10 rozszerzeń dla Chrome'a bez których trudno się obejść

Wraz ze opublikowaniem stabilnej wersji przeglądarki Chrome 4.0 jej użytkownicy, wzorem osób korzystających z Firefoksa mogli wreszcie zacząć korzystać z systemu rozszerzeń. To nieduże programy, które wprowadzają ciekawe i przydatne funkcjonalności do przeglądarki. Jest ich już ponad 2 tys. i ich liczba stale rośnie. Spośród nich wybraliśmy 10, które naprawdę mogą się przydać.

System rozszerzeń Chrome'a ma jedną przewagę nad swoim odpowiednikiem w Firefoksie - to prostota zarządzania. Po instalacji nie trzeba restartować przeglądarki, a jeśli rozszerzenie nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, jedno kliknięcie wystarczy by wtyczki się pozbyć.

Rozszerzenia do tej pory były domeną Firefoksa. Wiele osób decydowało się na korzystanie z przeglądarki opracowanej przez Fundację Mozilla, nie ze względów ideologicznych, ale stricte praktycznych. Szczególnie istotną rolę odegrało tu jedno rozszerzenie AdBlock Plus, dzięki któremu można blokować reklamy na stronach WWW. Wiele osób, choć było pod wrażeniem szybkości oferowanej przez Chrome'a decyzję o rozpoczęciu korzystania z niego odkładało do czasu wprowadzenia obsługi rozszerzeń, w tym narzędzia do blokowania reklam.

Zobacz również:

Repozytorium rozszerzeń tworzonych dla Chrome'a liczy obecnie ponad 2 tysiące rozszerzeń i nieustannie się rozwija. Mówiąc o dodatkach poszerzających funkcjonalność przeglądarki Google nie sposób odnotować udostępnienia jej użytkownikom skryptów tworzonych dla firefoksowego Greasemonkey. Obecnie każde z nich można zainstalować jako osobne rozszerzenie, już bez pośrednika w rodzaju Greasemonkey. W sumie jest ich 40 tys., jednak nie wszystkie działają. Gdy na początku lutego na blogu Google'a poinformowano o ich udostępnieniu, na skutek różnic między obydwiema przeglądarkami nie funkcjonowała co czwarta z nich. Strona na której zamieszczono skrypty to Userscripts.org.

Przeglądając i instalując różne rozszerzenia nie można zapomnieć o jeszcze jednej funkcji wprowadzonej w najnowszej stabilnej wersji Chrome'a. To synchronizacja zakładek, już od dłuższego czasu znana użytkownikom Opery. Uaktywnienie tej opcji jest konieczne, jeśli z tych samych zakładek chcemy korzystać w przeglądarce Google'a np. w domu i w pracy. Synchronizacja odbywa się automatycznie przy wykorzystaniu usługi Google Dokumenty. Potrafią z niej korzystać (i robią to!) niektóre niżej przedstawione rozszerzenia.

Oto lista polecanych rozszerzeń. Jeśli macie swoje ulubione, być może bardziej przydatne Waszym zdaniem, zachęcamy do wpisów w komentarzach.

AdThwart

AdThwartKliknij, aby powiększyćAdThwart Trudno wyobrazić sobie przeglądarkę bez skutecznego programu potrafiącego blokować reklamy. Wiele osób czekało na wprowadzenie obsługi rozszerzeń do Chrome'a tylko po to, by móc skorzystać z jakiegoś programu do blokowania reklam. Obecnie dostępne są już dwa: AdBlock i wlaśnie AdThwart. Ten ostatni korzysta z silnika filtra AdBlock Plus przeznaczonego dla Firefoksa. Domyślnie na liście filtrów są też te, przeznaczone dla użytkowników przeglądających serwisy na serwerach umieszczonych w Polsce. Aby je uaktywnić trzeba przejść do Opcji i zaznaczyć pole przy PLgeneral (Polski).

