Microsoft HealthVault i Google Health

Firmy Google oraz Microsoft uruchomiły jakiś czas temu usługi online typu PHR (Personal Health Record), które umożliwiają przechowywanie i udostępniane danych o stanie zdrowia osób w sieci WWW. Nowe serwisy gigantów branży IT dostępne są jedynie dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych, co nie zmienia faktu, że warto przyjrzeć się im już dziś.

Oni byli pierwsi...

Strona główna Microsoft HealthVault dla użytkowników indywidualnychKliknij, aby powiększyćStrona główna Microsoft HealthVault dla użytkowników indywidualnychMowa o firmie Microsoft, która jako pierwsza uruchomiła ogólnodostępną, bezpłatną usługę PHR w sieci WWW - serwis HealthVault, dostępny pod adresem www.healthvault.com. Platforma została otwarta publicznie w październiku 2007 roku, w Waszyngtonie, we współpracy z Amerykańskim Zrzeszeniem Zdrowia, firmą Johnson & Johnson, Nowojorskim Szpitalem Prezbiteriańskim, kliniką Mayo oraz koncernem MedStar Health.

HealthVault, pomimo długiego stażu na rynku ogólnodostępnych usług PHR, nadal znajduje się w fazie beta, a sam Microsoft praktycznie z miesiąca na miesiąc poszerza funkcjonalność własnego rejestru online o nowe opcje. Platforma dostępna jest w dwóch postaciach, dla użytkowników indywidualnych oraz lekarzy, naukowców i producentów związanych z rynkiem medycznym.

Zobacz również:

Pierwszy wariant skierowany jest do "przeciętnego Kowalskiego" zza oceanu. HealthVault pozwala utworzyć darmowe konto w usłudze online, gdzie następnie można gromadzić i zarządzać własnymi danymi medycznymi. Dalej informacje te możemy, w selektywny sposób, udostępniać wybranym członkom rodziny czy też lekarzom. Usługa Microsoftu uwzględnia zbieranie danych z wielu urządzeń medycznych, takich jak np. ciśnieniomierze czy urządzenia do pomiaru poziomu glukozy. Odczyty z urządzeń są automatycznie przechwytywane przez moduł HealthVault i zapisywane w odpowiedniej sekcji serwisu PHR giganta z Redmond. Oczywiście pod warunkiem, że sprzęt, którym dysponujemy umożliwia podłączenie i synchronizację z komputerem klasy PC. Inną ciekawą funkcjonalnością jest możliwość korzystania ze specjalizowanych serwisów medycznych, które pozwalają m.in. monitorować choroby przewlekłe czy schorzenia chroniczne. Za pomocą narzędzi dostępnych w serwisie można też rejestrować się u specjalistów, ustalać wizyty w szpitalu czy zamawiać leki.

Drugi wariant usługi Microsoftu, skierowany do osób z sektora służby zdrowia, jest bezpłatnym programem partnerskim dla wszystkich lekarzy, farmaceutów oraz producentów rynku medycznego i umożliwia dzielenie się i kontrolowanie informacji na temat zdrowia oraz wspólne opracowywanie nowych rozwiązań, z korzyścią dla wszystkich. Microsoft od jakiegoś czasu gorąco zachęca do współpracy w ramach korporacyjnej części HealthVault, zastrzega jednak, że proces realizacji wizji tego projektu potrwa z pewnością długo. Słowa te wcale nie odstraszyły potencjalnych użytkowników sektora korporacyjnego i Microsoft na dzień dzisiejszy może się pochwalić największą ilością partnerów-usługodawców PHR, mających jakiekolwiek znaczenie na rynku medycznym. Gigant z Redmond udostępnił także zestaw SDK (Software Development Kit) dla deweloperów, którzy chcą tworzyć oprogramowanie zgodne z platformą HealthVault.

Co to jest PHR oparty o internet?

PHR oparty o internet jest usługą umożliwiającą dostęp oraz edycję osobistych informacji zdrowotnych z poziomu przeglądarki internetowej, zazwyczaj po przejściu procesu autoryzacji (przy użyciu protokołu SSL lub innego). Dane są przechowywane na serwerze w sieci WWW. Największym plusem platformy PHR tego typu jest możliwość dostępu do własnych danych medycznych praktycznie z każdego miejsca na świecie.

