Handluj bezpiecznie

Dlaczego wielu z nas decyduje się na przekazanie nieznanej osobie numeru swojej karty kredytowej i innych wrażliwych danych, skoro już od wielu lat dostępne są w sieci systemy płatności online pozwalające niemal każdą transakcję przeprowadzić szybko, wygodnie i bezpiecznie?

Dlaczego wielu z nas decyduje się na przekazanie nieznanej osobie numeru swojej karty kredytowej i innych wrażliwych danych, skoro już od wielu lat dostępne są w sieci systemy płatności online pozwalające niemal każdą transakcję przeprowadzić szybko, wygodnie i bezpiecznie?

Handel elektroniczny to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki światowej. W praktyce trudno wyobrazić sobie dobrze prosperujący sklep bez własnej platformy sprzedaży w Internecie lub przynajmniej niekorzystający z możliwości oferowanych przez serwisy aukcyjne. Także założenie sklepu z dowolnym towarem jest teraz prostsze niż kiedykolwiek. Nie dość, że handel w sieci pociąga za sobą znacznie mniejsze koszty, to w Internecie znaleźć można mnóstwo zautomatyzowanych rozwiązań, za pomocą których nawet komputerowy laik będzie w stanie założyć i prowadzić sklep internetowy.

Zobacz również:

Oczywiście, sytuacja w Polsce wciąż nie jest tak różowa, jak np. w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Polacy jednak coraz chętniej kupują w sieci, a co za tym idzie, niestety, coraz więcej jest wypadków oszustw lub niemiłych w skutkach pomyłek. Pułapki, jakie mogą pojawić się podczas zawierania internetowych transakcji nie dotyczą zresztą tylko klientów. Ich ofiarą padają też często same sklepy i ich właściciele. Handel w Internecie tylko pozornie jest prosty - przykładem na to jest spektakularna październikowa upadłość sklepu Hoopla.pl, jednego z największych sklepów internetowych handlujących chodliwym przecież towarem, jakim jest sprzęt RTV/AGD. Trzeba dodać, że Hoopla jeszcze rok temu uznawana była za bardzo obiecujący serwis, firma analityczna Deloitte uznała ją rok wcześniej za najbardziej dynamicznie rozwijającą się firmę środkowoeuropejską.

Odpowiedzią na zwiększającą się liczbę nieuczciwych transakcji było pojawienie się usług pozwalających weryfikować uczciwość tak sprzedawcy, jak klientów - a przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa obu stronom. Chodzi tu o serwisy pozwalające na przeprowadzanie płatności online bez podawania innym osobom wszystkich swoich danych, włącznie z numerem karty kredytowej. Jednocześnie serwisy takie przyspieszają transakcję i minimalizują formalności.

Dlaczego nie korzystać z kart kredytowych

Oczywiście, zawsze można zapłacić karta kredytową honorowaną przez sklepy na całym świecie. Jest jednak co najmniej kilka przesłanek, aby tego nie czynić. Po pierwsze, bezpieczeństwo. Powierzając komuś swoje dane osobowe wraz z numerem karty kredytowej narażamy się na poważne ryzyko - nawet jeśli ufasz konkretnemu sklepowi i sądzisz, że każdy jego pracownik jest uczciwy, zastanów się: czy powierzyłbyś klucze do mieszkanie np. pracownikowi firmy kurierskiej tylko dlatego, że już kilka razy dostarczył ci zamówiony towar? Jeśli nie, to czemu miałbyś oddawać komuś klucz do swojego konta?

Systemy płatności w Sieci, inne niż zwykła transakcja kartą kredytowa, to także wielkie ułatwienie dla sprzedawców. Pozwalają na błyskawiczne dokonywanie płatności, ograniczają metody weryfikacji klienta do minimum przy zachowaniu, a nawet zwiększeniu bezpieczeństwa, a dodatkowo pozwalają zdobyć także tych użytkowników Internetu, którzy nie mogą lub nie chcą posiadać karty kredytowej.