Zainstaluj AdThwart

Tak działa AdThwart

RemindMe

RemindMeKliknij, aby powiększyćRemindMeRemindMe to bardzo przydatne rozszerzenie, któremu można powierzyć przypomnienie o terminach, sprawach do załatwienia czy zaległościach. Lista wprowadzonych zdarzeń do przypomnienia, które można wprowadzić do RemindMe jest tu praktycznie nieograniczona. Dowolnie można też wybrać czas, kiedy rozszerzenie przypomni o wykonaniu zaplanowanych czynności. Można je zaprogramować, by przypominało o czymś po określonym czasie, ale też w dokładnie wybranym roku, miesiącu, dniu i godzinie. Problemem nie jest też korzystanie z różnych komputerów. Jeśli tylko korzystamy z synchronizacji zakładek, RemindMe posłuży się tym kanałem informacji, by przesłać dane z jednego komputera na drugi. Warunkiem jest zainstalowany Chrome, rozszerzenie RemindMe i włączona synchronizacja zakładek.

Zainstaluj RemindMe

34 komentarze

Dodaj komentarz

~asda

07-02-2015 13:40

mimiki trickitricki

~Olek

06-05-2010 23:08

@Rysio No i co z tego, że Google poinformowało, że samodzielnie aktualizuje wtyczki i udziela sobie prawo do wyłączenia wtyczek, jeżeli się okaże, że jest niebezpieczna, bądź szkodliwa. Dużo ludzi nie aktualizuje wtyczek, przeglądarki, przez co naraża się na ataki. Chrome aktualizuje się samoczynnie, bez udziału użytkownika. Ale dla Ciebie i tak to będzie oznaczało, że Google sprawdza, co masz na dysku... @Gość Są podobne wtyczki np. tab menu, albo vertical tabs. Obie działają jako menu otwierane po naciśnięciu na ikonkę koło paska adresu. Całkowite zmiany interfejsu nie są możliwe. Ze względów bezpieczeństwa dodatki w Chrome, nie mają takich uprawnień. @Douwe Egberts Ze względów bezpieczeństwa i zachowania stabilności, dodatki mają mniejszy priorytet niż silnik przeglądarki i nie ma możliwości blokowania pewnych elementów przed ładowaniem. Jedynie można je ukryć po załadowaniu, stąd te mruganie. I tak należą się olbrzymie brawa autorowi adblocka, którego silny wkład i umiejętności powoduje, że jego rozszerzenie tak sprawnie pozbywa się reklam i jest tak wydajne.

nick...

06-07-2011 01:58

More posts of this quality. Not the usual c***, pesale

nick...

06-07-2011 14:17

What a joy to find such clear thinking. Thanks for postnig!

nick...

08-07-2011 05:10

You got to push it?this esstneial info that is!

~Olek

06-05-2010 22:58

Polecane dodatki są średniej jakości. Adblock jest dużo lepszym blokerem reklam dla Chroma od AdThwarta. Zabrakło również popularnych wtyczek ułatwiających przeglądanie internetu takich jak Google Quick Scroll, który podczas "googlowania" przewija wyszukaną stronę do miejsca, które zawiera wyszukiwane frazy - szczególnie pomocne kiedy wyszukaną stroną jest forum dyskusyjne. Kolejne rewelacyjne rozszerzenie to Auto Pager Chrome, który ładuje kolejne podstrony i wyświetla poniżej, co umożliwia nam przeglądanie kolejnych podstron for dyskusyjnych, komentarzy na stronach społecznościowych czy wyniki wyszukiwania bez klikania w kolejne "dalej". POlecam również Clickable links, czego chyba tłumaczyć nie trzeba.

~Douwe Egberts

25-02-2010 11:52

Czy też tak macie, że Adblock w Chrome nie blokuje reklam, tylko je ładuje a potem chowa? Czasami widać "mignięcie" banneru. Jeśli nie da się całkiem wywalić reklam to wracam do Firefox''a.

nick...

05-07-2011 22:25

You got to push it?this esseniatl info that is!

nick...

06-07-2011 14:30

Dude, right on there brtoher.

nick...

08-07-2011 09:23

Thanks guys, I just about lost it lokonig for this.

~Gość

25-02-2010 01:20

Przed przesiadką na Chrome powstrzymuje mnie brak dodatku analogicznego do TabKit w Firefoxie. Umożliwia on ułożenie kart w pozycji wertykalnej, jedna pod drugą, po lewej stronie ekranu, oraz ich grupowanie. Bardzo ułatwia to manewrowanie, gdy ma się otwartych wiele kart.

