Winamp - 8 obowiązkowych wtyczek: lepszy dźwięk, teksty piosenek, sterowanie pilotem

Feeria barw, wizualne i dźwiękowe spacery w kosmosie czy efekty graficzne generowane "pod" twój głos. To wszystko potrafią zaprezentować dodatki do Winampa, niekwestionowanego króla odtwarzaczy multimedialnych. I choć udziały w rynku powoli odbierają mu Windows Media Player i Foobar 2000, zapewne właśnie Winampa polecisz koledze, który dostał swój pierwszy komputer w życiu. A jeśli go naprawdę lubisz, podsuniesz mu też garść zaprezentowanych poniżej wtyczek.

Najnowsza wersja programu, Winamp 5.56 PL, powinna zaspokajać potrzeby 90 procent miłośników muzyki. Ale nawet ci do końca usatysfakcjonowani użytkownicy powinni zainstalować przynajmniej kilka dodatkowych wtyczek.
Ściągnij Winamp 5.56 PL

Dźwięk pierwsza klasa

Ustawienie korektora wytłumiające hałas z otoczenia. Bardzo spłyca dźwięk.Kliknij, aby powiększyćUstawienie korektora wytłumiające hałas z otoczenia. Bardzo spłyca dźwięk.Jak posługiwać się standardowym korektorem graficznym, wiedzą wszyscy: żeby wydusić z komputera lepsze basy, trzeba przesuwać do góry suwaki z lewego końca skali. Chcąc zagłuszyć zewnętrzny hałas bez zwiększania głośności, należy podciągnąć suwaki ze środka skali. Ale na korektorze świat dźwiękowych dodatków się nie kończy.

24-bitowe przetwarzanie dźwięku dzięki bibliotece MAD libmad.Kliknij, aby powiększyć24-bitowe przetwarzanie dźwięku dzięki bibliotece MAD libmad.MAD libmad zastępuje domyślny dekoder MP3 rozpowszechniany z Winampem. Instalacja wtyczki nie zalicza się do najłatwiejszych: trzeba ręcznie skopiować bibliotekę in_mad.dll do katalogu Winamp\Plugins oraz wybrać MAD Plug-in w oknie Opcje | Preferencje | Wtyczki | Wejściowe.

Trud powinien się jednak opłacić: MAD oferuje wyższą precyzję dekodowania sygnału audio, co audiofilom posiadającym nowoczesne karty dźwiękowe z 24-bitowymi przetwornikami ma gwarantować większą głębię dźwięku.
Ściągnij MAD libmad

Obowiązkowy dodatek do Visty i Windows 7

Winamp sprawia kłopoty?
Z aplikacją w zasadzie nie ma problemów, ale jeśli już jakieś powoduje, to najczęściej poważne zniekształcenia dźwięku, trzaski lub przeskoki utworów. Gdyby pojawiły się zakłócenia, zrestartuj komputer. Następnie spróbuj odinstalować program, samodzielnie skasuj katalogi C:\Program Files\Winamp i C:\Program Files\Winamp Toolbar, włącz większy bufor danych twardego dysku (patrz artykuł "Vista szybsza niż XP") oraz zainstaluj aplikację raz jeszcze.

Jeśli żadne z rozwiązań nie pomoże, wybierz Opcje | Preferencje | Wtyczki - Wyjściowe, zaznacz opcję Nullsoft: Wyjście DirectSound, kliknij Konfiguruj i usuń zaznaczenie opcji Zezwalaj na akcelerację sprzętową.
Posiadacze komputerów z systemem Windows Vista i Windows 7 koniecznie powinni zainstalować OpenAL Output 1.9 i sterowniki do karty dźwiękowej obsługujące OpenAL. Ponieważ następcy XP nie współpracują bezpośrednio z kartą z użyciem DirectX, większość przekształceń dźwięku generowana przez procesor. Karta muzyczna się marnuje i dopiero OpenAL Output pozwala jej na rozwinięcie skrzydeł.
Ściągnij OpenAL Output 1.9

Mp3HD to ważny dodatek dla użytkowników nowoczesnego formatu MP3 HD. Za jej pomocą Winamp rozpozna utwory w nowym formacie i pozwoli na porównanie, w czym MP3 HD jest lepsze od MP3 - wtyczka pozwala bowiem przełączać normalną jakość odtwarzania (MP3) na wysoką (HD) i odwrotnie.
Ściągnij Mp3HD

