na stronę www.governmentsecurity.org/articles/DefaultLoginsandPasswordsforNetworkedDevices.php.

Skuteczne wyszukiwanie za pomocą właściwych poleceń

Przechwytywanie serwera – używając odpowiednich pojęć, hakerzy znajdują serwisy internetowe, w których mogą podmieniać treści.Kliknij, aby powiększyćPrzechwytywanie serwera – używając odpowiednich pojęć, hakerzy znajdują serwisy internetowe, w których mogą podmieniać treści.W poniższym materiale przedstawiamy parametry dostępne w serwisie Google, które umożliwią bardziej skuteczne wyszukiwanie informacji w Internecie. Przede wszystkim służą do ograniczania listy wyników tak, aby użytkownik nie był zasypywany setkami tysięcy niepotrzebnych mu odnośników. Zamiast tego powinien znaleźć od razu to, czego szuka. Opisane parametry można jednak używać również do tego, aby wyrobić sobie zdanie o nieproszonych gościach w indeksie Google’a.

Wszystkie podane przez nas parametry należy wpisywać małymi literami. W ramce opisujemy, jak w ogóle może dochodzić do indeksowania poufnych zasobów przez wyszukiwarki i jak się przed tym bronić.

Sztuczka z cudzysłowem

Cudzysłów pomaga zawsze wtedy, gdy trzeba znaleźć wyrażenie sformułowane w konkretny sposób. Istotną rolę odgrywa podana kolejność wyrazów. Jeśli więc wpiszesz w Google’u "najlepsze książki", na liście wyników pojawią się tylko strony zawierające tę frazę (bez uwzględniania pisowni małymi i wielkimi literami). Tymczasem pomijając cudzysłów, uzyskałbyś znacznie więcej trafień. Jednak wśród nich znalazłoby się wiele stron, na których słowa najlepsze i książki znajdują się w zupełnie innych miejscach, w innej kolejności i/lub w zupełnie innym kontekście.

Cudzysłów przydaje się również w wyszukiwaniu osób. Jeśli wpiszesz imię i nazwisko bez cudzysłowu, znajdziesz wiele stron, na których oba te składniki występują w połączeniu z zupełnie innymi imionami lub nazwiskami.

Wieloznaczniki. Cechą szczególną wyszukiwania z udziałem cudzysłowu jest możliwość stosowania gwiazdki jako wieloznacznika. I tak np. hasłem "cyfrówk*" odnajdziesz strony z wyrazem cyfrówka w liczbie pojedynczej i mnogiej (czyli cyfrówka i cyfrówki). Wracając do pierwszego przykładu, po wpisaniu"naj* książki" odnajdziesz strony z takimi frazami jak "najlepsze książki", "najnowsze książki" i chociażby "najtańsze książki". Oprócz tego w zapytaniach można stosować więcej niż jeden wieloznacznik. Poprzedzając daną frazę minusem, określisz, że na liście wyników nie ma być stron zawierających właśnie ją. Na przykład wpisując "naj* książki" -kucharskie, wykluczysz z listy podręczniki kucharskie.

Kopie zapasowe, utwory MP3 i numery seryjne

Żadna tajemnica – hasła domyślne są dostępne w Internecie. Za pomocą specjalnych zapytań można znaleźć nawet formularze logowania.Kliknij, aby powiększyćŻadna tajemnica – hasła domyślne są dostępne w Internecie. Za pomocą specjalnych zapytań można znaleźć nawet formularze logowania.Hakerzy wykorzystują możliwość wyszukiwania konkretnych łańcuchów tekstowych do znajdowania plików lub stron, które są dostępne publicznie, choć nie powinny. Na przykład fraza "This report was generated by WebLog" widnieje na stronach utworzonych przez narzędzie statystyczne WebLog. Z tych zestawień można dowiedzieć się, ilu internautów odwiedziło dany serwer o określonych porach, poprzez jakie łącze trafili do tej witryny i jakiej używają przeglądarki internetowej. Oczywiście, ustalisz również, na które zajrzeli strony danego serwisu internetowego. Wprawdzie nie są to bardzo poufne informacje, jednak mogą zainteresować konkurencję.

