Wybieramy kamerkę internetową

Kamera internetowa stała się obowiązkowym elementem wyposażenia większości pecetów. Rozmowy głosowe aktywnym Internautom przestały już wystarczać. Obraz wideo z widokiem rozmówcy znacznie poprawia komunikację lecz warunkiem jest oglądanie obrazu dobrej jakości. Podpowiadamy jakie na jakie cechy kamery należy zwrócić uwagę aby być zadowolonym z zakupu.

Kamera internetowa stała się obowiązkowym elementem wyposażenia większości pecetów. Rozmowy głosowe aktywnym Internautom przestały już wystarczać. Obraz wideo z widokiem rozmówcy znacznie poprawia komunikację lecz warunkiem jest oglądanie obrazu dobrej jakości. Podpowiadamy jakie na jakie cechy kamery należy zwrócić uwagę aby być zadowolonym z zakupu.

Creative Live! Cam Optia AFKliknij, aby powiększyćCreative Live! Cam Optia AFKupując kamerę internetową musimy zwrócić uwagę na wiele elementów, od konstrukcji podstawki po rodzaj matrycy i dołączone oprogramowanie. Powybrzydzajmy, bo modeli jest sporo i nawet za mniejsze pieniądze możemy kupić kamerę, z której będziemy zadowoleni. Cyfrowe kamery internetowe znacznie się różnią od cyfrowych aparatów fotograficznych i kamer sieciowych stosowanych w systemach monitoringu. Kamera internetowa z reguły działa jedynie wtedy, gdy jest podłączona do komputera, i nie ma własnych układów pamięci, w których można zapisywać uchwycone obrazy (choć jak zwykle są wyjątki od reguły - aparaty cyfrowe mogą pracować jako kamery internetowe, a te z kolei często oferują funkcję robienia zdjęć).

Zobacz również:

Wybieramy kamerę internetową

Decydując się na zakup kamery internetowej, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka najważniejszych parametrów technicznych. Już na podstawie parametrów technicznych oraz budowy samej kamery można wiele wywnioskować. Trzeba jednak uważnie studiować dołączoną dokumentację, żeby w domu nie przeżyć rozczarowania. Nagminnie rozdzielczości interpolowana kamery wyszczególniona jest największą czcionką, co niektórych użytkowników wprowadza w błąd. Może okazać się bowiem, że 3-megapikselowa kamera w rzeczywistości wyposażona jest w trzykrotnie mniejszą matrycę i możliwość robienia zdjęć w wyższej rozdzielczości kosztem pogorszenia ich jakości - interpolacja. Dobrej, jakości kamera w cale nie musi kosztować krocie, trzeba jednak sporo zachodu, aby znaleźć model tani i dobry.

Wydajność

Podawana w klatkach na sekundę (fps), określa jak często w ciągu sekundy kamera przekazuje obraz do komputera. Należy sprawdzić, czy producent podaje rozdzielczość, w jakiej ta wielkość została zmierzona, zdarza się, że określona przez producenta szybkość pracy kamery uzyskiwana jest tylko w niższych trybach np. 320x240 pikseli. Typowy komunikator internetowy pracuje w trybie 320x240 z prędkością 15 kl./s i to minimalne wymagania, jakie powinna spełniać kamera. Większość z obecnie sprzedawanych kamer dysponuje interfejsem USB 2.0 i już za niecałe 60 zł, możemy kupić model, który pozwoli zapisywać sekwencje wideo w rozdzielczości 640x480 pikseli z prędkością 30 klatek/s (EasyTouch Sammael ET-665). Niewątpliwy prym pod tym względem wiodą kamerki Philipsa, które po zainstalowaniu specjalnego sterownika pozwalają na rejestrowanie obrazu z prędkością 90 kl.s w rozdzielczości 640x480 pikseli i 20 kl./s w rozdzielczości 800x600.

Wydajność zależy również od tego, w jakim trybie urządzenie pracuje i jak oświetlony jest obiekt. Gdy kamera automatycznie dostosowująca obraz będzie musiała go rozjaśnić, jej wydajność może się zmniejszyć, dlatego niekiedy warto zrezygnować z automatycznego dostrajania obrazu i samemu go ustawić. Niektórzy z producentów w zamieszczają w obudowie kamery diody, które podświetlają twarz gdy np. rozmawiamy w nocy.

Jakość obrazu

EasyTouch Sammael ET-665Kliknij, aby powiększyćEasyTouch Sammael ET-665Z pozoru każda kamera, która działa z prędkością 15 kl./s w rozdzielczości 320x240 pikseli powinna być dobrym zakupem do internetowych rozmów. W rzeczywistości tak nie jest, bo kamery istotnie różnią się jakością generowanego obrazu. Wynika to głownie z rodzaju zastosowanej matrycy, jej wielkości i rozdzielczości. Nie bez znaczenia jest również wydajność kamery bo ludzkie oko może zarejestrować płynny obraz przy prędkości powyżej 25 klatek/s. Wolniejsza praca kamery niekorzystnie wpływa na komfort pracy - obraz przy szybszych ruchach jest rozmazany. Droższe kamery powyżej 200 zł najczęściej wyposażone są w matrycę CCD, która zapewnia lepszy obraz, tańsze wykorzystują matrycę CMOS. Większość producentów nie podaje z jakich matryc obrazu korzysta, powinniśmy za to znaleźć informacje o rzeczywistej rozdzielczości kamery, którą określa liczba punktów (pikseli) z których składa się obraz (w matrycy CCD liczba elementów światłoczułych). Wartość tę, podawaną w megapikselach, wylicza się, mnożąc szerokość przez wysokość obrazu, np. kamery z matrycą 0,3-megapiksela umożliwiają robienie zdjęć w sprzętowej rozdzielczości 640x480, a z matrycą 0,8- megapikselową - 1024x768. Teoretycznie kamery z matrycą CCD powinny generować lepszy obraz, ale ze względu na ich mały rozmiar nie zawsze tak jest, generalnie radzimy kupić model z większą matrycą CMOS niż z mniejszą CCD. Wśród tańszych konstrukcji generujących dobrej jakości obraz (7 pkt. na 10 możliwych do zdobycia w rozdzielczości 640x480 pikseli) możemy polecić EasyTouch Sammael ET-665 - 59 zł, Apollo AC-900 - 85 zł, Creative Live! Cam Video IM Pro -89 zł, Media-tech Watcher MT4020 - 99 zł.

