Jak odzyskać skasowany plik - pierwsza pomoc

Stało się! Przypadkiem usunąłeś ważny dokument albo zapisałeś nowymi danymi partycję z Windows, instalując Linuksa. Jesteś zdenerwowany, nie wiesz, co zrobić, żeby nie stracić istotnych danych, boisz się nawet dotknąć klawiatury, żeby jeszcze czegoś nie popsuć. Na szczęście mamy dla ciebie rozwiązanie. W takich sytuacjach najważniejsza jest zimna krew. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów, nie szukaj w Internecie aplikacji, nie instaluj niczego. Jeśli zastąpiłeś nowymi danymi lub skasowałeś element systemu operacyjnego (bibliotekę, katalog ze sterownikami), nawet nie wyłączaj komputera, bo będziesz musiał się nieźle nakombinować, żeby dotrzeć do dokumentów.

Są dwie drogi postępowania w wypadku usunięcia kluczowych danych. Wybierz tę, która najbardziej odpowiada twojej sytuacji:

1. Jeśli skasowałeś ważny element systemu operacyjnego, może się okazać, że będziesz miał bardzo poważne problemy z ponownym uruchomieniem komputera. Podłącz wtedy do maszyny przenośny dysk twardy lub pendrive. Zgraj wszystkie istotne pliki, których możesz potrzebować w najbliższych dniach. Jeśli osadzałeś w dokumentach (prezentacjach, plikach DOC) grafiki, również musisz je zachować. W niektórych okolicznościach pomaga uruchomienie Start | Wszystkie programy | Akcesoria | Wiersz polecenia (jako administrator) i wpisanie sfc /scannow.

Zobacz również:

2. Natomiast jeśli usunąłeś istotny dla ciebie dokument czy archiwum Gadu-Gadu, najlepiej możliwie szybko wyłącz komputer. Gdy plik był dla ciebie bardzo ważny, pod żadnym pozorem nie ściągaj ani nie instaluj aplikacji do odzyskiwania danych - napęd musisz podłączyć do innego komputera.

Oczywiście jeśli uznasz, że dokumenty były nie bardzo istotne, możesz dalej surfować w Internecie, pobierać programy itp.

Musisz się jednak pamiętać, że im więcej czasu upłynie od momentu skasowania pliku, tym mniejsze masz szanse na jego odzyskanie. W miejscu, które zostało zwolnione, prędzej czy później zostanie zapisana nowa partia informacji, która uniemożliwi dotarcie do wcześniejszych danych. Szanse gwałtownie spadają, jeżeli system dodatkowo uruchomi planowaną aktualizację lub defragmentację.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż w systemie plików NTFS usunięcie pliku w rzeczywistości go... nie usuwa. Zamazywany jest tylko pierwszy bajt, a miejsce zajmowane przez dane oznaczane jest jako wolne.

Sformatowałeś? Spróbuj tego!

Zanim zainstalujesz oprogramowanie do odzyskiwania partycji, wypróbuj starą sztuczkę, która wielokrotnie uratowała nam dane. Uruchom narzędzie Zarządzanie dyskami (w pole Uruchom bądź Rozpocznij wyszukiwanie wpisz dskpart). Kiedy cała powierzchnia sformatowanego dysku prezentowana jest jako wolna przestrzeń, załóż na niej partycję dokładnie o tej samej strukturze (podstawowa lub rozszerzona) i wielkości, jak ustawione poprzednio. Nie pozwalaj na formatowanie dysku!!

Masz bardzo duże szanse na to, że po ponownym uruchomieniu komputera wszystkie pliki wrócą na swoje miejsce.

Szybkie odzyskiwanie danych

Ontrack EasyRecovery umożliwia szybkie odzyskanie danych w XP. W Viście i Windows 7 wywołuje problemy.Kliknij, aby powiększyćOntrack EasyRecovery umożliwia szybkie odzyskanie danych w XP. W Viście i Windows 7 wywołuje problemy.Gdy straciłeś tylko jeden ważny plik, możesz za darmo skorzystać z wielu profesjonalnych narzędzi. Jedną z najczęściej polecanych aplikacji w tej kategorii jest Ontrack EasyRecovery DataRecovery 6.1 w edycji Standard lub EasyRecovery Professional. Kosztuje niemało, bo 199 dolarów, ale jest tańszy niż odzyskanie plików przez firmę specjalistyczną.

