Cały ten hałas

Hałas wytwarzany przez komputery to jeden z głównych powodów irytacji użytkowników pecetów. Przeszkadza w pracy i co ważne jest szkodliwy dla zdrowia. Demaskujemy sprawców hałasu i radzimy co zrobić aby się go pozbyć.

Hałas wytwarzany przez komputery to jeden z głównych powodów irytacji użytkowników pecetów. Przeszkadza w pracy i co ważne jest szkodliwy dla zdrowia. Demaskujemy sprawców hałasu i radzimy co zrobić aby się go pozbyć.

Komputer jest tak cichy, jak jego najgłośniejszy komponent, dlatego trzeba najpierw zidentyfikować źródło hałasu. Głównymi sprawcami są elementy mechaniczne, takie jak wentylatory chłodzące kartę graficzną, procesor, zasilacz i zamontowane w obudowie, natomiast w mniejszym stopniu twarde dyski, napędy optyczne. Hałas powodują też drgania, przenoszone na obudowę np. przez pracujące twarde dyski, które nieodpowiednio zamontowane rezonują. Dotyczy to przede wszystkim tanich obudów, w których napędy przymocowane są zwykłymi śrubkami. Chcąc mieć cichy komputer, warto dobrać również odpowiednie podzespoły, np. wydajne, ale ciche zestawy chłodzące procesor, których test relacjonujemy na następnych stronach, lub zdecydować się na przykład na wodny zestaw chłodzący.

Zobacz również:

Identyfikujemy źródła hałasu

Najprostszym sposobem identyfikacji źródła hałasu jest zatrzymywanie kolejnych wentylatorów palcem (ale nie blokując łopatek lecz mechanizm wirnika).

Zatrzymując wentylator w celu sprawdzenia czy to nie on jest winny hałasowi powstającemu w obudowie pamiętaj o przyciśnięciu palcem wirnika. W żadnym razie nie próbuj wkładać palca pomiędzy obracające się łopatki wentylatora.Kliknij, aby powiększyćZatrzymując wentylator w celu sprawdzenia czy to nie on jest winny hałasowi powstającemu w obudowie pamiętaj o przyciśnięciu palcem wirnika. W żadnym razie nie próbuj wkładać palca pomiędzy obracające się łopatki wentylatora.To metoda radykalna, ale na pewno skuteczna i gdy jej nie nadużywasz - w zupełności bezpieczna. Nie obciążaj jednak zbytnio komputera, a wentylatory zatrzymuj na krótką chwilę, żeby nie spowodować przegrzania podzespołu. Jeżeli nie masz żadnych podejrzeń, co może być przyczyną hałasu, proponujemy najpierw sprawdzić wentylator karty graficznej, a dopiero potem zestaw chłodzący procesor i poszczególne wentylatory w obudowie, ewentualnie również w zasilaczu. Przyjrzyj się również mocowaniu twardego dysku, napędów optycznych, wentylatorów - czy nie wywołują drgań?

Darmowe wyciszanie

Chcąc zmniejszyć hałas powodowany przez wentylatory, najpierw należy sprawdzić ustawienia BIOS-u płyty głównej.

Sprawdź opcje BIOS-u swojej płyty głównej. W sekcji najczęściej nazwanej Power można znaleźć opcje odpowiedzialne za ustawienia prędkości pracy wentylatorów komputera dynamicznie dostosowywanych do temperatury poszczególnych komponentów peceta.Kliknij, aby powiększyćSprawdź opcje BIOS-u swojej płyty głównej. W sekcji najczęściej nazwanej Power można znaleźć opcje odpowiedzialne za ustawienia prędkości pracy wentylatorów komputera dynamicznie dostosowywanych do temperatury poszczególnych komponentów peceta.Dziwne? Niekoniecznie, bo większość płyt głównych ma opcje zarządzania prędkością podłączonych do niej wentylatorów, różnią się jedynie stopniem zaawansowania. W droższych modelach możesz ustawić np. wartości progowe temperatury poszczególnych podzespołów i przypisać im określoną prędkość wentylatora (najczęściej wyrażoną w procentach), wybrać opcję utrzymywania stałej ciepłoty - płyta główna zwiększa automatycznie tempo pracy wentylatorów, gdy temperatura jest wyższa od zdefiniowanej. Najczęściej jednak można wybierać określony profil, np. „Performance Mode” - wentylatory pracują z maksymalną prędkością w celu jak najlepszego schładzania, „Optimal Mode” – wentylatory pracują z optymalną prędkością w celu odpowiedniego schładzania, ale w miarę cicho, „Silent Mode” - wentylatory pracują z minimalną prędkością, kosztem ich wydajności.

RivaTuner programowa regulacja prędkości obrotowej wentylatorów karty graficznej. Pomimo nazwy program działa z kartami wyposażonymi w procesory ATI i NVIDII.Kliknij, aby powiększyćRivaTuner programowa regulacja prędkości obrotowej wentylatorów karty graficznej. Pomimo nazwy program działa z kartami wyposażonymi w procesory ATI i NVIDII.Odpowiednie aplikacje do sterowania tempem pracy wentylatorów dołączone są również do oprogramowania płyty głównej, ale nie zawsze. Jeśli ich brak, warto skorzystać z bezpłatnego SpeedFana, umożliwiającego dostosowanie prędkości (procentowo) poszczególnych wentylatorów podłączonych do płyty głównej - w rzeczywistości zmniejsza się napięcie w gnieździe wentylatora. Trzeba jednak pamiętać, że większość modeli potrzebuje minimum 5-6 V do poprawnego startu, dlatego zbytnie zmniejszenia napięcia może spowodować ich całkowite wyłączenie. Program działa z większością obecnie sprzedawanych płyt głównych, zdarzają się jednak modele, z którymi nie współpracuje.

UWAGA !!!

Programowe czy sprzętowe wyciszenie wentylatorów istotnie tłumi hałas powodowany przez komputer, jednak obniża wydajność schładzania, co prowadzi do wzrostu temperatury wewnątrz obudowy i newralgicznych podzespołów.

Kolejną metodą wyciszania wentylatorów bez dodatkowych inwestycji jest zmniejszenie napięcia dostarczanego do wentylatora przez odpowiednie podłączenie przewodów zasilających. Standardowo wentylatory są zasilane napięciem 12 V. Łatwo można przerobić wtyczkę zasilającą tak, by dostarczać 5 lub 7 V, co w efekcie spowolni wentylator i zredukuje jego głośność.

Kliknij, aby powiększyć

Samodzielnie zbudowane przetyczki pozwolą na zmienę prędkości obrotowej wentylatorów.Kliknij, aby powiększyćSamodzielnie zbudowane przetyczki pozwolą na zmienę prędkości obrotowej wentylatorów.