Windows 7 - problemy po migracji

Na październik Microsoft przygotował wszystkim użytkownikom prezent w postaci Windows 7. Nowy system ma być wolny od wad Visty, pracować szybciej nawet na starszych komputerach i oferować wiele nowości. Brzmi ciekawie, dlatego sprawdziliśmy, jak w praktyce wygląda przesiadka na siódemkę.

Nowy system operacyjny to z początku wielka niewiadoma. Jak poradzi sobie z obsługą popularnego sprzętu? Czy aplikacje dadzą się uruchomić i będą działać stabilnie?

Najwięcej powodów do strachu mają miłośnicy gier: czy będą mogli pograć w swoje ulubione tytuły, które chodziły na dotychczasowej wersji systemu? Czytając ten tekst sprawdzisz co i dlaczego w nowych okienkach nie działa.

Zobacz również:

Pocieszające jest to że opracowano już narzędzie pozwalające w systemie Windows 7 korzystać z tzw. trybu Windows XP. Microsoft opracował go jako tymczasowe rozwiązanie, ułatwiające migrację do Windows 7. Dodatek będzie można pobrać bezpłatnie z Microsoft Download Center w dniu premiery "siódemki".

Instalacja

Siódemkę zainstalowaliśmy na kilku różnych komputerach. Okazało się, że najlepiej na miejsce instalacji wybrać całkowicie czystą partycję. Dzięki temu unikniesz bałaganu na dysku i łatwiej odnajdziesz dane w folderach. Dodatkowo możesz nadal korzystać z Windows XP czy Vista.

Instalacja nie sprawia najmniejszych problemów. Należy jednak zwrócić uwagę, by nie umieszczać systemu na trzecim dysku w komputerze. Z niewiadomego powodu na niektórych konfiguracjach nie działa wtedy opcja hibernacji. Doskonale widać natomiast, że Microsoft dopracował instalator, którego obsługa jest bardzo prosta. Nie zobaczysz już na ekranie pytań o najróżniejsze dane i ustawienia, które można skonfigurować później, z poziomu Panelu sterowania zainstalowanego systemu.

Gdy na ekranie pojawia się pulpit Windows 7 okazuje się, że automatycznie zainstalowana jest większość niezbędnych sterowników i praktycznie wszystkie urządzenia działają prawidłowo. Siódemka bez żadnej pomocy radzi sobie z poprawnym skonfigurowaniem większości pecetów i bez problemów rozpoznaje najróżniejszy sprzęt. Mieliśmy obawy o zgodność nowego systemu z dyskami SSD, z którymi niezbyt dobrze współpracuje Windows Vista. Microsoft obiecywał, że problemy się skończą. Potwierdzamy, tak się stało.

Optymalizacja

Wstępne wczytywanie do pamięci możemy wyłączyć za pomocą konsoli usług dostępnej w narzędziach administracyjnych.Kliknij, aby powiększyćWstępne wczytywanie do pamięci możemy wyłączyć za pomocą konsoli usług dostępnej w narzędziach administracyjnych.Chociaż system instaluje się bez problemów to nie jest skonfigurowany optymalnie. Na przykład po instalacji systemu na dysku SSD w tle pracuje usługa indeksowania. Przy niewielkim czasie dostępu i bardzo szybkim odczycie danych żadna optymalizacja dla dysków SSD nie jest potrzebna.

Z kolei w przypadku laptopa z wolnym twardym dyskiem aktywna jest usługa wstępnego wczytywania do pamięci (Superfetch). W tle bezustannie trwa odczyt danych i wydajność systemu spada zamiast wzrastać. Dlatego w przypadku starszych komputerów czy laptopów usługę trzeba wyłączyć.

Możesz to zrobić za pomocą konsoli, dostępnej w narzędziach administracyjnych. Indeksowanie natomiast, wyłączysz usuwając zaznaczenie z opcji Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami we właściwościach danej partycji. Ustawienie to warto wyłączyć dla wszystkch partycji utworzonych na dysku SSD.

Pierwsze kłopoty

Aby w Media Player Classic, podobnie jak w Windows XP, działała akceleracja DirectX musisz użyć odtwarzacza w wersji HomeCinema.Kliknij, aby powiększyćAby w Media Player Classic, podobnie jak w Windows XP, działała akceleracja DirectX musisz użyć odtwarzacza w wersji HomeCinema.Pierwsze większe problemy ze sterownikami spotkały nas w przypadku laptopa firmy ASUS wyposażonego w układ graficzny NVIDIA. Po instalacji najnowszych, zalecanych sterowników z serii 190, odmówiła działania powłoka graficzna Aero. Co chwila pojawiały się błędy systemu i brak było stabilności. Okazuje się, że problem dotyczy większości laptopów firmy ASUS. Można go tymczasowo rozwiązać instalując starsze sterowniki z serii 186.

