Obraz dysku krok po kroku - jak to zrobić?

Obraz dysku to najpewniejsza metoda na zabezpieczenie danych, aplikacji i systemu. Eliminuje konieczność reinstalacji programów, ich konfiguracji i oszczędza mnóstwo czasu w razie awarii komputera. Pokazujemy jak krok-po-kroku, całkowicie za darmo i szybko, przygotować płytę ratunkową Windows oraz płytę lub USB z obrazem partycji systemowej.

Kopie zapasowe można robić w postaci pojedynczych plików bądź jako obraz całych partycji i dysków. Pierwsza metoda jest szybsza, ale zabezpiecza jedynie "suche" dane.

Jeżeli chcesz skorzystać z rozwiązania, które pozwoli Ci faktycznie zaoszczędzić czas w razie poważnej awarii komputera, to powinieneś przygotować ratunkową płytę startową oraz płytę z obrazem partycji systemowej. Dzięki nim, po awarii nie stracisz czasu na reinstalację systemu i programów, a także szybko odzyskasz Windows, wszystkie programy oraz zapisane dane. Co najważniejsze - nie będziesz musiał nic instalować ani konfigurować!

Zobacz również:

Przedstawiamy w jaki sposób krok-po-kroku przygotować odpowiednie nośniki ratunkowe DVD lub USB. Nasze porady oparliśmy na darmowym programie Paragon Backup&Recovery 10.2 Free Edition.

Dysk startowy

Jeżeli awarii ulegnie partycja systemowa, na nic przydadzą się jej obrazy zapisane na dysku w komputerze. Aby z nich skorzystać trzeba uruchomić komputer, a ten nie chce przecież działać. Takiej sytuacji zapobiega płyta startowa. Służy ona do uruchomienia peceta i zawiera narzędzia, które umożliwiają skorzystanie z zapisanego na dysku obrazu. Płytę startową warto zrobić zaraz po pierwszym uruchomieniu Paragon Backup&Recovery.

(Dysk startowy) Krok 1

Wybór opcji tworzenia płyty ratunkowejKliknij, aby powiększyćWybór opcji tworzenia płyty ratunkowej

Zainstaluj i uruchom program. Podczas instalacji potrzebny ci będzie dostęp do Internetu. Aplikacja wymaga rejestracji, po której producent wyśle na twoją skrzynkę e-mail bezpłatny ale niezbędny do jej uruchomienia klucz produktu i numer seryjny. Po wystartowaniu kliknij od razu łącze create Recovery CD {1} widoczne w komunikacie wyświetlonym w prawym dolnym rogu okna.

(Dysk startowy) Krok 2

Kreator nośnika zapisuKliknij, aby powiększyćKreator nośnika zapisu

Wybierz przycisk Next w oknie kreatora i wskaż nośnik, na którym zostaną umieszczone pliki startowe. Do wyboru masz pamięć flash bądź płytę CD {2}. Pierwsza opcja jest szybsza, druga gwarantuje większa elastyczność (nie wszystkie starsze komputery potrafią się uruchomić z napędu USB).

(Dysk startowy) Krok 3

Wybór wersji narzędzi startowychKliknij, aby powiększyćWybór wersji narzędzi startowych

Zdecyduj, czy chcesz skorzystać z domyślnego generowanego przez program, zestawu narzędzi startowych czy chcesz wykorzystać swój własny. Jeżeli nie masz pewności pozostaw zaznaczona opcję Typical {3}.

(Dysk startowy) Krok 4

Umieść nośnik w napędzie, bądź złączu USB (pamiętaj, że wszystkie znajdujące się na nim dane zostaną usunięte). Wskaż go, kliknij Next, a następnie OK. Po chwili niezbędne pliki startowe zostaną skopiowane. Przyciskiem Finish zakończ pracę kreatora.

*Porada: Start z dysku USB

Opcja uruchamiania z napędu USBKliknij, aby powiększyćOpcja uruchamiania z napędu USB

Jeżeli utworzyłeś dysk startowy w zewnętrznej pamięci flash, to zanim z niej skorzystasz musisz w BIOSie ustawić uruchamianie komputera z dysku USB. Odpowiedzialna za to opcja w różnych modelach płyt głównych może być umieszczona w różnych miejscach - na przykład Boot device priority. Zawarty w niej parametr 1st Boot Device definiuje się najczęściej jako: Removable Dev. {4}.

