Mozilla Ubiquity

Fundacja Mozilla znana jest z nowatorskich rozwiązań w swoich produktach i prób rewolucjonizowania surfowania po stronach internetowych.

Fundacja Mozilla znana jest z nowatorskich rozwiązań w swoich produktach i prób rewolucjonizowania surfowania po stronach internetowych.

Mozilla Ubiquity

Informacje: https://wiki.mozilla.org/Labs/Ubiquity, Cena: bezpłatny

Kolejnym rozwiązaniem, które ma na celu zmianę dzisiejszego korzystania z Sieci jest Mozilla Ubiquity - to dodatek do przeglądarki Firefox, umożliwiający jej kontrolę za pomocą specjalnej konsoli. Narzędzie ma ogromny potencjał i pomimo opublikowania go we wczesnych wersjach testowych już daje użytkownikowi duże pole do popisu. Warto wiedzieć, że nazwa Ubiquity jest nieprzypadkowa, gdyż oznacza "wszechobecność".

Zobacz również:

Informacje pod ręką

Początkowo w Mozilla Ubiquity znalazło się około pięćdziesięciu poleceń, z których może skorzystać użytkownik, jednak społeczność internetowa tworzy już dużą bazę poleceń dzięki otwartości interfejsu dodatku.

Przykładowo, dotychczas, chcąc wysłać wiadomość e-mail użytkownik musi wejść na stronę internetową usługodawcy i wykonać kilka kroków w celu zakończenia akcji. Dzięki Mozilla Ubiquity proces ten może zostać całkowicie odmieniony. Użytkownik będzie mógł wydać polecenie, które może brzmieć email Treść wiadomości to Odbiorca - po jego wykonaniu przeglądarka powinna automatycznie wysłać list elektroniczny. Oczywiście, póki co możliwości interfejsu Ubiquity są ograniczone, jednak produkt Mozilli może przynieść ogromne zmiany w sposobie korzystania z usług internetowych.

Najprostszym przykładem użycia jest wpisanie w konsoli dowolnego wyrazu i uderzenie Enter, co spowoduje po prostu wyszukanie wyrazu w Google. Ale program podsuwa też od razu inne możliwości, np. znalezienie tego wyrazu w Wikipedii czy Yahoo - wystarczy przesunąć kursor w dół klawiszem strzałki.

Przydatnym poleceniem jest wikipedia, pozwalające przeszukiwać zasoby największej internetowej encyklopedii (jednak w wersji anglojęzycznej) - format komendy to wikipedia hasło (np. wikipedia PC World). Przydatna może być możliwość sprawdzania pogody w dowolnej lokalizacji - w tym celu należy wydać polecenie weather miasto (np. weather Warszawa). Inne przykłady to map ulica, miasto, co spowoduje wyświetlenie mapy Google z podanym adresem, check-calendar(spacja), co wyświetli bieżący dzień w Kalendarzu Google, translate wyraz from polish to italian, co spowoduje przetłumaczenie wyrazu z polskiego na włoski, albo też add-to-calendar randka 18.10.2008 18:00, dzięki czemu w Kalendarzu Google znajdzie się wydarzenie o spotkaniu danego dnia, o danej godzinie. Warto też pamiętać polecenie command-list, które wyświetla stronę z pełną listą poleceń wbudowanych w dodatek.

Nie tylko Google

Mozilla UbiquityKliknij, aby powiększyćMozilla UbiquityMozilla Ubiquity jest, jak widać, mocno związana z usługami Google, ale są też inne przykłady użycia, np. amazon-search ubuntu spowoduje znalezienie wszystkich książek o Ubuntu w księgarni Amazon, calculate 123*456 wykona mnożenie, a calculate 123/456 - dzielenie. Polecenia flickr, youtube czy imdb przeszukują bazy danych i składnice plików pod kątem podanego wyrazu kluczowego

Społeczność internetowa tworzy mnóstwo skryptów wykonujących zadania niezwiązane wcale w usługami Google. Możliwe jest między innymi skracanie długich adresów internetowych poprzez serwis tinyurl, dostępne są też polecenia do sprawdzania statusu w serwisie Facebook oraz korzystania z komend związanych z działaniem sieci (ping, lookup, tracert itp.).

Warto jeszcze zauważyć, że po zaznaczeniu wyrazu blokiem w menu kontekstowym pod prawym klawiszem myszy pojawia się polecenie Ubiquity, w którym znajdziemy dziesiątki szczegółowych poleceń wykonujących na danym ciągu znaków jakieś działania. Gdy wpiszesz w pasku adresowym przeglądarki polecenie about:ubiquity, uzyskasz dostęp do pomocy i szeregu adresów internetowych z przydatnymi informacjami.

Mozilla Ubiquity jest usługą, która na pewno znajdzie zastosowanie w nadchodzących miesiącach - nie trudno wyobrazić sobie bogate w treść serwisy internetowe, umożliwiające nawigowanie po ich zawartości za pomocą komend tekstowych. Oczywiście, Ubiquity z pewnością zainteresuje głównie osoby o większej wiedzy, którym nieobce jest korzystanie z wiersza poleceń, zaś programistom pozwoli dodawać nowe polecenia - technika jest oczywiście opisana na stronach Ubiquity.

Na razie to bardzo wczesna wersja rozwojowa - status beta będzie zapewne bardzo długo utrzymywany. Autorzy zdecydowali się jednak udostępnić program tak wcześnie, licząc właśnie na współpracę użytkowników.

Plusy:

  • integracja informacji w jednym interfejsie
  • rozszerzalność bazy poleceń

Minusy:

  • brak wersji na Linuksa

Ocena: 9/10

Podsumowanie: Produkt Mozilli z pewnością przypadnie do gustu zaawansowanym użytkownikom komputerów i odmieni sposób ich surfowania po Internecie.