Kłopoty z Windows? Sięgnij po pomoc!

Nie daj się już więcej irytować przez swój system. Przygotowaliśmy dla ciebie antywkurzający pakiet porad, sztuczek i narzędzi, za pomocą których dotrzesz prosto i szybko do upragnionego celu.

Nie daj się już więcej irytować przez swój system. Przygotowaliśmy dla ciebie antywkurzający pakiet porad, sztuczek i narzędzi, za pomocą których dotrzesz prosto i szybko do upragnionego celu.

Windowsie, wkurzasz! Jak często zaciskałeś zęby, gdy Vista lub XP nie pozwalały ci dopiąć swego lub nie zapewniały ci funkcji, których bardzo potrzebowałeś? Nie musisz się tym zadowalać. Nie pozwól systemowi wodzić się za nos, doinstalowując narzędzia i funkcje, bez których ciężko ci się obejść. Poniżej przedstawiamy niespełna 30 najczęstszych problemów pojawiających się w codziennym użytkowaniu środowiska Windows i zapewniamy odpowiednie rozwiązania. Bezpłatne narzędzia, bez których nie jest to możliwe, znajdziesz na płycie DVD dołączonej do numeru.

Zobacz również:

Eksplorator nie umie kopiować (XP/Vista)

Za pomocą tego skryptu dostosujesz wygląd i zachowanie Visty do własnych potrzeb, aby nie nękała cię zbędnymi alertami. Podobne narzędzie zapewniamy również do Windows XP.Kliknij, aby powiększyćZa pomocą tego skryptu dostosujesz wygląd i zachowanie Visty do własnych potrzeb, aby nie nękała cię zbędnymi alertami. Podobne narzędzie zapewniamy również do Windows XP.Co irytuje? Mimo iż Eksplorator należy w skali światowej do najczęściej używanych programów, niezbyt dobrze radzi sobie z czynnościami, w których powinien brylować. Mowa o zarządzaniu plikami. Gdy kopiowanie dużej liczby plików utknie na jednym z nich, Eksplorator przerwie działanie, zamiast ominąć feralny plik i wznowić duplikowanie od następnego.

Rozwiązanie. Zastąp funkcję kopiowania zaimplementowaną w Eksploratorze rozszerzeniem powłoki o nazwie Teracopy (dostępne na dołączonej płycie DVD i pod adresem internetowym http://p1.pcworld.pl/r/be657 ). Po zainstalowaniu możesz kopiować i wklejać pliki za pomocą skrótów klawiaturowych [Ctrl C] i [Ctrl V]. Alternatywnie możesz korzystać z nowych poleceń dostępnych w menu podręcznym plików. Zamiast procedury Eksploratora zadanie wykona szybszy i bardziej niezawodny Teracopy.

Samowolne aplikacje

Co irytuje? Każdy program może (pod warunkiem, że tak zażyczył sobie jego twórca) zagnieździć się podczas instalowania lub pierwszego przywołania w jednym z 33 miejsc automatycznego uruchamiania. Niektóre z tych kryjówek są dobrze zakamuflowane przed użytkownikiem. Tymczasem wiele aplikacji chce mieć znacznie większy priorytet, niż im przysługuje. Dlatego po pewnym czasie użytkowania systemu zauważysz, że uruchamia się wraz z nim samodzielnie sporo programów, które wcale nie są ci potrzebne. Samowolne narzędzia niepotrzebnie obciążają system, zmniejszając jego wydajność. Ponadto przedłużają wczytywanie systemu, a w najgorszym wypadku mogą wręcz narazić go na ataki z Internetu.

Rozwiązanie. Nasz skrypt pcwAutostart (dostępny na płycie DVD dołączonej do numeru) pomoże ci pozbyć się zbędnych wpisów w kryjówkach autostartu. Przywołaj go w tym celu z uprawnieniami administratora. Na ekranie pojawi się lista wszystkich miejsc, gdzie mogą mieścić się niepożądane przywołania aplikacji. Zaznacz jedną z nich, aby uzyskać listę przywołań. Następnie zaznacz programy, które nie mają uruchamiać się automatycznie i kliknij przycisk Usuń.

Usuwanie cyfrowych śmieci

Ten swoisty menedżer usług pomoże ci wyłączyć niepotrzebne usługi, aby system działał szybciej. W razie potrzeby przywrócisz poprzednią konfigurację. Dostępna wersja do Windows XP/Vista.Kliknij, aby powiększyćTen swoisty menedżer usług pomoże ci wyłączyć niepotrzebne usługi, aby system działał szybciej. W razie potrzeby przywrócisz poprzednią konfigurację. Dostępna wersja do Windows XP/Vista.Co irytuje? Niechlujnie zaprogramowane aplikacje sprawiają, że system obrasta z czasem cyfrowym balastem, ten zaś powoduje, że Windows działa coraz bardziej ociężale. Ręczne usunięcie wszystkich śmieci okazuje się wręcz niemożliwe.

Rozwiązanie. Pliki tymczasowe, stare kopie zapasowe, Temporary Internet Files (tymczasowe pliki internetowe) i kopie pozorne (duplikaty plików systemowych i użytkownika) - wszystkie te elementy są niepotrzebne i możesz się ich pozbyć kilkoma kliknięciami myszy. Wystarczy przywołać nasz skrypt pcwCleaner (w Windows XP) lub pcwVistaCleaner (w Viście). Należy uruchomić go z uprawnieniami administratora. Następnie zaznacz pola wyboru przy czynnościach, które mają zostać wykonane. Zielone wpisy można zaznaczać bez obaw, zaś w wypadku czerwonych warto zastanowić się nad decyzją. Na koniec potwierdź przyciskiem Zainicjuj porządki.

