MS SQL Server 2008 Express Edition

Korporacje maja potrzeby, wymagania i przede wszystkim pieniądze. Co zrobić jeśli potrzebujesz niezawodnej platformy bazodanowej przy ograniczonym budżecie? Sięgnij po MS SQL Server 2008 w wersji EXPRESS.

Korporacje maja potrzeby, wymagania i przede wszystkim pieniądze. Co zrobić jeśli potrzebujesz niezawodnej platformy bazodanowej przy ograniczonym budżecie? Sięgnij po MS SQL Server 2008 w wersji EXPRESS.

MS SQL Server 2008 Express Edition

Pisanie programów nie jest zarezerwowane dla wąskiej grupy specjalistów. Nie musisz ślęczeć nad edytorem i żmudnie wprowadzać szereg skomplikowanych instrukcji oraz procedur. Współczesne tworzenie oprogramowania kojarzy się bardziej z budowaniem konstrukcji z gotowych elementów. Prostą aplikację możesz napisać sam, potrzebujesz jedynie odpowiednich narzędzi.

Zobacz również:

Szybko i darmo

Zarządzanie środowiskiem SQL Express nie jest trudne - graficzna konsola SQL Server Management Studio pozwala na sprawne wykonanie kopii zapasowej, skonfigurowanie uprawnień oraz zarządzanie obiektami bazy danychKliknij, aby powiększyćZarządzanie środowiskiem SQL Express nie jest trudne - graficzna konsola SQL Server Management Studio pozwala na sprawne wykonanie kopii zapasowej, skonfigurowanie uprawnień oraz zarządzanie obiektami bazy danychWykorzystanie komputera do celów komercyjnych wymaga inwestycji, szczególnie na zakup i wdrażanie oprogramowania. Kosztów można jednak uniknąć, szukając tańszych lub darmowych produktów. Jedną z ciekawszych propozycji jest pakiet Visual Studio 2008 Express Edition. Jest to grupa programów to tworzenia aplikacji. W skład pakietu wchodzą takie programy jak: Visual Basic 2008 Express Edition, Visual C# 2008 Express Edition, Visual C++ 2008 Express Edition, Visual Web Developer 2008 Express Edition, SQL Server 2008 Express i Microsoft PopFly.

Rodzina Visual Studio Express jest adresowana do programistów rozpoczynających pracę z narzędziami do programowania firmy Microsoft. Mając do dyspozycji bezpłatne środowisko możesz szybko nauczyć się programować oraz, co ważne pisać programy dla siebie lub swoich klientów. Na pakiecie Express skorzystają też niewielkie firmy, które potrzebują aplikacji biznesowych, a nie stać ich na zaawansowane narzędzia programistyczne.

SQL Server 2008 Express to oprogramowanie tworzące i zarządzające środowiskiem relacyjnej bazy danych. Zadaniem serwera SQL jest gromadzenie, składowanie oraz nadzorowanie dostępu do danych w udostępnianych klientom w środowiskach sieciowych.

Scentralizowana architektura magazynowania ma wiele zalet. Dzięki niej unikniesz problemów z rozproszeniem, synchronizacją i bezpieczeństwem danych. Niestety istnieją także wady. Na serwerze spoczywa odpowiedzialność za skuteczne, bezpieczne, bezkonfliktowe i wydajne obsługiwanie klientów sieci. Nie bez znaczenia jest także ochrona danych w przypadku awarii zasilania lub komputera. W serwery rodziny MS SQL wbudowano szereg mechanizmów gwarantujących spełnienie powyższych wymagań. Automatyczne blokowanie zasobów wykluczy konflikty, a zapisywanie informacji w dziennikach transakcji skutecznie ochroni twoje dane przed utratą.

