Nietypowe wyszukiwarki internetowe

Wyszukiwarka internetowa... każdy wie, że to Google. Przeciętny użytkownik internetu ma pewne problemy z wymienieniem innych wyszukiwarek. Jednak nie wszystko Google, co szuka, chciałoby się powiedzieć, naginając lekko reguły gramatyczne.

Nasuwa się jednak pytanie, czy jedna wyszukiwarka nie wystarczy? Rynek już dawno odpowiedział przecząco, a powodów jest kilka:

  • Wygląd. Google jest przykładem ascetycznego interfejsu, co ma pewne zalety, ale nie każdemu odpowiada. W epoce szybkich łączy wyszukiwarki oparte na technologii flash stają się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą.
  • Zobacz również:

  • Wygoda użytkowania. Wiele alternatywnych wyszukiwarek ma interfejs pomagający np. w prosty sposób zawęzić obszar wyszukiwania.
  • Treść. Do nietypowych zadań lepsze są wyspecjalizowane narzędzia. Najprostszy przykład: Google nie wyszukuje plików MP3. Przynajmniej nie wprost i nie na rynku europejskim. Do wyszukiwania empetrójek i niektórych innych formatów plików lub specyficznych lokalizacji służą wyspecjalizowane wyszukiwarki wertykalne.

Koniec teorii, czas na przykłady. Wybór jest duży - niektóre wyszukiwarki mają rzeczywiście efektowny interfejs i ciekawe funkcje.

Wejście Cuil i Scour

Cuil (wym. kul) wystartował z dużym hukiem pod koniec lipca 2008 roku. Powodów huku było kilka: twórcami wyszukiwarki byli ludzie, którzy poprzednio pracowali w Google, a firma Cuil Inc. dostała na rozwój 33 mln dolarów z funduszy inwestycyjnych. Opierając się na szumnych zapowiedziach, okrzyknięto Cuil "google killerem" i z niecierpliwością oczekiwano na debiut, który okazał się falstartem. Wyszukiwarka, a raczej serwery, na których była zainstalowana, źle zniosły ogromne zainteresowanie internautów, czego rezultatem były częste przerwy w pracy. Ponadto okazało się, że oprogramowanie nie jest bez wad - po wpisaniu hasła "Cuil" na pierwszych kilku stronach wyników wyświetlane były głównie linki do irlandzkich restauracji i miejsc atrakcyjnych turystycznie (cuil to słowo irlandzkie). Ten błąd szybko poprawiono, wyszukiwarka działa, pojawiły się natomiast sygnały, że Twiceler - robot indeksujący strony internetowe - zakłóca działanie niektórych serwisów. Cóż, walka o kawałek tortu na rynku wyszukiwarek jest zacięta.

Tak wygląda strona z wynikami wyszukiwania Cuil.comKliknij, aby powiększyćTak wygląda strona z wynikami wyszukiwania Cuil.comCuil (http://www.cuil.com ) stara się być inny niż Google - we wszystkim. Począwszy od strony startowej (czerń bije w oczy), poprzez sposób przedstawiania wyników, aż po politykę prywatności. Wynik wyszukiwania przedstawiany jest na stronie w układzie dwu- lub trzykolumnowym. Wygląda to przyjemnie, ponadto na stronie mamy dwa dodatkowe menu ułatwiające uściślenie tematu zapytania. Algorytmy wyszukiwania również mają być odmienne niż u konkurentów i ułatwiać poszukiwanie dzięki stosowaniu reguł semantycznych, ale takie oświadczenia twórców serwisu trudno zweryfikować. Obecnie Cuil działa dość sprawnie i chwali się liczbą niemal 125 mld zindeksowanych miejsc.

Scour.com to z założenia wyszukiwarka, na której wyniki mają wpływ jej użytkownicy.Kliknij, aby powiększyćScour.com to z założenia wyszukiwarka, na której wyniki mają wpływ jej użytkownicy.Scour (http://www.scour.com ) nie wyróżnia się rewolucyjnym wyglądem, ale start serwisu w lecie 2008 roku również wywołał duże zainteresowanie. Scour jest multiwyszukiwarką, korzystającą z wyników Google, Yahoo! i Live Search. Na pozycję w wynikach wyszukiwania ma jednak wpływ również "czynnik ludzki": każdy link można ocenić (pozytywnie lub negatywnie), a także go skomentować - ocena widoczna jest przy danym linku. Aby zachęcić internautów do aktywności, wprowadzono punkty. Zarejestrowany użytkownik dostaje: 1 punkt za każde wyszukiwanie, 2 pukty za ocenę i 3 punkty za komentarz. Dodatkowo - 25% punktów, które zdobyły polecone przez niego osoby. Punkty mają być oczywiście wymieniane na pieniądze, chociaż z pewnymi ograniczeniami. Wszystko dla dobra wyszukiwarki i polepszenia jakości wyników wyszukiwania.

Ładne i uniwersalne

Przykładem wyszukiwarki o rozbudowanych funkcjach jest Spific (http://www.spific.com ). W odróżnieniu od ascetycznego Google, Spific jest przyjazny i kolorowy. Na stronie głównej możemy wybrać zakres tematyczny wyszukiwania - jest to często przydatne: wpisując słowo tiger otrzymamy różne wyniki w zależności od wybranego zakresu. Wybór jest dwuetapowy: wybieramy jeden z 24 zakresów, a następnie źródło wiadomości. Przykładowo, wybierając zakres Sports, otrzymamy hasła o Tiger Woodsie, dla zakresu Science & Technology - o dużym kocie (Panthera tigris), natomiast wybierając Automotive, obejrzymy prototyp chińskiego auta Tiger GT.

