Dzieciom wstęp wzbroniony - blokowanie stron internetowych

W Internecie oprócz wielu dobrych i interesujących stron znajdują się i takie, których dzieci nie powinny oglądać. Co zatem mają zrobić rodzice lub opiekunowie? Mogą zablokować dostęp do wszystkich stron, a następnie odblokować dostęp tylko do wybranych. Pokazujemy jak to zrobić.

Proponowana metoda opiera się na białej liście (zawierającej dozwolone strony) w przeciwieństwie do często stosowanej czarnej listy (zawierającej strony niedozwolone, zablokowane). Istnieją trzy sposoby realizacji celu - mowa tu o sposobach dostępnych dla zwykłych użytkowników komputerów, niewymagających wiedzy informatycznej. Są to: filtrowanie ruchu sieciowego w ruterze, konfiguracja serwera proxy w przeglądarce oraz włączenie Kontroli rodzicielskiej w Windows Vista lub Windows 7.

Filtrowanie ruchu sieciowego w ruterze

Używanie rutera do łączenia się z Internetem pozwala na filtrowanie pakietów sieciowych, a co za tym idzie, blokowanie stron internetowych.

Zobacz również:

Aby tego dokonać, należy zalogować się do rutera, przejść do odpowiednich opcji, uaktywnić blokowanie domen, a na koniec w odpowiednim polu wpisać domeny "dozwolone".

Rys.1 Konfiguracja rutera DI-604: zablokowanie wszystkich domen i utworzenie białej listy domen, z którymi będzie można się łączyć.Kliknij, aby powiększyćRys.1 Konfiguracja rutera DI-604: zablokowanie wszystkich domen i utworzenie białej listy domen, z którymi będzie można się łączyć.Na przykład, w przypadku rutera D-Link DI-604, trzeba wybrać zakładkę Filter na karcie Advanced; następnie opcję Domain Blocking, a potem Deny users to access all domains except "Permitted Domains" (rys. 1). Teraz w polu Permitted Domains wpisujemy po kolei wszystkie zaakceptowane przez nas domeny internetowe. Po każdorazowym wpisie domeny należy kliknąć przycisk Apply.

Konfiguracja taka jak na rys. 1 spowoduje, że wszystkie komputery podłączone do rutera będą mogły wyświetlać wyłącznie strony internetowe znajdujące się na domenach google.com oraz plusjozef.pl. Czyli w przypadku domeny google.com dostępne będą wszystkie witryny internetowe o adresach kończących się na google.com, np. www.google.com/calendar/render, images.google.com, video.google.com itp.

Możliwe jest także odblokowanie tylko poddomeny. Na przykład, jeżeli chcemy umożliwić dostęp tylko do serwisu images.google.com a nadal blokować pozostałe witryny w domenie google.com, możemy to zrobić wpisując images.google.com zamiast google.com.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że jest ono pewniejsze niż konfiguracja przeglądarki internetowej, ponieważ aby wyłączyć filtrowanie trzeba znać hasło administratora rutera. Poza tym wystarczy tylko skonfigurować ruter, nie musimy konfigurować wszystkich komputerów w domu.

Wadą jest oczywiście pracochłonność - jeżeli ruter nie potrafi zaimportować całej listy zaakceptowanych domen (np. z pliku tekstowego), to adresy domen trzeba będzie wprowadzać pojedynczo i zatwierdzać każdy wpis, co oznacza reset rutera - mordęga.

Drugą wadą jest możliwość ominięcia tego zabezpieczenia poprzez bezpośrednie podłączenie danego komputera do Internetu z pominięciem rutera.

24 komentarze

Dodaj swój

Marek

31-03-2014 12:49

Ja używam programu: Onlan Web Blocker, który blokuje strony xxx, blokuje strony z wirusami i blokuje reklamy. Program ten po instalacji ukrywa się i nie ma go na liście zainstalowanych programów przez co dzieciaki nawet nie wiedzą, że mają coś zainstalowane. jak ktoś jest zainteresowany to odsyłam do strony http://onlan.pl

mistri

20-09-2013 16:55

ja mam dobrą kontrolę rodzicielską w moim antywirusie, używam g data2014. Wiadomo sprytne dzieci wiele rzeczy potrafią obejść ale na pewno z takim zabezpieczeniemjest to trudniejsze i nie muszę się obawiać że mi naściągają wirusów

Host

22-09-2012 20:52

Spróbuj http://www.internet4safe.com/pl/home To proste i bezpłatne.