W przypadku kart dźwiękowych, podobnie jednak jak w Windows Vista, także w siódemce nie działa w grach akceleracja dźwięku 3D (EAX). Jeśli posiadasz SoundBlastera firmy Creative i chcesz rozwiązać ten problem, możesz doinstalować aplikację Creative ALchemy, która tłumaczy odwołania do karty dźwiękowej do standardu OpenAL. Oczywiście wszystkie gry, które używają EAX przez sterownik OpenAL będą działać automatycznie bez konieczności instalacji ALchemy.

o instalacji Creative ALchemy możesz skorzystać z prostego konfiguratora, który pozwala samodzielnie aktywować wrapper dla wybranych gier.Kliknij, aby powiększyćo instalacji Creative ALchemy możesz skorzystać z prostego konfiguratora, który pozwala samodzielnie aktywować wrapper dla wybranych gier.Kłopotliwa okazuje się także instalacja popularnej karty DVB SkyStar. Na szczęście problem rozwiązują najnowsze sterowniki. Jeszcze gorzej wypadły próby uruchomienia różnych drukarek. Najwięcej problemów sprawiają urządzenia HP i Canona z obsługą CAPT. W niektórych przypadkach udaje się zmusić drukarkę do pracy na bazie sterowników dedykowanych Windows Vista, jednak większość prób kończy się niepowodzeniem. Windows 7 ma problemy z obsługą urządzeń drukujących, szczególnie tych starszych. Producenci obiecują jednak, że odpowiednie sterowniki będą dostępne wkrótce.

Poza opisanymi problemami nie napotkaliśmy w redakcji żadnych, dużych kłopotów z kompatybilnością sprzętu. Nie chciała na przykład działać kamera internetowa i nie najnowszy już tablet. Wystarczyło jednak skorzystać ze sterownika do Visty. Pamiętaj, że w razie kłopotu z zainstalowaniem jakiegokolwiek sprzętu możesz skorzystać z aplikacji DriverGenius Professional. Wbudowany w program kreator sam przeszuka system i w oparciu o uzyskane informacje wyszuka najnowsze sterowniki do zainstalowanych, jak i niezainstalowanych urządzeń.

Wymagania sprzętowe Windows 7
Oficjalne wymagania sprzętowe Windows 7 dla wersji 32-bitowej to procesor 1 GHz, 1 GB pamięci RAM i 16 GB miejsca na dysku twardym. Aby działała powłoka graficzna Aero trzeba mieć kartę graficzną zgodną z DirectX 9c, wyposażoną w minimum 128 MB pamięci. Dla Windows 7 w wersji 64-bitowej zaleca się 2 GB pamięci RAM i 20 GB miejsca na dysku twardym. Microsoft poinformował również o wymaganiach sprzętowych dla nowych trybów Windows Virtual PC i Windows XP. Jeśli chcesz skorzystać z tych rozwiązań musisz przygotować 2 GB pamięci RAM, dodatkowe 15 GB miejsca na dysku twardym i procesor obsługujący Intel-VT lub AMD-V.

55 komentarze

Dodaj swój

~kokos

07-09-2010 22:51

Niestety ten system (win 7) ma straszne problemy ze współpracą z innymi systemami np. windows 2000. jest źle.

~Gość

17-08-2010 19:40

a mnie raz na jakiś czas system siada pojawia się niebieski obraz i blibp komp się wyłącza po chwili wyskakują opcje Uruchom w trybie awaryjnym , awaryjny z obsługą sieci , i URUCHOM NORMALNIE wybieram tę trzecią opcje system się uruchamia i działa normalnie no i raz na jakiś czas tak mi robi :-( Próbowałem instalować od nowa nawet kupiłem nowy dysk twardy i nic to samo cały cza CZY WIE KTOŚ O CO KAMAN ????

~Gość

17-08-2010 19:37

a mnie raz na jakiś czas system siada pojawia się niebieski obraz i blibp komp się wyłącza po chwili wyskakują opcje Uruchom w trybie awaryjnym , awaryjny z obsługą sieci , i URUCHOM NORMALNIE

dx

24-10-2009 21:31

Windows 7 miał być szybszy niż vista a tu piszą że ma większe wymagania. Ktoś mówi o migracji z Xp na 7 śmiech na sali. jak masz sprzęt na którym ci vista muliła nie przesiądziesz się na 7 więc o co ta cała wrzawa??

xXx

19-10-2009 14:29

interesuje mnie czy autocad bedzie chodzil bez problemu

Pisarz

16-10-2009 21:00

Właśnie dziwi mnie pewna rzecz. Testowałem wersję RC i wersję RTM. W przypadku RTM nie działają mi sterowniki do modemu (te pod XP), a działały one w wersji RC. Poza tym podoba mi się. Głębiej nie sprawdzałem, bo nie mam czasu. Wyjdzie "w praniu", po przesiadce. A wymagania sprzętowe ma niskie. Śmiga na moim Celeronie.

