Jak chronić swoje dane na Facebooku

Chroń swoje zdjęcia i nagrania wideo

Ilustracja 5. Ustawienia prywatności dla albumów ze zdjęciami.Kliknij, aby powiększyćIlustracja 5. Ustawienia prywatności dla albumów ze zdjęciami. Facebook umożliwia publikowanie swoich zdjęć i filmów wideo. Dodatkowo każde zdjęcie można oznaczyć, podpisując osoby widniejące na fotografii.

Zacznij od edycji ustawień twoich albumów. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na przejściu do strony Ustawienia prywatności > Informacje profilowe i wybraniu przy polu Albumy ze zdjęciami opcji Edytuj ustawienia. Możesz też przejść do zdjęć w swoim profilu i przy liście albumów wybrać opcję Ustawienia prywatności. Pozwalają one na określenie, kto będzie mógł oglądać twoje zdjęcia i filmy (ilustracja 5).

Zobacz również:

Aby natomiast móc określić, kto będzie mógł oglądać inne zdjęcia, na których zaznaczono twoją osobę, przejdź do strony Ustawienia prywatności > Informacje profilowe i wybierz odpowiednie ustawienia przy pozycji Zdjęcia i Filmy ze mną.

Ogranicz dostęp do swojej tablicy

Ilustracja 6. Możesz zadecydować, czy na twojej tablicy mogą publikować także twoi znajomi.Kliknij, aby powiększyćIlustracja 6. Możesz zadecydować, czy na twojej tablicy mogą publikować także twoi znajomi.Centralnym elementem każdego konta na Facebooku jest tablica. Służy ona do publikowania własnych wiadomości, zawiera także informacje o twojej aktywności. Możesz określić, kto ma dostęp do twojej tablicy oraz kto może dodawać do niej swoje wpisy. Służą do tego ustawienia na stronie Ustawienia prywatności > Informacje profilowe. Pole Moje posty pozwala wybrać domyślną widoczność dla publikowanych notatek, statusów, odnośników lub filmów.

Jeżeli chcesz, aby twoi znajomi mieli możliwość publikowania wiadomości na twojej tablicy, zaznacz opcję Zezwalaj znajomym na publikowanie na mojej Tablicy (ilustracja 6). Kto będzie mógł przeczytać te posty, określisz w opcjach dla pozycji Posty znajomych (jest niewidoczna, gdy masz odznaczoną możliwość dodawania publikacji przez znajomych). Możesz również wskazać, kto może komentować twoje posty, korzystając z ustawień opcji Komentowanie postów.

Sprawdź, co udostępniasz aplikacjom

Ilustracja 7. Domyślne ustawienia prywatności dla aplikacji udostępnianych na Facebooku.Kliknij, aby powiększyćIlustracja 7. Domyślne ustawienia prywatności dla aplikacji udostępnianych na Facebooku. Siłą Facebooka jest ogrom aplikacji dostępnych dla użytkowników tego serwisu. Na pewno niejeden raz otrzymałeś kupon urodzinowy lub zaproszenie do gry, w której bierze udział twój znajomy.

Aplikacje mają dostęp do danych udostępnionych w twoim profilu. Aby to zmienić, przejdź do strony Ustawienia prywatności > Aplikacje i witryny. Zwróć uwagę na to, że domyślnie zaznaczonych jest większość informacji o tobie (ilustracja 7). Jeżeli któraś z aplikacji lub znajomych są zbyt natrętne, możesz dodać je ignorowanych, korzystając z opcji Zablokowane aplikacje oraz Ignoruj zaproszenia do aplikacji.

Zadbaj sam o swoje dane

Ustawienia prywatności w serwisie Facebook są rozbudowane i zawierają wiele opcji. Zostały jednak świadomie ukryte na dalszych podstronach, w dodatku wiele z nich jest domyślnie skonfigurowanych w taki sposób, aby ujawniać wiele informacji o użytkowniku. Dlatego warto poświęcić czas na ich samodzielną modyfikację, aby nie stracić potem nad nimi kontroli. Możesz wykonać wszystkie kroki lub wybrać tylko kilka z nich, na pewno jednak zwiększysz w ten sposób swoje bezpieczeństwo w serwisie społecznościowym.

18 komentarze

Dodaj komentarz

fasola

20-10-2014 13:40

Chodzi mi o facebook oczywiscie,bo na moje w ogole nie powinno byc opcji udostepnij.A widze,ze ludzie wstawiaja zdjecia na fb a pod zdjeciem tylko sa opcje lubie to i dodaj komentarz.Moze ktos z Was wie jak to zrobic w ustawieniach pozdrawiam:-)

fasola

20-10-2014 13:35

A co zrobic aby inni nie udostepniali moich zdjec

Xavier

26-07-2014 14:15

Co za kretyńska podpowiedź. Tak, najlepiej by nie wychodzić z domu to nogi nie złamiesz. Zdjecia zamieszczam masowo bo niby czemu przez idiotów mam nbyc anonimowy i nie miec swoich profili, bez sensu.

