Prosty i szybki retusz zdjęć

Często zdarza się, że ulubione fotografie nie są takie jakbyśmy tego chcieli. Dzięki wykorzystaniu programu graficznego i odrobinie wprawy można bez trudu naprawić większość niedociągnięć i cieszyć się swoimi zdjęciami na nowo. Poniżej prezentujemy sposoby na radzenie sobie z najpopularniejszymi wadami fotografii.

Do podstawowego retuszu zdjęć idealnie nadaje się aplikacja Paint.net - ten darmowy, ale doskonały i prosty w obsłudze program szerzej przedstawialiśmy w artykule Darmowe programy do edycji zdjęć.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych, często spotykanych wad, które pojawiają się w naszych zdjęciach oraz sposoby jak się ich pozbyć.

Zobacz również:

Do wszystkich opisywanych zadań wystarczy podstawowa wersja programu bez żadnego rodzaju dodatków.

"Krzywe" zdjęcie i kadrowanie

Cztery łączenia powstałe w kadrze to miejsca gdzie najczęściej spoczywa wzrok oglądającego zdjęcie. (źródło:wikipedia.org)Kliknij, aby powiększyćCztery łączenia powstałe w kadrze to miejsca gdzie najczęściej spoczywa wzrok oglądającego zdjęcie. (źródło:wikipedia.org)Sztuka odpowiedniego robienia zdjęć zaczyna się już od planu jaki wybierzemy dla fotografowanego obiektu. Wbrew pozorom środkowy punkt fotografii wcale nie jest najlepszym. Tzw. "mocne punkty" zdjęcia to łączenia jego podziałów, które można znaleźć dzieląc kadr co 1/3 jego długości i szerokości. Często problemem jest także wykonanie fotografii z przekrzywionym kadrem.

Zarówno pierwszą jak i drugą usterkę można bardzo łatwo usunąć. Należy jednak pamiętać, że w obu wypadkach efekt końcowy będzie wymagał poświęcenia kawałka zdjęcia. W wypadku "prostowania", by utrzymać prostokątne wymiary zdjęcia, największe fragmenty wycięte zostaną przy rogach zdjęć. Przy kadrowaniu natomiast użytkownik ma większą możliwość wyboru części fotografii jaka zostanie zachowana.

Krzywy wiatrak w środku kadru nie zachwyci nikogoKliknij, aby powiększyćKrzywy wiatrak w środku kadru nie zachwyci nikogo1. Najpierw, o ile zachodzi taka potrzeba, należy zdjęcie wyrównać. W tym celu wybieramy opcję Layers|Rotate|Zoom.

Funkcja $Zoom$ nie gwarantuje dużej precyzji. Lepiej po prostu skadrować zdjęcie standardową metodą.Kliknij, aby powiększyćFunkcja $Zoom$ nie gwarantuje dużej precyzji. Lepiej po prostu skadrować zdjęcie standardową metodą.2. Następnie klikamy na zdjęciu i przytrzymując lewy przycisk myszy zmieniamy położenie grubej kreski w funkcji Roll|Rotate lub wpisujemy pożądaną wartość w polu Angle.

Wyrównując kadr najlepiej widać jak duży obszar traci się po tego typu przekształceniach. Przy okazji można od razu przyciąć zdjęcie np. stosując się do zasady mocnych punktów.Kliknij, aby powiększyćWyrównując kadr najlepiej widać jak duży obszar traci się po tego typu przekształceniach. Przy okazji można od razu przyciąć zdjęcie np. stosując się do zasady mocnych punktów.3. Aby dokonać kadrowania zdjęcia wybieramy funkcję Rectangle select i przeciągnięciem myszy zaznaczamy fragment zdjęcia jaki chcemy zachować np. sugerując się zasadą mocnych punktów.

