Drugi system pod jednym dachem

Drobny, smukły, lecz silny - miniaturowa edycja Windows pomoże ci chronić swój główny system i da ci większą elastyczność. Za pomocą naszych porad zainstalujesz drugi, dostosowany do własnych potrzeb egzemplarz systemu Windows XP lub Vista na twardym dysku lub pendrive.

Drobny, smukły, lecz silny - miniaturowa edycja Windows pomoże ci chronić swój główny system i da ci większą elastyczność. Za pomocą naszych porad zainstalujesz drugi, dostosowany do własnych potrzeb egzemplarz systemu Windows XP lub Vista na twardym dysku lub pendrive.

Opinia eksperta - Krzysztof Daszkiewicz

Chcesz mieć kilka systemów Windows w jednym komputerze? Nie ma problemu. Drugi system przydaje się przede wszystkim do zadań specjalnych, a także w razie awarii głównego systemu operacyjnego. Warunkiem takiej przygotowania takiej instalacji w konwencjonalny sposób jest oddzielna partycja na twardym dysku. W poniższym artykule przedstawiamy rozwiązanie, które pozwoli ci zainstalować Windows XP lub Vistę na tej samej partycji obok działającej instalacji Windows.

Drugi samochód w rodzinie jest przeważnie mniejszy i bardziej oszczędny od pojazdu używanego dzień w dzień. Sprawdza się przede wszystkim w ruchu miejskim i okazuje się nieoceniony, gdy twoje cztery kółka trafiły siłą rzeczy do warsztatu.

Zobacz również:

Podobne zalety oferuje drugi system zainstalowany w komputerze. W razie awarii systemu głównego będziesz mógł nadal pracować nad dokumentami tekstowymi i będziesz miał do dyspozycji dostęp do Internetu. Poza tym niektóre aplikacje lepiej używać w oddzielnie zainstalowanym systemie - ze względów bezpieczeństwa lub po to, aby chronić swój główny system przed ewentualną awarią i niebezpieczeństwami. Do tych celów możesz zainstalować Windows XP lub Vistę na innej partycji lub na innym dysku. Pamiętaj jednak, że również ten system będziesz musiał aktywować w Microsofcie.

Udana alternatywa. Za pomocą specjalnych narzędzi możesz zainstalować Windows XP lub Vistę jako drugi system na twardym dysku lub na dysku zewnętrznym. Można to zrobić bez klucza produktu i bez aktywowania. System taki wymaga stosunkowo mało miejsca i daje się dostosowywać do własnych potrzeb. Niemniej jednak nie możemy przemilczeć wad opisanej metody. Instalowanie systemu w ten sposób nie jest przewidziane przez Microsoft, więc należy je postrzegać jako eksperymentalne. Nie możemy obiecać, że zadziała w każdym komputerze. Poniżej zamieszczamy schematyczny opis metody instalowania. Ewentualne poprawki mogą być konieczne przede wszystkim w wypadku nowych lub niezbyt popularnych podzespołów sprzętowych. Wówczas musisz m.in. pobrać z witryny producenta i dołączyć do plików instalacyjnych sterowniki tych urządzeń.

XP jako drugi system

PE Builder potrafi scalić dodatek Service Pack 2 z plikami instalacyjnymi Windows XP.Kliknij, aby powiększyćPE Builder potrafi scalić dodatek Service Pack 2 z plikami instalacyjnymi Windows XP.Narzędzie PE Builder (dostępne pod adresem http://www.nu2.nu/pebuilder/) jest przewidziane przede wszystkim do tworzenia ratunkowych płyt z Windows XP. Można je jednak użyć do zainstalowania smukłej, okrojonej edycji Windows XP na twardym dysku lub pendrive.

Etap 1. Wymagania

Pobierz i rozpakuj archiwum PE Builder do pustego folderu o dowolnej nazwie w głównym katalogu partycji systemowej (np. do folderu C:\Pebuilder_XPE). W nazwie tego folderu nie mogą jednak występować spacje.

Bart PE Builder wymaga instalacyjnej płyty systemu Windows XP z dodatkiem Service Pack 2 (obecna wersja PE Buildera nie obsługuje dodatku SP3). Jeśli nie masz takiej płyty, musisz scalić pliki SP2 z plikami instalacyjnymi Windows. PE Builder przejmie za ciebie to zadanie. W przeciwnym razie przejdź od razu do etapu 2.

