Pięć monitorów LCD LED w testach - warto kupić?

Po telewizorach LCD, podświetlenie diodowe coraz częściej trafia do monitorów komputerowych. Czy zamiana świetlówek na diody LED przynosi same korzyści i czy warto kupić takie modele sprawdzamy na przykładzie pięciu nowych monitorów o przekątnych ekranu 22-24".

W większości dostępnych od wielu lat monitorów LCD do podświetlania obrazu stosuje się lampy fluorescencyjne z zimną katodą (CCFL), czyli tego samego typu, co w skanerach płaskich. W zależności od przyjętego przez producenta rozwiązania konstrukcyjnego, w popularnym monitorze LCD używa się różnej ilości lamp (najczęściej dwóch lub czterech).

Ważne jest, by możliwie równomiernie podświetlić całą powierzchnię panelu. Nie jest to jednak mocna strona tej technologii podświetlania. Zawsze będą różnice w luminancji poszczególnych obszarów ekranu, można je tylko minimalizować. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie podświetlenia wielopunktowego, nawet kilkunastu świetlówek katodowych.

Zobacz również:

Diodowa odsiecz

Rozebraliśmy typowy monitor LCD by pokazać najpowszechniej stosowaną krawędziową metodę podświetlenia świetlówkami CCFL. Były umieszczone przy górnej i dolnej krawędzi matrycy.Kliknij, aby powiększyćRozebraliśmy typowy monitor LCD by pokazać najpowszechniej stosowaną krawędziową metodę podświetlenia świetlówkami CCFL. Były umieszczone przy górnej i dolnej krawędzi matrycy.Najlepszym źródłem światła wykorzystywanym w panelach LCD są diody LED, które w wariancie podświetlenia matrycowego pokrywają równomiernie całą powierzchnię za panelem (podział na sekcje, które dodatkowo często mogą być strefowo wygaszane, co przyczynia się do poprawy odwzorowania czerni i zwiększenia współczynnika kontrastu).

Podświetlenie matrycowe występuje niestety w najbardziej zaawansowanych i jednocześnie najdroższych modelach monitorów LCD. Pierwszym produktem tego typu dostępnym na polskim rynku był (wciąż dostępny w niektórych sklepach) monitor Samsung XL20, którego test prezentowaliśmy trzy lata temu. Od tego czasu na rynek trafiło kilka modeli wykonanych w tej technologii pochodzących m.in. od NEC-a i EIZO.

Wady i zalety LED

LEDKliknij, aby powiększyćLED Jakie zalety oferują monitory z podświetleniem LED-owym. Oprócz wspomnianej już energooszczędności, pozwalają na uzyskanie szerszej przestrzeni barw (ale dotyczy to modeli z pełnym podświetleniem diodowym), najczęściej wyższej jasności przy jednoczesnym obniżeniu poboru mocy.

W modelach LCD klasy średniej oferowanych z podświetleniem LED nie stosuje się matrycy diod, lecz tzw. podświetlenie krawędziowe. W zależności od produktu listwa z diodami LED może być umieszczona wzdłuż dolnej krawędzi lub wzdłuż obu krawędzi matrycy - dolnej i górnej. Taki sposób podświetlenia ma swoje wady i zalety.

Zaletą jest oczywiście możliwość budowy bardzo cienkich monitorów LCD, charakteryzujących się atrakcyjnym wzornictwem. Takie produkty są także bardzo energooszczędne. Zastanawiacie się jednak jak korzystając np. z pojedynczej listwy diod można równomiernie podświetlić obszar za wyświetlaczem. Jest to możliwe. Producenci stosują tu różne rozwiązania, lecz w każdym przypadku chodzi o użycie powłoki o takiej charakterystyce, która rozproszy światło jak najrównomierniej. Np. Samsung stosuje specjalnie pofalowany materiał, który ma inny kształt w centrum matrycy, a inny w obszarach zlokalizowanych bliżej krawędzi ekranu. Takie same metody stosuje się w telewizorach LCD, które dysponują znacznie większymi przekątnymi ekranu. O ile w przypadku telewizorów podświetlenie krawędziowe pozostawia nieco do życzenia jeśli chodzi o równomierność podświetlenia, to w o wiele mniejszych monitorach LCD nie wykazuje dużych niedoskonałości. Nasze testy wskazują, że pozwala na uzyskanie o wiele lepszej równomierności podświetlenia niż w panelach podświetlanych lampami CCFL.

Wadą podświetlenia krawędziowego LED jest oczywiście niemożność strefowego wygaszania, a więc kontrast takiej matrycy i uzyskana czerń będzie słabsza niż w modelach z analogicznym panelem lecz podświetlanym matrycowo.

Warto czy nie?

Bez krawędziowego podświetlenia LED nie byłoby możliwe zbudowanie tak cienkiego monitora czy telewizora LCD.Kliknij, aby powiększyćBez krawędziowego podświetlenia LED nie byłoby możliwe zbudowanie tak cienkiego monitora czy telewizora LCD.Naszym zdaniem warto zdecydować się na zakup monitora LCD z podświetleniem LED - nie tylko matrycowym, lecz również krawędziowym. Biorąc pod uwagę fakt, że większość oferowanych niedrogich modeli tego typu wyposażona jest w matryce TN pozostaje dylemat - inwestować w monitor z lepszym panelem IPS, PVA (i ich wariacje) czy dorzucić do monitora z matrycą TN i podświetleniem LED. Wybór ten zależeć będzie od wymogów klienta. Na pewno panel TN będzie od nich minimalnie szybszy (choć nowoczesne panele S-IPS czy S-PVA są praktycznie wolne od wady smużenia), z podświetleniem LED równomiernej podświetlany i zużywający dużo mniej energii (średnio o 40 %). Panele wyższej klasy zapewnią szersze kąty widzenia i lepszą prezentację barw. Jeśli jednak stoicie przed wyborem - standardowy monitor z matrycą TN, czy nieco droższy panel z podświetleniem diodowym to dotychczasowe nasze testy wskazują, że modele LED-owe są zazwyczaj lepsze i warto w nie zainwestować.