Plusy i minusy wersji Express

Szybkie wczytanie danych z innej bazy lub wysłanie zawartości tabeli do arkusza MS Excel to żaden problem - w przenoszeniu danych między różnymi źródłami pomoże ci Export/Import WizardKliknij, aby powiększyćSzybkie wczytanie danych z innej bazy lub wysłanie zawartości tabeli do arkusza MS Excel to żaden problem - w przenoszeniu danych między różnymi źródłami pomoże ci Export/Import WizardNajważniejszą zaletą skorzystania z serwera SQL jest umieszczenie danych na wydajnej, sprawdzonej od wielu lat i niezawodnej platformie bazodanowej - architektura MS SQL gwarantuje dużą odporność na awarie. Pierwsza wersja systemu została opublikowana niemal 20 lat temu i do tej pory rozwija się bardzo dynamicznie.

Dodatkowo SQL Express jest dostarczany razem z bardzo dobrymi narzędziami do graficznego i skryptowego zarządzania bazą. Większość czynności konfiguracyjnych możesz błyskawicznie "wyklikać" przy pomocy SQL Server Management Studio. Konsola administracyjna jest czytelna i łatwa w obsłudze. Założenie nowej bazy, przypisanie uprawnień do tabel lub wykonanie kopii zapasowej to proste, niemal banalne zadania. Jeśli opiekujesz się większą ilością serwerów SQL i zależy ci na automatyzacji działań, wystarczy sięgnąć do PowerShell - nowej platformy skryptowej Microsoftu zintegrowanej także z SQL 2008 Express Edition.

W porównaniu z SQL 2005 kolejna edycja systemu SQL Express przynosi szereg istotnych zmian. Udoskonalenia kierowane są zarówno do programistów jak i administratorów aplikacji bazujących na MS SQL.

Programiści otrzymują ulepszoną integrację ze środowiskiem .NET, nowe typy danych oraz łatwiejsze sposoby przekazywania zapytań do bazy danych. Dużą zaletą jest wprowadzenie do konsoli administracyjnej technologii autouzupełniania poleceń - Intellisense. Dzięki temu wprowadzanie złożonych rozkazów języka Transact-SQL zostało znacznie uproszczone. Administratorzy systemów bazodanowych z radością powitają wprowadzenie zarządzania systemem SQL Express za pomocą polis. Korzystając z opcji Policy Management będziesz mógł utworzyć zasady zmuszające administratorów i usługi serwera do działania zgodnie z regułami określonymi w polisach. Próba naruszenia reguł zakończy się komunikatem o błędzie.

W wielu firmach do przechowywania informacji wykorzystywane jest różne oprogramowanie. Często trzeba przenieść dane z jednej aplikacji do drugiej, pobrać do bazy zawartość arkusza, pliku lub innego źródła danych. SQL Express 2008 został wyposażony w czytelny kreator Importu/Eksportu. Po wskazaniu źródła, celu i formatu, szybko przeniesiesz dane w dowolne miejsce. Z witryny firmy Microsoft możesz pobrać rozszerzoną wersję systemu SQL Express, która zawiera pakiet Reporting Services. Usługi raportowania dostarczają środowisko do tworzenia i zarządzania raportami. Sięgając do programu Report Builder możesz szybko zbudować czytelny raport na potrzeby analityczne, podatkowe lub marketingowe.

Nie wszystko dostaniesz

Pakiet SQL Express to nie tylko środowisko do przechowywania danych. Sięgając do graficznego Report Buildera szybko utworzysz dowolny raportKliknij, aby powiększyćPakiet SQL Express to nie tylko środowisko do przechowywania danych. Sięgając do graficznego Report Buildera szybko utworzysz dowolny raportSQL Server 2008 Express jest okrojoną wersją płatnego serwera MS SQL 2008. Nie odnajdziesz tu komponentów przeznaczonych do pracy w dużych przedsiębiorstwach. Pominięto lub ograniczono możliwości takich usług jak: mechanizmy wysokiej dostępności i niezawodności do których należą np. klastry pracy awaryjnej, zaawansowane opcje zabezpieczeń, jak np. przezroczyste szyfrowanie danych, oraz automatyzacja procesów zarządzania serwerem przy pomocy usługi SQL Agent. Ograniczenia obejmują także wykorzystanie sprzętu na którym pracuje SQL Express.