Host

22-09-2012 20:51

Spróbuj http://www.internet4safe.com/pl/home To proste i bezpłatne.

~Gość

06-10-2009 14:33

Ale bzdurne metody! Wejdzie sobie dzieciak na [[www.darmoweproxy.pl]] i pozamiatane...

Robert Dzikowski

05-10-2009 22:32

Pewnie można obejść wszystkie zabezpieczenia jakie podałem (nie sprawdzałem tego). Ale jeżeli rodzice nie ufają dzieciom, to żadne zabezpieczenia, poza odłączeniem komputera od internetu, nie pomogą. Robert

Robert Dzikowski

05-10-2009 22:03

"Czemu wprowadzanie z palca domen oznacza reset routera?" Tak działają proste rutery, np. ruter D-link z powyższego artykułu. @X "Taa konfiguuracja routera tylko autor zapomnial dodać, że wystarczy wejść przez web proxy i baj zabezpieczenia." Żeby wejść przez web proxy, adres tego proxy musi być na białej liście w ruterze, inaczej ruter odmówi połączenia z web proxy. Pełna wersja powyższego artykułu jest na moim blogu [[http://blogpl.rd-it.net]] Robert

Przyjaciel

05-10-2009 09:28

do alleluja Napisz co jest żałosnego w tym artykule, a nie czepiaj się "żałosnego" OpenDns

Ojciec

04-10-2009 10:55

jedno jest pewne - nie wszystkie treści zamieszczane w internecie powinny byś dostępne dla naszych dzieci.

x

03-10-2009 23:05

Taa konfiguuracja routera tylko autor zapomnial dodać, że wystarczy wejść przez web proxy i baj zabezpieczenia. Podobnie z pozostałymi metodami. Ogólnie, artykuł dość kiepski

~Gość

03-10-2009 14:11

"(...)adresy domen trzeba będzie wprowadzać pojedynczo i zatwierdzać każdy wpis, co oznacza reset rutera - mordęga" Chyba czegos tu nie rozumiem - czemu wprowadzanie z palca domen oznacza reset routera?

grendel

03-10-2009 12:32

"Opiekun Dziecka w Internecie" załatawia sprawę na 100%. POLECAM!! MOżna pobrać program testowy i sprawdzić.

Alleluja!

02-10-2009 20:01

Drogi autorze jak to sie dzieje, ze przeszlo od roku OpenDns spokojnie filtruje ruch w szkole i to na polskich stronach?! Cud?! Alleluja! Ostatnio artykuly na pierwszej stronie sa zalosne :/ PC Worldzie popraw sie bo gorzej byc nie moze!

popdruid

01-10-2009 18:44

psdmaniac: Forma jest OK - przynajmniej jest jakas reakcja... A co do kwalifikacji adminow to powiem tylko tyle ze swiat w ktorym zyjesz jest utopia... Ja to juz stary jestem i ze starymi z dziadkami ciagle domu (rodzice) to swiata na oczy nie widze i ciekawosci mi o nim nie ma kto opowiedziec i na bierzaca z niczym nie jestem - dlubie w linii komend w arch za pomoca midnight commander''a i wlaczam recznie servisy i ich demony zamiast zainstalowac porzadna mandrive lub inne ubuntu ale takich zludzen co do kwalifikacji adminow jak ty to nie mam... :-))

~Gość

01-10-2009 18:38

Witam, Jestem autorem powyższego artykułu. Redakcja PC World w znacznej mierze skróciła artykuł który im wysłałem. Jeżeli ktoś jest zainteresowany pełną wersją niniejszego artykułu (np. podaje krok po kroku jak zastosować daną technologię), to zapraszam na mój blog [[http://rd-it.blogspot.com/]] @cruzolo OpenDNS stosuje czarną listę, ja opisuję jak uzywać białej listy. Poza tym OpenDNS jest przeznaczony do filtrowania stron w języku angielskim. Robert

cruzolo

01-10-2009 17:00

OpenDNS daje radę.

