Łamanie haseł w praktyce

Jednym ze sposobów zabezpieczania ważnych danych jest użycie hasła. Jednak błędy w implementacji i niedocenianie mocy obliczeniowej współczesnych komputerów sprawiają, że stosowane przez nas hasła okazują się zbyt słabe. Przyjrzyjmy się jak działają programy dające dostęp do, wydawałoby się, dobrze zabezpieczonych danych.

Użytkownik mający dostęp do zasobu zabezpieczonego hasłem, może wykorzystać olbrzymią moc obliczeniową drzemiącą w dzisiejszych pecetach, aby złamać hasło. Często zdarza się, że sam sposób szyfrowania jest na tyle prosty, że hasło otrzymujemy praktycznie od ręki - tak jest np. z komunikatorem Gadu-Gadu. Złamanie takich haseł nie stanowi najmniejszego problemu, ale również bardziej zaawansowane algorytmy nie są odporne na ataki metodą brutalnej siły (ang. brute force - sprawdzanie wszystkich możliwych kombinacji) lub oparte o tzw. tęczowe tablice (ang. rainbow tables - technologia pozwalająca wielokrotnie skrócić czas łamania hasła metodą brutalnej siły).

Haszowanie haseł i tęczowe tablice

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod zabezpieczania haseł (np. podczas zakładania konta w systemie, profilu w portalu itp.) jest tzw. haszowanie. Podane przez użytkownika hasło zostaje zakodowane jednokierunkową funkcją skrótu (zwaną inaczej funkcją mieszającą lub haszującą), która cechuje się tym, że dla dwóch podobnych haseł daje bardzo różne wyniki. Jednocześnie liczba fraz dających taki sam wynik jest bardzo mała, a operacji haszowania nie da się w prosty sposób odwrócić, by uzyskać hasła. Dzięki temu w systemie nie są przechowywane hasła, ale jedynie ich hasze, które (teoretycznie) są bezpieczne i mogą być publicznie dostępne. Podczas logowania użytkownik podaje swój klucz, który zostaje poddany działaniu funkcji haszującej i dopiero ten wynik porównuje się z haszem zapisanym w systemie. Rozwiązanie to stosowane jest bardzo często, np. we wszystkich systemach pochodzących od UNIX-a, gdzie każdy użytkownik może mieć dostęp do standardowego pliku /etc/shadow zawierającego hasze haseł wszystkich użytkowników.

Zobacz również:

Gdyby funkcje haszujące działały idealnie, złamanie zakodowanych za ich pomocą haseł trwałoby co najmniej tyle, ile "tradycyjny" atak na jakiś serwis internetowy metodą brutalnej siły, czyli bardzo, bardzo długo. Tak więc hakerzy nie mieliby po co interesować się stosunkowo łatwo dostępnymi plikami z haszami haseł. Problem w tym, że funkcjom haszującym daleko do ideału. Gdy Philippe'a Oechslin odkrył tzw. tęczowe tablice, stało się jasne, że hasze nie stanowią praktycznie żadnego zabezpieczenia.

Tęczowe tablice to baza skrótów wykorzystywana w łamaniu haseł kodowanych funkcją haszującą. Pozwala na znaczne przyspieszenie odwracania działania tej funkcji. Zwykłe bazy skrótów zajmują setki gigabajtów, przez co ich przeszukiwanie trwa bardzo długo i jest nieefektywne. Tęczowe tablice tworzy się przez zapisywanie łańcuchów ze skrótów z możliwych haseł. Np. wszystkie hasła pięcioliterowe zaczynające się na "a" - taki łańcuch opisuje się tylko pierwszym elementem i haszem ostatniego. Dzięki temu zapisywany jest tylko jeden skrót z tysięcy wygenerowanych, a mimo to możliwe jest odwrócenie skrótu w ponad 90% przypadków. Krótko mówiąc, użycie tęczowych tablic sprawia, że hasło zakodowane jedną z popularnych funkcji haszujących (np. MD5 lub SHA-1) można złamać na superkomputerach w czasie kilkudziesięciu sekund. Zwykłe pecety zużyją na to oczywiście znacznie więcej czasu, ale i tak o wiele mniej niż na typowy atak metodą brutalnej siły. Warto tu dodać, że tęczowe tablice można pobrać z Sieci - podstawowe są darmowe, za większe trzeba zapłacić.