Późniejsze zmiany wielkości obszaru dokonujemy za pomocą narzędzia Move selection, który także znajduje się w zasobniku narzędziowym. Gdy będziemy zadowoleni z efektu zatwierdzamy zmiany za pomocą opcji Image|Crop to Selection

Ożywianie zdjęcia

Zdjęcie przed obróbką już na pierwszy rzut oka można ocenić jako niedoświetlone i pozbawione wystarczającego kontrastu.Kliknij, aby powiększyćZdjęcie przed obróbką już na pierwszy rzut oka można ocenić jako niedoświetlone i pozbawione wystarczającego kontrastu.W świecie, w którym zalewają nas wszelkiego rodzaju ostre, nasycone obrazy nasze zdjęcia przed obróbką wydają się wyjątkowo mdłe i nijakie. Często też ten efekt potęgowany jest przez silne nasłonecznienie lub po prostu kiepski aparat fotograficzny. Na szczęście zdjęcia można ożywić za pomocą kilku opcji i paru wygodnych w użyciu suwaków.

1.Zmiany powinniśmy zacząć od poprawiania jasności i kontrastu, aby następnie zająć się kolorystyką fotografii. W tym celu najlepiej rozpocząć od ustawiania tzw. kanałów. Wybieramy z górnego menu opcję Adjustments|Levels.

Dzięki histogramowi wejścia i wyjścia dużo lepiej widać zakres zmian jakie wprowadzamy.Kliknij, aby powiększyćDzięki histogramowi wejścia i wyjścia dużo lepiej widać zakres zmian jakie wprowadzamy.2.W zdjęciach źle naświetlonych widoczny po lewej histogram będzie oddalony od wartości granicznych. By poprawić kontrast i nasycenie zdjęcia należy przesunąć jego suwaki tak by w histogramie wyjściowym po lewej stronie kolory znalazły się na granicach, a nawet wychodziły lekko poza nie. Jasność zdjęcia można regulować za pomocą środkowego suwaka znajdującego się przy lewym histogramie. Zazwyczaj wystarczą poprawki w minimalnym zakresie.

Po odpowiednim dostosowaniu barwy i nasycenia zdjęcie powinno prezentować się dużo lepiej.Kliknij, aby powiększyćPo odpowiednim dostosowaniu barwy i nasycenia zdjęcie powinno prezentować się dużo lepiej.3.Po wykonaniu tych czynności zdjęcie powinno wyglądać dużo lepiej. Następnym krokiem będzie poprawa samej kolorystyki. W tym celu posłużymy się suwakami zmieniającymi barwę i nasycenie. Z górnego menu wybieramy opcję Adjustments|Hue|Saturation i zmieniamy wymienione wartości wedle uznania. Należy uważać by nie przesadzić, bowiem zdjęcie łatwo w ten sposób pozbawić swoich naturalnych kolorów.

14 komentarze

Dodaj komentarz

~Grafmaga

28-02-2010 11:29

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony: retusz.zdjec.prv.pl

Roobal

01-08-2009 21:39

Interfejs Gimpa można sobie dostosować w 2 minuty, wystarczy tylko wiedzieć jak to zrobić. Co prawda w wersja 2.2 czy starszych nie było takiej możliwości ale w .6 czy od 2.4 chyba nawet można dowolnie zmieniać jego wygląd. Pozdrawiam!

ANNA

27-07-2009 15:37

Ja używam PHOTO FILTRA :)

indian

27-07-2009 13:20

Okienkami w systemie Microsoft GIMP przypomina Photoshop w systemie Apple. (Niektórzy nawet wolą Apple... albo GIMPa... Ale to tak jest jak z komunikacją jedni wolą masową a inni wolą mieć nad tym więcej kontroli.) Interfejs, menu, praca w GIMP nieco się różni i może użytkownika przyzwyczajonego do Photoshopa nieco zdezorientować. Jeżeli ktoś zakupił Photoshopa to niech korzysta, to dobry program. Artykuł dla amatorów ale na przykładzie drogiego programu dla profesjonalistów... Na szczęście jest sporo tutoriali dla GIMP... a jak się chwilę dłużej pobawić... to na prawdę czary wychodzą:) Pozdrawiam i zachęcam. (W MS Windows też można zainstalować i uruchomić GIMP.)

Gość

26-07-2009 23:56

Radzę douczyć się i używać programów w wersjach angielskich (o ile nie są zrobione w Polsce), prawie zawsze są nieco stabilniejsze a poprawki i aktualizacje wcześniejsze, skróty lepiej dobrane, pomoc bardziej adekwatna i jednoznaczna, czasem więcej modułów dołączonych do instalacji lub wogóle obcnych. Czyli naprawdę warto używać głównie wersji angielskojęzycznych (róznica między wersjami niemieckimi z Niemiec a angielskimi z Niemiec już nie jest tak zauważalna jak między spolszczonymi a angielskimi w oryginale), mniej zaskoczeń w problemach/błędach w współpracy między aplikacjami itd.

ramones59

26-07-2009 23:43

Ashampoo photo i wszystko.:) Gimp to zabawka dla linuksiarzy i padaka do photoshopa. :D

jur55

26-07-2009 22:20

mój drugi post chyba nie wszedł, więc piszę poraz drugi: No cóż- poniosło mnie. Ale naprawdę Wasza pomoc do programu jest DOBRA dla takich laików jak ja. Tylko proszę o poprawienie nazw otwieranych zakładek na nazwy polskie, (sam korzystam z tego programu w wersji polskiej już od roku ) ale wielu jego możliwości nie >rozgryzłem< (co widać z Waszej instrukcji). Pozdrawiam: Jurek dziadek W.

Gość

26-07-2009 22:15

To może jeszcze Artweaver, dodawany/obecny w Total Commander Ultima Prime, robi wszystko co potrzeba amatorowi ze zdjęciami i grafikami, ma pełno plug-inów w tej wersji (np. spis ich nazw na cały ekran - 1200pikseli wysokości), a nawet stabilność, w tegorocznych wersjach, na poziomie lepszych programów pod linuksa, mimo podawania, że to dopiero wersja 0.5.

jur55

26-07-2009 21:42

Wszystko w opisie jesT cacy-tylko? dlaczego opisując działanie programu Paint Net 3.36 na POLSKIEJ stronie używacie wersji angielskiej!!! Ja starzec po 60 i NIE uznający zmuszania klienta do nauki języka angielskiego,( szczególnie gdy istnieje spolszczenie programu, a właśnie z takiego korzystam), z radością spojrzałem na Wasze uwagi do korzystania z tego programu - i co???, okazuje się, że muszę sobie zainstalować GO w wersji angielskiej, żeby skorzystać z Waszych porad!!! WSTYD!!! - czy już tak bardzo zatraciliście Swoją dumę Narodową, że mając program spolszczony, prezentujecie go POLAKOM w wersji HAMERYKAŃSKIEJ!!!

Ajnsztajn

26-07-2009 20:23

@Inszy Rzecz gustu - ja bym nie zamienił tego interfejsu z wieloma okienkami na żaden inny :). Naprawdę, wydaje mi się to najwygodniejsze.

szefo

26-07-2009 16:45

I tak potem widząc rozmyte, poprawione, błyszczące, świecące i z poświatą zdjęcia lasek na fotka.pl można się porzygać...

Inszy

26-07-2009 14:00

GIMP ma ogromne możliwości i chyba jeden z najgorszych interface''ów w nowożytnej historii komputerowej. Co prawda są nakładki, które sprawiają, że praca z nim zaczyna się robić normalna, ale niestety średnio stabilnie działają. I tak, wiem, można się przyzwyczaić do tego, że program otwiera kilka okienek między którymi trzeba skakać, ale przepraszam bardzo - program ma być dla mnie, nie ja dla programu.

padaka

26-07-2009 12:57

@emzol zapomniałeś, że GIMP kojarzy się ze słowem |Linux| a na PC jest to złe słowo! Pamiętaj kto jest sponsorem tego portalu! M$ widzi wszystko! i tylko programy M$ w ostateczności działające pod jedynym słusznym systemem są Najlepsze lub chociażby dobre reszta jest przeciętna i nie warta omówienia!

emzol

26-07-2009 11:14

"Do podstawowego retuszu zdjęć idealnie nadaje się aplikacja Paint.net - ten darmowy, ale doskonały i prosty w obsłudze program szerzej przedstawialiśmy w artykule Darmowe programy do edycji zdjęć." Dlaczego tak się podniecacie tym programem? Jest wiele innych darmowych posiadających takie same lub nawet większe możliwości. Pewnie zaraz wywołam burzę na forum, ale ten program nie ma nawet 1/3 możliwości GIMPa. Do tego jest strasznie powolny...