Windows w 3 sekundy - Błyskawiczne uruchamianie systemu

Ile czasu spędziłeś na przyglądaniu się, jak uruchamia się twój system operacyjny? Dość tego! Za pomocą specjalnych programów i naszych porad będziesz uruchamiać Windows XP i Vistę bez zbędnego wyczekiwania.

Ile czasu spędziłeś na przyglądaniu się, jak uruchamia się twój system operacyjny? Dość tego! Za pomocą specjalnych programów i naszych porad będziesz uruchamiać Windows XP i Vistę bez zbędnego wyczekiwania.

Opinia eksperta

Czas spędzony na wpatrywanie się w kolejne ekrany rozruchowe systemu, to stracony czas. Warto zastanowić się, jak go skrócić - najlepiej byłoby, gdyby system stał gotowy do pracy w momencie, gdy go potrzebujesz. Jeśli korzystasz z komputera o stałych porach, zautomatyzuj proces uruchamiania Windows. Wówczas uzyskasz zamierzony efekt. Równie irytujące okazują się monity z prośbą o zrestartowanie systemu. Tymczasem ponowny rozruch w większości wypadków wcale nie jest konieczny, lub nie musi być wykonany natychmiast, lecz w dogodnym dla ciebie momencie. Przeczytaj, jak wykrywać nieuzasadnione żądania restartu, aby zaoszczędzić swój cenny czas.

Rozruch komputera może trwać całą wieczność. A gdy wreszcie pojawia się upragniony pulpit, można zacząć pracę - zdaje się. Tymczasem już po chwili kreator automatycznych aktualizacji żąda zrestartowania systemu. Po kolejnym uruchomieniu potykasz się w menu Start o aplikację, której już dawno chciałeś się pozbyć. Jej program deinstalacyjny nie żegna się po cichu, lecz prosi o ponowne uruchomienie systemu.

Zobacz również:

Niepoważne instrukcje obiecują, że można skrócić czas wczytywania systemu do 10 a nawet mniej sekund. To nonsens. Wprawdzie można przyspieszyć uruchamianie Windows XP i Visty, lecz wymaga to niezliczonych ingerencji, a potem nie wolno prawie wcale modyfikować przygotowanego w ten sposób systemu. Nakład pracy włożonej w optymalizację jest niewspółmiernie wielki do zyskanego czasu.

Jak więc uniknąć wyczekiwania? Sztuczka polega w automatycznym uruchamianiu i zamykaniu systemu. Stosując tę metodę, możesz zaplanować typowe instalacje, które wymagają ponownych restartów (np. automatyczne aktualizacje) na porę, o której i tak nigdy nie wysiadujesz przed komputerem. Podpowiemy ci, jak to zrobić. Zdradzimy też, dlaczego większość restartów po za- i odinstalowaniu aplikacji jest zbyteczna.

Czynności przygotowawcze

Najpierw musisz ustalić, jaka metoda automatycznego rozruchu nadaje się najbardziej dla twojego systemu. Potem odpowiednio skonfigurujesz swój komputer.

Ustawienia w BIOS-ie

Gdy klikasz menu Start | Zamknij | Zamknij system, zostają zakończone wszystkie aplikacje, zamknięte wszystkie okna, a system kończy pracę. Jest to stan zasilania G1-S5.

Aby można było uruchomić komputer o określonej porze, BIOS musi zapewniać odpowiednią opcję. Jego układ to jedyny podzespół, który jest zasilany prądem we wszystkich stanach (zasilania). To on daje impuls do rozruchu. Przeważnie można definiować w BIOS-ie warunki, w których ma być możliwe wybudzanie peceta ze stanów energooszczędnych (G1-S3 i G1-S4) - np. po naciśnięciu klawisza, po włożeniu pendrive'a do portu USB lub nadejściu zapytania z sieci.

Aby sprawdzić, czy BIOS zapewnia stosowne opcje, przywołaj go w trakcie rozruchu komputera (przeważnie należy nacisnąć klawisz [Esc], [F2] lub [F10]). Każdy producent oferuje wiele różnych wariantów BIOS-u, więc nie sposób opisać, w którym miejscu należy szukać opcji wybudzania. W wielu BIOS-ach kryje się w menu Power Management lub Advanced. Niektóre oferują możliwość ustawienia pory, o której uruchomi się system. Również tu należy szukać parametrów wybudzania ze stanów energooszczędnych (Suspend states) S1, S3 i S4.