Symbaloo - dostęp do kilku wyszukiwarek to tylko jedna z funkcji tego serwisu.Kliknij, aby powiększyćSymbaloo - dostęp do kilku wyszukiwarek to tylko jedna z funkcji tego serwisu.Podobnie działa Search.io (search.io) - po wpisaniu poszukiwanego terminu możemy wybrać jeden z 18 zakresów wyszukiwania, od Audio/Music do WEB 2.0, a następnie, z zakładek na górze strony, wybieramy konkretny serwis. Przykładowo, jeśli jako zakres wybierzemy Obrazy (Images), do wyboru mamy 10 zakładek serwisów z grafiką (Photobucket, Google Image Search, Webshots, Picasa. ..). Obsługa myszą lub z klawiatury, szybko i intuicyjnie.

Symbaloo (http://www.symbaloo.com/pl ) - ładny interfejs z ikonami dającymi dostęp do specjalistycznych wyszukiwarek. Dzięki serwisowi znajdziemy newsy i muzykę, zajrzymy do encyklopedii, przeszukamy yellow pages i znajdziemy dzwonki do telefonów. A także zdjęcia, filmy, oprogramowanie - są odpowiednie wyszukiwarki, do wyboru. Poza tym kalkulator, numery telefonów, pogoda, dostęp do serwisów typu MySpace, Flickr, YouTube - serwis wyraźnie dąży w stronę typowej strony startowej. Ciekawostka - w ustawieniach możemy zmienić język na polski.

Efektowne i rozbudowane

Viewzi to wyszukiwarka bardzo efektowna i dopracowana. Obecna wersja beta jest dostosowana do potrzeb rynku USAKliknij, aby powiększyćViewzi to wyszukiwarka bardzo efektowna i dopracowana. Obecna wersja beta jest dostosowana do potrzeb rynku USANapisałem wyżej, że wyszukiwarka Spific jest ładna. Wzrost mocy obliczeniowej oraz szybkości łączy doprowadził do pojawienia się serwisów wykorzystujących efektowne interfejsy, wzorowane m.in. na produktach firmy Apple. Przyjrzyjmy się kilku naprawdę efektownym wyszukiwarkom.

Viewzi.com (http://www.viewzi.com ) - wyszukiwarka w fazie beta, ale w pełni funkcjonalna. Nacisk położono na podanie wyników wyszukiwania w efektowny sposób oraz na możliwość określenia zakresu tematycznego. Jak to wygląda w praktyce?

Wpisujemy np. Cieszyn, następnie z szeregu ruchomych, efektownie animowanych okien wybieramy zakres wyszukiwania: Wiadomości, Pogodę (tylko dla USA), Zdjęcia (również w postaci efektownej animacji), filmy (z trzech dużych serwisów, m.in. YouTube), opcję Timeline - wybór jest bogaty i kolorowy. Każda prezentacja jest dopracowana, np. szukając filmów, otrzymujemy "ścianę" ruchomych obrazów. Trudno ocenić skuteczność wyszukiwania danych, serwis prezentuje informacje dostosowane do odbiorcy z USA, ale korzystanie z Viewzi jest na pewno dobrą zabawą.

SearchMe (http://www.searchme.com ) - również, jak wiele wyszukiwarek, w fazie beta, zresztą od niedawna. Skoro Google postawił na szybkość i bardzo uproszczony interfejs, SearchMe próbuje iść w drugą stronę, proponując przeglądanie wyników wyszukiwania na ruchomych kartach, przewijanych za pomocą klawiszy kursora, rolki myszy lub suwaka pod wynikami. Jest to oczywiście wzorowane na systemie Cover Flow firmy Apple, ten interfejs jest ostatnio bardzo modny.

Dodatkowo SearchMe podpowiada zakres wyszukiwania, zależny od zapytania (np. The Beattles - muzyka, zdjęcia, dvd itp. - do wyboru).

Serwis Navigaya wygląda atrakcyjnie nawet jako nieruchomy obraz bez dźwięku - na ekranie jest jeszcze atrakcyjniejszyKliknij, aby powiększyćSerwis Navigaya wygląda atrakcyjnie nawet jako nieruchomy obraz bez dźwięku - na ekranie jest jeszcze atrakcyjniejszyNavigaya (http://www.navigaya.com ) - właściwie jest to serwis wykonany w technologii flash, na razie w fazie beta, udostępniający szereg kanałów tematycznych z aktualnymi wiadomościami, wyszukiwarką i odtwarzaczem klipów muzycznych, wstępnie ustawionymi serwisami filmowymi, społecznościowymi, pogodowymi itd. A wyszukiwarka? Jest, a jakże, nawet kilka. 11 wyszukiwarek, od AltaVisty do Yahoo! (jest też oczywiście Google, ale też i Cuil), z których każdą z osobna można włączać do poszukiwań. Wyniki są wyświetlane w czterech oknach rozmieszczonych na ekranie, oczywiście każde można powiększyć, a w tle leci teledysk. Bardzo efektowne, ale na szybkim łączu.

Ujiko (http://www.ujiko.com ) to coś zupełnie innego. Już sam wygląd jest efektowny i zmienny. Za każdą wizytę w nowym miejscu mamy 1 punkt doświadczenia, 10 punktów to przejście na nowy poziom. A tam - trochę inny wygląd, dodatkowe funkcje i możliwości. Twórcy Ujiko są chyba fanami gier RPG.