Oprócz odzyskiwania plików aplikacja Ontracka radzi sobie z przywracaniem dokumentów (np. zawierających konkretną frazę), ożywianiem sformatowych dysków wraz z pełną zawartością i tworzeniem bootowalnych nośników, pozwalających na uruchomienie komputera bez sprawnego HDD. Aplikacja nie zalicza się do najnowszych i nie działa poprawnie w Viście ani w Windows 7, dlatego należy uruchamiać ją z drugiego komputera, wyposażonego w system Windows XP.

Jeżeli nie zależy ci na profesjonalnym interfejsie i kreatorach prowadzących za rękę podczas prób odzyskiwania plików, skorzystaj z bezpłatnej alternatywy. NTFS Undelete 0.93 nie tylko świetnie radzi sobie w najnowszych systemach Windows, ale potrafi odzyskać nawet dane skasowane miesiące wcześniej. Podczas skanowania powierzchni dysku możesz odnieść wrażenie, że się zawiesił. Vista i "siódemka" zaproponują nawet "ubicie" nieaktywnego programu. To błąd: należy zaczekać, aż skończy pracę. Skanowanie HDD w poszukiwaniu zagubionych i usuniętych plików może potrwać nawet godzinę, więc warto uzbroić się w cierpliwość.

NTFS UndeleteKliknij, aby powiększyćNTFS UndeleteW odróżnieniu od aplikacji Ontracka, NTFS Undelete jest darmowy. Więcej: jego twórca oprócz aplikacji EXE dostarcza również darmowy obraz ISO z programem, który umożliwia uruchomienie NTFS Undelete bez instalowania go na twardym dysku.

Program nie bada zawartości plików, więc żeby dotrzeć do interesującego cię dokumentu, musisz albo przejrzeć katalog, w którym go przechowywałeś, albo odzyskać wszystko, a następnie uważnie obejrzeć zrekonstruowane pliki. Nie zdziw się, jeśli w niektórych z nich zamiast poprawnych danych pojawią się śmieci - gdy przestrzeń oznaczana jest jako pusta, może się w niej pojawić kawałek innego dokumentu. Masz wtedy marne szanse na przywrócenie nietkniętego pliku.

Czytaj dalej >>

20 komentarze

Dodaj komentarz

IPemFxhLQytxhIbX

14-12-2011 02:58

Me and this article, sittnig in a tree, L-E-A-R-N-I-N-G!

hmSHahoBQQQM

12-12-2011 08:49

I just hope whoever writes these keeps wriintg more!

QxtdLZOqjlTaHM

12-12-2011 04:43

I told my garndmohter how you helped. She said, Â?bake them a cake!Â?

~ktos

15-02-2011 18:33

Wielkie T H X PC WORLD za dobrą poradę bo prawie bym stracił 2.5G zdjęć xo, ale dzięki temu free programowi je szybko odzyskałem xD.

superzenon

13-08-2009 02:24

A ja Wam powiem, że miałem problem bo omyłkowo usunąłem dość znacznych rozmiarów plik video. Na dodatek na partycji, z której plik usunąłem były nadpisywane/kopiowane nowe dane. Sprawdziłem kilka programów i jedynie GetData Recover My Files poradził sobie z pełnym odzyskaniem pliku, 2 tygodnie po usunięciu 3gb plik video odzyskany nietknięty.

nick...

04-05-2013 11:50

Kliknij, żeby dodać komentarz

~Gość

06-08-2009 12:15

Lol :-D 5 rok z Linuksem i w życiu nie miałem takich problemów. Dzieci potrafią sobie poradzić z nowymi dystrybucjami Linuksa. Ramores, pomyślałeś może że jesteś po prostu ułomny ? Bo teraz mówisz że rozsypałeś Linuksa a jeszcze nie dawno twierdziłeś że nawet nie potrafisz go zainstalować. Poza tym od kiedy to korzystasz z Linuksa a nie swojego MS Win ? Czyżbyś się przekonał do Pingwina na tyle by próbować jakiegoś i przy okazji nie wiem jakim cudem - rozsypać go, instalować i korzystać z Mandrivy którą zachwalałeś, próbować instalować Ubuntu :-D No proszę. RAMORES TO LINUKSIARZ :-D Odzyskiwanie danych ? Jak wspomniałem - jest proste tak długo jak nośnik jest cały (znaczy nikt go na palniku nie przypalił) i w domowych warunkach może to zrobić niemal każdy nie wydając kilku setek na oprogramowanie. Do tego sam system plików ext3/4 sprzyjają temu. Z NTFS też można sobie poradzić.

Ramones59

06-08-2009 10:50

@"janek" IP: 94.194.71.23 05-08-2009, 18:07 Co za bzdura.... Miałem Linux i coś wykasowałem w hasłach które mi blokowały połączenie z netem pod ubuntu, i cały system się rozsypał w pył i totalna porażka i linux syf musiałem całkowicie z dysku wywalić przy użyciu GParted.:D Nigdy takiego przypadku nie miałem z MSwin. i zawsze można było system i pliki przywrócić z recowery lub wstecz przed zmianami do innego punktu przywracania systemu.:D Pozdrawiam...

m

06-08-2009 10:03

PhotoRec tym odzyskałem zdjęcia ze sformatowanej płyty cd-rw.

Wesoły

05-08-2009 18:40

Ja mówię o sytuacjach opisanych tutaj. To o czym Ty mówisz to zupełnie inny kaliber. Poza tym zauważ w co okalałem słowo profesjonalne :-)

Ganc2

05-08-2009 18:11

"Ogólnie to co robią "profesjonalne" firmy jesteście w stanie nauczyć się w godzinę. " LOL. Jeśli myślisz, że odzyskiwanie danych to tylko soft, to proponuję ci przytopić nad świeczką a następnie przeciąć kartę pamięci na cztery części i spróbować coś z niej odzyskać. Labolatorium odzyska takie dane bez problemu. Więc proszę mi tu nie mówić, bo odzyskiwanie danych to nie tylko software.

janek

05-08-2009 18:07

Mam Linuksa, przypadkowe usuniecie pliku mi nie grozi.

Sparcle

05-08-2009 14:28

"(...)Przypadkowe usunięcie ważnego pliku przytrafia się średnio raz na cztery lata, zatem po 10 latach EasyRecovery będzie już na siebie zarabiał." - ciekawa ekonomia :)

jj

05-08-2009 14:00

"zapisałeś nowymi danymi partycję z Windows, instalując Linuksa" - hahahahahahha, to tylko windowsowym lamerom może się przydarzyć, którzy nie umieją czytać, ale tacy nie instalują linuksa bo też nie potrafią :)

szefo

05-08-2009 13:53

Lol co to za programy, a gdzie zaawansowane i lepsze jak partition table doctor, pakiet acronis, easeus. I ciekawe czemu redakcja pominęła dyski SSD ?

gogo

05-08-2009 11:51

ad1. "Jeśli skasowałeś ważny element systemu operacyjnego" to się przede wszystkim tym nie przejmuj, te dane nie są unikatowe, ważne są dane użytkownika a nie zainstalowany soft! ad3. Sztuczka z dskpart na sformatowany dysk nie zadziała, mogła by zadziałać na usuniętą partycję ale nie na sformatowany dysk. Na porysowane płyty polecam sprawdzenie ich w innym czytniku, a nuż się uda i odzyskamy całość danych. Mi wiele razy tak się udało, jeden nie chciał czytać a drugi nie miał z tym zbyt dużych problemów.

~Gość

05-08-2009 11:44

Tyle się męczycie. Osobiście używam scalpel pod Linuksem. Odzyskuje utracone dany z partycji ext2/3, NTFS i FATx. Są jeszcze programy pomocnicze do odzyskiwania partycji itp itd etc. Ogólnie to co robią "profesjonalne" firmy jesteście w stanie nauczyć się w godzinę. Zresztą na pendraku gdzie mam zainstalowanego Linuksa mam kilka aplikacji tego typu. Bywało że były pomocne. Odpalasz system z pendraka i zaraz będzie po kłopocie. Więcej zabawy jest z danymi częściowo nadpisanymi ale mało kiedy jest w ogóle sens ich odzyskiwania w takim wypadku. No i nie trzeba wam dodatkowego kompa czy innych tego typu bzdur. Wystarczy liveCD lub pendrive z Linuksem.

Uzytkownik

05-08-2009 11:17

UnDelete-Plus :) zawsze odzyskałem przypadkiem usuniety plik nawet po pol roku nie korzystania z niego:)

Marucins

05-08-2009 10:50

Toż to zabawki a nie programy. Porządny pogram to "R-Studio" tylko że pod Windę. Np dla Mac''a "FileSalvage" czy "Stellar Phoenix" ale żaden z nich nie dorównuje "R-Studio".

Dr Klamp

05-08-2009 10:40

Najlepsza rada to posiadać kopię pliku z którego zawsze możemy przywrócić to co skasowano.:) Są też programy do przywracania skasowanych plików, ale czesto to zawodzi w amatorskich domowych warunkach jak była robiona defragmentacja.