Test porównywarek cen

Porównywarki cen to bardzo praktyczne narzędzia. Często pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy. PC World sprawdził, która porównywarka jest najlepsza.

Nie tylko porównanie

Konkurencja między porównywarkami jest tak duża, że po wpisaniu w Google hasła kupujemy pierwsze miejsca zajmują Ceneo i Nokaut.pl.Kliknij, aby powiększyćKonkurencja między porównywarkami jest tak duża, że po wpisaniu w Google hasła kupujemy pierwsze miejsca zajmują Ceneo i Nokaut.pl.Ze względu na bardzo dużą konkurencję wśród porównywarek, muszą one oferować coraz więcej opcji. Poza listą sklepów z cenami wyszukiwanego produktu znajdziemy w nich takie narzędzia, jak zaawansowane statystyki, geolokalizację czy wersje mobilne. Przykładowo, Skąpiec.pl zbiera informacje o najniższych i średnich cenach przedmiotu, po czym wylicza tzw. krzywą trendu. Jest to funkcja służąca do określenia jak będzie wyglądała cena w przyszłości. Dzięki temu możemy sprawdzić, kiedy uda nam się kupić wymarzoną lodówkę za mniej niż 1000 zł.

Ceneo proponuje równie ciekawą usługę - geolokalizację. Polega ona na ograniczaniu wyników wyszukiwania i prezentowaniu w nich tylko ofert ze sklepów znajdujących się w wybranym przez użytkownika mieście. W ten sposób otrzymujemy listę pobliskich sklepów, do których możemy się udać osobiście po towar i tym samym zaoszczędzić na kosztach transportu.

Zobacz również:

  • Test przeglądarek internetowych

Nieco inaczej wygląda usługa geolokalizacyjna w porównywarce Nokaut. Narzędzie wyszukuje, przynajmniej teoretycznie, najtańsze sklepy w danej okolicy. Idea bardzo dobra, jednak wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Pomijając fakt, że najbliższe miejsce, w którym można kupić wybrany produkt znajduje się czasem (według Nokautu) kilkaset kilometrów od nas, to jeszcze jako wyniki podawane są miejsca rejestracji firm, a nie miejsca, w których można odebrać produkt.

Tak czy inaczej usługi geolokalizacyjne, choć w obecnych wersjach wymagają jeszcze ulepszeń, kryją w sobie duży potencjał i z pewnością będą stawały się coraz popularniejsze.

Bardzo praktyczne są wersje mobilne porównywarek, czyli ich okrojone wersje, przeznaczone do wyświetlania na ekranach telefonów komórkowych czy innych urządzeń przenośnych. Chronią nas one przed nadmierną rozrzutnością, podając ile możemy zaoszczędzić na oglądanym właśnie w zwykłym sklepie przedmiocie, jeśli kupimy go przez Internet. W m.Nokaut.pl, oprócz standardowego wyszukiwania względem nazw, możemy posłużyć się kodem kreskowym produktu lub kodem ISBN, jeśli jest to jakaś książka czy czasopismo.

Konkurencja jest duża

Przydatna rzecz: krzywa trendu pozwala na określenie ceny produktu w przyszłości. Skąpiec.pl nie zatrudnia jasnowidzów, wykresy są oparte na przewidywaniach.Kliknij, aby powiększyćPrzydatna rzecz: krzywa trendu pozwala na określenie ceny produktu w przyszłości. Skąpiec.pl nie zatrudnia jasnowidzów, wykresy są oparte na przewidywaniach.Na rodzimym rynku działa ponad 20 porównywarek. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Ceneo od 2005 roku zebrało informacje o 1,5 mln produktów z 550 sklepów pogrupowanych w 19 kategoriach. Cechą charakterystyczną serwisu jest współpraca z Allegro (mają tego samego właściciela). Oprócz wyników sklepowych zobaczymy tu także odnośniki do listy aukcji wraz z proponowanymi tam cenami. Ponadto Ceneo oferuje doskonale działające i bardzo rozbudowane opcje filtrowania wyników.

Skąpiec ma 18 kategorii, w których znajduje się 2,5 mln ofert z 1300 sklepów. Serwis działa od 2004 roku. Wyróżnia się m.in. możliwością założenia konta, w którym użytkownik przechowuje własną listę ulubionych towarów oraz otrzymuje powiadomienia cenowe. Skąpiec oferuje też praktyczny przewodnik zakupowy, ma zaawansowane opcje dostosowywania wyglądu do indywidualnych preferencji oraz rozbudowane filtry wyszukiwarki.

Nokaut informuje o ponad 10 mln produktów z blisko 1700 sklepów, zebranych w 16 kategoriach. Od 2005 roku serwis dorobił się wielu funkcji, m.in. geolokalizacji.

Cenomaniak zbiera informacje tylko o sprzęcie komputerowym, RTV i AGD. Pozostałe kategorie to telefony, sprzęt biurowy i fotograficzny. W serwisie nie znajdziemy zbyt dużej liczby opinii.

