Pracując z wrogiem - nieprzyjaciel w twojej sieci

Zapora sieciowa i strażnik antywirusowy nie chroni przed wszystkimi niebezpieczeństwami. Bardzo często wróg siedzi pod tym samym dachem. Przeczytaj, jakie zagrożenia czyhają cię we własnej sieci i jak się przed nimi zabezpieczyć.

Zapora sieciowa i strażnik antywirusowy nie chroni przed wszystkimi niebezpieczeństwami. Bardzo często wróg siedzi pod tym samym dachem. Przeczytaj, jakie zagrożenia czyhają cię we własnej sieci i jak się przed nimi zabezpieczyć.

Opinia eksperta

Nawet jeśli twój komputer chroni zapora sieciowa i router, nie oznacza to, że jest bezpieczny. Zagrożenie wcale nie musi pochodzić z zewnątrz. Nieprzyjaciel może siedzieć tuż obok ciebie! Przeczytaj, jakie niebezpieczeństwa czyhają na twoje dane w prywatnych i służbowych sieciach lokalnych, a także jak im stawiać czoła.

Zdaje się, że zastosowałeś poprawny model zabezpieczeń. Używasz oprogramowanie antywirusowe i software'ową zaporę sieciową, a może masz nawet ruter z wbudowaną zaporą sprzętową. W ten sposób chcesz położyć tamę kradzieży twoich danych i wdzieraniu się szkodliwego oprogramowania. Jednak wszystkie te zabezpieczenia wychodzą z założenia, że niebezpieczeństwo grozi tylko z zewnątrz, czyli z Internetu. Mało komu przychodzi na myśl, że agresor może siedzieć tuż obok niego, będąc użytkownikiem tej samej sieci w domu lub w pracy.

Zobacz również:

Niebezpieczeństwa i środki zaradcze. Pracując przy komputerze, powinieneś więc wiedzieć, jak wykrywać wroga pochodzącego z własnych szeregów i jak się wobec niego zachowywać. Bliski nieprzyjaciel może atakować metodami, które są niedostępne dla intruzów z zewnątrz. Przeczytaj, jak zdemaskować zdrajcę i jak się przed nim obronić.

Podslurping - dane w potrzasku

Kontrola udostępnionych udziałów Windows i FTP - ten program przeskanuje całą sieć tak, jakby zrobił to nieprzychylny ci kolega.Kliknij, aby powiększyćKontrola udostępnionych udziałów Windows i FTP - ten program przeskanuje całą sieć tak, jakby zrobił to nieprzychylny ci kolega.Niebezpieczeństwo. Pod pojęciem podslurping kryje się niepostrzeżone podłączenie przenośnego odtwarzacza muzyki do komputera lub podłączenie go pod jakimś pretekstem w celu przechwycenia danych z tegoż peceta. Jednym z wariantów podslurpingu jest tzw. thumb sucking, który wbrew nazwie nie ma nic wspólnego z ssaniem kciuka. W krajach angielskojęzycznych dyski pendrive, które jeszcze mniej rzucają się w oczy od przenośnych dysków USB, więc lepiej nadają się do podkradania danych z obcego komputera, nazywa się potocznie mianem thumb drives.

Atak przebiega bardzo szybko. Agresor podłącza pendrive lub odtwarzacz przenośny do peceta lub notebooka, który stoi akurat bez nadzoru. Następnie czeka kilka sekund, naciska klawisz [Enter], a specjalnie przygotowany program uruchamia się automatycznie i kopiuje żądane pliki. Są jednak bardziej bezwzględne metody. Jeden z twoich kolegów może np. spytać cię, czy użyczysz mu swojego komputera, aby mógł doładować baterię w swoim odtwarzaczu, albo powie, że ma na swoim pendrivie dane dla ciebie.

Jako program uruchamiany automatycznie wystarczy prosty plik wsadowy lub skrypt VBS zawierający zwyczajne polecenie Xcopy. Przywołanie tego programu jest umieszczone w pliku Autorun.inf, który znajduje się w głównym katalogu odtwarzacza przenośnego lub dysku pendrive. Opisana metoda jest bardzo prosta, a więc o jej stosowanie możesz podejrzewać nie tylko programistów.

Środki zaradcze. Jest kilka sposobów walki z podslupringiem.

Rada 1. Najprostsza metoda przeciwdziałania kradzieży danych polega na tym, aby nigdy nie pozostawiać swojego komputera bez nadzoru. Gdy musisz opuścić miejsce pracy, naciskaj klawisze [Windows L]. Wówczas nikt nie dostanie się do twojego systemu, dopóki nie wpisze prawidłowego hasła. Warto wyrobić sobie ten nawyk zabezpieczania komputera. Przedstawiona opcja jest dostępna w systemach Windows XP i nowszych.

Rada 2. Nigdy ani pod żadnym pozorem nie pozwalaj nikomu podłączać nośniki danych do swojego komputera - to jedna z podstawowych reguł bezpieczeństwa! To samo dotyczy wkładania płyt CD/DVD do twojego napędu. Również w ten sposób można nadużyć funkcji Autostart do przechwycenia cudzych danych. Fakt, że nie można zapisywać nośników tego typu, jest bez znaczenia. Nieprzyjaciel zna infrastrukturę techniczną twojej firmy tak samo jak i ty, więc przygotowany przez niego skrypt może skopiować dane np. na dysk sieciowy.

Rada 3. Oprócz tego jest jeszcze jedna czynność, o której nie musisz ciągle pamiętać. Wystarczy wykonać ją jednorazowo. Chodzi o wyłączenie funkcji Autostartu. Uruchom Edytor rejestru i przeskocz do klucza "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer". Kliknij dwukrotnie wartość DWORD o nazwie "NoDriveTypeAutoRun" (jeśli jej brakuje, po prostu utwórz taką wartość), a następnie przypisz jej liczbę 9D w systemie szesnastkowym. W ten sposób uzupełnisz ustawienie domyślne o zakaz Autorun dla dysków pamięci masowych - a więc również dla napędów podłączanych do portu USB. Jeśli chcesz wyłączyć funkcję Autorun dla napędów wszelkiego typu, wpisz zamiast powyższej wartość szesnastkową FD.

Zauważ, że powyższy klucz dotyczy tylko bieżącego użytkownika i ma niższy priorytet od równobrzmiącego podklucza w obrębie klucza "HKEY_LOCAL_MACHINE". Dokonaj w nim podobnych zmian, aby wprowadzić restrykcje dla wszystkich użytkowników, lub usuń go, aby obowiązywały wpisy rejestru dotyczące bieżącego użytkownika.

Sieci Windows - udostępnienia i hasła

Niebezpieczeństwo. Nie zapisuj poufnych informacji na dostępnych publicznie dyskach sieciowych - ta reguła zdaje się trywialna. Mimo to jest co rusz lekceważona - bardzo często dlatego, że pracownicy wymyślają prowizoryczne rozwiązania, których nie zapewnia dział informatyczny lub oferowane przezeń funkcje nie spełniają ich wymagań.

Równie ryzykowne jest stosowanie tego samego hasła do wszystkiego. W wielu wypadkach używa się latami tego samego hasła. W tej sytuacji wyciekanie dyskretnych informacji poprzez udostępnione udziały i standardowe hasło to tylko kwesta czasu. Udostępnianie zasobów dyskowych to standardowa procedura w komputerach podłączonych do sieci lokalnej, więc automat nie jest w stanie sprawdzić, które udziały są pożyteczne, a które szkodliwe. Obowiązek kontrolowania tego spoczywa na użytkowniku.

Środki zaradcze. Jeśli nie jesteś upoważniony w swojej firmie do wprowadzania nowych wytycznych w zakresie bezpieczeństwa, ani do karania za uchybienia, nie uda ci się skutecznie przeciwdziałać wykradaniu danych przez opisane powyżej luki. Możesz jednak zwracać uwagę swoich kolegów na przedstawione problemy. W wielu wypadkach pracownicy wcale nie są świadomi tego, ile poufnych informacji udostępniają do publicznej wiadomości. Uzyskaj tę samą wiedzę, która zdobyłby potencjalny agresor, skanując całą sieć.