Pawlik

11-10-2009 22:19

Windows zawsze bedzie taki jaki bedzie czyli mulacy sie i coraz zwiekszajacymi sie wymaganiami polecam Linuxa swiety spokoj, ja przy swoim Ubuntu 9.04 nie mam zadnych problemow lacznie z internetem pod ktorym stale jestem pod wrazeniem jego predkosci, plynnosci oraz gier ktore przybywaja i tak trzymac. Niech Linux wygryzie tego Molocha jakim jest M$, szczerze polecam przy Linuxie to Komfort jak w szybkim sportowym aucie .

kk

10-10-2009 16:11

Pytanie do wielbicieli NTFS-a. Potrafi wreszcie obsłużyć woluminy >2TB czy współczesne dyski są dla niego "lekko" za duże ?

k

10-10-2009 12:16

Windows 7 RC x64 : Drukarka okiPage 14ex - sterownik niedostępny, podczas instalacji sterowników trzeba było przeszukać Windows Update (nie pamiętam dokładnie który to etap instalacji), system pobrał zaktualizowaną listę sterowników i zainstalował drukarkę. Problemy sprawia Ulead Video Studio 9 (dołączane kiedyś do kart telewizyjnych). Nie działa z nim poprawnie opcja MultiTrim. Problemy z odtwarzaniem filmów xvid (pakiety kodeków KLite Mega Codec Pack i Windows Essentials Codec Pack). W końcu zainstalowałem VLC media player i śpię, tzn. oglądam, wszystko spokojnie. Corel Paint Shop Pro Photo X2 PL nie chce działać na Aero, system sam wyłącza efekty (trochę irytujące). Aplikacja WinFast PVR2 do kart tv Leadtek ma problem z nagrywaniem w tle - brak dźwięku w nagraniach. Więcej problemów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, ...

Pawcik

09-10-2009 19:45

Nie ma to jak Linux !, inetrecik smiga plynnie zero problemow u mnie ze sprzetem wszystko od razu rozpoznaje taki system powinien byc na deskopie a nie jakis tam Windows 7 ktory podobno bardzo wolno dziala pod siecia ze mozna dostac jasnej cho ...

Leon

09-10-2009 15:27

@Tad A co ty znowu z tym NTFS? Mógłbyś mi wymienić istotne poprawki wprowadzone do niego od czasu Windows XP (NTFS 3.1 o ile pamiętam)? Może ci ułatwię, podaj istotne poprawki i usprawnienia od czasu NTFS 3.0 (Windows 2000). Ja zacznę od przebudowania EFS, dorzucisz coś jeszcze? Co do szybkości, to NTFS ma często problemy w porównaniu z FAT32, nie mówiąc o EXT3, EXT4, czy ReiserFS. Masz jakieś testy wykonane, przez firmę niezwiązaną z MS, żeby podważyć moją opinię? ja mogę ci podrzucić to: [[http://www.phoronix.com/forums/showthread.php?t=1765]] Co do otwartości kodu, to stosujesz metody, które zarzucasz "Linuksiarzom" - bierzesz kawałek prawdy i wokół niego budujesz teorie. Z resztą, max już ci to wytłumaczył.

max

09-10-2009 13:03

Dziękuję za reakcję.

max

09-10-2009 11:04

moderator - proszę o reakcję.

max

09-10-2009 10:25

Tadek - powtarzam ci, nie jestem twoim kolegą. A raczej ty nie jesteś moim. Jeśli chodzi o otwartość źródeł, to zupełnie nie rozumiesz, na czym ona polega. Każdy może zrobić poprawkę, to prawda, ale jedynie integrator może ją wpuścić do oficjalnej gałęzi źródeł. Niech sobie juzek kowalski robi poprawkę i publikuje ją na swojej stronie. Jeśli firma XYZ nie zgadza się na nią, to jej nie integruje, a i tak każdy może sobie pobrać patcha. Zresztą to dzieje się nawet w świecie Linuksa. Przykładem Con Kolivas i jego nowy scheduler.

wuja

08-10-2009 18:05

Uzywam 7RC - nie wiedziec dlaczego usypianie zasypia i budzi sie dluzej niz restart ... :( - Jakies pomysly?