Kliknij, aby powiększyćDodatek AudioProc powinien przypaść do gustu posiadaczom dużej biblioteki multimediów. Włączenie i wyłączenie AudioProc nie spowoduje żadnych zmian dźwięku w nowoczesnym utworze, różnica będzie słyszalna dopiero przy bogatej bibliotece utworów z różnych okresów, zwłaszcza niepoddawanych remasteringowi. Jeśli rippowałeś utwory bezpośrednio z czarnych płyt, wtyczka zmieni ich brzmienie - nie będziesz musiał regulować głośności po każdej zmianie MP3-ki.
Ściągnij AudioProc

Wtyczka Skywalker dodaje pogłos i echo, co sprawia wrażenie, że dźwięku słucha się w wielkiej sali. Przy zgaszonym świetle i zamkniętych oczach oraz odpowiednio dobranych, spokojnych utworach (np. "Pulstar" czy "Albedo 0.39" Vangelisa) muzyka brzmi, jak gdyby żywcem została wzięta z "Odysei kosmicznej 2001".
Ściągnij Skywalker



Jeśli chcesz ściągnąć powyższy film z YouTube, wykorzystaj programy opisane w artykule "Pobieraj z YouTube - jak ściągnąć filmy bez kombinowania"

Czytaj dalej: wtyczki generujące efekty wizualne >>

41 komentarze

Dodaj swój

T

08-11-2013 02:09

heh najpierw trzeba by zacząć od przetworników dźwięku u większości.. natomiast moje pytanie: czy jest taka dziwna wtyczka która umożliwiałaby automatyczne odtworzenie mojej ulubionej piosenki jako "co drugiej" - reszta shuffle..

zipper

07-12-2011 21:42

jesli chodz io perfekcję dzwieku to polecam kupic dodatkowa karte dzwiekowa za kwote powyzej 200 zl i cieszyc sie dzwiekiem z Aimp 2 albo foobar 2000 oficjalnie polecam aimp 2 poniewaz posiada wszystkie wlasciwosci, a foobara do wlasnego skonfigurowania bądź nie jak kto woli.

Leon

20-09-2011 20:38

WAŻNE: aby właściwie ocenić jakość dźwieku (a więc i jakość odtwarzacza mp3) trzeba miec odpowiednią kartę, słuchawki/głośniki i WRAŻLIWE na dźwięki ucho (a nie zniszczone głośnym słuchaniem z słuchawek). Tak więc każdy ma rację - ten co mówi, że nie ma róznicy, i ten co że róznica jest - oboje w to wierzą

~mysteriks

27-11-2010 14:34

WINAMPA TO DOBRY ODTWARZACZ ALE Z KIEPSKA JAKOSCIA ODTWARZANEJ MUZYKI ;/ POLECAM "JETAUDIO" - TEN ODTWARZACZ TO KSMOS W POROWNANIU DO WINAMPA( JEZELI CHODZI O JAKOSC DZWIEKU I WZMOCNIENIE BASS) !!!!!

José Manuel Durão Barroso

02-12-2009 23:46

Tylko AIMP. Wystarczy wejść na [[www.aimp.pl]] ściągnąć program oraz wtyczkę DFX For AIMP. Gwarantuję, że wielu z Was się spodoba.

klon

15-08-2009 17:50

winamp to dobry odtwarzacz. ma dość sporo błędów ale używam go z jednej prostej przyczyny. ma dobre skórki które uprzyjemniają korzystanie z tego odtwarzacza. choćby taka skórka jak multipass v1.4. nie znam odtwarzacza który miałby możliwość zmiany w belkę którą można umieścić np. nad paskiem start a playlistę umieścić z boku z opcją auto ukrywanie. Dobrze również korzysta się z biblioteki. mogła by mieć trochę więcej ustawień, ale jest OK. Winamp jest trochę nabajerowany, wnerwia mnie szczególnie nowy SHOUTcast, kiedyś był lepszy teraz to szajz. Ale winamp jest do słuchania muzyki a nie odlądania filmów, radia itp. Do tego są inne aplikacje.

