Angielski online: najlepsze słowniki

Dzięki internetowi możesz korzystać ze słowników zawsze i wszędzie, na urlopie i delegacji, w hotelu i na plaży. Wzięliśmy pod lupę popularne słowniki języka angielskiego i przeanalizowaliśmy ich zawartość oraz sposób obsługi. Przekonaj się, co mają do zaoferowania i który jest najlepszy.

Jeszcze niedawno słownik kojarzył się z grubą, często wielotomową księgą stojącą na półce. Od jakiegoś czasu wiele wydawnictw wypuszcza na rynek słowniki w wersji podwójnej - książkowej i elektronicznej (na płycie CD). Ale obecnie i takie rozwiązania stają się przeżytkiem, głównie ze względu na konieczność częstej aktualizacji.

Język to żywy twór. W dzisiejszych czasach, gdy mamy do czynienia z masowymi migracjami i przenikaniem się wielu kultur, rozwija się bardzo szybko. Dlatego naturalnym środowiskiem dla wszystkich słowników powinien być Internet.

Zobacz również:

Przetestowaliśmy pięć najpopularniejszych polsko-angielsko-polskich słowników online: Leksyka.pl, MEGAsłownik, Ling.pl, DICT oraz Wikisłownik. Wyniki prezentujemy poniżej.

Jaki powinien być słownik online?

Interfejs słownika DICT jest przejrzysty, choć forma strony wynikowej może budzić pewne wątpliwości.Kliknij, aby powiększyćInterfejs słownika DICT jest przejrzysty, choć forma strony wynikowej może budzić pewne wątpliwości.Przede wszystkim musi obejmować jak największy zakres słownictwa. Poza hasłami podstawowymi powinien obejmować jak najwięcej słów specjalistycznych, przynajmniej z najważniejszych dziedzin. W tym przypadku słowniki online mają wielką przewagę nad tradycyjnymi. Trudno bowiem wyobrazić sobie słownik w formie książkowej zawierający na przykład milion haseł. Z założenia byłoby to wydanie wielotomowe, z którego niełatwo byłoby korzystać. Ponadto, biorąc pod uwagę cykl wydawniczy, słownik w formie tradycyjnej już w momencie ukazania się na rynku jest przestarzały. W tym przypadku bezdyskusyjna jest przewaga słowników internetowych, które "żyją" i mogą być uzupełniane z dnia na dzień.

Interfejs witryny słownikowej powinien być przejrzysty i wygodny w użyciu. Jest to w zasadzie truizm, ale wiele słowników online nie spełnia tego podstawowego wymogu.

Wyszukiwanie haseł musi być szybkie, a więc silnik słownika musi być efektywny. To w sumie najmniejszy problem. Odpowiednie mechanizmy zapewnia powszechnie dostępne oprogramowanie - np. duet MySQL i PHP. Wyzwaniem dla deweloperów jest więc nie tyle dobór odpowiednich narzędzi, co raczej optymalne zaprojektowanie całego systemu.

Istotną cechą słowników online są dodatki. Ograniczeniem jest tutaj tylko wyobraźnia projektantów. Możliwość integracji wyszukiwarki słów z przeglądarką (wtyczka, toolbar), instalowanie okienka słownika na własnej stronie WWW, hasła przez GG i/lub SMS - to tylko niektóre przykłady dodatków, które są już dostępne w dobrych słownikach sieciowych.

Słownik angielski po angielsku

LomgmanKliknij, aby powiększyćLomgmanOprócz słowników dwujęzycznych warto także korzystać ze słowników jednojęzycznych. Definicje słów są w nich napisane przy użyciu bardzo prostego języka, więc nawet średnio zaawansowani użytkownicy miłośnicy języka bez problemu mogą z nich skorzystać.

Longman Dictionary of Contemporary English

www.ldoceonline.com

Słownik zawiera ponad 150 tys. haseł wraz z ponad milionem przykładów ich zastosowania w tekstach z książek i gazet. Co ciekawe, można w nim znaleźć wyróżnienie około 3 tys. słów, które są używane najczęściej w języku mówionym oraz pisanym. Jest to bardzo praktyczne.