Tak jak w poprzedniej wersji (SQL 2005 Express), możliwości aplikacji zostały zawężone do pracy na jednym procesorze i jednym gigabajcie pamięci RAM. Ograniczenie dotyczy fizycznego procesora, a nie rdzenia w jednostkach typu multicore. Choć serwer może obsługiwać wiele baz, rozmiar pojedynczej bazy nie może przekraczać 4 gigabajtów.

Wspomniane restrykcje nie mają większego znaczenia dla małych firm. Na silnikach wcześniejszych wersji bazy MS SQL pracuje między innymi Program Płatnika oraz znaczna grupa aplikacji do obsługi mikroprzedsiębiorstw.

Gdzie ten Express?

Microsoft przygotował trzy pakiety oprogramowania MS SQL 2008 Express. W witrynie www.microsoft.com/express/download znajdziesz skrót do aplikacji SQL Server 2008 Express. Kliknięcie linku Download przeniesie cię do strony rejestracji użytkowników produktu, jednak nieobowiązkowej. Klikając łącze Please take me to download page, będziesz mógł wybrać jeden z pakietów MS SQL 2008.

Zarejestrowanie pobieranej kopii ma kilka zalet przydatnych początkującym użytkownikom pakietu. Oprócz oprogramowania będziesz mógł pobrać podręcznik wprowadzający do SQL Express, oraz darmowe ikony i obrazy do wykorzystania w utworzonych przez ciebie aplikacjach. Po rejestracji należy wybrać jedną z wersji serwera 2008 Express.

  • Podstawowy pakiet SQL Server 2008 Express zawiera wyłącznie silnik bazy danych będący platformą składowania danych dla gotowych aplikacji.
  • Druga wersja to SQL Server 2008 Express with Tools. Oprócz silnika bazy, umieszczono w nim okienkowe narzędzie do zarządzania i konfigurowania aplikacji SQL Server 2008 Management Studio Basic.
  • Najbogatszym pakietem jest SQL Server 2008 Express with Advanced Services. Zestaw Advanced Services został poszerzony o komponenty wyszukiwania pełnotekstowego (Full-text) oraz usługi ułatwiające projektowanie i tworzenie raportów (Reporting Services).

Panel uruchamiający instalację aplikacji SQL Express znacznie odbiega od standardowych kreatorów instalacyjnych oprogramowania. Oprócz instalacji możesz wykonać szereg dodatkowych czynności związanych z obsługą lub aktualizacją pakietuKliknij, aby powiększyćPanel uruchamiający instalację aplikacji SQL Express znacznie odbiega od standardowych kreatorów instalacyjnych oprogramowania. Oprócz instalacji możesz wykonać szereg dodatkowych czynności związanych z obsługą lub aktualizacją pakietuW czasie pobierania każdej z wersji serwera SQL Express uważaj na wybór odpowiedniej architektury sprzętowej: 32- lub 64- bitowej. Pamiętaj, że instalacja MS SQL 2008 Express wymaga wcześniejszej instalacji trzech pakietów oprogramowania, są to: Microsoft .NET Framework 3.5 SP1, Windows Installer 4.5 oraz PowerShell 1.0. Wszystkie znajdziesz na stronie www.microsoft.com/downloads.

Plusy:

  • łatwość zarządzania
  • wydajność
  • bezawaryjność

Minusy:

  • techniczne ograniczenia wersji bezpłatnej

Ocena: 9/10

Podsumowanie: Bezpłatna wersja SQL Express to nie to samo co komercyjny SQL Server 2008, jednak w połączeniu z darmowymi aplikacjami rodziny Visual Studio 2008 jest to doskonałe narzędzie do tworzenia dowolnego oprogramowania dla mniej wymagających środowisk.