Coolm@

14-08-2009 14:34

@indian: w rzeczy samej. Najlepsze wersje Winampów to te 2.x, które można pobrać stąd: [[http://www.oldversion.com/Winamp.html]] A co do odtwarzacza pod linkuksa podobnego do Winampa to zapewnie chodziło Ci o XMMS. Bez problemu można w nim załadować skórki z Winampa 2.x

vio

14-08-2009 10:45

a w ogole na jakich kartach i glosnikach sluchacie muzyki?

ciastek

14-08-2009 09:39

narzekacie na różne kombajnowe, niepotrzebne opcje Winampa, a przeca w instalatorze można wszystko poodhaczać, żeby nie instalował zbędnych funkcji :]

Foobar

14-08-2009 08:58

Próbowałem foobara bo zachęciły mnie entyzjastyczne komentarze na jego temat. Ściągnąłem, skonfigurowałem 500 parametrów, skórkę zainstalowałem cudną, wszystko było super... przez 2 dni bo pojawiła się nowa wersja foobara. Zaktualizowałem program i... wszystko się zje-b-ało, bo nowa wersja była niekompatybilna z wtyczkami do starej. Super, dziękuję za taką zabawę. 2 dni kombinowania w plecy. Teraz znowu mam winampa. Uruchamiam, odtwarzam muzę, wszystko działa. W nosie mam jaki to program, ma grać i tyle.

Do fanów AC97

14-08-2009 07:53

Eee! No co wy chcecie? Wtyczka OpenAL zmniejsza zużycie CPU o połowe!

~Gość

13-08-2009 23:46

stery nie maja żadnego znaczenia - gra identycznie na każdych

~Gość

13-08-2009 23:29

Powiem tak jeśli masz stery ASIO to wymiatasz i żadne (enhance)wtyczki w Winampie nie jest są ci już potrzebne

ayyo

13-08-2009 21:08

Ja osobiście preferuję JetAudio ;)

kris21

01-12-2011 18:10

Tez używam JetAudio,bardzo dobry program.

Paj±k

13-08-2009 20:01

"No moze gdyby zespol produkujacy go opamietam i wydal jakas wersje lite, a nie jedna do ktorej pakuje sie wszystko z czego i tak wiekszosc nie korzysta." Bzdury piszesz... przecież od dawna jest wersja full i lite... poszukaj troche... a zreszt± macie to jest wersja lite: [[http://download.nullsoft.com/winamp/client/winamp556_lite_pl-pl.exe]]

Piotr

13-08-2009 19:27

AIMP - jestem z niego zadowolony

Oxygen

13-08-2009 18:47

Winamp od czasu wersji 3 stał się powolnym żółwiem, który na dodatek stara się jak może zastępować wszystkie aplikacje do odtwarzania multimediów, umieszcza syf na pulpicie i pomimo niepoważnej wagi nie potrafi się sam zaktualizować. Szczerze mówiąc to ja wolę AIMP.

~Gość

13-08-2009 18:34

Ktoś jeszcze używa Winampa? Dziwne... Aimp2 wymiata. A skopiowanie pliku do katalogu wtyczek i włączenie wtyczki w opcjach z pewnością nie należy do łatwych czynności... chyba zadzwonię na jakiś hotline prosząc o pomoc.

~Gość

13-08-2009 17:49

indian obrazki w mp3 to mam bez zadnego odtwarzacza - wystarczy ze w viscie sobie powieksze ikony plikow...slyszales o tagach?

Sound

13-08-2009 16:08

Fajna rzecz tylko żadnej wtyczki nie da się ściągnoć

indian

13-08-2009 15:19

moje odtwarzacze: +jetaudio (dobra jakość, mp3 i mp3pro, ogg, itd, teksty, obrazki zaszyte w mp3, budzik, filmy, może mieć formę chowającego się paska) bardzo fajny. Taki bym polecił. +winamp 2.81 - trochę gorzej z mp3pro, ale baaardo funkcjonalny. +w linux - taki podobny do starego winampa, nie pamiętam nazwy ale powinien być w każdym repo. oraz Amarok.