  1. Uruchom program \Pebuilder_XPE\Pebuilder.exe. Narzędzie automatycznie wyświetli interfejs w języku polskim. Wskaż menu Źródło | Integracja SPka. W górnym wierszu podaj ścieżkę do plików instalacyjnych Windows XP. Jeśli są umieszczone na krążku instalacyjnym, zaznacz ponadto pole wyboru Źródło jest tylko do odczytu (CD czy DVD) / Zrób kopię.
  2. W drugim wierszu (Service Pack:) podaj ścieżkę do pliku zawierającego dodatek SP2. Jeśli nie masz tego dodatku możesz go bezpłatnie pobrać ze strony http://p1.pcworld.pl/r/ee7ed (uwaga: rozmiar pliku sięga ok. 260 MB).
  3. Trzeci wiersz uaktywni się, jeśli w górnej części okna zaznaczyłeś, że nośnik źródłowy jest tylko do zapisu. Podaj tu dowolny pusty folder. Musi jednak znajdować się na partycji, na której jest ok. 1 GB wolnego miejsca.
  4. Gdy potwierdzisz kliknięciem przycisku OK, program rozpocznie scalanie dodatku SP2 z plikami Windows. Po uporaniu się z tym zadaniem w pierwszym polu (Źródło) głównego okna PE Buildera pojawi się docelowy folder scalania plików.

Jeśli nie masz pod ręką instalacyjnej płyty Windows XP, możesz użyć 180-dniowej wersji demonstracyjnej systemu Windows Server 2003 R2 (dostępna pod adresem www.microsoft.com/windowsserver2003/R2/trial/installinstruct.mspx, rozmiar pliku: ok. 600 MB). Pobierz standardowy, 32-bitowy wariant tego systemu.

Etap 2. Przygotowanie Bart PE

Bułka z masłem - wystarczy podać źródło plików instalacyjnych Windows XP i folder docelowy.Kliknij, aby powiększyćBułka z masłem - wystarczy podać źródło plików instalacyjnych Windows XP i folder docelowy.Uruchom program Pebuilder.exe z katalogu C:\Pebuilder_XPE i potwierdź warunki umowy licencyjnej. Podaj ścieżkę do plików instalacyjnych systemu Windows - wpisz ją w polu Źródło. Pe Builder działa najszybciej, gdy przed jego uruchomieniem skopiować zawartość instalacyjnej płyty Windows na twardy dysk (lub scalić pliki dodatku SP2, jak opisaliśmy w poprzednim etapie). W polu Nazwa katalogu wynikowego wpisz np. BartPE. Nie można tu podać litery napędu ani ścieżki dostępu, aby pliki systemu Windows trafiły do katalogu C:\Pebuilder_XPE, a skrypty mogły znaleźć w nim wymagane pliki. W rubryce Media output zaznacz opcję None, bo nie potrzebujemy obrazu ISO, z którego można utworzyć startową płytę CD.

Etap 3. Konfigurowanie wtyczek

Kliknij przycisk Pluginy. Na ekranie pojawi się lista programów. Za jej pośrednictwem ustalisz, jakie elementy mają wejść w skład gotowego systemu. Jeśli nie potrzebujesz któregoś z nich, zaznacz go, a następnie kliknij przycisk Włącz/Wyłącz. W podobny sposób możesz uaktywniać wyłączone wtyczki. Pamiętaj jednak, że wolno ci blokować tylko te wtyczki, które nie są wymagane przez system (np. tylko dodatkowe aplikacje). Jeśli nie jesteś pewien, jaką funkcję pełni dany dodatek, lepiej nie wyłączaj go, lecz pozostań przy ustawieniach domyślnych. W przeciwnym razie zaryzykujesz, że gotowy system odmówi posłuszeństwa lub nie będzie działał poprawnie.

Niektóre wtyczki nie obejdą się bez dodatkowych plików oryginalnej aplikacji. Należy do nich m.in. shareware'owy menedżer plików Total Commander (informacje: www.ghisler.com). Katalog wtyczek \Pebuilder_XPE\plugin\total commander zawiera tylko pliki konfiguracyjne. Jeśli chcesz korzystać z tego programu, musisz najpierw zainstalować go na twardym dysku, a następnie skopiować wszystkie pliki do katalogu \Pebuilder_XPE\plugin\total commander\files. Będąc zarajestrowanym użytkownikiem Total Commandera, skopiuj do folderu files także plik licencyjny wincmd.key.

Gdy w opisany powyżej sposób skonfigurujesz żądane wtyczki, kliknij przycisk Zamknij. Jeżeli uaktywnisz wtyczkę, do której brakuje wymaganych plików, na ekranie pojawi się stosowne ostrzeżenie. Wówczas przywołaj dodatkowe wskazówki dotyczące danej wtyczki. Wystarczy kliknąć przycisk Pomoc.