VOD: darmowe filmy podbijają Sieć

Jeżeli masz chrapkę na najnowsze filmowe premiery, nie musisz kupować płyty DVD lub płacić za ich wypożyczenie. Obejrzysz je w serwisach oferujących wideo na żądanie w Internecie. Legalnie i za darmo.

Wideo na żądanie (w skrócie VOD - ang. Video on Demand) to usługa określana mianem wirtualnej wypożyczalni. Przodują w niej platformy cyfrowe i sieci kablowe, a także dostawcy Internetu, jak np. Telekomunikacja Polska oferująca usługę wideo na życzenie dla użytkowników neostrady tp. Zamiast czekać przed telewizorem na godzinę emisji ulubionego serialu lub filmowego hitu, sięgasz po pilota i wybierasz z menu co chcesz obejrzeć.

Od pewnego czasu podobne usługi powstają także w Internecie. Zyskują coraz większą popularność, ponieważ oferują filmy i programy za darmo. Często nie trzeba nawet rejestrować się w serwisie - uruchomienie seansu jest równie proste, co kliknięcie filmiku na YouTubie.

Zobacz również:

Jak działają serwisy VOD

Iplex.pl to największa bezpłatna wypożyczalnia filmów w polskim Internecie.Kliknij, aby powiększyćIplex.pl to największa bezpłatna wypożyczalnia filmów w polskim Internecie. Gdzie tkwi haczyk? Okazuje się, że nigdzie. Tego typu serwisy mają w zamierzeniu twórców utrzymywać się w przyszłości z reklam oraz dodatkowych płatnych kont. Często należą do dużych koncernów medialnych, dla których jest to długoterminowa inwestycja.

Tak działa Hulu,jeden z najbardziej popularnych na świecie serwisów udostępniających bezpłatnie seriale z amerykańskich stacji telewizyjnych. Należy on w części do spółek kontrolowanych przez korporację Disneya oraz założonego przez Ruperta Murdocha giganta medialnego, firmy News Corporation.

Własny serwis VOD ma także brytyjska stacja BBC. Są w nim bezpłatnie udostępniane programy telewizyjne i audycje radiowe emitowane w publicznych kanałach BBC. Własnego serwisu VOD doczekał się nawet jeden z najczęściej kopiowanych nielegalnie w Internecie seriali, czyli "Miasteczko South Park".

Dużą zaletą serwisów VOD jest możliwość zapoznania się z zapowiedzią i opisem filmu przed rozpoczęciem seansu.Kliknij, aby powiększyćDużą zaletą serwisów VOD jest możliwość zapoznania się z zapowiedzią i opisem filmu przed rozpoczęciem seansu. W Polsce bezpłatną usługę udostępniania filmów prowadzą serwisy iplex oraz Waszefilmy.pl. Zarabiają one na emisji reklam towarzyszących każdemu seansowi. Bezpłatna oferta bywa także zachętą do zapoznania się z pełnym katalogiem płatnych filmów, jak to ma miejsce w serwisie tvscreen.pl.

Podobnie działają polskie stacje telewizyjne, na czele z telewizją publiczną, w ślad której podążyły dwie największe stacje komercyjne - TVN we współpracy z Onetem oraz Polsat w duecie z iplą. W ich przypadku materiały bezpłatne (z reguły seriale i programy) są wymieszane z materiałami płatnymi (głównie filmami).

Ograniczenia geograficzne i sprzętowe

Serwis VOD Onetu to gratka przede wszystkim dla miłośników programów i seriali emitowanych przez stację TVN.Kliknij, aby powiększyćSerwis VOD Onetu to gratka przede wszystkim dla miłośników programów i seriali emitowanych przez stację TVN.Operator serwisu udostępniający legalne filmy w Internecie musi mieć pewność, że będą mogli je obejrzeć tylko polscy widzowie. Lokalizacja geograficzna każdego internauty odwiedzającego witrynę rozpoznawana jest po numerze IP. Podobną strategię stosują także zagraniczne serwisy, np. iPlayer BBC dostępny jest tylko dla mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Najlepsze serwisy VOD oferują do wyboru kilka poziomów jakości nagrań, dopasowanych do możliwość różnych łącz internetowych. Przykładowo w serwisie iplex włączenie najniższej jakości sprawia, że oglądaniu filmu towarzyszy pobieranie strumienia danych z prędkością 184 kb/s, co powinno być wystarczające dla wolniejszych łącz 256 kb/s. Jednak już w serwisie tvscreen.pl oferowane są tylko dwa poziomy kompresji strumienia danych: 800 kb/s i 1700 kb/s, którym podoła łącze o minimalnej przepustowości 1 Mb/s. Podobnie wymagania stawia przed użytkownikami internetowy serwis TVP.