Gość

08-10-2009 14:56

@max - jesteś kolegą ale o tym nie wiesz (może nie rozumiesz słowa), Oczywiście im więcej patrzących na kod tym proporcjonalnie (lub nieco szybciej) rosną koszty tego kodu ale ilość sumaryczna wykrytych poprawnie błędów nie rośnie nawet do pierwiastka kwatratowego z liczby patrzących (gdy mamy normalną populację). Więc to patrzenie ma zawsze krótki praktyczny kres sensowności. Udostępnianie kodu ma za to ciemną stronę: każdy może napisać łatwo swoje drobne poprawki powodujące dowolne sprytne (i np. niebezpieczne) efekty wbudowane np. w poprawiany sterownik. To jest kompletna nieodpowiedzialność - przynajmniej w wielu zastosowaniach. Oczywiście w celach edukacyjnych twoje postępowanie może mieć sporo sensu po spełnieniu kilku warunków.

Rog

08-10-2009 08:38

@qpasa [[[czy dalej ms uzywa starego systemu plikow?]]] A Linux nadal używa starej hierarchii katalogów rodem z przedpotopowego Uniksa? Bredzisz jak potłuczony...

ktosik

08-10-2009 08:21

dlaczego w ankiecie nie ma opcji o braku błędów/kompatybilności/problemow ??? ja teraz nie wiem co zaznaczyc bo nic nie odpowiada moim doswiadczeniom z W7... ww. opcja by mi odpowiadala...

ramones59

07-10-2009 22:45

TAK WŁASNIE NASI *** MAJĄ WIN7 i tak jest legalne jak inne ich MSwin. W poszukiwaniu nowych ofiar w sieci P2P, hakerzy udostępnili zarażony backdoorami i rootkitami plik instalacyjny Windows 7. Instalka umożliwia zainfekowanie tysiącami różnych wirusów i trojanów. Jak donosi G Data, w sieci pojawił się zarażony backdoorami i rootkitami plik instalacyjny Microsoft Windows 7. Spreparowany plik trafił już do wielu potencjalnych ofiar. Internauci, którzy go pobrali nie powinni go instalować. Praca na komputerze z zainfekowanym systemem nie tylko umożliwia kradzież prywatnych danych, ale stanowi również zagrożenie dla pozostałych użytkowników sieci. Fałszywa wersja instalacyjna, nie uwzględniając najważniejszego faktu - łamania praw autorskich, umożliwia zainfekowanie tysiącami różnych wirusów i trojanów. Eksperci z G Data twierdzą, że 80% nielegalnie udostępnianych plików instalacyjnych systemu operacyjnego Windows 7 zawiera zaszyte oprogramowanie szpiegujące. "To nie pierwszy przypadek rozpowszechniania groźnych programów tą drogą. Większość pirackich wersji, które znaleźć możemy w sieci jest udostępniana przez internetowych przestępców w celu rozpowszechniania malware. Tym razem Hakerzy kolejny raz wykazali się przebiegłością i sprytem. Windows 7 to naprawdę nośny temat zapewniający szerokie grono zainteresowanych. Taki sam proceder obserwowaliśmy przy udostępnieniu FF 3.5. Skala jednak była dużo mniejsza" - mówi Tomasz Zamarlik, z G Data. ŻŻródło; MS&GData komentarz edytowany przez moderatora

ramones59

07-10-2009 22:27

@"IP: 212.244.6.75 Masz rację... ***, bawią się dokładnie demo RC bulid win7, a nie zadnym legalnym komercyjnym i finalnym MSwin7. System ze wsparciem kompatybilnym dla win7 będzie niebawem dopiero instalowany na nowych laptopach-pc dla handlu lub oem/box w wolnej sprzedaży. Tak jak przewidywałem... *** mają teraz okazję ponarzekać na MSwin7 :D Tylko to nie win7 ale wersja testowa RC z brakami i nic wspólnego z finalnym windows seven ta zabawka nic nie ma.:) Pozdrawiam... komentarz edytowany przez moderatora

Vann

07-10-2009 22:26

O Seven można napisać jedno - że jest to usprawniona Vista. Prawdę mówiąc tak powinna wyglądać i działać Vista z SP3. System jak najbardziej godny polecenia - szybki, stabilny, funkcjonalny. Ja nie mam żadnych problemów ze sprzętem, z programami czy grami tylko sporadyczne (np. GTA IV bardzo "klatkuje").