Obraz wysokiej jakości

Chociaż przepustowość łączy ciągle rośnie, to nie wszyscy będą mogli korzystać z obrazu wysokiej jakości. W przypadku Skype'a od wersji 3.6, tylko kilka najlepszych kamer Logitecha umożliwia uruchomienie tej funkcji. Co istotne nawet gdy będziemy dysponować równie wydajną kamerą (640x480 pikseli z prędkością 30 kl./s) innej firmy to możemy mieć duże kłopoty z uruchomieniem tej opcji. Zwiększenie rozdzielczości wyraźnie poprawia przekazywany przez Internet, jednak największą zaletą nowego rozwiązania jest zwiększenie prędkości wysyłanego obrazu do 30 klatek na sekundę. Rozmowa jest bardziej naturalna, ruch oddawany jest szybciej i nie ma efektów zacinania się, lub smużenia. Trzeba jednak dysponować odpowiednio szybkim łączem- minimum 384 kbps i to dwukierunkowo, co niestety w Polsce nie jest jeszcze normą.

Jak działa kamera internetowa

Oprócz obiektywu i pierścienia do ustawiania ostrości za obraz odpowiedzialna jest przede wszystkim matryca. To ona pozwala na powstanie cyfrowego zapisu obserwowanego obiektu. Jej centralną częścią jest płytka zbudowana z tysięcy lub nawet milionów miniaturowych diod światłoczułych, które zamieniają padające fotony (czyli światło) na elektrony (ładunki elektryczne). Im jaśniejsze światło pada na diodę, tym większy ładunek jest na niej kumulowany. Potem specjalny moduł, przetwornik analogowo-cyfrowy (analog-to-digital converter, ADC), mierzy natężenie ładunku elektrycznego na każdej diodzie (zapis analogowy) i koduje to, używając systemu binarnego (zapis cyfrowy). W ten sposób mierzone jest natężenie światła. Jednakże diody nie są w stanie ustalić, jakie kolory niesie padające światło. Aby to zmierzyć, matryce filtrują padające światło pod kątem zawartości trzech podstawowych barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej (system RGB). Metod filtrowania światła jest kilka - najdroższe kamery internetowe mają zwierciadło półprzezroczyste (beam splitter), które kieruje wiązki światła na trzy osobne matryce (po jednej dla każdego koloru). W tej metodzie na każdej matrycy znajduje się identyczny obraz, ale w innym kolorze. Następnie te obrazy składa się w jeden, przypisując każdemu pikselowi zdjęcia wcześniej zmierzoną "ilość" każdej z barw.

Taniej i prościej

Alternatywną metodą (i tańszą w produkcji) jest naświetlanie jednej matrycy wiązką światła przechodzącego kolejno przez filtr przepuszczający tylko światło czerwone, zielone i niebieskie. Podobnie jak przy użyciu zwierciadła na końcu tej operacji każdy piksel obrazu ma zapisaną zawartość każdej z barw, ale cały proces jest czasochłonny. Aby obraz był czytelny, w trakcie naświetlania każdym kolorem kamera i obiekt nie powinny się poruszać, co jest bardzo niepraktyczne (szczególnie w przypadku kamer). W celu wyeliminowanie tej niedogodności umieszczono jednokolorowy filtr na stałe nad każdą diodą światłoczułą. W ten sposób cała matryca została podzielona na miliony punktów (generalnie można nazywać je także pikselami), które tworzą siatkę składającą się z trzech podstawowych kolorów. System wylicza ostateczny kolor każdego punktu z osobna, biorąc pod uwagę natężenie jego barwy (liczbę ładunków, które się zebrały na diodzie światłoczułej po filtrowaniu), natężenie barwy sąsiadujących z nim punktów oraz ogólne natężenie światła. Aby go ułatwić, do podziału matrycy na kolorowe punkty stosuje się wzór filtru Bayera lub wzór filtru CMYK. Gdy każdy punkt obrazu ma już wyliczony kolor, mikroprocesor układu uśrednia barwy sąsiadujących ze sobą pikseli, aby uniknąć efektu szachownicy. Postępuje przy tym zgodnie z algorytmem demozaikującym (demosaicing algorithm). W sumie dzięki tej procedurze kamery internetowe mogą rejestrować obrazy o 24-bitowej głębi kolorów (16 milionów kolorów). Gdy obraz jest już przygotowany, zostaje skompresowany i następnie przesłany do komputera.