Sieciowisko

Wygląda na to, że rewolucja małych maszyn zaczyna po nowemu definiować rynek oprogramowania i usług internetowych, co jest bezpośrednim skutkiem krystalizowania się parametrów technicznych tych urządzeń. O tym i innych wydarzeniach piszemy w naszym przeglądzie.

Wygląda na to, że rewolucja małych maszyn zaczyna po nowemu definiować rynek oprogramowania i usług internetowych, co jest bezpośrednim skutkiem krystalizowania się parametrów technicznych tych urządzeń. O tym i innych wydarzeniach piszemy w naszym przeglądzie.

Do niedawna byliśmy świadkami "wyścigu zbrojeń" w maszynach biurkowych i laptopach, dzisiaj ten wyścig przybrał postać minimalizacji fizycznych rozmiarów komputerów - 12-czy 13-calowe laptopy, a przede wszystkim 9-10-calowe netbooki redefiniują zestaw oprogramowania i usług internetowych, które są wykorzystywane w wysoce mobilnych urządzeniach. Ich waga i rozmiary, a także niska cena decydują o rynkowym sukcesie (niektóre przewidywania mówią o perspektywie rocznej sprzedaży na poziomie kilkudziesięciu milionów sztuk), a to, wraz z ograniczonymi parametrami technicznymi, wpłynie w poważnym stopniu na to, z jakich programów i jakich serwisów będziemy korzystać, a także jakie będą ich wzajemne proporcje.

Zobacz również:

Temat ten poruszymy wkrótce szerzej na naszych łamach, jednak już teraz warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Po pierwsze, szanse na poważny udział w rynku mają lekkie, modularne systemy operacyjne, zoptymalizowane pod kątem wymagań technicznych małych maszyn - to naturalne środowisko wszelkich odsłon Linuksa; jak na razie Microsoft nie zdecydował się na wprowadzenie "Windows Lite", nawet go nie zapowiedział. Tymczasem mamy już na rynku kilka dystrybucji Linuksa dostosowanych do potrzeb netbooków, w których nacisk położono na prostotę, energooszczędność, szybkość startu. Wolne oprogramowanie sprzyja mnożeniu tego rodzaju propozycji.

Po drugie, ograniczona moc obliczeniowa netbooków sprzyja mniej wymagającemu technicznie oprogramowaniu użytkowemu, a należy pamiętać, że tak naprawdę nie zaczęto jeszcze pisać aplikacji dedykowanych dla tych urządzeń.

Po trzecie, oprogramowanie desktopowe dla netbooków będzie prawdopodobnie coraz częściej integrowane z usługami internetowymi, a co więcej, na znaczeniu zyskają technologie w rodzaju Google Gears, które stanowią niejako pomost między usługami działającymi online a pracą bez połączenia z Internetem.

Po czwarte, spora część zadań zostanie scedowana właśnie na sieciowe usługi (cloud computing), których interfejsem jest przeglądarka internetowa, choć jest prawdopodobne, że także i inne, dedykowane programy klienckie.

Po piąte wreszcie, wielkość ekranów stawia szczególne wymagania interfejsom usług internetowych, które muszą gładko "wlewać się" w wyświetlacz.

Mamy teraz zatem do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją, w której będą się stopniowo zacierać podziały między lokalnym komputerem i Siecią. Warto się temu uważnie przyglądać.

Scrapbook - flaszowe pokazy

Składnica fotografii Photobucket wprowadziła usługę Scrapbook, w której w technice Flash możemy budować składanki z ilustracji znajdujących się na naszym koncie lub ładowanych z dysku czy Internetu.

Najpierw wybieramy graficzny szablon, a potem możemy go modyfikować i uzupełniać. Do dyspozycji mamy kilka sekcji z obiektami oraz paski narzędziowe. W sekcji Photos dodajemy fotografie. W sekcji Stickers dostępne są gotowe, predefiniowane obiekty graficzne. W Backgrounds możemy wybrać tło dla slajdów. W Text & Balloons są do dyspozycji "dymki" przeznaczone na tekst (niestety, nie akceptują polskich znaków diakrytycznych). W Shapes możemy wykorzystać gotowe kształty, jak trójkąty czy elipsy. Wreszcie w sekcji Frames mamy sporą kolekcję ozdobnych ramek.

Wszystkie obiekty można modyfikować za pomocą bogatego zbioru kontekstowych narzędzi widniejących w paskach, jak też za pomocą myszy. W menu głównym mamy dodatkowe narzędzia do modyfikacji całego układu i organizacji interfejsu - dodawanie i reorganizacja slajdów, wyświetlanie siatki i linijki, wybieranie przyciągania elementów do siatki etc.

Po zmontowaniu prezentacji zapisujemy ją pod jakąś nazwą na naszym koncie - możemy potem pobrać kod i zagnieździć ją w blogu.

