LRO już na orbicie Księżyca. Trwają testy

Niespełna pięć dni po wystrzeleniu z bazy sił powietrznych w Canaveral na Florydzie rakiety Atlas V z satelitami Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) i Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCOSS), doczekaliśmy się pierwszych raportów oraz zdjęć z misji.
Zdjęcie Księżyca zrobione przez LCROSS. Źródło: AFP/NASAKliknij, aby powiększyćZdjęcie Księżyca zrobione przez LCROSS. Źródło: AFP/NASALunar Reconnaissance Orbiter znalazł się już na orbicie Księżyca. Satelita ma przez najbliższy rok krążyć w odległości około 31 mil od jego powierzchni i realizować projekt badawczy przygotowany przez NASA. Dzięki misji naukowcy będą mogli podjąć próbę przygotowania bardzo szczegółowej mapy powierzchni Księżyca i wyznaczyć najlepszy punkt do ewentualnego lądowania misji załogowej w najbliższych latach.

Satelita LRO wszedł w 60-dniową fazę testową, podczas której naukowcy szczegółowo sprawdzą wszystkie sześć specjalistycznych urządzeń będących na jego wyposażeniu. Kiedy tylko NASA potwierdzi sprawność poszczególnych elementów, LRO zacznie przesyłać do ziemskich laboratoriów trójwymiarowe mapy powierzchni Księżyca wraz z rozmaitymi danymi, które uda mu się zebrać.

Wejście LRO na orbitę Księżyca jest kluczowym momentem dla całej misji" - powiedział Cathy Peddie z centrum lotów Goddard w NASA. "Misja nie mogłaby się de facto rozpocząć do czasu przechwycenia LRO przez Księżyc. Dopiero teraz możemy rozpocząć przygotowania do stworzenia bazy danych topograficznych, zasobów i ukształtowania srebrnego globu" - dodał.

Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCOSS) jest wciąż przyłączony do rakiety Atlas V. Jego zadaniem jest robienie zdjęć Księżyca. Najważniejsze zadanie zaplanowane zostało na 9 października br., kiedy to wyznaczono uderzenie LCOSS w powierzchnię srebrnego globu. Naukowcy mają nadzieję, że siła uderzenia umożliwi zbadanie materiałów, które będą mogły stanowić dowód na istnienie wody pod powierzchnią Księżyca.

Misja LRO i LCO to początek złożonego planu NASA, który zakłada pierwszy od wielu lat lot załogowy na Księżyc. Agencja Kosmiczna planuje w najbliższych latach zrealizować projekt wysłania na Księżyc maszyn i astronautów, którzy rozpoczną budowę bazy kosmicznej w tym miejscu. NASA szacuje, że taki obiekt mógłby powstać już w 2020 roku.

Oficjalna strona projektu: lunar.gsfc.nasa.gov
Oryginalny tekst został opublikowany na www.idg.pl
Ocena:
Twoja ocena:

Komentarze (12)

Antydebil

26-07-2009 23:43

Wysyłają na orbitę księżyca satelitę, który będzie badał powierzchnię i dzięki temu i innym sprawom dopiero wybiorą miejsce do lądowania dla załogi. LOL! A wcześniej w czasie Zimnej Wojny to oczywiście nie musieli takich rzeczy robić..... Człowiek po raz pierwszy na księżycu będzie dopiero a nie - był.

J

25-06-2009 12:11

a co do środków finansowych to dzisiejszy dolar jest strasznie cienki w stosunku do dolara z tamtych lat, nie zamierzam bronić lądowania ani go obalać ale blefowanie w polityce czy uzbrojeniu jest faktem...upodabniano np statki handlowe do pancerników albo nadmuchiwane czołgi...gdyby to był pic z lotem na księżyc to proszę zwrócić uwagę na to ile kasy podatnika pozostałoby do ukradzenia! więc warto by było - wykiwać Ruskich i podatników a jednocześnie ustawić kilka rodzin na pokolenia - i pieniążki na kolejne kampanie wyborcze by były

emzol

24-06-2009 23:28

@piotrek86 Nie chcę prowokować, ani się kłócić - po prostu nie wiem, jak to było z tym lotem na Księżyc. Czytałem zarówno wypowiedzi spiskowców, jak i obrońców i wydaje mi się, że obydwie strony mówią z sensem.