Przedstawmy wybrane, popularne metody szybkiego, bezpiecznego i wygodnego dokonywania płatności w Sieci.

Dlaczego nie korzystać z kart kredytowych

Prawie od początków bankowości internetowej w Polsce niektóre banki oferują klientom tzw. karty wirtualne. Płacenie z ich pomocą przebiega identycznie, jak w wypadku zwykłej karty kredytowej. Podajemy swoje dane, numer karty, ewentualnie trzycyfrowy kod CCV/CVC. Płacenie jest jednak w wielu wypadkach znacznie bezpieczniejsze, niż tradycyjną kartą kredytową z jednej przyczyny: przed dokonaniem zakupu przelewasz na wirtualne subkonto karty odpowiednia kwotę - cała operacja autoryzowana jest takimi samymi metodami jak każdy inny przelew. Nawet gdy twoje dane zostaną w jakiś sposób przechwycone lub trafisz na nieuczciwego kontrahenta, nie otrzyma on dostępu do całości środków zgromadzonych na koncie.

Wirtualne karty oferowane są przez kilka banków dysponujących ofertami dla klientów indywidualnych. Usługa ta nie jest jednak bezpłatna - choć oczywiście posiadacz karty nie płaci dodatkowo za dokonywane nią transakcje. Banki pobierają niewielkie opłaty za zmiany limitów, powiadomienia o dokonanych transakcjach przysyłane SMS-em lub stałą kilkudziesięciozłotową kwotę płaconą raz w roku za prowadzenie rachunku karty.

Niestety, nie wszystkie sklepy internetowe akceptujące karty kredytowe z równą chęcią przyjmą zapłatę kartą wirtualną. Zazwyczaj taka informacja nie jest też widoczna na stronie sklepu. Jedyną metodą przekonania się, czy transakcja może dojść do skutku, jest próba zapłacenia wirtualną kartą. Na szczęście w większości (zwłaszcza większych) sklepów jest to możliwe.

Mikropłatności przez telefon

Bardzo popularną formą płatności za towary czy usługi w Internecie transakcje SMS-owe lub rozliczane w ramach połączenia telefonicznego. Mikropłatności to wygodny sposób na kupowanie niedrogich, najczęściej cyfrowych dóbr takich jak muzyka, tapety do telefonu czy płatne artykuły ze specjalistycznych serwisów informacyjnych. Jeżeli chcesz wykupić dwa utwory w formacie MP3, uzyskać czasowy dostęp do archiwalnych artykułów czy wesprzeć twórcę twojej ulubionej darmowej aplikacji możesz (a czasem nawet musisz) zdecydować się na ten sposób. Jest on również wygodny dla sprzedawców oferujących dobra czy usługi kosztujące 2, 5 czy 10 złotych.

Oprócz SMS, mikropłatności obsługiwane są także w modelu PayPerCall, kojarzącym się często z niesławnymi numerami zaczynającymi się od cyfr 0700. Często bywa to jednak wygodna i szybka metoda opłacenia jakiejś usług, zanim to jednak zrobisz, upewnij się, że masz do czynienia z uczciwym sprzedawcą o dobrej renomie i dokładnie zapoznałeś się z cennikiem.

Problemem związanym z tego typu niewielkimi płatnościami są także bardzo wysokie prowizje, pobierane przez operatorów od każdej transakcji, często sięgające nawet kilkudziesięciu procent zapłaconej przez klienta sumy.

moneybookers.com

MoneyBookers.com - globalny system płatności online; bogata funkcjonalność i obsługa w języku polskimKliknij, aby powiększyćMoneyBookers.com - globalny system płatności online; bogata funkcjonalność i obsługa w języku polskimMoneybookers to popularny serwis pozwalający na wykonywanie płatności w Internecie przy znajomości jedynie adresu e-mail odbiorcy, nawet jeśli ten nie jest zarejestrowany. Dużą zaletą jest bezproblemowe działanie w ponad 30 państwach na całym świecie i w dużej części spolonizowany interfejs, jak i spora liczba usług dodatkowych, ułatwiających "dobijanie targów". Nie opuszczając strony możesz więc np. wysłać sprzedawcy faks lub SMS, moneybookers może być też obsługiwany telefonem komórkowym czy urządzeniem typu PDA i zawierać transakcje nie na podstawie adresu e-mail a jedynie numeru telefonu.