WebsterKliknij, aby powiększyćWebsterMerriam-Webster Online Dictionary

www.merriam-webster.com

Merriam-Webster jest sztandarowym słownikiem języka angielskiego w odmianie amerykańskiej. W wersji płatnej obejmuje prawie pół miliona słów, wersja bezpłatna jest objętościowo porównywalna ze słownikiem Longmana. Zawiera obszerne definicje słów, przykłady zdań, wymowę, "Słowo dnia", "Grę dnia", krzyżówki, całą masę interaktywnych gier językowych, a także specjalny dział dla dzieci.

16 komentarze

Dodaj komentarz

rocksklep@

06-11-2013 18:15

Moim zdaniem nauka przez net to jest przyszłość, ludzie są w ciągłym ruchu i chodzenie na zajęcia robi się nierealne jak _już_ jesteś za granicą. Wiem, sprawdziłem. Jakby co to polecam www.neolingua.pl - angielski online mają dla mnie perfect, przyjazny klimat, mój lektor to native speaker (muzyk, grał na Open-Air 2013).

Mike

09-07-2009 15:10

MEGAslownik korzysta z wymowy głosów syntezatora mowy IVONA. To słychać gołym uchem. Oczywiście na plus

msc

08-07-2009 11:25

do autora artykułu: phrasal verb to czasownik złożony, a nie "frazowy" polecam korzystanie ze słownika :)

Rob

08-07-2009 04:41

Ja jak korzystam z słownika online to głównie Leo.org (ang-niem i inne), informatyczny słownik Marcina Miłkowskiego na IDG i urbandictionary

~Gość

07-07-2009 22:18

@"enzol" Dodaj jeszcze Linux i FF3 i AMEN.!!! :D

emzol

07-07-2009 22:14

Jeżeli mamy wybrać język międzynarodowy, jest tylko jeden dobry wybór: Ido.

emzol

07-07-2009 22:09

Ludzie, uczcie się naszych pięknych języków słowiańskich zamiast jakiegoś śmiesznego angielskiego. Słowianie jednoczcie się!

wiem

07-07-2009 16:41

Zgodnie z wynikami megapanel to nie sa najpopularniejsze słowniki online. Co za wybiurczy test! A gdzie getionary! My chcemy getionary w teście!

Q

07-07-2009 16:06

Ling.pl ma taką ciekawą funkcję, że jak nie zna jakiegoś słowa, to zamiast się przyznać, że nic nie znalazł, pokazuje informację o błędzie :) Osobiście uważam, że obecnie najlepszy jest megaslownik.pl

James

07-07-2009 15:42

najlepszy słownik to google.translate.pl Nikt tego nie pobije

Optymista

07-07-2009 15:25

z wymienionych najlepszy jest dict.pl nie wiem kto robił te testy - ale zrobił je BEZNADZIEJNIE !!!

Janosik

07-07-2009 14:47

@Dr.KLAMP rodzice nie dali na kolonie? Żal mi ciebie populisto, twój intelekt sprowadza sie do szczekania jak szczerbaty pies w jednym temacie, daruj sobie frustrato i lecz się. Pozdrawiam emocjonujących się "profesjonalistów"

Krzych

07-07-2009 12:50

To był tekst o słownikah online a nie artykuł zachęcający do jeżdżenia po uzytkownikach Linux... :P po za tym jakos nie widzi mi sie żeby taki np. Dr.KLAMP chociarz raz w życiu próbował zainstalować jakieś Distro Linux''a... A już mogę sie założyć ze znajomych to za dużo niema :P A tak wogule no to artykuł ... Hmm no może być...

Dr.KLAMP

07-07-2009 12:05

Google.pl :) A najlepiej uczyć się gamonie linuksiarze w szkole jak rodzice posyłają, a nie klikac bzdury i spamować z tych linux Zombie i ff3. :D

Konio

07-07-2009 12:02

"Język angielski jest najpopularniejszy zarówno w Unii Europejskiej, jak i na całym świecie" O, a to ciekawe. Bo kiedys na geografii mnie uczono, ze hiszpanski i chinski sa bardziej popularne.

Konio

07-07-2009 11:54

Popularny jest chyba tez getionary.pl