Szatanski

09-01-2013 21:33

OK ... Moi drodzy ... Ale jak udostepnic zdjeceie na Facebooku zeby nie bylo opcji DOWNLOAD czy POBIERZ ... To juz samo utrudni kopiowanie zdjec ...

~Anonim.Net

26-08-2015 21:58

PrtScr i zdjęcie Twoje ;)

Nowa

06-09-2012 09:09

niedawno założyłam konto na fb i niestety w ustawieniach prywatności nie mogę znależć opcji szukaj, Czy jest jakiś inny sposób aby mój profil nie wyświetlał się w wyszukiwarce ?

iwonakaka

30-01-2012 12:35

a jak zblokwacs swoje zdjecia aby niitk ich nie sciagał i nie udostepniał na swoim profilu ...... prosze o pomoc:)

foobar

25-02-2012 20:38

nie da sie - aby przeglądarka wyświetliła zdjęcie, musi je najpierw ściągnąć. Najprostszy sposób to nie wrzucać zdjęć do neta bo potem płacz i zgrzytanie zębów

gosc2

11-11-2011 14:25

A ja troszke z innym pytaniem!Ktos na swoim fb wystawil moje zdjecie bez mojej zgody,znajduje sie rowniez na nim moje nazwisko,czy jest mozliwe zablokowanie komus mozliwosci do wystawiania moich zdjec na fb?prosze o odp., DZIEKUJE

~barteq

30-01-2010 22:04

albo do wbierania wirusów :P

~Piotrek

29-01-2010 20:48

Kolejny serwis dla ludzi z kompleksami. Ile jeszcze tego badziewia się sklonuje...??

~Gość

29-01-2010 20:27

"Domyślne ustawienia pozwalają prawie każdemu sprawdzić twój wiek, znaleźć zdjęcia z tobą" Jak idę przez miasto, to przechodnie też mogą ustalić mój wiek, a nawet zobaczyć moją twarz. To poważne naruszenie mojej prywatności! Czemu nie da się tego zablokować albo oznaczyć jako "tylko dla znajomych"? A tak na serio - jeśli ktoś wrzuca na FB jakieś kompromitujące zdjęcia z imprezy, wakacji albo zdjęcia typu "kolejny wieczór z wódą" (bądź "patrzcie jak wyglądam przed lustrem"), to sam jest sobie winien. Tak samo jeśli chwali się tym w publicznym wpisie ;)

nik

02-07-2011 00:53

Tak, ale mądralo znajomi mogą dodać zdjęcie ciebie z wódą nawet jeśli sobie tego nie życzysz i co ty na to?

~Jaga

29-01-2010 16:00

tak - np. do grania w farmville :)

~Gość

29-01-2010 12:16

Jak chronić? nie ma łatwiejszego pytania i jeszcze płatwiejszej odpowiedzi. Nie tworzyć tam konta. Po kiego komuś tam konto? czy to sie do czegokolwiek przydaje?

~tox

29-01-2010 11:30

Ale głównego zdjęcia przed nieznajomymi nadal ukryć nie można. Czy kiedykolwiek to naprawią?

~Kubuś

29-01-2010 10:23

Niby tak: niby po to jest portal społecznościowy, aby nieco odkryć informacji o sobie. Ale niestety kilka informacji, które pojedynczo nie są groźne, zebrane i opublikowane razem są np. w rozumieniu polskiego prawa danymi osobowymi, które podlegają ochronie. Po drugie oprócz naprawdę osób, które chcą się wymieniać informacjami na przeróżne tematy, na takim FB szukają swoich (potencjalnych) ofiar np. pedofile? Czy nawet jeżeli decyduję się opublikować zdjęcie swoich dzieci, to może chcę ograniczyć tylko dla znajomych? Może niekoniecznie, od razu musi cały świat wiedzieć, jak spędzałem wakacje? A tak było domyślnie na FB... Tak więc, ma to sens, aby jednak móc kontrolować, jakie dane są publikowane do jakiej grupy osób...

~billy

29-01-2010 09:17

Trochę to bez sensu, bo nie po to się rejestruje na FB żeby się ukrywać, jak sama nazwa wskazuje, FB jest serwisem SPOŁECZNOŚCIOWYM, a więc nie to anonimowego wypisywania bzdur. Pozdrawiam