Zanim zabierzesz się do dzieła, powiadom koniecznie zwierzchnika o swoich zamiarach i spytaj go o zgodę. W przeciwnym razie możesz zostać uznany za złośliwego hakera i zdrajcę, a wówczas musiałbyś liczyć się z natychmiastowym zwolnieniem i konsekwencjami na drodze prawnej.

Do przeprowadzenia powyższej czynności nadaje się np. Merx Network Scanner (bezpłatny, dostępny pod adresem www.imerx.net). Narzędzie to przeczesuje obszary sieci w poszukiwaniu udostępnionych udziałów Windows i FTP. Przeskocz na kartę share scanner i podaj dwa adresy IP - początek i koniec obszaru, który chcesz przeskanować. Jeśli nie wiesz, co wpisać, najpierw ustal adres IP swojego komputera. Przywołaj w tym celu okno wiersza poleceń i wpisz

ipconfig | find "Adres IP"

Zastąp liczbę znajdującą się za ostatnią kropką w otrzymanym w ten sposób adresie cyfrą 1, a następnie wpisz ją jako początek zakresu w pierwszym polu Merx Network Scannera. W drugim polu podaj ten sam adres, zastępując ostatnią liczbę liczbą 254.

Oprócz tego zaznacz pola wyboru name i direct connect. Zwiększ liczbę w polu connect timeout do co najmniej 1000, po czym kliknij przycisk start up!. Po zakończeniu skanowania sieci narzędzie przełączy się automatycznie na tryb offline explorer, w którym możesz przeglądać znalezione we wszystkich komputerach udostępnione udziały. Klikając dwukrotnie dany udział, ujrzysz jego zawartość i możesz ją pobrać do swojego peceta. Niezależnie od tego, w jakiej firmie przeprowadzisz taki eksperyment, zdziwisz się, co można w ten sposób znaleźć. W dalszej kolejności powinieneś odwiedzić kolegów i poinformować ich o udostępnianych przez nich udziałach.

Sieci Windows - udostępnienia z trojanem

Tak niepozornie wyglądają urządzenia, które rejestrują uderzenia klawiszy, a więc przechwytują m.in. poufne informacje takie jak hasła.Kliknij, aby powiększyćTak niepozornie wyglądają urządzenia, które rejestrują uderzenia klawiszy, a więc przechwytują m.in. poufne informacje takie jak hasła.Niebezpieczeństwo. Wędrując po Internecie, za pewne boisz się - i słusznie - pobierać pliki wykonywalne z podejrzanych źródeł i uruchamiać je lokalnie w swoim komputerze bez uprzedniego sprawdzenia. Tymczasem w sieci firmowej grożą w zasadzie te same niebezpieczeństwa, gdy np. uruchomisz plik EXE, który jest zapisany na ogólnie dostępnym serwerze. Mógł on zostać spreparowany przez wroga we własnej sieci chociażby w celu dostania się do komputerów kolegów i inwigilowania ich. Wystarczy jedno kliknięcie, aby plik ten np. uaktywnił ukryte udostępnienia, umożliwił zdalny dostęp do peceta ofiary lub po prostu przeszukał komputer pod kątem plików określonego typu, aby je np. pobrać lub usunąć.

Środki zaradcze. Poruszając się w sieci lokalnej, powinieneś rozróżniać miejsca podejrzane i miejsca godne zaufania - tak samo jak w Internecie. Serwer, którym opiekuje się administrator sieci, bez uprawnień zapisu dla użytkowników zasługuje na zaufanie, zaś typowe zbiorowiska plików na ogólnie dostępnych serwerach powinny wzbudzać podejrzenia. Najbardziej niepewne są indywidualne udostępnienia na stacjach roboczych kolegów z pracy.