18 komentarze

Dodaj komentarz

ktokolwiek

15-06-2011 22:26

Wszystko pięknie, tylko że 0. Idę do sklepu, a tam telewizor LCD-LED cena dobra, matryca raczej S-PVA [znakomita czerń] lub może S-IPS .Obraz znakomity, tylko w czasie ruchu [piłka leci nad boiskiem trochę się rozmywa trawa].ale nie jest to już" gotowany szpinak" jak kiedyś tylko może drobno krojony. ale i tak rewelacja!!!!.Tymczasem chcę kupić monitor ok.24 LCD S-PVA LED.I CO I ZEEEEEEEROOOOOOO!!!. SAME TNki albo podświetlane CCLF i 75 wat .Kryzys czy co????

StuntmanMark

10-03-2010 01:29

Monitor LG był pierwszym LED''em, a i tak wypadł lepiej niz konkurencja :] ... konkurencja chyba się nie postarała szczególnie że z W2486L jest rochę lepszy niż jego oceniana 22" wersja

~xyz

24-02-2010 20:19

@83.143.138.61: 16:9 jest fajne do telewizora albo projektora kina domowego (chociaż na swój sposób, tam fajniejsze jest kinowe 2.40:1 :)). Jeśli już panorama do komputera, to tylko 16:10. @Pluto: Oczywiście że monitory z lepszymi matrycami mogą mieć podświetlenie LED, ale to kosztuje krocie (koło 4-5 tys. za 24 cale)

nick...

09-03-2013 14:06

I didn't recognize any of them but the smilnig face (second one) seems very friendly. Is the firm really friendly? Or it's just a logo :SAll the best from Peru.

~Gość

24-02-2010 09:37

Ktoś narzekał na fotki - używam tego BenQ i jest OK. A więcej jego fotek jest na [[http://www.benq.pl/products/LCD/index.cfm/page/gallery/product/1114]]

~Gość

23-02-2010 23:47

"teraz wszystko idzie w kierunku ful HD 16:9" -no wlasnie dlaczego? Osbiscie uwazam ze monitor o proporcjach 16:10 daje wiekszy komfort pracyw wielu programach graficznych. Znacznie przyjazniejszy jest takze podczas uzywania go przy korzystaniu z internetu. Do tego przeciez sluzy monitor. Jezeli ktos chce ogladac filmy HD bedzie mial tylko male paski na gorze i dole obrazu. Lepsze to niz biale ogromne razace oczy plaszczyzny na wielu stronach internetowych.

~Pluto

23-02-2010 22:38

To podswietlanie LED moga miec tylko monitory z matrycami TN?, IPS i PVA nie sa podswietlane?...

~Gość

23-02-2010 22:05

A dlaczego chcesz 16:10 jak teraz wszystko idzie w kierunku ful HD 16:9?

~jopas

23-02-2010 20:46

ja czekam na oled, za dwa lata znowu bedziemy zmieniac monitory

~Gość

23-02-2010 16:35

Prosze o wskazanie przyzwoitego monitora LCD LED ktory posiadalby proporcje (aspect ratio) 16:10 i resolution 1920x1200 pixels.

~ja

23-02-2010 13:33

no ale zdjęcia to moglibyście swoje zrobic, jak tak łatwo kopiujecie zdjęcia z innych serwisów to jaka mamy pewność czy wyniki testów też są skopiowane ???

nick...

09-03-2013 01:28

Mam pytanie co do Calibre męczę się z tym już od dość dawna. Da się zrobi tak żeby cairlbe pobierało newsy od momentu kiedy pobrał sobie je dzień wcześniej? Niekiedy mam przez 3 dni pod rząd ten sam news(jak witryna dodaje mało newsf3w)Z gf3ry dzięki za pomoc ;-)

nick...

11-03-2013 15:17

UDWwyT gzipuawvgbcs

~nikon

23-02-2010 13:26

Pracowałem na różnych monitorach i nie wyobrażam sobie powrotu do crapowatego TN. Dla fotografa DSLR monitor o wiernej reprezentacji jaskrawości i barw to podstawa.

~Serpher

23-02-2010 13:17

Ja mam XL2370 i muszę napisać, że jestem bardzo zadowolony z niego.

~dm

23-02-2010 13:08

Krótki, ale całkiem fajny art. Zastanawiam się właśnie nad kupnem monitora i wezmę LED''y pod uwagę.

~Gość

23-02-2010 12:42

Janosik: Gdy traci się nadzieję na szybki rozwój (przychodów), to dalsze dynamiczne obniżanie kosztów jest główną dyrektywą usuwającą w cień (w sferę zwaną fanaberiami lub niekoniecznościami) cokolwiek szaraczek by chciał innego.

~Janosik

23-02-2010 12:13

[[http://nt.interia.pl/internet/bezpieczenstwo/news/uzywanie-serwisow-spolecznosciowych-w-pracy,1442554,]] To pcworld.pl już nawet ma wspólne fotki z interia? Dobrze że artykuły się różnią ale niedługo wszystko będziecie kopiować :-D Moglibyście się wysilić deczko. Pozdrawiam emocjonujących się "profesjonalistów"