Kopia zapasowa w XP Home Edition

Co irytuje? Windows XP Professional dysponuje wygodnym programem Narzędzie Kopia zapasowa. Znajdziesz je w menu Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe | Kopia zapasowa. W XP Home Edition brakuje takiej aplikacji.

Rozwiązanie. Jeśli masz płytę instalacyjną Windows XP Home Edition, możesz bez problemu doinstalować wspomniane narzędzie. Przejdź na płycie do katalogu \valueadd\msft\ntbackup i przywołaj plik Ntbackup.msi dwukrotnym kliknięciem myszy.

Przemianowywanie wielu plików

Co irytuje? Chcąc zmienić nazwę pliku w Eksploratorze, musisz zaznaczyć go, a następnie nacisnąć klawisz [F2] i podać nową nazwę. Metoda ta okazuje się całkowicie bezużyteczna, gdy masz do przemianowania cały folder z wieloma plikami.

Rozwiązanie. Zainstaluj w tym celu program Oscar's File Renamer (dostępny na dołączonej płycie DVD i pod adresem internetowym http://p1.pcworld.pl/r/22593 ). W lewym panelu wybierz folder zawierający pliki, których nazwy chcesz zmienić. Pojawią się one w prawej części okna. Dokonaj żądanych zmian w nazwie i potwierdź je przyciskiem OK. Jeśli zechcesz pozmieniać nazwy wielu plików wg określonego schematu, skorzystaj z makr. Naciśnij przycisk z czerwoną kropką, aby rozpocząć rejestrowanie makra. Zmień nazwę pierwszego pliku za pomocą klawiatury. Na koniec umieść kursor na początku następnego wiersza. Kliknij przycisk Stop, a następnie przycisk Play.

Elementy docelowe skrótów

Co irytuje? W Windows Viście możesz kliknąć skrót prawym przyciskiem myszy i wskazać polecenie Otwórz lokalizację pliku lub Otwórz lokalizację folderu, aby wyświetlić folder docelowy skrótu w oknie Eksploratora. Tymczasem w Windows XP brakuje tej funkcji.

Rozwiązanie. Za pomocą naszego skryptu pcwLinkJump (dostępny na płycie DVD dołączonej do numeru) wyposażysz swój system we wspomnianą funkcję. Uruchom go z uprawnieniami administratora. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dowolnego skrótu. W menu podręcznym pojawią się dwa nowe polecenia - Otwórz folder docelowy i Otwórz folder roboczy. Gdy zechcesz odinstalować skrypt z systemu, wystarczy przywołać go ponownie dwukrotnym kliknięciem myszy.

Ukryte rozszerzenia plików

Skrypt pcwCleaner w najnowszej wersji daje możliwość wstępnego porządkowania Windows XP za pomocą modułu Oczyszczanie dysku. PcwVistaCleaner umożliwia to samo w Viście.Kliknij, aby powiększyćSkrypt pcwCleaner w najnowszej wersji daje możliwość wstępnego porządkowania Windows XP za pomocą modułu Oczyszczanie dysku. PcwVistaCleaner umożliwia to samo w Viście.Co irytuje? Środowiska Windows XP i Vista ukrywają domyślnie rozszerzenia plików, które są opatrzone atrybutami systemowy i/lub ukryty. Oprócz tego nie wyświetlają rozszerzeń znanych typów plików (np. DOC). Możesz zmienić te nawyki w Eksploratorze. W Windows XP przywołaj menu Narzędzia | Opcje folderów i przeskocz na kartę Widok. W Viście zaś kliknij menu Organizuj | Opcje folderów i wyszukiwania, po czym przejdź do karty Widok. W obu systemach znajdziesz pole wyboru Ukryj rozszerzenia znanych typów plików. Jednak nawet gdy usuniesz jego zaznaczenie, i tak nadal nie będą widoczne niektóre rozszerzenia (np. PIF i LNK). Stanowi to poważne ryzyko, bo np. można łatwo przemycić szkodliwy kod w pliku PIF do systemu ofiary, maskując ten plik za pomocą innego rozszerzenia.

Rozwiązanie. Korzystając z naszego skryptu pcwNSE (dostępny na płycie DVD dołączonej do numeru), wyłączysz blokadę wyświetlania dla wszystkich rozszerzeń. Wystarczy przywołać go z uprawnieniami administratora. Aby przywrócić ukrywanie rozszerzeń, ponownie uruchom skrypt pcwNSE.

Bezużyteczne usługi Windows

Co irytuje? W Windows XP działa wiele (a w Viście nawet jeszcze więcej) usług, które są zbędne w większości zastosowań. Tymczasem obciążają środowisko Windows, pochłaniając jego zasoby, a na domiar złego wydłużają uruchamianie systemu.

Rozwiązanie. Za pomocą naszych skryptów pcwXPServices i pcwVistaServices ograniczysz liczbę aktywnych usług tylko do tych, które są rzeczywiście potrzebne. Przywołaj go z uprawnieniami administratora, po czym zaznacz opcję Konfiguracja zalecana przez redakcję PCWK i potwierdź przyciskiem Wprowadź zmiany. Jeśli po zrestartowaniu systemu zabraknie ci jakichś funkcji systemu Windows, możesz ponownie przywołać powyższy skrypt i powrócić do poprzedniego stanu. Wystarczy zaznaczyć opcję Przywróć pierwotną konfigurację usług i kliknąć przycisk Wprowadź zmiany.