Nokaut.pl szczyci się największą liczbą indeksowanych ofert: już ponad 11 milionów.Kliknij, aby powiększyćNokaut.pl szczyci się największą liczbą indeksowanych ofert: już ponad 11 milionów.9sekund od 2006 roku kataloguje około 1 mln produktów w 18 kategoriach. Serwis jest wykonany starannie, z wykorzystaniem nowoczesnych technik. Niestety, straszy użytkownika źle dobranymi animowanymi reklamami.

Kupujemy.pl, najdłużej działająca porównywarka (od 2003 roku), kataloguje towary z 1500 sklepów wyświetlając ponad 2 mln ofert, które są podzielone na 18 kategorii. W serwisie znajdziemy wykresy cen i ilości ofert dotyczących danego produktu oraz opinie o sklepach. Pewną wadą jest nieintuicyjne menu. Kupujemy.pl działa także na rynku czeskim i słowackim.

Twenga, która zadebiutowała w 2008 roku, może poszczycić się największą liczbą indeksowanych sklepów - ponad 25 tys. - oraz... najmniejszą liczbą indeksowanych ofert - "zaledwie" 220 tys. Nie przeszkodziło to temu serwisowi w uzyskaniu najlepszego wyniku w teście skuteczności - jako jedyny z całej stawki aż trzykrotnie znalazł najtańszą ofertę. Nawigacja w Twenga jest utrudniona ze względu na wszędobylski JavaScript. Bez niego korzystanie z serwisu jest niemożliwe - nie działają nawet zwykłe linki! Ciekawą opcją są odnośniki do artykułów na temat danego produktu.

Okazje.info od 2007 roku zebrały 2,2 mln produktów z 1400 sklepów. Aktualnie serwis wdraża usługę geolokalizacji. Większość produktów ma tutaj dokładną specyfikację techniczną, a o niektórych przygotowano nawet krótkie filmy. Na uwagę zasługują zaawansowane filtry wyszukiwania.

Jak ocenialiśmy?

Uznaliśmy, że ocenę ogólną każdej porównywarki należy wyprowadzić z ocen częściowych przyznanych w trzech kategoriach: Zasoby, Funkcjonalność i Skuteczność.

Na ocenę w kategorii Zasoby miały wpływ tylko dwa parametry: liczba indeksowanych ofert oraz liczba indeksowanych sklepów. Choć pod tym względem porównywarki bardzo się różnią, to testy wykazały, że nie ma żadnej dającej się udowodnić zależności pomiędzy wielkością indeksowanych zasobów a trafnością czy też ilością zwracanych wyników. Taka na przykład Twenga, która indeksuje najmniej ofert (ok. 220 tys.), znalazła najwięcej najtańszych produktów, innymi słowy wygrała aż trzykrotnie w testach skuteczności, pokonując m.in. serwis Nokaut, w którego przepastnej bazie danych jest już ponad 10 mln ofert. Dla każdego użytkownika zdecydowanie bardziej liczy się to czy dany serwis jest w stanie znaleźć najtańsze oferty, a nie to czy potrafi wyświetlić 5 milionów ofert, dlatego przyznaliśmy kategorii Zasoby wagę 20% oceny ogólnej, przy rozkładzie sił po połowie dla liczby ofert i liczby sklepów.

Kategorii Funkcjonalność nadaliśmy wagę 30% oceny ogólnej, z następującym podziałem punktów procentowych:

  • Po 2 punkty za każde "tak" w sekcji "Filtrowanie wyszukiwania", czyli w sumie maks. 10 punktów za tę funkcjonalność - jako że filtrowanie wyników to rzecz bardzo ważna, wpływająca w prostej linii na wygodę użytkowania, szybkość i łatwość wyłuskiwania interesujących ofert.
  • W drugiej sekcji tej kategorii: po 1 punkcie za każde "tak" oraz za każde kryterium sortowania, 2 punkty za wersję mobilną serwisu; w sumie za tę sekcję porównywarki mogły otrzymać 15 punktów.
  • W trzeciej sekcji tej kategorii, na którą składają się wyłącznie oceny subiektywne, przyznawaliśmy 5, 4, 3, 2 lub 1 punkt za noty, odpowiednio, bardzo dobrą, dobrą, średnią, słabą i bardzo słabą. Uzyskany wynik dzieliliśmy na 3 i zaokrąglaliśmy, po czym dodawaliśmy do punktów z poprzednich sekcji. Dzięki tej operacji każdy serwis mógł wzbogacić swoje konto o maksymalnie 5 punktów.
  • W kategorii Skuteczność, której wagę oszacowaliśmy na 50% oceny całościowej, przyznawaliśmy punkty według następującego klucza:
  • Po 2 punkty za każdy znaleziony produkt z puli produktów testowych.
  • Maksymalnie 20 punktów za średnią wszystkich cen znalezionych produktów testowych - patrz wiersz w tabeli "Średnia cena (% najniższych)". Im ten wskaźnik niższy, tym lepiej. Ideałem byłoby 100%, co oznaczałoby, że dana porównywarka znalazła najniższe ceny wszystkich produktów testowych i dałoby komplet punktów w tej podkategorii.
  • 5 punktów za każdą znalezioną najtańszą ofertę.