Alternatywa w Windows

Jeśli jesteś pewien, że do twojego komputera nie dostanie się nikt obcy, możesz wyłączyć zabezpieczenie hasłem podczas logowania.Kliknij, aby powiększyćJeśli jesteś pewien, że do twojego komputera nie dostanie się nikt obcy, możesz wyłączyć zabezpieczenie hasłem podczas logowania.Jeśli w BIOS-ie brakuje opcji automatycznego rozruchu, możesz korzystać z hibernacji (G1-S4) i ze stanu wstrzymania (G1-S3). Z co najmniej jednego z tych dwóch stanów zasilania powinno być możliwe uruchomienie peceta o określonej porze. Dodatkową zaletą jest fakt, że po wybudzeniu znajdziesz wszystkie okna i aplikacje w takim stanie, w jakim je pozostawiłeś. Pamiętaj jednak, że wybudzenie to nie restart. W ten sposób nie zadowolisz aktualizacji i programów, które wymagają ponownego wczytania systemu.

Różnica pomiędzy wymienionymi stanami zasilania tkwi w czasie rozruchu i zużyciu energii.

W stanie wstrzymania pamięć RAM jest nieustannie zasilana prądem, co prowadzi do większego zużycia. Za to wybudzanie trwa znacznie krócej.

Na czas hibernacji zawartość pamięci RAM zostaje zapisana w pliku Hiberfil.sys, po czym następuje zwyczajne zamknięcie systemu. To pozwala zaoszczędzić energię elektryczną, lecz jest okupione dłuższym czasem wczytywania systemu.

My jednak chcemy inicjować uruchamianie komputera w czasie naszej nieobecności, więc decydujemy się na hibernację. Aby ją włączyć, musisz zwolnić na partycji systemowej ilość miejsca odpowiadającą pojemności zainstalowanej pamięci RAM. Następnie przywołaj okno wiersza poleceń (Cmd.exe) z uprawnieniami administratora i wpisz polecenie powercfg -h on.

Teraz możesz ustawić przechodzenie w stan wstrzymania po naciśnięciu wyłącznika. Przywołaj aplet Opcje zasilania w Panelu sterowania. W Windows XP przeskocz na kartę Zaawansowane. Ustaw opcję Hibernacja w polu listy Kiedy w komputerze zostanie naciśnięty przycisk zasilania. W Viście kliknij kolejno odnośniki Zmień ustawienia planu i Zmień zaawansowane ustawienia zasilania. Rozwiń gałąź Przyciski zasilania i pokrywa | Akcja przycisku zasilania, po czym wskaż stan uśpienia.

Jeśli okaże się później, że twój komputer może wybudzać się automatycznie tylko ze stanu wstrzymania, wyłącz hibernację poleceniem powercfg -h off. W tej sytuacji ustaw przechodzenie w stan wstrzymania, jak opisaliśmy powyżej. W Windows XP stosowna opcja nazywa się Stan gotowości, a w Viście Wstrzymaj.

Dla użytkowników kilku systemów

Jeśli zainstalowałeś więcej niż jeden system operacyjny, w trakcie rozruchu pojawia się menu stratowe z możliwością wyboru systemu. Domyślnie jest wybrany jeden z nich, który wczytuje się automatycznie po upływie limitu czasu. Upewnij się, że jest zaznaczony właściwy system. Jeśli zainstalowałeś równolegle XP i Vistę, na pierwszym planie jest menu startowe Visty. Jeśli chcesz, aby automatycznie uruchamiał się XP, musisz zmodyfikować najpierw menu Visty, a potem menu XP.

Menu startowe Visty. Wpisy tego menu są zgromadzone w bazie, którą można edytować za pomocą narzędzia Bcdedit.exe w oknie wiersza poleceń. Znacznie prościej zrobisz to programem EasyBCD (dostępny pod adresem http://neosmart.net/ ). Kliknij przycisk Change settings i wskaż wpis Windows XP (domyślnie jest to Wcześniejsza wersja systemu Windows) w polu listy Default OS. Potwierdź przyciskiem Save settings. W razie potrzeby możesz też zmienić limit czasu (pole Bootloader Timeout). Zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać alternatywnie z programu VistaBootPRO (dostępny pod adresem http://www.vistabootpro.org ).

Menu startowe XP. W Windows XP wpisy menu startowego są przechowywane w ukrytym pliku Boot.ini na partycji systemowej (C:\). Aby go podejrzeć, kliknij w Eksploratorze menu Narzędzia | Opcje folderów | Widok i zaznacz opcję Pokaż ukryte pliki i foldery. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy plik Boot.ini, wskaż polecenie Właściwości i usuń zaznaczenie pola wyboru Tylko do odczytu. Otwórz ten plik w Noatatniku, klikając go dwukrotnie. Wpisy poszczególnych systemów widnieją w sekcji [operating systems]. W sekcji [boot loader] znajdziesz limit czasowy i wpis systemu uruchamianego domyślnie (default). Aby go zmienić, zaznacz fragment żądanego wiersza przed znakiem równości (=) w sekcji [operating systems], po czym skopiuj go do schowka klawiszami [Ctrl C]. Następnie zaznacz w sekcji [boot loader] fragment żądanego wiersza za znakiem równości i zastąp jego zawartość treścią ze schowka klawiszami [Ctrl V]. Zapisz i zamknij plik.