...a tamci nie chcieli być gorsi

Moduł podstawowych informacji o zdrowiu w Google HealthKliknij, aby powiększyćModuł podstawowych informacji o zdrowiu w Google HealthGłówny rywal Microsoftu na wielu polach branży IT, czyli Google, także przedstawił własną platformę PHR opartą o internet. Co prawda, z prawie rocznym poślizgiem, gdyż premiera usługi Google Health miała miejsce dopiero w maju 2008 roku. Platforma Google, podobnie jak Microsoft HealthVault, jest dostępna tylko dla osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych, pod adresem www.google.com/health. Na tle usługi Microsoftu, rejestr koncernu z Mountain View wypada raczej słabo. Obie platformy są zbliżone pod kątem funkcjonalności, wykorzystują do połączenia bezpieczny protokół HTTPS, więc nie musimy się martwić o bezpieczeństwo naszych danych medycznych, jednak w Google Health brakuje m.in. obsługi urządzeń do pomiarów medycznych. Google nie może również pochwalić się tak dużą ilością partnerów co gigant z Redmond. Warto zaznaczyć, iż obie firmy nie wpływają bezpośrednio na rynek medyczny (stąd też uruchomione programy partnerskie), choćby z tego względu, że nie posiadają odpowiednich uprawnień ani kompetencji, umożliwiających przeprowadzanie podobnych działań. Na plus Google Health można zaliczyć bardziej przejrzysty interfejs usługi oraz lepiej pogrupowane opcje, związane z różnymi aspektami zdrowia. Platforma Google znajduje się obecnie także w fazie beta.

Są jeszcze inni

Opisane wyżej platformy nie są jedynymi usługami PHR dostępnymi w internecie. Wyróżnić tutaj warto serwis Report My Health, w którym znajdziemy sekcje poświęcone diecie i stylowi życia czy szczegółowy rejestr związany z naszym DNA. Report My Health umożliwia obliczanie procentowej szansy ryzyka wystąpienia danej choroby lub schorzenia na podstawie danych medycznych, które wprowadzamy do usługi. Co prawda, funkcja jest bardzo ciekawa, ale nadużywana może doprowadzić do innego schorzenia, tzw. potocznie palpitacji serca... Poza tym Report My Health może się pochwalić bardzo przejrzystym interfejsem użytkownika. Niestety, założenie nawet najprostszego konta w tej usłudze wymaga uiszczenia opłaty w wysokości 20 dolarów.

Kiedy mówimy o PHR, nie sposób nie wspomnieć o koncernie MedFusion.net, który odegrał istotną rolę w rozwoju oprogramowania medycznego. Można rzec, że koncepcja Virtual Office Suite, opracowana przez MedFusion w 1998 roku, jest podstawą dzisiejszych, wirtualnych rejestrów zdrowia. Najlepsi fizycy, zatrudnieni przy tym projekcie stworzyli prekursora PHR dostępnego w internecie, który w założeniu miał jedynie usprawnić kontakt pacjenta z lekarzem. Z czasem Virtual Office Suite rozrósł się do wielkości platformy, która mogła bez obaw kandydować do miana pierwszego wirtualnego rejestru zdrowia. Tak się jednak nie stało, a wspomniana koncepcja stała się po prostu jednym z wielu systemów na rynku, oferowanych placówkom medycznym.

A co u nas?

Polski prototyp PHR - witryna iMed24.plKliknij, aby powiększyćPolski prototyp PHR - witryna iMed24.plWspomniane platformy PHR, dostępne za oceanem i będące obecnie poza zasięgiem Polski, skłaniają do chwili refleksji i przyjrzenia się rodzimemu poziomowi informatyzacji zdrowia. Niestety, to co można ujrzeć na co dzień w naszych przychodniach czy szpitalach nie napawa optymizmem. Wynika to oczywiście z faktu, że proces wdrażania nowych rozwiązań jest długotrwały i kosztowny, a jak wiadomo, publiczny segment zdrowotny nie może się pochwalić nadmierną ilością funduszy. Nieco lepiej sytuacja wygląda w placówkach prywatnych, gdzie są już stosowane systemy przechowywania danych udostępnione pacjentom, podobne do PHR, gdzie oprócz możliwości składowania informacji medycznych do użytku oddane są dodatkowe funkcje, m.in. rejestracja wizyt.

Warto wymienić tutaj iMed24 ( http://www.iMed24.pl ), pierwszą polską platformę internetową, która umożliwia zadbanie w nowoczesny sposób o zdrowie, zarówno własne, jak i bliskich. iMed24 zapewnia dostęp online do całodobowej, profesjonalnej opieki zdrowotnej oraz dokumentacji medycznej. Umożliwia założenie elektronicznej kartoteki medycznej, kontaktowanie się i zamawianie wizyt u lekarzy czy też bezpłatne korzystanie z porad specjalistów. Oczywiście do funkcjonalności Microsoft HealthVault czy Google Health jeszcze daleka droga, ale kto wie - być może już niedługo giganci IT udostępnią własne platformy PHR dla użytkowników na całym świecie.