Funkcje oszczędzania energii w nowych płytach głównych

Komputer to narzędzie pracy, nauki, zabawy czy rozrywki. Wzrastający głód wrażeń i wiedzy oraz potrzeba gromadzenia coraz większych ilości informacji stawiają przed nim coraz większe wymagania. Wzrastają więc pojemności magazynów danych oraz moc obliczeniowa chipów. Ma to niestety także skutek uboczny, bardzo niekorzystny dla użytkowników - wzrastające zużycie prądu, a co za tym idzie rosnące koszty eksploatacji. Nowe płyty główne ASUSA, MSI i Gigabyte'a wyposażane są w zaawansowane mechanizmy mające pozwolić nam istotnie obniżyć koszt użytkowania peceta. Sprawdziliśmy jak systemy te sprawują się w praktyce.

Komputer to narzędzie pracy, nauki, zabawy czy rozrywki. Wzrastający głód wrażeń i wiedzy oraz potrzeba gromadzenia coraz większych ilości informacji stawiają przed nim coraz większe wymagania. Wzrastają więc pojemności magazynów danych oraz moc obliczeniowa chipów. Ma to niestety także skutek uboczny, bardzo niekorzystny dla użytkowników - wzrastające zużycie prądu, a co za tym idzie rosnące koszty eksploatacji. Nowe płyty główne ASUSA, MSI i Gigabyte'a wyposażane są w zaawansowane mechanizmy mające pozwolić nam istotnie obniżyć koszt użytkowania peceta. Sprawdziliśmy jak systemy te sprawują się w praktyce.

Ta, do niedawna lekceważona cecha może w najbliższych latach być jednym z najważniejszych parametrów domowego komputera. Wzrastające w zastraszającym tempie ceny energii sprawiają, że użytkownicy coraz większą uwagę przywiązują do wydatków jakie są zmuszeni ponieść na używanie peceta. A te bywają naprawdę wysokie. Sam procesor potrafi zużywać ponad 140 W prądu, pamięć kilkanaście W, podobnie wygląda pobór mocy dysku twardego. Chipset płyty głównej zużywa do 50 W, zaś prawdziwym energożercą może być karta graficzna - najwydajniejsze modele potrafią konsumować sporo ponad 200 W. Zwolennicy overclockingu mogą te wartości, zwłaszcza w przypadku procesora, podnieść o ponad sto procent. Nic więc dziwnego, że sam komputer, w skrajnych przypadkach może pożerać około 1 KW energii. Do tego dochodzi jeszcze monitor. Wiele lat temu, podczas wprowadzania na rynek technologii LCD jako jedną z jej zalet wymieniano energooszczędność. Dziś, tamte niedoskonałe, ale oszczędne modele zastąpiono wielokrotnie lepszymi, ale także zużywającymi znacznie więcej prądu. Obecnie przekroczenie przez LCD poboru mocy 50 W wcale nie należy do rzadkości.

Zobacz również:

Oszczędzanie niejedno ma imię

Panel sterowania aktywnego systemu DES Gigabytea.Kliknij, aby powiększyćPanel sterowania aktywnego systemu DES Gigabytea.Gigantyczna moc obliczeniowa dzisiejszych komputerów jest w pełni wykorzystywana tylko w nielicznych przypadkach. Istnieją aplikacje potrafiące obciążyć procesory wielordzeniowe nawet w stu procentach. Najbardziej wymagające z gier, angażują przede wszystkim kartę graficzną, ale także mogą w pełni użyć mocy procesora. Co się jednak dzieje podczas wizyt w Sieci albo korzystania z mało wymagających aplikacji jak edytory tekstu? Wówczas pracujący na pełnych obrotach komputer nie tylko pochłaniałby ogromne ilości prądu, ale również generował spore koszty użytkowania.

Producenci już wiele lat temu zaczęli tworzyć rozwiązania pozwalające na oszczędzanie energii przez komputer. Jednym z pierwszych udanych rozwiązań była technologia Cool and Quiet AMD zastosowana w procesorach Athlon 64. Pozwalała ona na obniżenie częstotliwości pracy procesora o połowę. Tym samym zmniejszało się napięcie zasilające, poziom hałasu i zużycie prądu. Odpowiedź intela - EIST (Enhanced Intel SpeedStep Technology), także pozwala na zmniejszenie prędkości pracy procesora i jego napięcia zasilającego. Podobnie zaczęli postępować producenci kart graficznych, udostępniając dwa tryby pracy - energooszczędny 2D i maksymalnej wydajności 3D.