~Gość

07-10-2009 21:43

jak czytam te komentarze to mam wrażenie że ten Windows 7 to jakaś wersja próbna, a może nawet przed próbna, skoro tyle rzeczy nie działa, albo potrzeba jakiś kombinacji ze sterownikami. Jaki to może być system dla biznesu? kto w biznesie ma czas bawić się w jakieś kombinacje. System powinien być zainstalowany i sprawny i nie buraczyć się co chwilę. Tad wyjaśnij.

kartusa

07-10-2009 21:39

Nie zauważyłem większych problemów (testuję wersję x64). Wszelki sprzęt mi wykrył. Spore problemy z uruchomieniem gry KOTOR (po wielu próbach, bojach, wymianie sterowników do karty graficznej, kilku ręcznych modyfikacjach uruchamia się jedynie w trybie 640x480 w okienku). KOTOR2 w ogóle się nie uruchamia, podobnie MAFIA. Kłopoty z Daemon Tools''em, ale zastąpiłem PowerISO. Co do kodeków to radzę zainstalować K-Lite w wersji 32-bitowej (mimo 64-bitowości systemu, 64-bitowe K-Lite nie działa tak, jak trzeba). Niewielkie kłopoty z plikami mkv. Kmplayer źle wyświetla w trybie pełnoekranowym, podobnie VLC, polecam Bestplayer, mój ulubiony SubEdit Player w ogóle nie chce się uruchomić (także z patchem vistowym). No i nie da się zainstalować oprogramowania HP dla mojego kombajnu (PSC 1510, ale sano urządzenia rozpoznane bez problemu). Przedstawiłem tylko kłopoty, reszta wszystko OK.

Serpher

07-10-2009 21:21

Usterki Windows 7: - Podszywa sie pod partycje C: mimo zainstalowania go na innej - "Zgrzyt" podczas zamykania i otwierania okien (końcowa faza) (nie występowało w Viście) (ogólnie brak płynności animacji) - Brak zapamiętywania rozmiarów i pozycji folderów! - Kiepska współpraca kodeków filmów pod innymi odtwarzaczami niż WMP12 podczas przechodzenia w tryb pełnoekranowy

Pawcik

07-10-2009 21:17

No i po co znowu ta oklepana Winda za 2 lata bedzie juz starym systemem i znowu bedzie trzeba wymieniac komputery na Windows 8 dla mnie to bez sensu ladowac w to ciagle kase juz wole Linuxa, ktory pomalu przegania oklepana Winde .

hz

07-10-2009 18:17

Comodo IS działa. IrfanView również. Daemon Tools (wersja darmowa) także, a płatna jest oficjalnie kompatybilna. Kwestia ustawień, czy wersji Win7? Używam RTM z MSDN. Za to nie udało mi się odpalić instalki Halo2. Pod Vistą działa :P Brakuje mi tylko integracji Firefoksa z Paskiem (coś, jak w IE). Ogólnie - spoko system. Dużo przyjemniejszy od Visty. No i szybszy i stabilniejszy :)

voy

07-10-2009 17:51

Comodo Firewall jak najbardziej chodzi pod Win7. Używam go w wersji 3.12.111745.560 i nie mam z nim jakichkolwiek problemów. Kłopoty za to są z programem DVB Dream - w jakimś stopniu pomogło ustawienie w opcjach zgodności trybu Windows XP SP2 i wyłączenie kompozycji pulpitu oraz skalowania ekranu dla ustawień wysokiej rozdzielczości DPI. Pięknie za to chodzi ProgDVB. :)

max

07-10-2009 16:50

Nie jestem twoim kolegą, tadek. Primo. Secundo: wygłupy w laboratoriach obserwujemy najczęściej w wykonaniu tzw. poważnych firm, co wychodzi najczęściej podczas zewnętrznego audytu kodu. Rozumiem, że nie przyjmujesz argumentów o średniej ilości błędów na linię kodu? Od dawna wiadomo, że w im więcej oczu patrzy, tym więcej błędów znajdzie. Potwierdzają to właśnie audyty.

Realista

07-10-2009 16:29

Dziwi mnie fakt, w jaki sposób negatywny mówi się o Viście, ja z Visty korzystam od ponad 2 lat i ani razu nie robiłem reinstalacji i nie mam żadnych problemów. Może najwyższy czas aby co po niektórzy zaczęli zastanawiać się nad wymianą konkretnych podzespołów lub cały komputer, to wtedy nie będzie tak dużo negatywów. Jeśli ktoś ma słaby komputer to rozsądniejszą decyzją by było przejście na np. Ubuntu ( do podstawowych rzeczy wystarcza - no chyba że ktoś musi korzystać z takich programów gdzie nie ma odpowiedników na Linuxie). Testowałem tą 7 w wersji RC, to miałem parę problemów które szybko wyeliminowałem ale jednak były, a w Viście ich nie było, nie ma i mam nadzieje że nie będzie ( 2 lata pracy ). Być może dlatego one się pojawiły bo to nie wersja finalna. Tym bardziej że 7 to tak naprawdę Vista tylko nie znacznie zmodyfikowana - więcej bajerów, ale ok. Jak już wspomniałem mam Vistę i nie mam zamiaru przechodzić na 7 bo mam zamiar jak najdużej z niego korzystać w końcu 360 zł nie szły drogą!. Tak czy owak, każdy bierze to co uważa to jest tylko moje zdanie z którym nie musicie się zgadzać, bo ile głów tyle opinii, i nikomu nie idzie dogodzić, wszyscy są wybredni, że za drogo, że muli, że to Microsoft, nigdy dla nikogo nie będzie idealnego systemu, czy to Windows, Linux, Mac Os, etc. A przechodzenie na nowy system pod dyktando Microsoftu i brak wsparcia po kilku latach to jest czysty wyzysk. Zamiast skupić się na jednym systemie i go cały czas ulepszać, a nie brać się za nowy, i znowu płacić za to samo za co się zapłaciło 2 czy 5 lat temu. To tak jak by firmy produkujące TV robili telewizory na 3-5 lata i po tym czasie kupować znowu i to się dzieje z Windows! To powinien być jednorazowy koszt na kilkanaście lat a nie na 2-3 lub do końca wsparcia. troszku odbiegłem od tematu, ale tak uważam.