Hasła dostępu do plików

Szyfrowane archiwa w sprytny sposób wykorzystują hasła do odtworzenia kolejności odczytywanych bajtów.Kliknij, aby powiększyćSzyfrowane archiwa w sprytny sposób wykorzystują hasła do odtworzenia kolejności odczytywanych bajtów.Inaczej wygląda sprawa z zaszyfrowanymi plikami, takimi jak archiwa ZIP czy RAR, dokumenty PDF itp. Z oczywistych względów pliki takie nie mogą zawierać w sobie haszy, bo samo poznanie algorytmu funkcji mieszającej umożliwiłoby ich odkodowanie. Zamiast tego podane hasło używane jest do wyznaczenia kolejności odczytywanych z pliku bitów. Można to zobrazować w następujący sposób. Tekst do zaszyfrowania to PCWORLD, a hasło to 123. Przyjmujemy, że kolejne cyfry hasła mówią o ile mamy się przesunąć, a znak, na którym się zatrzymamy zapisujemy jako wynik. Kolejne kroki postępowania przedstawione są na rysunku.

Rzeczywiste algorytmy są bardziej skomplikowane i pozwalają na stosowanie innych znaków niż cyfry, a samo przesuwanie nie musi wyglądać tak jak w przykładzie. Są to jednak szczegóły implementacyjne pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa, ale sama idea pozostaje ta sama. Dzięki takiemu podejściu hasło ani jego hasz nie musi być nigdzie zapisywane, a znajomość funkcji szyfrującej i zakodowanego pliku nie pozwala na jego odczytanie.

Warto zauważyć, że podanie błędnego hasła doprowadzi do odkodowania pliku, ale jego wynik zwykle nie będzie poprawny. Sytuacja taka jest często spotykana przy zaszyfrowanych archiwach - program rozpakowuje plik, ale na końcu pojawia się komunikat o błędzie odczytu. Dzieje się tak, gdyż do pliku dołączona jest suma kontrolna, czyli krótka informacja opisująca poprawny plik. Sumą kontrolną może być np. ostatni znak w oryginalnym dokumencie, ilość wystąpień ciągu 10101, bit parzystości itp. - wszystko zależy od konkretnego algorytmu. Jeśli suma kontrolna rozpakowanego pliku nie zgadza się z tą zapisaną w archiwum, oznacza to, że hasło było błędne.

Moc obliczeniowa w zasięgu ręki

Uzyskanie dostępu do zaszyfrowanego archiwum nie jest zadaniem prostym. Zasadniczo należy rozpakować je wykorzystując wybrane hasło i sprawdzić czy suma kontrolna wyniku zgadza się z sumą kontrolną zapisaną w pliku. Jeśli nie, należy sprawdzić kolejne hasło. Nawet jeśli sumy kontrolne zgadzają się, może to być tylko zbieg okoliczności. Na szczęście producenci popularnych archiwizerów dbają o to, aby sumy kontrolne charakteryzowały się tymi samymi cechami co funkcje mieszające. W związku z tym, że należy sprawdzić bardzo dużą ilość haseł, rozkodowywanie archiwum trwa długo. Przykładowo, dla małego archiwum o rozmiarze 2,5 MB (3,5 MB przed spakowaniem), zawierającego kilka plików tekstowych, graficzny i wykonywalny trwało to kilkanaście minut. Wydaje się, że jest to dopuszczalny czas, ale hasłem chroniącym plik było proste "abc". Programy są w stanie sprawdzić około 50-100 haseł na sekundę, co nie jest najlepszym wynikiem. Aby przyspieszyć czas odkodowywania, można posłużyć się słownikiem najczęściej używanych haseł lub innymi metodami - np. ograniczyć zbiór znaków czy długość hasła.

Siła tego sposobu kodowania haseł opiera się tylko na złożoności obliczeniowej problemu. Już teraz, wykorzystując dostępne na rynku komputery można znacznie przyśpieszyć takie obliczenia. Można tego dokonać przenosząc obliczenia z CPU na procesory karty graficznej (GPU). Zarówno szyfrowanie, jak i łamanie szyfrów wymaga obliczeń, które są idealnie dostosowane (o ile można się tak wyrazić) do architektury kart graficznych. Tobiasz Gajak, programista korzystający z technologii CUDA (patrz ramka), twierdzi, że program wykonujący obliczenia na dwóch kartach graficznych może działać nawet 100 razy szybciej niż klasyczny, korzystający z szybkiego CPU. Potwierdzają to testy.