indian

13-08-2009 15:08

mój stary SB1024 miał na Wind9x/Me taką ocję, że zwykłe stereo przekształcał w taki sposób że z dodatkowych głośników (4 głośniki lub 2 głośniki i słuchawki komputerowe)uzyskiwałem efekt tła, dźwięków z otoczenia/oddali, odbicia echa itp... Każdy film, dowolna muzyka... bajka. Teraz nawet przyśpieszenie sprzętowe mi Windows wyłączy... :P ale się system rozwija... A Winamp też coraz większy i większy... Był do wersji 2.8x moim ulubionym odtwarzaczem - mały (nie zajmował zasobów ani ekranu), szybki (ładował sie błyskawicznie), wszechstronny, ładny (możliwość dostosowania skórką), był i znikał w zależności od potrzeby z pulpitu - no i nie zajmował zwykle całego... Od bardzo dawna nie korzystam z playera wykorzystującego nazwę którą tak polubiłem... Jak ktoś chce winampa doradzam poszukać wersji np 2.81 ? może 2.7x (x jako dowolna cyfra). 2.9x juz miał jakieś błędy potem wyszedł 3.xx To co widziałem ostatnio to jakaś taka kobyła była, że jetaudio lżejsze przy większych możliwościach.

ziomosław

13-08-2009 14:02

songbird jest ziomalski

~Gość

13-08-2009 12:29

aimp

~Gość

13-08-2009 11:40

gośc w ustawieniach winampa - zezwalaj na dźwięk 24 bitowy..... tak mp3hd ma ten plus ze teoretycznie tak powinno byc odtwarzane - w praktyce wiekszosc playerkow mp3 ma z tym problem i to powazny...no i dluzej sie odpala taka mp3 a dobre platyerki flac lykaja bez klopotu - sansa fuze cowon iriver..... als tu nie ma o czym mówic skoro graja identycznie - dzieci przy foobarze podniecily sie asio zamiast wylaczyc efekty karty i dac wszystko z glosnosci na 100%...uzytkownikom kiepskich kart creative i tak nic nie pomoze bo one dzialaja tylko w 48kHz(live live 5.1 i tym podobne trupy na emu10k) - wiec zawsze niepotrzebny resampling ps.z fajnych wtyczek jest jeszcze calkiem kozacki analizator widma(w pelni konfigurowalny z wygladu i czasu reakcji) obecnie wjechalem na wmp bo ma znacznie wygodniejsza i przejrzystsza biblioteke niz winamp(tylko strasznie powolna gdy ma sie ponad 500 albumow) i nieco szybciej sie uruchamia(ale i tak troszke) jak chce cos szybkiego i wygodnego to nie bawie sie w zadne aimpy tylko sciagam ostatnia wersje winampa 2......i jest wypas

phi

13-08-2009 11:33

Dla mnie najważniejszą wtyczką jest VST Host. Wszystkie korekcję dźwięku można zrobić za pomocą o wiele lepszych profi wtyczek w tym standardzie. Polecam Classic Compressor, Energizer II, EDGE oraz zestaw Classic Reverb i Classic Delay. Całość odpala się w Multifxvst (google for that). Był kiedyś na tym portalu podobny tekst, bardzo dobry. Jedyny wielki plus - zmiana dekodera w Winampie. Aha - mała niespodzianka dla linuksowców, starsze wersje Winampa (do 5.x) bezproblemowo działają w Linuksie za pomocą WINE, wliczając w to komercyjne profi wtyczki VST.

Michael

13-08-2009 11:18

Osobiście korzystam z Jet Audio i jestem bardzo zadowolony. Jeśli nie lubicie Winampa to warto spróbować produktu Cowon.

~Gość

13-08-2009 11:05

~gość od mp3hd: z tego co pamiętam mp3hd powstało aby pliki w tym formacie były zgodne z mp3, czyli mógłbym wrzucić na walkmana i odtworzę stratne mp3, a na kompie hd. przynajmniej w tym jest lepszy od flac. czy ktoś próbował tej wtyczki openAL? nie kojarzę miejsca w którym można zmienić odtwarzanie na 16bit?

als

13-08-2009 10:43

"zapewne właśnie Winampa aplikację polecisz koledze, który dostał swój pierwszy komputer w życiu" wlasnie, zebym nie polecil Winamp''a. No moze gdyby zespol produkujacy go opamietam i wydal jakas wersje lite, a nie jedna do ktorej pakuje sie wszystko z czego i tak wiekszosc nie korzysta. Poza tym czekanie az sie uruchomi.. eh. Jako pierwszy prosty i dzialajacy odtwarzacz.. zdecydowanie AIMP2. Dalej dla ludzi bardziej wymagajacych to Foobar2000. Czy ma lepszy dzwiek czy nie.. trudno powiedziec, ale dla mnie za funkcjonalnosc dostaje maxa. Uwazam ze ma wszystko co powinnien miec odtwarzacz, lacznie z szybkoscia.

