Cały ten hałas

Hałas wytwarzany przez komputery to jeden z głównych powodów irytacji użytkowników pecetów. Przeszkadza w pracy i co ważne jest szkodliwy dla zdrowia. Demaskujemy sprawców hałasu i radzimy co zrobić aby się go pozbyć.

Hałas wytwarzany przez komputery to jeden z głównych powodów irytacji użytkowników pecetów. Przeszkadza w pracy i co ważne jest szkodliwy dla zdrowia. Demaskujemy sprawców hałasu i radzimy co zrobić aby się go pozbyć.

Zatrzymując wentylator w celu sprawdzenia czy to nie on jest winny hałasowi powstającemu w obudowie pamiętaj o przyciśnięciu palcem wirnika. W żadnym razie nie próbuj wkładać palca pomiędzy obracające się łopatki wentylatora.Kliknij, aby powiększyćZatrzymując wentylator w celu sprawdzenia czy to nie on jest winny hałasowi powstającemu w obudowie pamiętaj o przyciśnięciu palcem wirnika. W żadnym razie nie próbuj wkładać palca pomiędzy obracające się łopatki wentylatora.Komputer jest tak cichy, jak jego najgłośniejszy komponent, dlatego trzeba najpierw zidentyfikować źródło hałasu. Głównymi sprawcami są elementy mechaniczne, takie jak wentylatory chłodzące kartę graficzną, procesor, zasilacz i zamontowane w obudowie, natomiast w mniejszym stopniu twarde dyski, napędy optyczne. Hałas powodują też drgania, przenoszone na obudowę np. przez pracujące twarde dyski, które nieodpowiednio zamontowane rezonują. Dotyczy to przede wszystkim tanich obudów, w których napędy przymocowane są zwykłymi śrubkami. Chcąc mieć cichy komputer, warto dobrać również odpowiednie podzespoły, np. wydajne, ale ciche zestawy chłodzące procesor, których test relacjonujemy na następnych stronach, lub zdecydować się na przykład na wodny zestaw chłodzący.

Zobacz również:

IDENTYFIKUJEMY ŹRÓDŁA HAŁASU

Najprostszym sposobem identyfikacji źródła hałasu jest zatrzymywanie kolejnych wentylatorów palcem (ale nie blokując łopatek lecz mechanizm wirnika).

To metoda radykalna, ale na pewno skuteczna i gdy jej nie nadużywasz - w zupełności bezpieczna. Nie obciążaj jednak zbytnio komputera, a wentylatory zatrzymuj na krótką chwilę, żeby nie spowodować przegrzania podzespołu. Jeżeli nie masz żadnych podejrzeń, co może być przyczyną hałasu, proponujemy najpierw sprawdzić wentylator karty graficznej, a dopiero potem zestaw chłodzący procesor i poszczególne wentylatory w obudowie, ewentualnie również w zasilaczu. Przyjrzyj się również mocowaniu twardego dysku, napędów optycznych, wentylatorów - czy nie wywołują drgań?

DARMOWE WYCISZANIE

Sprawdź opcje BIOS-u swojej płyty głównej. W sekcji najczęściej nazwanej Power można znaleźć opcje odpowiedzialne za ustawienia prędkości pracy wentylatorów komputera dynamicznie dostosowywanych do temperatury poszczególnych komponentów peceta.Kliknij, aby powiększyćSprawdź opcje BIOS-u swojej płyty głównej. W sekcji najczęściej nazwanej Power można znaleźć opcje odpowiedzialne za ustawienia prędkości pracy wentylatorów komputera dynamicznie dostosowywanych do temperatury poszczególnych komponentów peceta.Chcąc zmniejszyć hałas powodowany przez wentylatory, najpierw należy sprawdzić ustawienia BIOS-u płyty głównej.

