Aktualizacja BIOS-u - szybko i bezpiecznie

Aktualizacja BIOS-u daje wiele korzyści, a w niektórych sytuacjach okazuje się wręcz nieodzowna, choć z drugiej strony nie jest pozbawiona ryzyka. Podpowiemy ci w 10 etapach, jak zaopatrzyć swój komputer w najnowszą wersję.

Aktualizacja BIOS-u daje wiele korzyści, a w niektórych sytuacjach okazuje się wręcz nieodzowna, choć z drugiej strony nie jest pozbawiona ryzyka. Podpowiemy ci w 10 etapach, jak zaopatrzyć swój komputer w najnowszą wersję.

BIOS (Basic Input Output System) jest zapisany w oddzielnym układzie pamięciowym na płycie głównej, a jego zawartość nie ulega utracie wraz z odłączeniem zasilania. Zawiera dane, które komputer potrzebuje, aby prawidłowo odwoływać się do zainstalowanych podzespołów sprzętowych. Jeśli dysponuje przestarzałymi informacjami, pecet nie może optymalnie wykorzystywać możliwości nowych urządzeń. Wprawdzie można zastąpić dane BIOS-u nowszymi, jednak kryje to pewne ryzyko.

Chciałbyś zwiększyć wydajność swojego peceta, zafundowałeś więc sobie zwycięzcę licznych testów procesorów – model Intel Core 2 Extreme QX9650. Jak wielkie było zdziwienie, gdy w Menedżerze urządzeń znalazłeś wzmiankę, że w komputerze tkwi nie cztero- lecz jednordzeniowy układ, a wydajność prawie nie uległa zmianie. Procesor nie został prawidłowo zidentyfikowany, bo jego BIOS dysponuje przestarzałą listą układów i nie zna modeli o czterech rdzeniach. To tylko jeden z wielu możliwych scenariuszy. Podobne konflikty mogą pojawić się po wymianie innych podzespołów. Na przykład, gdy wstawisz nową kartę graficzną, po włączeniu komputera ekran monitora może pozostać czarny. A zmodyfikowanie ustawień wentylatorów może skutkować zbyt częstymi zmianami ich prędkości obrotowej. W takich sytuacjach uda ci się rozwiązać problem, wgrywając najnowszą wersję BIOS-u.

Zobacz również:

Uwaga. W trakcie aktualizowania BIOS-u wszystko musi pójść jak po maśle. Podczas wykonywania tej operacji zostaną nadpisane podstawowe informacje, które są potrzebne do rozruchu komputera. Gdy ich zabraknie, pecet nie będzie w stanie poprawnie się uruchomić i wczytać zainstalowany w nim system operacyjny.

Etap 1 – zidentyfikuj płytę główną

Pliki wymagane do zaktualizowania BIOS-u otrzymasz w większości wypadków od producenta płyty głównej. Jeśli jednak masz komputer markowego producenta (takiego jak np. Dell, Fujitsu-Siemens, Optimus lub Vobis), powinieneś poszukiwać tych plików w pierwszej kolejności w internetowej witrynie właśnie tego producenta. Dopiero w sytuacji, gdy nie uda ci się ich znaleźć w tym miejscu, powinieneś zajrzeć na internetowe strony producenta płyty głównej.

Nazwa producenta i model płyty głównej powinny być wyszczególnione w instrukcji obsługi. Jednak być może zdałeś już swoją na makulaturę. Jeśli tak, otwórz obudowę peceta. Nazwa modelu (np. P5E3 Deluxe), a w wielu wypadkach również nazwa producenta są przeważnie nadrukowane bezpośrednio na płycie głównej. Niekiedy mogą być podane na naklejce przylepionej do jednego z gniazd kart rozszerzających. Koniecznie zwróć uwagę na numer wersji (np. REV 1.03G).

Cenne wskazówki, które pomagają ustalić producenta i model płyty głównej, a także bieżącą wersję BIOS-u, widnieją również na ekranie rozruchowym, czyli tym, który pojawia się tuż po włączeniu komputera.Kliknij, aby powiększyćCenne wskazówki, które pomagają ustalić producenta i model płyty głównej, a także bieżącą wersję BIOS-u, widnieją również na ekranie rozruchowym, czyli tym, który pojawia się tuż po włączeniu komputera.

Cenne wskazówki, które pomagają ustalić producenta i model płyty głównej, a także bieżącą wersję BIOS-u, widnieją również na ekranie rozruchowym, czyli tym, który pojawia się tuż po włączeniu komputera. Aby zaznajomić się w spokoju z jego treścią, naciśnij klawisz [Pause], zanim zniknie. Jeśli zamiast takiego ekranu widać tylko logo producenta komputera, należy nacisnąć klawisz [Delete], [Esc] lub [F2].

Etap 2 – pobierz pliki aktualizacyjne

Przywołaj internetową witrynę producenta płyty głównej lub producenta komputera (patrz wyżej). Jeśli nie znasz jej adresu, wystarczy użyć dowolnej wyszukiwarki internetowej. Przeskocz do działu pomocy technicznej (na stronach angielskojęzycznych nosi przeważnie nazwę Support lub Service). Podaj model swojej płyty, a ujrzysz listę dostępnych plików – w tym plików aktualizacji BIOS-u. Przed ich pobraniem sprawdź dokładnie, czy wszystko się zgadza. Czy model płyty co do joty odpowiada temu, który ustaliłeś? Czy BIOS oferowany w Internecie jest nowszy od tego, który tkwi w twojej płycie głównej?

W tym wypadku opłaca się zaktualizować BIOS – jeśli chcesz zainstalować najnowszy procesor, stary BIOS nie wykryłby go prawidłowo.Kliknij, aby powiększyćW tym wypadku opłaca się zaktualizować BIOS – jeśli chcesz zainstalować najnowszy procesor, stary BIOS nie wykryłby go prawidłowo.