Było tylko kwestią czasu gdy funkcjami oszczędzania energii zajmą się ci, którzy mieliby tu wiele do powiedzenia - producenci płyt głównych. Płyty, jako podstawa całego komputera są niejako stworzone do tego aby zająć się tym wdzięcznym zadaniem. Tak też się stało. Sprawdziliśmy działanie funkcji oszczędzania energii, implementowanych na płytach. W przypadku płyt dla procesorów Intela prym wiodą trzej producenci: Asus, Gigabyte i MSI.

Systemy oszczędzania energii na płytach z chipsetami Intela wykorzystują w dużej mierze dwa zjawiska: pierwszym jest zaawansowanie samych procesorów tego producenta, drugim - niedoskonałość stworzonej przez niego technologii energooszczędności. Okazuje się bowiem, że procesory Intela mogą pracować często bez negatywnego wpływu na stabilność czy wydajność przy znacznie niższym od nominalnego napięciu zasilania. A ponieważ pobór prądu rośnie właściwie w stosunku kwadratowym do tego ostatniego, pole do oszczędności, już z samego tytułu ograniczenia napięcia jest całkiem duże.

Oszczędzanie od Gigabyte'a

Swój system oszczędzania energii Gigabyte nazwał DES - Dynamic Energy Saver.

Nawet podczas pracy procesora z pełną szybkością, DES potrafi oszczędzać. Jak widać, system uznał, że w aktualnych warunkach wystarczą zaledwie cztery fazy zasilania procesora.Kliknij, aby powiększyćNawet podczas pracy procesora z pełną szybkością, DES potrafi oszczędzać. Jak widać, system uznał, że w aktualnych warunkach wystarczą zaledwie cztery fazy zasilania procesora.Korzysta on z bardzo zaawansowanych sposobów obniżania poboru mocy. Oprócz używania standardowych dla płyt z chipsetami Intela funkcji obniżania mnożnika procesora i napięcia, może on sterować liczbą faz zasilających procesor,a a dodatkowo obniżyć napięcie i szybkość procesora poniżej granic założonych w specyfikacji Intela. W przypadku najnowszych procesorów, wyniki zastosowania systemu mogą być bardzo dobre gdyż pozwala on na dostarczenie do układów minimalnej ilości energii niezbędnej do ich poprawnego działania. Kolejną zaletą systemu DES najnowszej generacji (tekst powstał w oparciu o doświadczenia przeprowadzone na płycie Gigabyte EP-45 Extreme) jest fakt, że działa on także z systemem poddanym ręcznemu przetaktowaniu. Do tej pory, przetaktowanie procesora oznaczało rezygnację z używania funkcji oszczędzania energii. Nie ma więc już miejsca paradoksalna sytuacja w której na oszczędności nie mogliśmy liczyć właśnie wówczas gdy były nam one najbardziej potrzebne. Zazwyczaj poddany overclockingowi procesor zmuszany był do pracy na pełnych obrotach nawet podczas wykonywania najprostszych, czyli najmniej wymagających zadań.

Do płyty Gigabytea dołączono oprogramowanie pozwalające na kontrolę działania systemu DES, umożliwiające pomiar mocy jaką aktualnie zużywa procesor oraz wyliczające oszczędności osiągnięte dzięki działaniu DES. Po uruchomieniu aplikacji (standardowo po jej instalacji ładuje się ona wraz z systemem) ukazuje się nam panel z szeregiem informacji. Możemy tutaj zobaczyć oprócz wspomnianych wcześniej informacji także liczbę aktywnych faz zasilania, poziom napięć, włączyć lub wyłączyć diody LED umieszczone na płycie, także informujące o sposobie działania DES. Można również ustalić poziom napięcia procesora.

Asus na wolniejszych obrotach

Aplikacja EasyTune6 pozwala na monitorowanie a także ustawianie parametrów pracy komputera.Kliknij, aby powiększyćAplikacja EasyTune6 pozwala na monitorowanie a także ustawianie parametrów pracy komputera.Inaczej działa system oszczędzania energii proponowany przez Asusa. Odpowiedzialne za jego funkcjonowanie układy potrafią sterować pracą wielu podzespołów komputera. W najnowszej wersji, nazwanej EPU 6 system wpływa na pracę: procesora, chipsetu, pamięci, karty graficznej, dysków twardych i wentylatorów. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko energię, ale także poprawiamy żywotność komponentów peceta, a dodatkowo możemy obniżyć poziom hałasu emitowanego przez komputer. Teoretycznie daje to więc większe korzyści niż w przypadku DES Gigabyte'a. EPU także potrafi sterować liczbą faz napięcia procesora, a oprócz tego kontroluje jego napięcie i mnożnik. EPU 6 także może funkcjonować w systemie z przetaktowanym procesorem. Zalety takiego rozwiązania opisaliśmy już przy okazji omawiania funkcji DES.