Belarc Advisor. Bardziej dyskretne informacje wyłuskasz zapytaniem "Belarc Advisor Current Profile" key:. W ten sposób można ustalić wyposażenie cudzych komputerów. Belarc Advisor to bezpłatne narzędzie, które analizuje podzespoły peceta i wyświetla szczegółową listę w formacie HTML.

Niektórzy użytkownicy – nie wiedzieć czemu – umieszczają wspomniany raport w Internecie, więc siłą rzeczy zostaje zaindeksowany przez wyszukiwarki. Co ciekawe, protokół sporządzany przez Belarc Advisora zawiera również numery seryjne i klucze oprogramowania zainstalowanego w danym komputerze, a także zestawienie wszystkich założonych w nim kont użytkowników.

Jeszcze jedno zapytanie. Bardzo ciekawe wyniki dają również poszukiwania frazy "Index of/". Jeśli administrator serwera WWW nie włożył do (pod)katalogu żadnej strony internetowej i nie wyłączył listowania zawartości katalogów, przywołanie wymienionej frazy zaowocuje zestawieniem wszystkich plików zapisanych w danym katalogu. W nagłówku tej listy jest umieszczony przeważnie ciąg znaków Index of/. Wyświetlone pliki można przywołać bądź pobrać na własny dysk jednym lub dwoma kliknięciami myszy.

Kamery internetowe – znając stosowne polecenia, możesz znaleźć ich wiele w Internecie.Kliknij, aby powiększyćKamery internetowe – znając stosowne polecenia, możesz znaleźć ich wiele w Internecie.Oprócz tego można rozwinąć zapytanie. Na przykład wpisując frazę "Index of /MP3", znajdziesz otwarte katalogi, które noszą nazwę MP3. W odróżnieniu od tego wyrażenie "Index of /" MP3 wyszuka otwarte katalogi o dowolnej nazwie, jednak zawierające pliki, w których nazwie lub rozszerzeniu występuje łańcuch tekstowy MP3.

W opisany sposób można tworzyć bardzo pomysłowe zapytania, np. "Index of /backup", "Index of /documents" lub "Index of /dokumenty".

Uwaga! Metoda wyszukiwania z użyciem frazy "Index of /" (choć nie tylko ta) bywa podstępnie wykorzystywana przez twórców witryn internetowych. Wstawiają oni ciąg znaków Index of / do swoich stron WWW, aby zwabić ciekawskich internautów korzystających z Google’a. W najlepszym wypadku odwiedzający taki serwis nie znajdzie tego, czego szukał. W najgorszym witryna będzie usiłowała zarazić jego system złośliwym kodem. Dlatego powinieneś zachować ostrożność, a poza tym korzystaj z Internetu tylko w systemie z zainstalowanym programem antywirusowym lub w obrębie wirtualnego peceta.

Sterowane kamery internetowe

Amatorzy podglądania mogą poszukiwać interfejsów WWW kamerek internetowych, w których występuje konkretny łańcuch tekstowy. Na przykład wpisując frazę live view – axis, wytropisz kamery sieciowe firmy Axis. Niektóre z nich dają się nawet sterować zdalnie poprzez Internet.

Grzebanie w cudzych dokumentach

Ogromne możliwości zapewnia parametr filetype: z wyszczególnieniem rozszerzenia pliku. Za jego pomocą można wyszukiwać pliki określonego typu. Na przykład zapytanie filetype:pdf daje w wyniku wszystkie dokumenty PDF zaindeksowane przez Google’a. Podczas przeprowadzania testów znaleźliśmy w ten sposób 184 miliony plików. Wyszukiwanie opisaną metodą daje jednak sens dopiero wtedy, gdy uzupełni się zapytanie innymi parametrami lub zwyczajnymi słowami kluczowymi. Na przykład frazą filetype:pdf manual Linux znajdziesz obszerną dokumentację dotyczącą systemu operacyjnego Linux. Ponadto można wyszperać w Sieci wiele książek, co do których wygasły prawa autorskie. Są udostępniane w postaci plików PDF, a pobierając je, internauci zaoszczędzą sobie niekiedy wizyty w bibliotece.

Bardzo dobre wyniki dają poszukiwania powszechnie stosowanych rozszerzeń plików takich jak DOC (dokumenty Worda), XLS (arkusze Excela) i PPT (prezentacje PowerPointa).