Dokumenty tylko dla twoich oczu

W biurze masz komputer, drukarkę. Nie powinieneś jednak zapomnieć również o niszczarce. To nieodzowny element, który pozwoli zachować tajemnicę danych.

Co robisz z dokumentami, które są już niepotrzebne, ale ich zawartość nie powinna wyjść poza ściany twojego gabinetu? Przecież nie wyrzucisz ich do kosza! Poufne zapiski mogłyby szybko dostać się w niepowołane ręce. Dlatego powinieneś zaopatrzyć się w niszczarkę dokumentów.

Jak to działa

Niszczarka to pojemnik podobny do kosza na śmieci z pokrywą, w której znajdują się elementy powodujące cięcie (rozdrabnianie, szatkowanie) dokumentów. Wyposażona jest zazwyczaj w noże lub bębny rozdrabniające napędzane silnikiem elektrycznym, które po włożeniu kartki papieru zmieniają ją w mniejsze lub większe kawałki. Jak duże są te kawałki? To określa pięciostopniowa klasa tajności definiowana przez normę DIN nr 32757. Szczegółowe założenia klas tajności znajdują się w tabeli. Rodzaje niszczarek Na rynku jest kilka rodzajów niszczarek. Najpopularniejsze tną papier na równe paski. Niestety, obrotowe noże są niezbyt dokładne, a paski tak długie, jak cała strona. Dokładność nie jest też najmocniejszą stroną niszczarek typu particle cut, tnących na kawałki kwadratowe lub owalne.

Zobacz również:

Kupując niszczarkę, warto zwrócić uwagę na okres gwarancyjny. Na ilustracji urządzenie firmy Kobra z 20-letnią gwarancją na noże!Kliknij, aby powiększyćKupując niszczarkę, warto zwrócić uwagę na okres gwarancyjny. Na ilustracji urządzenie firmy Kobra z 20-letnią gwarancją na noże!Bardziej zaawansowane są urządzenia typu cross cut, korzystające z dwóch bębnów obracających się w przeciwległych kierunkach. W ten sposób paski są jeszcze krojone w poprzek. Efektem są kształty kwadratowe, prostokątne, trapezowe lub gwiaździste. Tak działają niszczarki klasy 3. Często można w nich poza papierem niszczyć i rozdrabniać płyty CD/DVD, dyskietki lub karty płatnicze. Modele wykorzystujące młyny bijakowe rozdrabniają papier tak, by poszczególne kawałki mogły się przedostać przez siatkę ekranową ze szczelinami o zadanym wymiarze. Podobnie działają tzw. dezintegratory i granulatory, tnące kartki na małe kawałki o dowolnym kształcie, które również muszą zmieścić się w szczelinie siatkowego ekranu.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają niszczarki typu pierce and tear, tnące i szarpiące papier nożami obrotowymi. Następnie kawałki są rozrzucane, żeby jeszcze trudniej było odnaleźć w pojemniku dwa pasujące do siebie. Oczywiście wybór urządzenia wiąże się także z ceną. Różnice są ogromne. Najprostsze niszczarki kosztują już nieco ponad 100 zł, jednak za urządzenie najdokładniejsze, z wyświetlaczem LCD i mechanizmem automatycznie dobierającym prędkość oraz dokładność cięcia, zapłacisz dużo więcej, nawet kilka tysięcy złotych.

Do małych przedsiębiorstw

Wybór niszczarki do biura powinien być podyktowany przede wszystkim wagą i rangą dokumentów. W małych przedsiębiorstwach wystarczy zazwyczaj urządzenie o drugiej klasie tajności (kawałki o szerokości 6 mm i powierzchni do 8 cm2). W tej klasie można już znaleźć sprzęt typu cross cut. Jeśli uważasz, że druga klasa DIN to za mało, zdecyduj się na urządzenie klasy 3-5.

Do większych firm

Parametry ścinków papieru w zależności od klasy tajnościKliknij, aby powiększyćParametry ścinków papieru w zależności od klasy tajnościPrzyjmuje się, że w dużych firmach wartość informacji jest większa, dlatego wybór niszczarki klasy 3-5 będzie najrozsądniejszy. Koszt takiego urządzenia wynosi od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych. Duże firmy mogą zainwestować w model, który niszczy nie tylko papier, ale również płyty CD/DVD czy karty płatnicze. Atutem urządzeń typu heavy duty jest masowe niszczenie papieru. Podajnik przyjmuje jednorazowo kilkadziesiąt stron dokumentów, a nawet całych skoroszytów wraz z segregatorem. Dodatkowe gniazdo umożliwia dezintegrację plastikowych przedmiotów. To ważny element, bo stosowanie jednego wlotu do wszystkich przedmiotów skraca żywotność urządzenia, ponadto niszczarki z otworami na różne media są dokładniejsze. Na rynku znajdziesz także modele wyposażone w podajniki do niszczenia twardych dysków, są one jednak bardzo drogie. Ich cena przekracza nawet 10 tysięcy złotych.

Instytucje i sekretariaty

W wypadku instytucji, w których poufność dokumentów oznaczana jest klauzulą tajności, wybór jest tylko jeden: urządzenia klasy 4-5. Podobnie rzecz się ma z sekretariatami, gdzie przepływ informacji jest znacznie większy niż w innych oddziałach przedsiębiorstwa, jednak przyjmuje się, że w tym wypadku wystarczy niszczarka klasy 3.

Nie tylko cena

Niszczarka dokumentów to urządzenie mechaniczne, a więc jego eksploatacja wiąże się z kosztami zużycia i wymiany materiałów. Niestety, żadne urządzenie nie jest całkowicie bezawaryjne. Na co więc zwracać uwagę podczas zakupu? Oczywiście w pierwszej kolejności na okres gwarancyjny. Zazwyczaj gwarancja na silnik (lub inny mechanizm napędzający) jest raczej krótka i wynosi średnio od 1 roku do 3 lat, natomiast na noże lub bębny obejmuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat! Oczywiście zależy to od producenta sprzętu. Zasada jest prosta - im lepsza jakość noży, tym dłuższy ich okres gwarancyjny.