Kamil

01-10-2009 16:32

Polecam darmowy program Visikid ([[http://visikid.pl]]) który pozwala kontrolować, czy dziecko bezpiecznie korzysta z komputera. [[http://visikid.pl]]

psdmaniac

01-10-2009 14:08

Do popdruid Co to za forma wchodzom? "se poustawia?" Gościu Ciebie chyba siłą od pługa oderwali... Myślisz ze nauczyciel informatyki w szkole dajmy na to podstawowej zna się na serwerach proxy, routingu itp? Podejrzewam że raczej bardziej siedzi w technologiach www a z innych zagadnień informatyki posiada raczej wiedze ogólną lub nie posiada jej wogóle (po co mu w jeśli uczy w szkole podst czy gimnazjum do tego jeszcze za taką kasę...?). Administator sieci jest własnie po to by ADMINISTROWAŁ SIECIĄ czyli również potrafił na głupi routerze dodać czarną listę domen

Mołot

01-10-2009 13:34

Prawda jest taka, że jak dzieciak chce, to każdą kontrolę obejdzie. Lepiej wychowywać, niż stawiać sztuczne ograniczenia. Chyba, że chce się wychować kolejne pokolenie hakerów - wówczas jak najbardziej kontrola rodzicielska pomaga :D

J

01-10-2009 12:10

Go¶ć czyli zdaje się Tad - pełna zgoda o tej moralno¶ci - tylko że niestety s± różne moralno¶ci: moralno¶ć NKWUD-zisty, moralno¶ć Husajna Obamy, moralno¶ć Alicji Tysi±c...przebierać - wybierać....

popdruid

01-10-2009 12:07

Oooo! Kontrola rodzicielska w Windows7 to kolejny wazki powod za tym aby wymienic WInXP w szkolach na W7... Takie bendom rzeczypospolitej losy jak jej mlodziezy chowanie - na oswiacie oszczedzac nie mozna!!!

popdruid

01-10-2009 11:57

Oj - wchodzom, wchodzom - wielkie mi wchodzenie! Jakby dorosly nie ogladal to by dzieci nie wchodzily! A w szkole to wiadomo - jak nauczyciel dobry i sobie radzi to dzieci nie wchodzom a jak nie jest dobry i sobie nie radzi to wchodzom... Ot i - wszystko - wielka mi filozofia - proxy, serwery, slery... Poza tym jak nauczyciel dobry jest to se poustawia... A jak dobry nie jest to se nie poustawia tylko udaje, ze to wszystko wina administratora sieci... Gupoty taki 1-en z drugim wygaduje, ze administrator sieci ma siec ustawiac! Bo oni tak naprawde nie umieja tej sieci! To czlowiekowi zycie uprzykrzaja... Specjalnie... Nedzne klamstwa - a kto siedzi najwiecej czasu w pracowni komputerowej - ha?! Nauczyciel! A administrator to ten facio co pomaga konserwatorowi jak sie zamek w drzwiach zepsuje! Hasla, hasla - wielkie mi hasla! Kolejna nedzna wymowka! Jakby nauczyciel byl dobry to by znal hasla! A jak nie jest dobry to jest jak jest! Wszyscy widzom a one te gupie i tak gupoty ludziom wciskajom! Nedzne te...

Gość

01-10-2009 10:58

Bo dzieci to nie zestaw predykatów. Dzieci są ludźmi (na prawdę) dlatego wymagają wychowania, wymagają moralności na przykładzie rodziców, wymagają kontaktu i roztropności na co dzień w różnych aspektach. Redukcja "wychowania" dzieci do szkoły wdrukowywującej do mózgów permisywizm i tzw. techniki to droga do szybkiego wykradzenia dzieci przez chcące tego organizacje i przeznaczenia ich do sobie wiadomych celów (np. odreagowania kompleksów ich starych członkiń i wiele innych) - dlaczego, bo tak łatwiej, bo taki urok tego. Na pewno nie wystarczą filtry i namiastki sztucznej inteligencji, dzieci będą się degenerować a wy będziecie się dziwić jak to mogło się stać akurat u mnie. Efekty mamy - braki i pogłębiające się braki.

als

01-10-2009 10:06

problem taki, ze zdolnego i ciekawego dziecka nic nie powstrzyma.. kurde za naszych czasow trudniej bylo zobaczyc gola babe :D