Znaczenie ma także konfiguracja komputera. Przesyłane filmy kompresowane są za pomocą wymagających kodeków, dlatego na starszych maszynach włączenie wysokiej jakości obrazu może powodować klatkowanie. Zalecane minimum to Pentium III 800 MHz, 512 MB RAM i karta graficzna z 16 MB pamięci.

Podstawowym obsługiwanym systemem operacyjnym jest Windows (w wersji XP lub nowszej), ale już cztery z sześciu omawianych usług oferowały dodatkowe wsparcie dla systemu OS X. Fanów Linuksa ucieszy fakt, że mogą oni korzystać z zasobów ipli (po instalacji dedykowanej aplikacji wykonanej w Adobe Air) oraz serwisu iplex.pl (nieoficjalnie).

Domowe telewizja na stronie WWW

Aby móc oglądać programy w serwisie ipla.tv, trzeba zainstalować w systemie niewielką aplikację.Kliknij, aby powiększyćAby móc oglądać programy w serwisie ipla.tv, trzeba zainstalować w systemie niewielką aplikację.W kilka miesięcy od uruchomienia bezpłatnej wypożyczalni na stronie iplex.pl dostępnych jest już ponad pół tysiąca filmów i drugie tyle programów telewizyjnych. W witrynie tvp.pl znajdziesz bezpłatne archiwum programów publicystycznych i dokumentalnych, a odwiedzając ipla.tv obejrzysz relacje z wydarzeń sportowych.

Chociaż nie wiadomo, czy pomysł na bezpłatny dostęp do wideo na żądanie przetrwa próbę czasu, warto mu kibicować. Nie tylko daje on szansę na ukrócenie internetowego piractwa, ale także stanowi duży krok ku temu, aby telewizja i film na dobre zagościły w Sieci.

Porównanie serwisów VOD z bezpłatnymi filmami i programamiKliknij, aby powiększyćPorównanie serwisów VOD z bezpłatnymi filmami i programami

32 komentarze

Dodaj swój

~werszad

27-11-2010 23:18

Iplex to jedno wielkie nieporozumienie. Wykluczyli z oglądania filmy niesponsorowane i nic nie robią żeby to zmienić. Możesz sobie oglądać reklamy w kółko i nic ponadto, chyba, że chcesz oglądac 64 filmy sponsorowane przez intel -tylko ile można to samo oglądac?

~JoteM

10-09-2010 14:29

Karol - to nie ściema tylko nie instaluj śmieci na swoim kompie. nie sil się na orginalność. ludzie chcą włączyć kompa i oglądać film - MS i Apple im to daje. A ty dłubiesz przy każdej nowości żeby ją uruchomić. Nie szkoda Ci życia?

~misiek

22-04-2010 01:17

jak zwykle w komentarzach 90% fanów linuxa, a jego udział w rynku jest znikomy, by nie powiedzieć bliski zera :D nikt Wam nie dogodzi, za darmo źle, płacić źle, typowi marudni Polacy ;P

~Gość

14-04-2010 19:45

Dla ukrycia IP mozna uzyc program ktory ukrywa prawdziwe IP i jednoczesnie pokazuje IP losowo wybranego lub wskazanego kraju. W tym przypadku nalezy oczywiscie wybrac Polske. Przykladowym programem ktory to umozliwia jest "Platinum Hide IP" Dziala w USA

~Bogumił66

13-04-2010 12:53

Polska Telewizja (publiczna) powinna za darmo udostępniać wszystko, co stworzy. Przecież jest finansowana ze środków publicznych. Jej celem nie jest zarabianie tylko "MISJA".

~crn

10-04-2010 14:13

UStawiacie sobie proxy danego kraju i po klopocie

~janus

07-04-2010 09:33

Należało by jeszcze dodać serwis [[www.yourlivecinema.tv]]. Oferuje on filmy w jakości video 800kbps, 1400kbps i czasem 2200kbps (720p). Dźwięk jest w trzech jakościach, do wyboru: 128kbps AAC, 320 kbps AAC (5+1) i oryginalny AC3 (448kbps). Co ważniejsze istnieje możliwość włączenia i wyłączenia napisów, nie tylko polskich, ale wielu innych. Do wad można zaliczyć potrzebę instalacji specjalnego odtwarzacza dla windows, ale w mojej opinii warto spróbować jak działa ten serwis w praktyce.