Linux_Syf

13-08-2009 10:41

Bardzo fajny player, uzywam go najwiecej tylko do ogladania i słuchania Tv i radia online.:)

regoat

13-08-2009 10:32

bzdurne te polecane wtyczki wtyczki. Ja polecam Jammix Enhancer - dzwiek jest swietny, zaden Footbar nie pomoze co w cudownych, nie wyjasnionych okolicznosciach sprawia ze dzwiek jest idealny jak z plyty :D Dajcie sobie tez spokuj z Aimpa to jest tylko marna podruma Winampa Winamp to swietny odtwazacz, urzywam go razem z Songbird''em

Inszy

13-08-2009 10:25

Powinien być taki art o foobarze - sterownik ASIO do dźwięku gdy standardowy nie wystarcza, plugin do tekstów bez problemu wyświetla polskie znaki, do tego wtyczka chronflow jeśli ktoś chce mieć ładnie zaprezentowane płyty w bibliotece i Winamp zostaje daleko z tyłu.

sadas

13-08-2009 10:11

Aimp 2.5 beta - rewelacja. Leciutki dla systemu. Najnowsze biblioteki BASS, zakładki playlist, radio z przeglądarką, biblioteka, wtczki, skórki - polecam. I nie tak jak w przeładowanej kobyle winampa, tu można wszystko wyłałczyć

~Gość

13-08-2009 08:30

apropo wtyczek - mad lib nie daje kompletnie nic - precyzja jest do niczego nie potrzebna bo mp3 to format stratny wiec juz na starcie nie ma nic powyżej 16kHz(tak zwane powietrze w utworze) po drugie obsługuje wyłącznie 16 bitów - co z tego że dostaniemy 24 bitowy sygnał (winamp i bez tej wtyczki potrafi taki wysłać i to z każdego innego dekodera) skoro te 8 bitów to i tak będą ZERA?????? bezsens z kolei mp3HD to najnowszy format potrafiący ukryć w zwyklym mp3 dane do odtwarzania bezstratnego - ale co z tego skoro NIKT I NIC tego nie używa? FLAC jest tym co mozna brać pod uwagę a mp3HD zdechnie tak samo jak mp3 pro

~Gość

13-08-2009 08:26

ps co do winampa to świetny odtwarzacz ale obecnie ma dwa bardzo poważne błędy:1) straszliwie długo się uruchamia 2)kompletnie beznadziejna playlista w skórce bento i brak mozliwości sensownej konfiguracji okien

~Gość

13-08-2009 08:25

Adrian - UDOWODNIJ TE BZDURY !!!!!!!!!!!! dźwięk z wmp, winampa foobara itunes i kilkunastu innych JEST IDENTYCZNY CO DO BITU NIE MOZNA UZYSKAĆ LEPSZEGO DŹWIĘKU NIŻ ORYGINAŁ Z PYTY CHYBA ŻE ROBI SIĘ REMASTERING zapamiętajcie to i przestańcie powielać BZDURY

kris

13-08-2009 08:17

Każdemu początkującemu polece AIMPa, z kilku względów, po raz zajmuje DUŻO mniej miejsca (pełna instalacja 10,4 MB) na dysku, posiada taką samą funkcjonalność jak WinAmp, mniej obciąza system podczas użwania programu, ciekawe dodaki - Audio Converter i Audio Recorder.

Adrian

13-08-2009 08:12

Dla mnie najlepszy i tak pozostanie Foobar! Lepszej jakości dźwięku nie słyszałem na żadnym innym odtwarzaczu. A Winamp? Już dawno stał się odtwarzaczem do wszystkiego i do niczego. Wielka locha, która wg. mnie po przejęciu przez AOL się spierniczyła...

tylkoprawda1

13-08-2009 08:03

Wszystkim polecam AIMPA rosyjskiej produkcji a o niebo lepszy od kombajnu winampa.

ciastek

13-08-2009 07:45

czyżby na pcw zaczęły wracać ciekawe i przydatne dla (nie tylko) początkujących użytkowników artykuły? brawo! i choć czuję w kościach, że fajnie byłoby szerzej i dokładniej opisać wtyczki dźwiękowe, jak działąją, czemu dokładnie warto ich używać i w jaki sposób poprawiają wrażenia słuchowe (wrodzona ciekawość i zamiłowania techniczne przemawiają przezemnie chyba;), to i tak przyjemnie czyta się takie poradniki :)