Gość

07-10-2009 15:59

A czasem producenci mają swoje własne autorskie dynamiczne "podpomysły" (w tym mieszanie w sprzęcie innych w celu np. obniżenia kosztów). Jak zwykle, oprogramowanie do tych wynalazków jest dawane w stanie jakim jest, na ich i użytkownika odpowiedzialność ale użytkownicy traktują ew. problemy jako odpowiedzialność zwykle MS - podparci opiniami głośnych przciwników tego koncernu, który przecież wspiera producentó sterowników przez pakiety oprogramowania do ich tworzenia (uzupełnienie do VS), ew. szkolenia, dokumentację, certyfikację - a nie tylko same opisy. Ważne, że będzie ciekawie i to nie tylko ciekawie biznesowo bo producenci zawsze będą dążyć do oszczędzania jak tylko się da wg ich wyobrażeń.

Gość

07-10-2009 15:56

Co do ntfs, to może zauważysz, że są kolejne jego wersje a juz poprzednia była na ogół (linki podawałem kilka razy) lepsza od starego ext3 a teraz mamy kolejną wersję dostosowaną do tego co jest na rynku i co zapowiadają współpracujący producenci.

Gość

07-10-2009 15:55

KOlego max: wolę nie dopuszczać "kogoś" do pisania mi poprawek w sterownikach. Praca w biznesie to nie wygłupy klasy laboratorium na uniwerku i ni jest dopuszczalne instalowanie poprawek do sterowników od kogoś kto się akurat znalazł aby napisać "poprawkę". Oczywiscie są argumenty za i przeciw ale te przeciw są duuużo ważniejsze w praktyce.

Gość

07-10-2009 15:53

@max - ależ producenci mają więcej niz zaledwie dostęp do specyfikacji sterowników od Microsoftu, bo mają nawet całe pakiety pięknych narzędzi (nie tylko opisy jak u innych) ostro wspierające pisanie poprawnych sterowników, tyle, że to właśnie producenci sterowników nie chcą otworzyć swojego kodu (nie mają się czym chwalić nie tylko w swoim kodzie - wiadomo straszne oszczędzanie). Kolego max doucz się o realiach rynku bo znowu sobie strzelasz w stopę.

Gość

07-10-2009 15:49

A czasem producenci mają swoje własne autorskie dynamiczne "podpomysły" (w tym mieszanie w sprzęcie innych w celu np. obniżenia kosztów). Jak zwykle, oprogramowanie do tych wynalazków jest dawane na ich i użytkownika odpowiedzialność ale użytkownicy traktują ew. problemy jako odpowiedzialność zwykle MS - podparci opiniami głośnych przciwników tego koncernu. Ważne, że będzie ciekawie i to nie tylko ciekawie biznesowo bo producenci zawsze będą dążyć do oszczędzania jak tylko się da wg ich wyobrażeń.

max

07-10-2009 15:47

Ja wiem, że tad nigdy się z tym nie zgodzi, ale problem rozwiązałoby otwarcie sterowników (i najlepiej całego Windowsa;)). W ten sposób zawsze znalazłby się ktoś do napisania poprawki.