Monebookers pozwala również dokonywać transakcji powierniczych (Escrow), zwiększających pewność kupującego, że towar jest właśnie tym, za co zapłacił, jak też i sprzedawcy, że otrzyma należne pieniądze.

Niestety, za bogatą funkcjonalność i globalny zasięg, moneybookers każe sobie słono płacić. Choć rejestracja jest darmowa, za poszczególne usługi wymagana jest dodatkowa opłata. Dla przykładu, za wykonanie płatności przez telefon zapłacisz dodatkowo 50 eurocentów, za jednorazowe powiadomienie SMS o wpłynięciu płatności 13 eurocentów, a za transakcję Ecrow dodatkowe 1% ceny zakupu.

checkout.google.com

Google Checkout oferuje funkcje prostej porównywarki cen. Niestety sam system płatności rozczarowuje głównie ze względu na małą liczbę korzystających z niego sklepówKliknij, aby powiększyćGoogle Checkout oferuje funkcje prostej porównywarki cen. Niestety sam system płatności rozczarowuje głównie ze względu na małą liczbę korzystających z niego sklepówGoogle CheckOut to jedna z dziesiątek usług firmy Google. Jej niewątpliwą zaletą jest charakterystyczna dla wszystkich produktów Google wygoda obsługi i sposób prowadzenia całej transakcji. Korzystając z niej, błyskawicznie zorientujesz się, jaki jest obecny status twojego zamówienia, szybko też sprawdzisz, czy dany sklep obsługuje tą metodę płatności. Podczas wyszukiwania towarów obok wyników wyszukiwania pojawią się stosowne ikonki. To kolejna zaleta, bo korzystając z Google CheckOut możesz je wykorzystać jako prostą porównywarkę cen i wyszukiwarkę towarów, niestety wciąż ograniczoną w zasadzie jedynie do sklepów ze Stanów Zjednoczonych. Usługa pozwala także szybko dodawać i zmieniać wykorzystywane karty kredytowe lub płatnicze umożliwiające zakupy w Internecie (np. karty wirtualne).

Drugą podkreślaną przez firmę zaletą jest bezpieczeństwo. Podczas transakcji, sprzedający uzyska jedynie te dane, które są naprawdę niezbędne do jej zawarcia. Chroniony jest zarówno pełen numer karty kredytowej, jak i historia zakupów. Dodatkowo, Google CheckOut wyposażony jest w filtr spamu, pozwalający na blokowanie także wiadomości ze sklepów, w których dokonałeś zakupów.

Wydawałoby się, że skoro wprowadzeniem własnej metody płatności w Internecie zajęło się Google, wkrótce zdominuje ona cały rynek drobnych zakupów. Nic bardziej mylnego. Początkowe problemy z funkcjonowaniem usługi zniechęciły sprzedawców i nie przyczyniły się do popularyzacji wśród kupujących. Dodatkowo, w całej Europie, a tym bardziej w Polsce, sklepów korzystających z Google CheckOut praktycznie nie ma, co przekreśla sens korzystania z tego rozwiązania przy niewielkich zakupach - do ceny np. zakupionej płyty DVD doliczyć trzeba koszt transportu z USA, oczywiście jeśli masz szczęście i wybrany przez ciebie sklep zgadza się sprzedawać swoje towary poza Stanami. Jeśli nie, dojdą jeszcze koszty obsługi przez wyspecjalizowaną firmę zajmują się transportem kupionych dóbr do Europy.

Google CheckOut jest więc wciąż usługą, która nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Niestety nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić.