Kopia zapasowa w Windows 7

Regularne tworzenie kopii zapasowej danych to podstawowa zasada bezpieczeństwa. Aby zmniejszyć ryzyko kłopotów oprócz danych można również zabezpieczać pliki i ustawienia systemu operacyjnego. Do wykonania tego zadania wystarczą narzędzia wbudowane w Windows. Prezentujemy jak wykonać kompletną kopię zapasową w Windows 7.

Poszukiwanie i wybór dobrego narzędzia do robienia kopii zapasowych może zając sporo czasu. Użytkownik nie może sobie jednak pozwolić na zbyt dużą zwłokę. Najważniejsze dane, pliki i ustawienia systemu trzeba archiwizować regularnie. Tylko systematyczność zminimalizuje kłopoty i czas odzyskania danych w razie ewentualnej awarii.

Program do tworzenia kopii zapasowych został wbudowany w Windows. Wprawdzie jest to proste i mało elastyczne narzędzie, ale z powodzeniem spełnia swoje zadanie. Alternatywne rozwiązania przedstawiliśmy w galerii "najlepsze programy do robienia kopii zapasowych".

Zobacz również:

Jak zabezpieczać pliki z pomocą narzędzia Kopia zapasowa w Windows 7:

Tworzenie kopii

(rys.1)Kliknij, aby powiększyć(rys.1) 1. Otwórz Panel sterowania i kliknij Wykonaj kopię zapasową komputera w sekcji System i zabezpieczenia (w widoku klasycznym Kopia zapasowa/Przywracanie).

Podczas pierwszego uruchomienia wybierz Konfiguruj tworzenie kopii zapasowej (rys.1).

(rys.2)Kliknij, aby powiększyć(rys.2) 2. Wybierz lokalizację, w której zostanie umieszczony plik kopii (rys.2).

Możesz wskazać inną partycję, drugi dysk fizyczny, nośnik zewnętrzny (pamięć flash bądź płytę DVD), a nawet lokalizację sieciową.

Najszybszą metodą zapisu będzie wybranie dysku lub partycji ale pamiętaj, że w razie awarii nośnika dane mogą zostać utracone.

Kliknij przycisk Dalej.

Kopia w sieci

(rys.3)Kliknij, aby powiększyć(rys.3) Jedną z bezpieczniejszych lokalizacji, w których możesz umieścić pliki kopii jest sieć lokalna. Wybierz tę opcję jeżeli na dysku sieciowym masz wystarczającą ilość miejsca a twoje uprawnienia zezwalają ci na zapis.

Kliknij Zapisz w sieci..., wpisz ścieżkę do serwera i udziału sieciowego bądź wyszukaj odpowiedni katalog po kliknięciu Przeglądaj.

Uzupełnij pola nazwą użytkownika oraz hasłem, które uprawnia do zapisu danych w sieci (rys.3).

Zaakceptuj zmiany przyciskiem OK.

(rys.4)Kliknij, aby powiększyć(rys.4) 3. Jeżeli pozostawisz zaznaczoną opcję Wybierz automatycznie (zalecane) Windows sam zadecyduje jakie dane zarchiwizować.

Będą to między innymi pliki z Bibliotek (tylko te zapisane lokalnie), a także z folderów Application Data, Kontakty, Pulpit, Pobieranie, Ulubione, Łącza oraz, Zapisane gry i Wyszukiwania.

Jednocześnie utworzony zostanie obraz systemu. Po kliknięciu Pozwól mi wybrać będziesz musiał sam wskazać pliki i katalogi do skopiowania (rys.4).

Uwaga! W każdym przypadku dysk źródłowy oraz docelowy muszą być sformatowane w systemie plików NTFS.

Kliknij Dalej.

(rys.5)Kliknij, aby powiększyć(rys.5) 4. W ostatnim oknie kreatora konfiguracji możesz ustalić kiedy ma być tworzona kopia zapasowa danych i jak często (rys.5).

Harmonogram zmienia się po kliknięciu łącza Harmonogram zadań.

Pamiętaj, że w czasie kiedy zaplanowany jest zapis kopii komputer powinien być łączony.

Zakończ konfigurację przyciskiem Zapisz ustawienia i uruchom wykonywanie kopii zapasowej.

(rys.6)Kliknij, aby powiększyć(rys.6) 5. Jeżeli chciałbyś wykonać pozaplanową archiwizację danych, to po uruchomieniu narzędzia Kopia zapasowa kliknij przycisk Utwórz kopię zapasową teraz (rys.6).

Możesz też zapisać sam obraz. Wybierz w tym celu łącze Utwórz obraz systemu widoczne w lewej części okna.

Konwersja na NTFS

Dysk sformatowany w systemie plików FAT możesz bez najmniejszego kłopotu przekonwertować do systemu NTFS. Nie utracisz przy tym żadnych danych. Aby dokonać konwersji, otwórz z uprawnieniami administratora okno Wiersz polecenia (Cmd). Jeżeli nie jesteś zalogowany jako Administrator, kliknij prawym przyciskiem myszy na skrót do programu i wybierz Uruchom jako administrator. Wpisz polecenie convert [dysk]: /fs:ntfs, gdzie [dysk] oznacza literę dysku, który zamierzasz poddać konwersji. Wciśnij [ENTER]. Modyfikacja partycji systemowej wymaga dodatkowo restartu komputera.

Odzyskiwanie danych

(rys.7)Kliknij, aby powiększyć(rys.7) 1. Uruchom program Kopia zapasowa i przejdź do dolnej części okna.

Masz możliwość odzyskania swoich plików, plików innych użytkowników bądź ustawień systemu (korzysta z Punktów przywracania).

Zmianę wersji kopii wykonuje się po kliknięciu Wybierz inną kopię zapasową, aby przywrócić z niej pliki.

Wybierz na przykład Przywróć pliki wszystkich użytkowników (rys.7).

(rys.8)Kliknij, aby powiększyć(rys.8) 2. Musisz teraz określić, co chcesz odzyskać. Do wyboru masz pojedyncze pliki i całe katalogi.

Aby przywrócić wszystkie dane kliknij przycisk Przeglądaj foldery, zaznacz folder kopii zapasowej (rys.8) i kliknij Dodaj folder.

Wybierz Dalej, pozostaw domyślne zaznaczenie W oryginalnej lokalizacji i rozpocznij operację przyciskiem Przywróć.

3. Pojedyncze obiekty można wyszukać po kliknięciu Przeglądaj pliki.

(rys.9)Kliknij, aby powiększyć(rys.9)Pomiędzy danymi w oknie kopii porusza się tak, jak w oknie Exploratora Windows.

Możesz też skorzystać z wyszukiwarki. Wybierz w tym celu Wyszukaj...

Wpisz poszukiwaną frazę i kliknij Wyszukaj. Zaznacz pliki do odzyskania i zatwierdź przyciskiem OK (rys.9).

Kliknij Dalej i Przywróć.

W razie poważnej awarii

Proces tworzenia kopii - rezerwa.Kliknij, aby powiększyćProces tworzenia kopii - rezerwa. Nawet najlepsza i najbardziej aktualna kopia zapasowa nie przyda się na nic, jeżeli nie można uruchomić komputera, by z niej skorzystać. Dlatego oprócz regularnego archiwizowania plików należy zaopatrzyć się w dysk startowy, który umożliwi wystartowanie peceta i odczyt archiwum. Taki dysk można utworzyć z poziomu interfejsu Windows.

Po uruchomieniu narzędzia Kopia zapasowa kliknij łącze Tworzenie dysku naprawy systemu.

Wskaż napęd, który użyjesz do nagrywania, umieść w nim czystą płytę DVD i kliknij przycisk Utwórz dysk.

21 komentarze

Dodaj komentarz

~Anka

29-07-2015 20:17

A ja nie mogę zaznaczyć, aby przy tworzeniu kopii zapasowej systemu dołączyć też obraz systemu. Opcja jest widoczna, ale lekko wyblakła i nie można tego kwadracika zaznaczyć. W czy tkwi problem? Albo jak w takim razie zrobić kopię obrazu systemu Windows 7 Proffessional?

~a4

01-03-2015 17:02

co to jest windows?

~Mamrotek

28-02-2015 10:55

Nie mam możliwości tworzenia kopii na dysku sieciowym

dobii

03-12-2014 00:14

Witajcie... tak przeleciałem ten art i nic się nie dowiedziałem oprócz że jak wcisnę D to na monitorze wyświetli się D (jak do du..y) po co takie pisanie rzeczy oczywistych nie mam zielonego pojęcia... a problem jest właśnie z kompatybilnością ale oprocz tego bywa że ów kopia to utopia a bardziej może być potrzeba kopia systemu... kopie zrobić się zrobi ale przywrócić po 3ch latach to już nie to samo dysk się postarzał i nie chce tej kopii producent go tak zbudował/zaprogramował że z czasem się zużywa i nie chce powrotu do młodości a co dopiero jak się dysk wymieni a to ci zagadka

dobii

03-12-2014 00:14

Witajcie... tak przeleciałem ten art i nic się nie dowiedziałem oprócz że jak wcisnę D to na monitorze wyświetli się D (jak do du..y) po co takie pisanie rzeczy oczywistych nie mam zielonego pojęcia... a problem jest właśnie z kompatybilnością ale oprocz tego bywa że ów kopia to utopia a bardziej może być potrzeba kopia systemu... kopie zrobić się zrobi ale przywrócić po 3ch latach to już nie to samo dysk się postarzał i nie chce tej kopii producent go tak zbudował/zaprogramował że z czasem się zużywa i nie chce powrotu do młodości a co dopiero jak się dysk wymieni a to ci zagadka

erwe

30-09-2014 13:29

to jest dobry ppomysł

olo

30-09-2014 13:29

to jest dobry ppomysł

pala

30-09-2014 13:29

to jest dobry ppomysł

polski gość

24-03-2014 18:08

Cyt.:"nie trzeba robić backupy ale mieć dysk ..." Jeśli "nie trzeba" robić, to 'czegoś', a nie 'coś'. Słowo "backup" jest rodzaju męskiego (jest ten 'backup', a nie ta 'backupa'), więc w liczbie mnogiej: "nie trzeba robić backupÓW. -> trzeba robić backupy -> nie trzeba robić backupów

Miodek

03-11-2014 14:42

a może, drogi Watsonie, chodziło o robienie backupU? Bliskość U oraz Y na klawiaturze mocno na to wskazują... Ale dziękujemy za wykład.

Miodek

03-11-2014 14:42

a może, drogi Watsonie, chodziło o robienie backupU? Bliskość U oraz Y na klawiaturze mocno na to wskazują... Ale dziękujemy za wykład.

mały

25-09-2013 19:16

a ja chcem nowe oprogmownie wgrac to jak zrobic to kopie zapasowo

gościu

26-02-2013 10:47

http://www.programoss.pl/121-jak-zrobic-kopie-zapasowa.html

marek

11-01-2013 01:09

co to jest kopia zapasowa?

pakomm

17-07-2012 12:46

w moim windows 7 premium dołączonym do laptopa acer nie ma możliwości tworzenia kopi na dysku sieciowym. Dlaczego? Mam zapamowany dysk sieciowy i explorer go widzi ale nie da się wybrać zapisz w sieci tak jak na rys 2 - bo po prostu nie ma tego przycisku. Da się to naprawić?

Dexon

18-07-2012 10:59

Nie da się naprawić... Windows 7 Home Premium nie ma opcji kopii na dysku sieciowym. Taka opcja pojawia się dopiero w wersji Proffessional.

~rene

01-11-2010 11:43

czy kopia zapasowa zachowuje cały system na płycie czy tylko pewne jego elementy ?

~jurgen86

11-05-2010 17:24

Tylko zewnętrzne narzędzia: dd oraz partimage.

~VietnaM

11-05-2010 17:14

~Moneetor: Należało użyć programu MigWiz zawartego na płycie instalacyjnej z Windows7 wtedy miałbyś swoje dane. Tak samo zresztą będzie pewnie można przywrócić dane z powiedzmy Se7en na Windows8...

~Gość

11-05-2010 12:35

Moneetor: zapewniam, że polecenia z MS DOS 6.11 w stylu backup i restore, też nie tworzyły obrazów kompatybilnych z MS Windows 8. Nie do tego ten backup w Windows 7 służy. Aby zrobić kopie między różnymi wersjami Windows, nie trzeba robić backupy ale mieć dysk (ostatecznie partycję) z plikami które chcesz mieć w nowym systemie - czyli nic nie trzeba robić, nawet nie trzeba marnować czasu. Jezeli jednak wszystko trzymasz na jednej partycji, to twój wybór niepoprawnych praktyk.

~Moneetor

11-05-2010 12:06

Kiedyś postanowiłem skorzystać z programu do tworzenia kopii zapasowej zawartego w windows. Po migracji na nową wersję windows nie było możliwości odzyskania tych danych bo... narzędzie nie jest zgodne wstecz. Gdybym wtedy użył zwykłego WinRARa, albo chociaż WinZipa - miałbym te dane. Nadal wątpię, czy backup zrobiony w windows 7 da się odzyskać w windows 8.