Gość

07-10-2009 15:39

Finalna wersja "Windows Driver Kit for Windows7 and Windows Server 2008R2" pojawiła się 2009.08.24 na MSDN. Nie wszystkim producentom sprzętu ten termin wystarczył. A co gorsza, nie wszyscy wysilą się kiedykolwiek, aby napisać swoje sterowniki do swoich urządzeń (i ich wariantów) całkowicie zgodnie z zaleceniami, zwykle wystarcza im, że w zasadzie jakby działa w danych warunkach wystarczająco sprawnie i przechodzą do nastęnego tematu.

qpasa

07-10-2009 15:12

czy dalej ms uzywa starego systemu plikow? boszzz ile mozna ciagnac ten ntfs...

janek

07-10-2009 13:59

Moje wrażenia z 7-ki: po zainstalowaniu nie działa drukarka HP 1000w. System totalnie rozsynchronizował mi macierz RAID - najgorsze jest w tym, że robił to ,po cichu'' - niby wszystko było OK, ale po mału robił bajzel w danych. Trochę googlania i okazało się, że rzeczywiście w 7 jest błąd obsługi układów jmicron. Ponadto kilka programów, które działały pod XP nie chcą działać pod 7 i nie pomaga tryb XP (np. słownik Longmana). Tak więc zdaje się, że ten tryb XP nie jest jednak taki super jak o nim piszą. Najśmieszniejsze w tym jest to, że na tym samym komputrze linux działa ''out of the box'' - nie trzeba instalować żadnych driverów. Piękne czasy: linuxa instaluje się i działa, a po instalacji Windy trzeba spędzić kilka dni na forach, żeby zainstalować głupią drukarkę. Nie da się ukryć, że winda czerpie wzory z linuxa :)

dr klamp

07-10-2009 13:00

Wszystko ok... *** jak wcześniej ramones59 przewidywał i na wersji demo RC tester rocznej dla zabawy będą dzieci używać sobie po MSwin7. Oficjalny finalny MSwin7 pełno wartościowy będzie niebawem w handlu jako oem/box lub instalowany na nowych pc-laptopach i wsparciem MS oraz producentów peryferii z logo kompatybilności dla win7. A to co obecnie dostaliście ** do zabawy to nie win7.,i dlatego może być brak sterowników itp.itd. dla tego demo win7RC Pozdrawiam *** komentarz edytowany przez moderatora

Marucins

07-10-2009 12:38

Kolejna sprawa to "Win7Codecs" kiedy wy w końcu zrozumienie iż jest to słaby pakiet kodeków który ma ładny graficzny konfigurator - TO TYLE. Jest bardzo dobry i od dłuższego czasu na rynku "K-Lite Codec Pack" nie ma po co zmieniać i szukać dziury w całym. Świetnie działa na Win7

Marucins

07-10-2009 12:31

Jak ktoś poruszył słuszną uwagę, jeśli migrować to tylko na Win7 x64. Zostawić w spokoju te 32bity. Jeśli coś sprawi kłopot to Virtual i postawić tam np zwykłego XP. Nie mam problemu z kompatybilnością sprzętową - ale odwołując się do driverów (nie wszyscy wspierają Win7) na pewnie nie chce korzystać z tego co jest w systemie (ospałych zamulaczy, a nie driverów). System prezentuje się ładnie ale jest to dalej Windows - na którego czyha masa wirusów, robali i innego plugastwa. RTM zainstalowałem tylko z ciekawości. Czekam na Finalną wersje.

Maxs

07-10-2009 12:00

Mialo byc cos o grach i nic nie ma...

shprica

07-10-2009 11:57

uzywalem windows 7 przez okolo pol roku. system bardzo mi sie spodobal, chodzil plynnie, bez wiekszych problemow. bardzo ladnie wyglada, internet chodzi szybciej, niz na XP. jesli ktos uzywa kompa tylko do neta, niewyamagajacych gier i nie za duzych aplikacji, to system jest swietny. ale jesli ktos chce sobie pograc w bardziej wymagajace produkty, a przy tym nie ma najnowszego sprzetu (4 GB RAM, core2Duo 2,0 GHz, geforce 9600) to odradzam. gry chodza wolniej przez wieksze wymagania systemu. np frets on fire, na xp chodzi bardzo dobrze (2 GB RAM pentium D 2,4 GHz, radeon x550), ale na win 7 nie dalo sie grac, tak rwalo. to samo z call of duty 4. ogolnie system godny polecenia, ale nie przy sprzetach starszych niz dwa lata.

fanboy

07-10-2009 10:50

Idą w dobrym kierunku. Winda coraz bardziej przypomina linuxa - i o to chodzi, jak czerpać, to z dobrych wzorców.