Dziwne? Niekoniecznie, bo większość płyt głównych ma opcje zarządzania prędkością podłączonych do niej wentylatorów, różnią się jedynie stopniem zaawansowania. W droższych modelach możesz ustawić np. wartości progowe temperatury poszczególnych podzespołów i przypisać im określoną prędkość wentylatora (najczęściej wyrażoną w procentach), wybrać opcję utrzymywania stałej ciepłoty - płyta główna zwiększa automatycznie tempo pracy wentylatorów, gdy temperatura jest wyższa od zdefiniowanej. Najczęściej jednak można wybierać określony profil, np. "Performance Mode" - wentylatory pracują z maksymalną prędkością w celu jak najlepszego schładzania, "Optimal Mode" - wentylatory pracują z optymalną prędkością w celu odpowiedniego schładzania, ale w miarę cicho, "Silent Mode" - wentylatory pracują z minimalną prędkością, kosztem ich wydajności.

RivaTuner programowa regulacja prędkości obrotowej wentylatorów karty graficznej. Pomimo nazwy program działa z kartami wyposażonymi w procesory ATI i NVIDIIKliknij, aby powiększyćRivaTuner programowa regulacja prędkości obrotowej wentylatorów karty graficznej. Pomimo nazwy program działa z kartami wyposażonymi w procesory ATI i NVIDIIOdpowiednie aplikacje do sterowania tempem pracy wentylatorów dołączone są również do oprogramowania płyty głównej, ale nie zawsze. Jeśli ich brak, warto skorzystać z bezpłatnego SpeedFana, umożliwiającego dostosowanie prędkości (procentowo) poszczególnych wentylatorów podłączonych do płyty głównej - w rzeczywistości zmniejsza się napięcie w gnieździe wentylatora. Trzeba jednak pamiętać, że większość modeli potrzebuje minimum 5-6 V do poprawnego startu, dlatego zbytnie zmniejszenia napięcia może spowodować ich całkowite wyłączenie. Program działa z większością obecnie sprzedawanych płyt głównych, zdarzają się jednak modele, z którymi nie współpracuje.

Kolejną metodą wyciszania wentylatorów bez dodatkowych inwestycji jest zmniejszenie napięcia dostarczanego do wentylatora przez odpowiednie podłączenie przewodów zasilających. Standardowo wentylatory są zasilane napięciem 12 V. Łatwo można przerobić wtyczkę zasilającą tak, by dostarczać 5 lub 7 V, co w efekcie spowolni wentylator i zredukuje jego głośność.

Optymalne jest napięcie 7 V (bezpieczne dla większości wentylatorów). Uzyskujemy je, łącząc czerwony kabel wychodzący z wentylatora z 12-woltowym przewodem z wtyczką typu "Molex", a przewód masowy, czarny, z pięciowoltowym. Wspomniane napięcie wynika z różnicy potencjałów wymienionych przewodów zasilających. Jeśli napięcie ma wynosić 5 V, wystarczy czerwony kabel wentylatora połączyć we wtyczce molex do kabla czerwonego (5 V), a czarny do czarnego. To dobre rozwiązanie, gdy obudowa wyposażona jest w modele dwużyłowe (czarny - masa, czerwony lub inny kolor +12 V).

Przejściówki

Osoby, które nie mają talentu do majsterkowania, a chciałyby tanim kosztem wyciszyć wentylator, mogą zainwestować w przejściówkę redukująca napięcie do 7 V - koszt około 4 zł - lub kontroler prędkości wentylatora, umożliwiający jego płynną regulację w zakresie 6-12 V (koszt około 10 zł - Zalman FanMate2). To dobre rozwiązanie, gdy wycisza się jeden wentylator, np. z zestawu chłodzącego procesor, ale nie zawsze podzespoły komputera są jednakowo obciążone, dlatego warto kontrolować wydajność chłodzenia poszczególnych podzespołów, a co za tym idzie - natężenie hałasu. Niezbędny jest wówczas odpowiedni panel sterujący.