~capitanemo

07-04-2010 06:40

Linux. Moze ale nie do multimediow.W Linuksie zainstalowanie karty graficznej to graniczy z cudem.Tyle sie gada o Linuksie. A Windows 7 jest o wiele szybszy. U mnie Opensuse ma problemy z .mkv w pelnym ekranie ( monitor 52 cali). Chodze na Opensuse od dwoch miesiecy. I do prawdziwych multimediow Linuksowi jeszcze brakuje wsparcia obslugi kart video. Jestesmy skazani na Windows. Mimo ze chcialbym odpoczac od Windy ale sie nie da

~ramones59

06-04-2010 18:48

@widex IP: 78.131.128.182 A kto używa linuksa ??? Jak widać to 0,7% :D ,czyli nikt i osoby z problemami... A cały świat już podziękował za system linux typu zabawa i porażka po 15 latach istnienia. Normalny człowiek kupuje laptop z legalnym MSwin lub OSX i nie traci czasu na bzdety oraz nie marudzi jak linuksiarze. :D

~Wesoły

06-04-2010 13:19

@85.222.41.80, próbowałeś rozsiewać FUD co najwyżej. Chłopcze, korzystam z Linuksa na co dzień zarówno kiedy jestem w domu jak i wtedy gdy jestem w pracy. Wybacz ale z odtwarzaniem czegokolwiek nie ma najmniejszych problemów. Za to jest parę zalet. Rozumie że nie znosisz produktów Open Source ale na pewno kłamstwem nie podnosisz swojej wiarygodności. Nie raz już udowodniłeś że nie masz pojęcia o czym piszesz. Jak wtedy gdy dowodziłeś mi że "jQuery to nie Javascript a ajax od Microsoftu w ogóle nie ma nic wspólnego z js czy skryptami". Ciągle się tylko ośmieszasz. Daj już spokój.

~max

06-04-2010 11:51

te, gościu, krytykujesz, a sam byki walisz. Na onecie bany rozdają, że nowe trole się pojawiły?

~Gość

05-04-2010 23:57

@pawcik "a Linuxa wogule używałeś ?" "sprubuj najpierw" czy uzwalem.. pewnie.. a czy ty korzystales ze slownika kiedys?

~Gość

05-04-2010 23:53

chyba nie zrozumieliscie komentarza.. nie chodzi o wyzszosc jednego systemu nad drugiem..ale "bardzo plynna jakosc"?? pojecie tak prawdziwe jak trzymanie kuupy wzgledem siana :P

~emzol

05-04-2010 23:17

Eh, znowu kłótnie na temat wyższości jednego systemu nad drugim... Po co się sprzeczać? Przecież każdy wie (nawet, jeśli nie chce tego przyznać), że Linux wyprzedził konkurencję co najmniej o dekadę. Dajcie już na luz!

~pawcik

05-04-2010 22:58

Do Gościa Wreszcie napisałeś sensowny komentarz, Ja dalej używam Ubuntu mam Pentium 4 z prockiem 3.0 GHZ i 1 GB RAMU, mógłbym się pokusić o Wind 7 ale wole Ubuntu bo najlepiej mi sieć chodzi niż pod tym Monopolem z Microsoftu, co do filmów obejrze każdy film tak samo a może i lepiej jak na Wind 7.

~Gość

05-04-2010 22:46

pawcik: spróbowałem teraz i ok rok temu, pod Ubutu (zaktualizowanym) zwykle sa znacznie częscie problemy z odtwarzaniem lepszych filmów na tym samym spżecie co pod Vistą i obecnie Windows7. Głównie przycinanie i rozjazd synchronizacji. W formacie wmv nie ma żadnych pdo Win7 a komp specjalnie wybrałem starzy (3 lata temu był uznany wypasiony). Na współczesnym dobrym sprzęcie nie widać już aż tak róznic na niekorzyć paru dist linuxa. Szczególnie dobrze wypadają transmisje ogłądane pod silverlight - zobacz np. produkcjie i ogromną ofertę konceru Sky - żadnych zacię nawet na słabiutkich maszynach nawet dla najlepszych jakości - a ubuti i podobne przycinają lub padają - więc daj spokuj. Chyba nigdy nie widziałeś poprawnych konfiguracji bez uszkodzeń lub masz zwalony sprzęt. Obecne Win to nie to co 10 lat temu.

~Gość

05-04-2010 22:44

pawcik: spróbowałem teraz i ok rok temu, pod Ubutu (zaktualizowanym) zwykle sa znacznie częscie problemy z odtwarzaniem lepszych filmów na tym samym spżecie co pod Vistą i obecnie Windows7. Głównie przycinanie i rozjazd synchronizacji. W formacie wmv nie ma żadnych pdo Win7 a komp specjalnie wybrałem starzy (3 lata temu był uznany wypasiony). Na współczesnym dobrym sprzęcie nie widać już aż tak róznic na niekorzyć paru dist linuxa. Szczególnie dobrze wypadają transmisje ogłądane pod silverlight - zobacz np. produkcjie i ogromną ofertę konceru Sky - żadnych zacię nawet na słabiutkich maszynach nawet dla najlepszych jakości - a ubuti i podobne przycinają lub padają - więc daj spokuj. Chyba nigdy nie widziałeś poprawnych konfiguracji bez uszkodzeń lub masz zwalony sprzęt.

~Jotgie

05-04-2010 21:06

Płacenie za jakiejkolwiek kwoty za obejrzenie filmu w tej jakości, jakiej oferują te serwisy jest nieporozumieniem! 5-10 zł jestem skłonny zapłacić za możliwość ŚCIĄGNIĘCIA do wykorzystania czasowego np. 7 dni w jakości DVD czyli ok. 4,5Gb.

~markot

05-04-2010 19:35

Witam, Znacie państwo dobry sposób na przełamanie ograniczeń terytorialnych w serwisach VOD? Sieć VPN działa kiepsko, przydałby sie jakis dobry amerykański serwer proxy...

~pawcik

05-04-2010 18:16

Do Gościa Sam Gowno wiesz urzywałeś kiedykolwiek Ubuntu?, czy odpalałeś na nim jakikolwiek film online pełnometrazowy z jakiejkolwiek strony ?, mądrzysz sie i głupoty wypisujesz sprubuj najpierw i głupot nie wypisuj Ty doświadczony użytkowniku komputera.

~pawcik

05-04-2010 18:07

Do Gość Sam gówno wiesz, a Linuxa wogule używałeś ?, mądrzysz się tu na Forum jakbyś wszystkie rozumy pozjadał [[http://pcblog.pl/poradnik-jaki-system-operacyjny-jest-najlepszy-dla-ciebie/]] To dla wszystkich przemądrzałych takich jak Gość, polecam tę strone zamiast głupoty wypisywać.

~widex

05-04-2010 17:52

Użytkownicy Windows i Apple istnieją na świecie, a użytkowników Linuksa brak? Nie ma jakiegoś uniwersalnego formatu;> są, jest ich wiele.

~cyztelnik

05-04-2010 17:51

straszna kaszana z tym streamowaniem tylko wewnatrz danego kraju. obecnie nie mieszkam w Polsce, a obejrzałbym sobie cos czasem.

~czytelnik

05-04-2010 17:45

za samo obejrzenie nie zapłaciłbym ani grosza (zwłaszcza jeżeli maiłby mieć reklamy). za pobranie filmu w dobrej jakosci dał bym 5 PLN

~jqb

05-04-2010 15:24

Fajna jest tylko hula, bo oferuje swoje tresci dla użytkowników Linuxa. To się nazywa wyjście frontem do klienta...

~Tolu

05-04-2010 14:30

Jak zmienić IP na Polskie ktoś wie???

~.......

05-04-2010 14:17

A ja podkreślę kilka rzeczy, obecnie jest produkowane tyle chłamu za które nie dałbym złamanego grosza. Tak naprawdę cenę jaką jestem gotów zapłacić za film mógłbym określić dopiero po obejrzeniu go.

~pawcik

05-04-2010 14:16

Uważam że to dobry pomysł w oferowaniu takich usług przez sieć, na moim Linuxie (Ubuntu) filmy online chodzą w bardzo płynniej jakości niż w porównaniu do oprogramowania Microsoftu co chwile zwiecha i przycinanie obrazu w oglądaniu filmów po za tym w normalnej Tv przeważnie nic nie ma ciekawego a lecą przeważnie same powtórki i za to mam płacić abonament ?.

~Karol

05-04-2010 12:48

To jedna wielka ściema. iplex oraz Waszefilmy.pl dla korzystania z serwisu wymagają systemu z\spod znaku M$ lub jabłka.

Marucins

05-04-2010 11:19

VOD: darmowe filmy podbijają Sieć - toż to sprzeczność to co piszecie

~Gość

05-04-2010 11:09

jak ogladac filmy to tylko w kinie... ale niestety m jak milosc tam nie leci :D

~ramones59

05-04-2010 10:44

Generalnie bardzo dobry pomysł na publikację filmów nawet za free,jakość z netu to porażka i cofanie się w czasie do jakości VHS na małych ekranach, ale za free można to akceptować. :) Prawdziwy telemaniak jednak kupi sobie dvd/BD i wszystko odpali na TvHDfull i zupełnie inna jakość i frajda audio5.1 A filmy z netu za free zawsze nakrecają rynek sprzedaży i reklam a dla piraciarzy jakieś zmiany w mentalności z czasem i lekcja wychowawcza.:)