Uważaj na swoje Gadu-Gadu

W oknie hex-edytora GHex widać wyraźnie napis (Password2), po którym znajduje się zaszyfrowane hasło do Gadu-Gadu. Szyfr ten jest tak banalny, że można go złamać w pamięci.Kliknij, aby powiększyćW oknie hex-edytora GHex widać wyraźnie napis (Password2), po którym znajduje się zaszyfrowane hasło do Gadu-Gadu. Szyfr ten jest tak banalny, że można go złamać w pamięci. Wyszukiwarka Google zwraca tysiące stron, na których użytkownicy pytają "jak włamać się na Gadu-Gadu". Pokazuje to, jak wiele osób zainteresowanych jest tym zagadnieniem. Uzyskanie hasła do profilu znajdującego się na komputerze lokalnym nie stanowi najmniejszego problemu. Wszystkie hasła do profili przechowywane są w pliku config.dat. Otwierając go dowolnym hex-edytorem zobaczymy nagłówek składający się ze znaków cfgl oraz znaku NULL. Pozostała część pliku nie ma stałej budowy, a w celu znalezienia hasła należy znaleźć słowo Password2 i następującą po nim frazę, będącą hasłem do serwera. Dla bezpieczeństwa hasło zostało zaszyfrowane. Nikomu rozsądnemu nie przyszłoby do głowy stosowanie prościutkiego, znanego już w starożytności, szyfru Cezara lub pokrewnego ROT13, prawda? Niestety, metoda kodowania haseł użyta w Gadu-Gadu opiera się na analogicznej zasadzie przestawiania znaków - jej poziom bezpieczeństwa jest więc taki sam, jak szyfru Cezara, czyli bardzo niski. Wystarczy kartka papieru, aby ręcznie odczytać hasło. Każdy jego znak zapisany jest na dwóch pozycjach. Litery małe to BG (a), CG (b), DG (c) itd. Litery duże różnią się tylko tym, że G zastąpiono znakiem E. Mamy więc BE zamiast A, CE zamiast B i tak dalej, aż do Z, które zakodowane jest jako AE. Można to odczytać w pamięci, program jest zbędny.

Warto dodać, że hasła do zewnętrznych usług Gadu-Gadu, takich jak bramka SMS, nie są szyfrowane w żaden sposób! Ponadto długie hasła są skracane do pierwszych 15 znaków, co jeszcze bardziej zmniejsza bezpieczeństwo. Programowa implementacja dekodera nie jest trudna, więc w sieci pojawiło się mnóstwo programów dających dostęp do haseł Gadu-Gadu. Ale trzeba z nimi uważać, bo mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie.

Nie tylko pecety

Do łamania haseł wykorzystuje się nie tylko komputery PC. Zwykłe procesory są układami ogólnego stosowania, podczas gdy łamanie haseł to bardzo proste obliczenia, które mogą być przeprowadzone równolegle. W dodatku można je podzielić na części - np. maszyna 1 sprawdza hasła na literę a, druga na b itd. Pod pojęciem "maszyna" może kryć się np. jeden z setek procesorów z karty graficznej lub komputer znajdujący się w sieci.

Bardzo dobrze nadaje się do tego procesor konsoli PlayStation 3, który został stworzony do wykonywania dużej ilości prostych obliczeń. Lista jego rozkazów jest bardzo ograniczona. Posiada on 8 niezależnych jednostek (z czego 6 da się wykorzystać), które wykonują obliczenia równolegle z dużo większą prędkością niż złożone układy stosowane w pecetach. Co istotne, koszt takiego procesora to zaledwie ok. 200 zł.

Firma Elcomsoft oferuje wynajem ponad 10 tys. komputerów, które równolegle łamią wybrane hasła. Pomysł jest bardo podobny jak wykorzystanie wielu rdzeni karty graficznej czy procesora PS3, ale tu obliczenia przeprowadza się na wielu komputerach. Firma podaje, że całość skalowana jest liniowo, więc użycie tysiąca komputerów przyśpiesza proces tysiąckrotnie. Koszt takiej usługi jest wysoki (od 600 euro za wynajęcie 20 maszyn do 5000 euro za 2,5 tys.), ale firma nie narzeka na brak klientów. Z mocy obliczeniowej komputerów korzystają agencje rządowe wielu państw.