CICHY WENTYLATOR

Samodzielnie zbudowane przetyczki pozwolą na zmienę prędkości obrotowej wentylatorów.Kliknij, aby powiększyćSamodzielnie zbudowane przetyczki pozwolą na zmienę prędkości obrotowej wentylatorów.Obecnie trudno znaleźć element komputera, w którym nie zamontowano odrębnego wentylatora. Co istotne, niektóre z obudów umożliwiają montaż nawet pięciu dodatkowych, wspomagających obieg powietrza w komputerze. Odpowiednio rozmieszczone, np. nad podstawką procesora czy kartą graficzną, potrafią skutecznie obniżyć ich temperaturę.

Większość kart graficznych dynamicznie dostosowuje prędkość wentylatora do temperatury GPU, dlatego odpowiedni obieg powietrza w obudowie ma związek z natężeniem hałasu. Karta jest skuteczniej schładzana i jej wentylator nie musi pracować na maksymalnych obrotach.

Optymalnym wyborem są duże wentylatory obracające się względnie wolno. Warto sprawdzić, jaki otwór zaprojektowano w obudowie, i dobrać jak największy model. Przed zakupem warto spytać sprzedawcę nie tylko o wymiary wentylatora, aby pasował do gniazda w obudowie, ale również o głośność, podawaną w dB - oczywiście im cichszy, tym lepiej - i wydajność określaną w m3/h. Jeżeli zależy ci na trwałości, to wybierz model z łożyskiem kulkowym, głośniejszy, niestety, od rozwiązania z łożyskiem ślizgowym. W droższych rozwiązaniach producenci stosują własne modyfikacje konstrukcji łożysk, aby wentylator był cichy i jednocześnie wydajny, co jest trudne do uzyskania w wypadku łożysk standardowych. Modyfikuje się również kształt łopatek wirnika, aby uzyskać jak najwyższe ciśnienie statyczne i przepływ powietrza przy relatywnie wolniejszych obrotach.

Noctua NF-P12 - cichy i wydajny wentylator

Noctua NF-P12.jpg, Wydajny wentylator może być także cichy. Przykładem jest produkt Noctuy NF-P12Kliknij, aby powiększyćNoctua NF-P12.jpg, Wydajny wentylator może być także cichy. Przykładem jest produkt Noctuy NF-P12Dobry cichy wentylator znacznie różni się od standardowego m.in. zoptymalizowanym kształtem łopatek wirnik i specjalnym łożyskiem.

Kształt łopatek

Większość wentylatorów ma siedem łopatek, natomiast model NF-P12 aż w dziewięć, ułożonych pod małym kątem, aby osiągnąć jak najwyższe ciśnienie statyczne i przepływ powietrza. W efekcie wentylator pozwala uzyskać ciśnienie 1,68 mm H2O przy 1300 RPM, które inne produkty osiągają przy wyższej prędkości.

To nie wszystko, bo NF-P12 ma na krawędzi łopatek dwa nacięcia, które zmniejszają zawirowania powietrza i związane z nimi spowolnienie obrotów, a to pozwala zredukować hałas i zwiększyć wydajność. Dodatkowo nacięcia rozdzielają dźwięk wentylatora na kilka o różnej częstotliwości, dzięki czemu jest przyjemniejszy dla ucha, a hałas - mniej uciążliwy.

Łożysko SSO

W łożyskach SSO, które są odmianą ślizgowych, zastosowano dodatkowy magnes pozwalający na automatyczną samo stabilizację osi części ruchomej. Dzięki temu centrowanie rotora jest szybsze i bardziej precyzyjne, co umożliwia - przy zwiększonej prędkości obrotowej ramion - podniesienie wydajności bez zwiększania hałasu.

Ponadto dodatkowy stabilizator ogranicza zużycie łożyska, a zatem wydłuża żywotność wentylatora. Według producenta, łożyska SSO zapewniają niezawodną i cichą pracę przez 150 tys. godzin.