Informacje: http://www.photobucket.com

Firefox Universal Uploader

Obfitość narzędzi w Scrapbook pozwala zbudować efektowne pokazy slajdówKliknij, aby powiększyćObfitość narzędzi w Scrapbook pozwala zbudować efektowne pokazy slajdówFirefox Universal Uploader to narzędzie do ładowania plików z poziomu Firefoksa - działa ono jak program FTP. Obsługiwanych jest obecnie kilkanaście serwisów, w tym Flickr, Picasa, YouTube, Google Docs czy Facebook. Gdy jakiś serwis zostaje dołączony do tej listy, w momencie wejścia do niego ukazuje się alert, że możemy przesyłać do niego pliki za pomocą FUU.

Po wybraniu serwisu trzeba kliknąć przycisk Manage Accounts i dokonać rejestracji konta (nawet kilku, jeśli mamy kilka kont w danym serwisie - wybieramy wtedy tożsamość z rozwijanej listy) - od tej chwili można przesyłać pliki za pomocą dwupanelowego interfejsu. W pasku stanu Firefoksa widnieje też przycisk prowadzący do jednopanelowego okna, gdzie możemy przesyłać pliki, przeciągając je z Eksploratora Windows. Możliwe jest przesyłanie wielu plików jednocześnie.

Oczywiście w serwisie online możemy zarządzać plikami i folderami, o ile jest to dopuszczalne - usuwać pliki czy tworzyć foldery. W serwisie online możesz także niekiedy modyfikować metainformacje dotyczące plików, jak tytuł czy opis.

Informacje: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/4724

Oosah - terabajt miejsca gratis

Serwis Oosah daje 1 terabajt miejsca na media - to absolutny rekord. Ograniczenia dla pojedynczych plików wideo wynoszą 200 MB, dla grafik 50 MB, dla MP3 - 9 MB. Serwis jest nawet częściowo spolonizowany.

Pliki można ładować z dysku (wiele jednocześnie), ale mamy też integrację z serwisami Picasa, Flickr, YouTube i Facebook. Można pobierać kod do zagnieżdżenia plików umieszczonych w serwisie w innych miejscach, jak przede wszystkim blogi, a także tworzyć publiczne galerie i flashowe pokazy slajdów lub playlisty z muzyką. Możesz tworzyć i usuwać foldery, jest także wyszukiwarka plików i filtrowanie według kategorii mediów. Wszystko razem robi wrażenie, przede wszystkim pojemnością, bo funkcjonalnie serwis nie odbiega od standardów. Mało kto zresztą wykorzysta 1-2 procent konta - to bardziej propagandowy zabieg niż realna potrzeba.

Informacje: http://www.oosah.com

Flowgram - opowieści różnej treści

Flowgram to powstały niedawno serwis, w którym możemy budować pokazy składające się z rozmaitych elementów. Można wykorzystać obrazki załadowane z dysku lub pobrane np. z Flickra, doraźnie tworzone strony HTML, już istniejące strony internetowe, kanały informacyjne RSS oraz prezentacje PowerPointa (w formacie 2003).

Po założeniu konta tworzymy nową prezentację, po czym dodajemy składniki. Ich układ, jak i zawartość poszczególnych slajdów, można w dowolnej chwili modyfikować, a w szczegółach slajdu określać czas trwania (domyślny - 10 sekund), jak też zatrzymywać bieg prezentacji, aby czytelnik mógł np. przejrzeć zawartość wyświetlonej strony internetowej. Możesz dodawać notatki, jak również zaznaczać fragmenty mazakiem, możesz wreszcie nagrać przez mikrofon własny komentarz. Jest tam sporo narzędzi i trzeba trochę poćwiczyć, tym bardziej, że serwis nie jest zbyt intuicyjny.

Pokaz powinniśmy oglądać bezpośrednio w serwisie, gdyż tam działają wszystkie narzędzia. Możemy opublikować pokaz i pobrać kod do zagnieżdżenia w blogu (Embeddable widget), ale tutaj nie ma już interaktywności - gdy klikniesz jednak interfejs, zostaniesz przeniesiony do Flowgram.

Informacje: http://www.flowgram.com

Dr.Pic poprawia obrazki

Obsługa Flowgram wymaga nieco nauki, ale serwis ma całkiem spore możliwościKliknij, aby powiększyćObsługa Flowgram wymaga nieco nauki, ale serwis ma całkiem spore możliwościDr.Pic to kolejny fotorestuszer pracujący online. Nie trzeba zakładać konta, wystarczy załadować plik graficzny (z komputera lub Internetu) i przystąpić do obróbki. Co ciekawe, usługa nie korzysta z modnej technologii Flash.

To mieszanka narzędzi malarskich i gotowych szablonów - można zmienić rozmiar, obrócić i przyciąć, nałożyć tekst, poprawić jasność i kontrast, zastosować kilka filtrów, dodać ramkę, jest nawet narzędzie Autofix do automatycznych poprawek. Gotowy obrazek można zapisać w komputerze (JPEG, BMP, GIF, PNG) lub w serwisie udostępniającym tę usługę - należy jednak od razu zanotować adres, gdyż system nie rejestruje kont użytkowników.

Dr.Pic nie jest programem szczególnie nowatorskim w porównaniu z bardziej zaawansowanymi programami retuszerskimi (pracującymi zazwyczaj w technologii Flash), jednak jego zaletą jest możliwość skorzystania bez zakładania konta.

Informacje: http://www.drpic.com