Po zainstalowaniu sterowników, na pasku zadań systemu pojawia się ikona informująca o uruchomieniu EPU. W zależności od wybranego trybu pracy prezentuje się w różny sposób. Aplikacja obsługująca system posiada przyjazny i łatwy w obsłudze interfejs. W jej górnej części umieszczono obrazki symbolizujące podzespoły, których pracą zawiaduje EPU. Jeśli któryś z nich nie jest kompatybilny z systemem, "lampka" poniżej pozostaje ciemna. W przypadku naszego zastawu testowego, tak stało się z kartą graficzną. Na dole panelu umieszczono przełącznik trybów pracy. Dostępnych jest pięć ustawień: Max. Power Saving, Medium Power Saving, High Performance (w rzeczywistości odpowiadający ustawieniom standardowym systemu), Turbo i Auto, w którym to EPU samodzielnie dostosowuje tryb pracy do aktualnych wymagań systemu. Ponadto każdy z poszczególnych stopni możemy w dość dużym stopniu samodzielnie definiować. Służy do tego zakładka "Settings". Pozwala to na jeszcze jepsze wykorzystanie możliwości EPU. Po kliknięciu na ikonę procesora otwieramy kolejne okienko, tym razem wyświetlające informację o aktualnym poborze mocy przez CPU. Program podaje też informację o teoretycznej wielkości ograniczenia emisji CO2 uzyskanej dzięki jego zastosowaniu.

MSI także oszczędny

EPU Asusa to teoretycznie najbardziej zaawansowany z trzech testowanych systemów oszczędzania energii na płytach dla procesorów Intela. W działaniu jednak okazał się najmniej skuteczny i praktyczny.Kliknij, aby powiększyćEPU Asusa to teoretycznie najbardziej zaawansowany z trzech testowanych systemów oszczędzania energii na płytach dla procesorów Intela. W działaniu jednak okazał się najmniej skuteczny i praktyczny.Jeszcze inną strategię oszczędzania energii wybrała firma MSI. W przypadku bardziej zaawansowanych płyt tej marki, a do takich z pewnością należy nasza testowa P45 Diamond, firma ta stosuje rozwiązanie znane jako Dr.MOS. Funkcję trzech układów używanych w tradycyjnie zbudowanej sekcji zasilania - Driver IC, Top-MOSFET i Bottom-MOSFET - zintegrowano w jednym. Ma on wprawdzie nieco większą powierzchnię ale za to wykazuje się wyższą sprawnością energetyczną. Z tego powodu MSI nie musi mnożyć faz zasilania procesora - zamiast na ich ilość, postawiono na jakość. Drugą ze specjalności MSI jest CoreCenter - układ i aplikacja pozwalające na precyzyjne sterowanie parametrami pracy płyty.

W BIOSie płyty MSI P45 Diamnod umieszczono zakładkę Green Power. Chcąc korzystać z funkcji oszczędzania energii musimy aktywować znajdujące się w niej funkcje: Energy Save, CPU Phase Control, DDR Phase Control i MCH Phase Control.

Aplikacja sterująca MSI jest bardzo rozbudowana. Wraz z systemem uruchamia się CoreCenter. Na podstawowym panelu otrzymujemy informację o szybkości i temperaturze procesora, oraz częstotliwości pracy FSB. Stąd też mamy dostęp do kilku poziomów ustawień zdefiniowanych przez producenta (Cool, Silence, Office, Game, AV). Znajdziemy tu też ikony uruchamiające funkcję D.O.T. (Dynamic Over Clocking - dynamiczne podkręcanie), opcję monitoringu i częściowej kontroli temperatur, napięć i częstotliwości pracy FSB) oraz najbardziej dla nas interesującą zakładkę Green Power Center - odpowiedzialną w największym stopniu za kontrolę zużycia energii. Po jej otwarciu otrzymujemy informację o aktualnym napięciu procesora, poborze mocy, napięciu innych podzespołów (pamięci, elementów chipsetu), liczbie aktywnych faz zasilania (płyta podobnie jak Gigabyte i Asus może automatycznie dobierać ich liczbę). Stąd także możemy samodzielnie ustawić napięcia komponentów płyty, a także procesora i pamięci oraz liczbę faz zasilania procesora, pamięci i mostka północnego. MSI zastosowało bowiem na tej płycie dwufazowe zasilanie dwóch ostatnich elementów.