Laptop w sam raz

Mając 3000 zł możesz wybrzydzać kupując laptopa. Do wyboru masz jednostki bazujące na najnowszych platformach AMD Puma i Intel Centrino 2. W zależności od twoich potrzeb możesz kupić komputer lekki, długo pracujący na baterii, lub często wydajniejszy lecz większy, doskonale spisujący się jako zastępca domowego desktopa.

Mając 3000 zł możesz wybrzydzać kupując laptopa. Do wyboru masz jednostki bazujące na najnowszych platformach AMD Puma i Intel Centrino 2. W zależności od twoich potrzeb możesz kupić komputer lekki, długo pracujący na baterii, lub często wydajniejszy lecz większy, doskonale spisujący się jako zastępca domowego desktopa.

PojedynekKliknij, aby powiększyćPojedynekZmieniają się platformy mobilne czyli kluczowe składniki sprzętowe wchodzące w skład notebooków. Wśród komputerów przenośnych, podobnie jak w desktopach na rynku dominują dwaj producenci - AMD i Intel. Trzeci gracz, VIA mocniej widoczny jest w nowej grupie komputerów przenośnych - Netbookach, lecz z racji innego profilu tych urządzeń nie włączyliśmy ich do naszego porównania. Niedawno komponenty nowych platform mobilnych Intel Centrino 2 i AMD Puma pojawiały się dopiero w notebookach ze średniego przedziału cenowego (ok 3-5 tys zł). Nie minęło wiele czasu i najnowsze rozwiązania trafiły do tańszych laptopów. Czy dzięki temu tanie komputery dużo zyskały? Jeśli mierzyć ich wydajność w typowych zadaniach obliczeniowych to wzrosty będą stosunkowo niewielkie, jeśli jednak przyjrzymy się bliżej nowym rozwiązaniom to widać, że warto zainwestować w notebook najnowszej generacji. Nowocześniejsze układy graficzne pozwalają np. na płynne wyświetlanie filmów Full HD, nawet wtedy gdy zastosowany procesor nie jest najwyższych lotów. To spora zaleta, bo podróżując samolotem czy samochodem możecie obejrzeć wideo coraz częściej spotykane (nie tylko na płytach, lecz także w Sieci) w rozdzielczości HD. Lepsze są także kontrolery sieciowe, zgodne ze standardem "n" zapewniającym nie tylko szybszy transfer danych bez kabli lecz także, co dla wielu osób jest równie istotne, większy zasięg sieci WiFi.

Zobacz również:

Który notebook dla graczy

O wydajności notebooka w grach w największej mierze decyduje wydajność zainstalowanego w nim układu graficznego. Zintegrowane rdzenie graficzne wystarczą do bezproblemowej pracy z aplikacjami biurowymi, coraz częściej także do płynnego wyświetlania filmów w wysokiej rozdzielczości. Jeśli jednak zamierzacie pograć w komfortowych warunkach w stosunkowo nowe gry to radzimy zainwestować w laptopa z dodatkową kartą graficzną Radeon lub GeForce.

Poniżej prezentujemy wyniki wydajności podsystemu graficznego w testowanych modelach laptopów. Wyniki te zależą również od wydajności pozostałych komponentów laptopa, lecz tak jak wspomnieliśmy zdecydowanie największy wpływ na wydajność w grafice 3D ma zastosowany układ graficzny. Jak widać po wynikach testów, niektóre zintegrowane układy graficzne - jak np. X3100 Intel nie są w stanie w ogóle sprostać wymaganiom stawianym przez część nowoczesnych gier.

10 najważniejszych zmian technologicznych w platformach AMD Puma i Intel Centrino 2.

AMD Puma

  1. Nowe procesory Turion 64 X2 Ultra (kodowa nazwa Griffin) wyposażone w 2 MB pamięci podręcznej L2 (po 1 MB na rdzeń). Nowy jest także układ AMD Turion 64 X2 RM-70 2 GHz, który dysponuje 1 MB pamięci L2 lecz został wprowadzony do oferty równocześnie z modelami serii Ultra.
  2. Obsługa szybszego interfejsu komunikacyjnego HyperTransport 3.0 (3,6 GHz)
  3. Nowe rozwiązania odpowiedzialne za oszczędzanie energii. 5 stanów zmiany częstotliwości taktowania i 3 stany zmiany napięcia rdzenia. Zarządzanie energią jest dla każdego z rdzeni oddzielne.
  4. Nowy chipset G780 ze zintegrowanym rdzeniem graficznym Radeon HD 3200 (obsługa DirectX 10 i dekodowania sprzętowego filmów HD). Obsługa przez chipset technologii Hybrid CrossFire (możliwość instalacji i jednoczesnej pracy karty graficznej i rdzenia graficznego chipsetu).
  5. Nowe kontrolery sieciowe WiFi zgodne ze standardem "n"

Intel Centrino 2

  1. Nowe procesory Penryn z przyspieszoną szyną systemową FSB (z 800 do 1066 MHz). Do sprzedaży weszły układy X9100 3,06 GHz (z odblokowanym mnożnikiem), T9600 2,8 GHz, T9400 2,53 GHz, P9500 2,53 GHz, P8600 2,40 GHz i P8400 2,26 GHz. Seria T9000 ma 6 MB pamięci L2, seria P8000 - o połowę mniej.
  2. Nowy chipset Cantiga wyposażony w zintegrowany układ graficzny GMA X4500.
  3. Podobnie jak rozwiązanie HybridGraphics AMD, również chipset Centrino 2 pozwala na jednoczesną obsługę dwóch rdzeni graficznych - zintegrowanego i dodatkowego w postaci karty PCI Express.
  4. Obsługa pamięci DDR3 1066 (do 8 GB w trybie dwukanałowym)
  5. Nowe moduły sieciowe - lan i bezprzewodowej. Opcjonalnie mogą występować ze zintegrowanym kontrolerem sieci WiMAX (model Link 5050). Obsługa standardów WiFi jest pełna i obejmuje wersje 802.11 a/b/g/n. Oferowane kontrolery WiFi cechuje o 25% mniejsze zapotrzebowanie na energię niż wcześniejsze modele.

Pojedynek platform - wasz głos

Na stronach internetowych www.pcworld.pl przeprowadziliśmy wśród czytelników plebiscyt popularności nowych platform mobilnych AMD Puma i Intel Montevina (Centrino2). Po oddaniu przez czytelników ok 1100 głosów okazało się, że sympatie rozkładają się prawie identycznie - 49% głosów (630) zdobyła platforma Intela, a 51% (668) AMD. Jak widać, choć dane rynkowe wskazują na większą popularność wśród Polaków notebooków zbudowanych w oparciu o rozwiązania Intela, to wśród czytelników PC World Komputera jest już nieco inaczej i miłośnicy AMD wciąż mocno wierzą w nowoczesność rozwiązań nowej platformy mobilnej tego producenta. Faktem jest, że Puma pozwoliła AMD wprowadzić do polskich sklepów więcej modeli komputerów przenośnych niż dotychczas i to jak widać przekłada się na ich popularność wśród naszych czytelników.

Więcej pojedynków sprzętowych, programowych i dotyczących usług znajdziesz pod adresem www.pcworld.pl/pojedynek