Wicked

07-10-2009 10:29

Nie wiem czemu z grami mieliście problem. Ja mam wersję x64 i wszystkie gry które mam, nawet te starsze chodziły bez problemów. Problemy miałem z filmami, bo w odtwarzaczach innych niż WMP przy otwarciu na pełny ekran film był mocno "rozpikselowany", jednak tutaj pomógł media player classic. Z irfan view nie miałem żadnych problemów, po instalacji normalnie stworzył powiązania do różnych typów plików. Z drukarką miałem problem (hp lj 1010), ponieważ standardowe sterowniki od hp nie chciały się zainstalować, ale tutaj z pomocą przyszły uniwersalne sterowniki od tegoż producenta i po sprawie. Ogólnie jestem zadowolony z systemu i ciężko by mi było powrócić do XP, nie wspominając o Viście.

max

07-10-2009 10:20

Moje testy: platforma AMD 939, NForce4. Instalowałem wersję 64 bitową systemu. Instalacja: bez problemów. Działanie: nie działa Q''n''C, trzeba instalować RightMark RMClcock. Sterowniki do dźwięku zadziałały nie wiadomo dlaczego dopiero za którymś razem (po którymś z rzędu restarcie). Drukarka: bez problemu. Gry: w zasadzie bez problemu. Niektóre faktycznie działają jedynie jako administrator. Ogólne wrażenie: lepsze niż w przypadku Visty.

miki666

07-10-2009 10:13

dajrekty są zainstalowane już chyba na starcie,tak mi się widzi,do niedawna na x64 nie szedł neverwinter2 ,ale zdarzył się cud i śmiga,hd tach nie bangla i coś tam jeszcze,ale ogólnie win7 gites jest....

~Gość

07-10-2009 09:49

Bo to Windows. Problemy jak problemy, z takimi opiniami powinniście poczekać aż system się troszkę usadowi na rynku OS''ów. O ile problemy ze sprzętem są jeszcze do zaakceptowania to te wymagania sprzętowe systemu są tragiczne.

Ralf

07-10-2009 09:49

@Mołot No, daj spokój... Przecież każde dziecko na świecie wie, że opcja "nie miałem żadnego problemu" nie ma racji bytu. Przecież tu chodzi o Microsoft, firmę, którą wszyscy (?) kochają nienawidzić. ;) (Btw: także nie miałem żadnych problemów).

J

07-10-2009 09:13

Windows 7 domyślnie zainstalowany jest DirectX11 i trzeba doinstalować najnowszy DirectX9 - dlaczego brak jest kompatybilności wstecznej?

phi

07-10-2009 09:01

Nie działa połączenie do starszych JetDirectów (a sporo tego jeszcze pracuje w wielu firmach i nadal będzie), nie działają atramentowe drukarki GDI Lexmarka, akceleracji dźwięku w formie typowej dla XP nie ma i nie będzie, nie działa zewnętrzny moduł dźwięku Behringera (sampler i karta), nie działa karta DVB Skystar nawet na najnowszych sterownikach (nie osiąga nawet połowy możliwości z XP). Na ASUSach nie działa Aero po włączeniu drugiego monitora - tyle ze zgłoszeń helpdeskowych wyciągnął mój kolega. Aha - jeśli masz jeszcze Novell Netware, to zapomnij o siódemce.

Mołot

07-10-2009 08:57

Sonda jest tendencyjna na niekorzyść Microsoftu. Co prawda ich nie lubię, ale uczciwość nakazuje mi zaznaczyć opcję "nie miałem żadnych problemów" - bo instalator przy upgrade podał mi, które sterowniki przestaną działać. Po migracji zainstalowałem je ponownie, i wszystko działa jak powinno bez żadnego kłopotu, nawet z bardziej egzotycznymi kawałkami sprzętu (pilot, drukarka, tablet, touchscreen...).

gość

07-10-2009 08:34

Proszę pamiętać, że tryb XP nie jest standardowo wbudowany w żadną edycję Win7. Jest do ściągnięcia i to jedynie dla edycji Professional, Enterprise i Ultimate.

RRybak

07-10-2009 08:31

Powyższe uwagi dotyczą oczywiście wersji 64-bit, bo tylko na taką jest sens migrować. Jeśli ktoś planuje zostać przy 32-bit, to szkoda jego czasu i pieniędzy - XP wystarczy jeszcze na długo.

RRybak

07-10-2009 08:28

Comodo nie działa. Oficjalnie go nie wspierają do czasu premiery. Nie działa także system Phillips AMBX. Drukarkę HP ze skanerem wykrył bez problemu. PeerGuardiana można już zastąpić z powodzeniem PeerBlock''iem - ukazała się wersja 1.0 podpisana cyfrowo (rozwinięte źródła PG2). Natomiast za cholerę nie wiem jak zmusić te durne UAC czy też Defendera, żeby przestało blokować autostart KONKRETNEJ aplikacji - nie pomagają żadne tryby kompatybilności, a info bez możliwości zmiany blokady to szczyt idiotyzmu. Irfana można zastąpić XnView. Z kodekami K-lite Codec nie ma żadnych problemów, z odtwarzaczami tym bardziej - Allplayer z własnym zestawem jest zbędny.