piotrek86

24-06-2009 22:54

@emzol Nie do końca się z Tobą zgadzam. Zauważ na przykład ile kamiennych budynków budowali starożytni Grecy, Rzymianie. Dzisiaj takich rzeczy już się nie buduje, bo nie są potrzebne, ale nie do tego zmierzam. Próba rekonstrukcji tego typu obiektów nie mieści się w kosztach - słyszałem, że jakiś kraj chciało kiedyś wybudować na nowo jakąś świątynię - skonczyło się na tym, że nawet pojedyncza kolumna była za droga... Po drugie - 40 lat temu, gdy odbywały się pierwsze loty na księżyc, USA była tak bardzo zaangażowana w projekt, że przeznaczała na niego kilka procent ze swoich zysków. Dzisiaj to by się nie mieściło w głowie, a loty na księżyc mimo rozwóju technologii nadal były by bardzo drogie.

emzol

24-06-2009 22:12

Ja tam nie wiem, czy oni wylądowali na Księżycu, czy nie, ale zastanawia mnie to, że przez tyle lat nie powtórzyli tego. Kiedyś, mając prymitywne sprzęty (w porównaniu do dzisiejszych), polecieli i wylądowali niemal na oślep i odnieśli sukces. Teraz badają, warunki, czekają na odpowiedni moment - nawet, mimo tego, że technologia znacznie się rozwinęła, i mają o wiele więcej pieniędzy na takie zabawy. Pytam się, dlaczego tak jest? Może jednak nie wylądowali na Księżycu?

J

24-06-2009 21:19

oj Martin, Martin - takie bzdety jak w tych sesjach są to szczyt!...chyba się wprowadzasz w stany "odmienne" za pomocą polecanego tam narkotyku!

Martin

24-06-2009 17:35

Proponowałbym wejść na stronę "Projekt Cheops" i przeczytać bez uprzedzeń, zawarte tam sesje a dowiecie się dlaczego tak bardzo NASA chce "zbadać Księżyc" i jak to było z tym lądowaniem na księżycu!

piotrek86

24-06-2009 16:35

@Silesianus [[http://tinyurl.com/llxg39]]

Silesianus

24-06-2009 16:21

@ piotrek86 Chętnie poczytam. Proszę o odnośnik do strony na której była ta dyskusja i są odpowiedzi naukowców. Dziękuję.

piotrek86

24-06-2009 14:56

* Miało być "nie trudno" :D

piotrek86

24-06-2009 14:54

W dzisiejszych czasach, w dobie wszechobecnego internetu, nie łatwo sprawdzić, że żadnego spisku nie było. Kiedyś można było łatwiej przekonywać ludzi do takich plotek. Warto jednak przeczytać argumenty spiskowców i odpowiedzi na nie ze strony naukowców. Nie wszystkie rzeczy były dla mnie od razu takie oczywiste (np kwestia nieba bez gwiazd, wysokiej temperatury itd).

~Gość

24-06-2009 14:27

no teraz tylko czekać gdzie fanatycy spisku będą obalać pierwsze lądowanie na księżycu, no prosze

Polecane

Kariera w IT 2012

Kariera w IT 2012
Uczelnie, rynek pracy, rekrutacja, pracodawcy, rozwój zawodowy - czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pracy specjalistów IT w Polsce. Piszemy jakie uczelnie wybrać, dlaczego warto studiować informatykę i kierunki techniczne, jak wygląda proces rekrutacji i jak dobrze wypaść przed pracodawcą, opisujemy pracodawców - firmy IT - i możliwe ścieżki kariery.

Pobierz bezpłatnego e-booka

20 lat polskiej sieci
Ebook 20 lat polskiej sieci to kompletna charakterystyka polskiego internetu (oraz polskiego internauty). Odpowiadamy na pytanie, jak wygląda nasz kraj na tle bliższych i dalszych europejskich sąsiadów pod względem popularyzacji szerokopasmowych łączy internetowych i rynku mobilnego. Wymieniamy również wady i zalety korzystania z bezpłatnych punktów dostępowych.
Jeśli chcesz otrzymać darmowego e-booka, wpisz swój adres e-mail. Wyślemy Ci go natychmiast!
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »