Richard Stallman
~Gość, IP: 157.25.119.107 A miałby pan może jakieś specyficzne media lub czasopismo na myśli? Proszę się nie krempować.
123% poparcia dla stallman''a. wszystkim plujacym na stallmana polecam przeczytac jego ksiazke pt. Free as in Freedom (pl: w obronie wolnosci), autorstwa ww. helion 2003 uzywa sie tam tez slowa HACKER we wlasciwym znaczniu a nie tym zafalszowanym przez media.
Galg, głównym atutem jest to że jeżeli pierwotny developer zarzuci produkt lub rozwija go opieszale, ktoś to może przejąć. Więc nie wylądujesz z ręką w nocniku jak np XP czy IE6 gdzie kończą wsparcie i basta. Są aplikacje które do działania wymagają IE6 (w sumie lepiej wymienić te aplikacje ale ludzie to ludzie). Dodatkowo XP już teraz ma kilkanaście niezałatanych dziur a co będzie jak zarzucą wsparcie ? Dobre aplikacje Open Surce nie umierają nigdy.
"tak phi - plusem opensource jest to że komercyjne rozwiązania staniały....i na tym koniec plusów open source" Chyba Cię boli łeb lamo ;/ Dla mnie ważna jest otwartosc kodu ... Zawsze moge sobie wejsc na sf i sie pouczyc z sourcow albo edytowac cos co mi sie nie podoba ...
Staniały, bo się okazało, że w wielu przypadkach działają lepiej od komercyjnych, skoro firmy zaczęły z tego korzystać, to mniej kupowały. Gdy producenci odczuli to na własnej skórze, musieli obniżyć ceny. Najważniejsze projekty open source mają znacznie lepszą jakość kodu od rozwiązań zamknietych - to właśnie konkurencja ze strony open source sprawiła, że Microsoft wreszcie zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z jego produktów. Cztery lata temu wyciekł dokument, w którym któryś z dobrych analityków Microsoftu dość celnie opisał konkurencję ze strony open source - niska cena, bardzo dobra jakość kodu, nieporównywalna wydajność i prostota integracji. Tych cech Microsoft nie ma do dziś, jedyna firma, która próbuje za nimi nadążyć w rozwiązaniach zamkniętych to Novell. Gdyby wtedy Microsoft kupił jakąś małą dystrybucję Linuksa (mógł skorzystać, miał Corel Linux np), przeportował tam Office 2000 i sprzedawał jako komercyjny produkt numer dwa (jak Office for Mac), prawdopodobnie dzisiaj byłby na znacznie lepszej pozycji - miałby przyczółek do kolejnego rynku. to właśnie ruch Stallmana skutkował parę lat później poprawą jakości kodu i bezpieczeństwa Windows.
tak phi - plusem opensource jest to że komercyjne rozwiązania staniały....i na tym koniec plusów open source
Gdy instalowałem pierwszy produkcyjny system typu UNIX (było to SCO unixware 5.05), kosztowało to kosmiczne pieniądze. Dzisiaj konkurencja ze strony ruchu GNU oraz środowiska open source, dostarczająca bardzo dobrego oprogramowania, sprawiła, że producenci komercyjni musieli spuścić z tonu. Ceny spadły i więcej firm stać na nowoczesne technologie informatyczne. Teraz mainframe firmy IBM jest w cenie klastra pecetów o podobnej wydajności i porównywalnych zasobach storage o identycznej przepustowości. Wszystko dzięki temu, że Stallman opracował licencję GNU i powstał jeden z najważniejszych wynalazków w dziedzinei oprogramowania - ruch open source. NIE Linux, a samo zjawisko. Z tego korzystamy produkcyjnie - także w profesjonalnych zastosowaniach, nawet wydawanych na innej licencji - na przykład Solaris.
Popieram Richarda Stallmana
wizjoner?a co on takiego zobaczył że wizjoner z niego?nie osmieszaj sie andrzeju
Wielki Człowiek, wizjoner. Dobrze że koś taki potrafi się wprost wypowiadać przeciw zagrożeniom.
Lubię go, ale powinien się ogolić :D
# IP: 85.128.36.194 Kupując samochód mam prawo go sprzedać? Bo wg niektórych rynek używanych aut jest zagrożeniem. To samo słyszy się o grach...Niedługo dojdzie do tego, że jedna płyta CD do wieży, płyta kupiona w internetowym sklepie na mp3/4, a kolejna np. do telefonu będzie się wiązała z potrójnym zakupem... To właśnie firmy jak Ubisoft tworzą nowy system anty-wolnorynkwoy
@85.128.36.194 Nie wiem co brałeś, ale nie bierz tego więcej. Jedynym celem Stallmana jest, by ludzie mieli wybór, a to co kupisz było twoje. To są podstawy gospodarki rynkowej właśnie; tak że ten "koleś" nie propaguje komunizmu, a jedynie chce zapobiegać totalitaryzmowi korporacyjnemu.
:)) pocieszny człowiek. Fajne pobujać sobie w fantazjach, ze cel osiągnięty będzie gdy: każdy dostaje co potrzebuje i każdy pracuje wg możliwości (założenia wygłoszone przez niejakiego lenina na zjeździe wkbp).