~kanadol

24-02-2010 04:40

czy miales'' puste okno w Bing? takiego nie znajdziesz w google.zawsze cos'' znajdzie na Twoje wpisane haslo.

~Chrome

23-02-2010 01:17

Polecam polskie rozszerzenia Google Chrome: - Onet - Wykop - Śledzik

~Luke

22-02-2010 22:49

@micheal - dokładnie ;)) mam poza tym wrażenie (pewnie tylko wrażenie), że chromium jest ciut szybsze.

~micheal

22-02-2010 22:14

przecież wystarczy po prostu Chromium zainstalować, żeby korzystać z tej przeglądarki bez zależności od Google''a.. więc narzekanie na EULA jest głupie, bo można mieć to samo bez jej akceptacji

nick...

18-08-2011 12:30

This is way btteer than a brick & mortar establishment.

nick...

19-08-2011 16:23

Calling all cars, claling all cars, we're ready to make a deal.

~x

22-02-2010 21:29

Jak komuś nie odpowiada polityka google to ma alternatywe [[http://www.srware.net/en/software_srware_iron.php]]

~Janosik

22-02-2010 16:35

@Rysio Lepiej nie mogłeś tego ująć to coś jak bliźniaczy wyciąg z EULA Microsoft :-D Pozdrawiam emocjonujących się "profesjonalistów"

nick...

06-07-2011 04:36

Wham bam thank you, ma?am, my questinos are answered!

nick...

06-07-2011 04:36

Wham bam thank you, ma?am, my questinos are answered!

nick...

06-07-2011 14:24

Cool! That's a clever way of lkooing at it!

nick...

08-07-2011 05:41

Great stuff, you heelpd me out so much!

~Rysio

22-02-2010 15:46

Wyciąg z Chrome EULA: "... 20.2 Czasami aplikacja Google Chrome może kontaktować się z serwerami zdalnymi (obsługiwanymi przez firmę Google lub inne firmy) w celu sprawdzenia dostępnych aktualizacji rozszerzeń, w tym między innymi poprawek błędów i rozbudowanych funkcji. Użytkownik wyraża zgodę na automatyczne uzyskiwanie, pobieranie i instalowanie takich aktualizacji bez kolejnego powiadomienia. 20.3 Czasami firma Google może wykryć, że rozszerzenie narusza warunki Google dla programistów bądź inne umowy prawne, prawa, przepisy lub zasady. Aplikacja Google Chrome okresowo pobiera listę takich rozszerzeń z serwerów firmy Google. Użytkownik akceptuje, że firma Google może zdalnie wyłączyć lub usunąć wszelkie takie rozszerzenia z komputera Użytkownika wyłącznie według własnego uznania. ..."

~...;

22-02-2010 14:40

polecam chroma bardzo dobry bezpieczny szybki a dzięki wtyczką funkcjonalny:) co do tych wtyczek autor zapomniał dodać małą niedogodność w speed dialu która go dyskwalifikuje przynajmniej dla mnie skrót alt+a dodaje otwartą stronę do speed diala i nie da się tego skrótu wyłączyć:/ z wtyczek polecam jeszcze -facebook v2.0 (super jak ktoś ma facebooka) -chromepad (podręczny notatnik) -chromey calculator -google preview -smooth scroll -google quick scroll (najbardziej funkcjonalny!) wyszukuje na stronie hasło które wpisało się w wyszukiwarkę google nie trzeba używać ctrl+f

nick...

06-07-2011 02:44

I can't bileeve I've been going for years without knowing that.

nick...

06-07-2011 02:44

You know what, I'm very much icnliend to agree.

nick...

06-07-2011 14:16

I?m not wrothy to be in the same forum. ROTFL

nick...

08-07-2011 05:09

Ab fab my goldoy man.

~aa

22-02-2010 14:34

Chromium Wheel Smooth Scroller - jak komuś scroll za szybko śmiga

~Gość

22-02-2010 14:24

Jeżeli by mnie zmuszać do wyboru między FX a Chrome to wybieram Chrome. Ale i tak tylko gdy mnie zmusić ze względów zawodowych.

nick...

06-07-2011 00:32

That?s ralely shrewd! Good to see the logic set out so well.

nick...

06-07-2011 14:15

Smack-dab what I was lkoinog for?ty!

nick...

09-07-2011 07:51

You got to push it?this essneiatl info that is!