33 komentarze

Dodaj komentarz

Wujek Sam

09-04-2014 04:46

Niestety, w wersji 2014 Free tego programu nie wiadomo gdzie utworzyć dysk startowy. Sam backup da się zrobić, ale nie wiadomo kompletnie czy dysk startowy z preinstalowanego Widowsa 7 (jaki można sobie zrobić na pendrive) w ogóle rozpozna kopię partycji z Paragona (wybrałem kontener "MS coś tam", zamiast Paragona, ale na dwoje babka wróżyła...).

czytnik

28-02-2014 10:02

AOMEI Partition Assistant Standardodać -robi to ale komputer czyli system musi być sprawny - a jeśli "padnie" dysk systemowy to wszystko jest nie przydatne. AOMEI zapisuje w swoim języku nie robi backupu samo startującego

Już dziadek

26-02-2014 20:37

Dla niewprawionych polecam program AOMEI Partition Assistant Standard. W opcji "Kreator kopiowania dysku" wskazujemy dysk zewnętrzny i mamy system na nim. Przed chwilą tego dokonałem i akurat testuję. Sprawa prosta jak sznurek do snopowiązałki. I nie trzeba się rejestrować na stronie programu, oraz jest po polsku.

Wypełnij wszystkie pola

09-02-2014 10:35

karny kutas za SPAM na stronie

NiCk

09-02-2014 10:35

karny kutas za SPAM na stronie

nick

10-03-2013 16:40

Chodzi mi o to, zeby mozna bylo zrobic identyczna kopie pracujacego twardego dysku na innym twardym dysku, ktory po zamianie funkcjonowalby identycznie jak stary dysk, a nie jakies opowieci o DVD. Bootable HD wraz z programami ma prawie 100 Gb i co tutaj zawracacie glowe z jakimis DVD

chagier:D

07-04-2013 20:31

macrium reflect tylko szybki i niezawodny ofd lat gruzja88@o2.pl

anok

30-04-2012 15:21

Co jeden to głupszy na tym forum.

ghost

21-11-2011 19:32

też kiedyś robiłem backup mam stos płyt, wtedy nie było DVD tylko CD-R, i co z tego, nie mam już możliwości zainstalowania programu, który ten backup odczyta (brak kieszeni na dyskietkę), a za nowej wersji już mi się nie chce kupować, . Ale ja nie o tym... Potrzebuje informacji jak można zrobić Backup dysku HDD podłączonego przez USB na dysku C, lub innym.

Jacek

29-10-2011 19:31

Panowie, mam takie pytanie: czy tworząc obraz partycji a właściwie całego dysku C, będzie skopiowana także ukryta partycja recovery? Mam Samsunga n150, używam na wyjazdach i kiedyś coś z pewnością padnie - chcę mieć kopię całości i móc odtworzyć. Jeżeli pytanie jest naiwne to przepraszam ale nie mogę znaleźć odpowiedzi. Dane mam archiwizowane na bieżąco, z tym sobie radzę. Dzięki za odpowiedź.

~amikke

16-03-2011 17:47

@Gość (ten pierwszy i drugi) "Pięć wykrzykników... Niepodważalny znak szaleństwa" (Terry Prathet)

~m

27-05-2010 17:19

Używam od paru lat programu.Wcześniej nazywał się Paragon Drive Backup a teraz Paragon Backup&Recovery 10.2 Free Edition. Najlepiej zaraz po zainstalowaniu świeżego Windowsa i potrzebnych programów zrobić backup.Powinno się zmieścić na jednej płycie DVD DL 8.5 GB. Oprócz tego utworzyłem osobną partycję (D:) dla backupu partycji systemowej(C:) i tego sposobu najczęściej używam. Kiedy mam już zaśmiecony dysk stosuję operację odzyskiwania.Później aktualizuję wszystkie zainstalowane programy a następnie robię backup z partycji C: na partycję D: usuwając wcześniej starszą wersje backupu

~zb

20-05-2010 18:05

Ja tak robię i jestem zadowolony,ale to nie można tego traktować jako propozycję dla szerokich mas. Nie jestem co prawda ekspertem ani informatykiem,ale też nie instaluję bezkrytycznie wszystkiego ,więc uważam jest do bardzo dobre rozwiązanie dla cokolwiek świadomych użytkowników komputerów.A sam artykuł nie oceniając czy jest dobry czy nie,niesie dla szerokich mas pożyteczną informację,że warto robić kopie bezpieczeństwa systemu. I to co pisze powyżej Marek,jest właśnie tym co robię. Prawie wszystkie laptopy mają kopię systemu na partycji recovery,tylko że tamtych kopii nikt na bieżąco nie aktualizuje.

~Gość

19-05-2010 18:03

Kompletnie nie rozumiem po co cały artykuł na dd if=/dev/sda of=/mnt/drugidysk/BAKAP

~Marek

19-05-2010 11:14

Żeby nie stracić danych backup trzeba robić w miarę często, a ważne pliki nie zapisywać na partycji C.A tak w ogóle to polecam Acronis True Image.Na dobrą sprawę to nie potrzeba nawet robić płyty startowej, chociaż i to działa idealnie.Wystarczy uruchomić opcję Activate Startup Recovery Manager.Gdy padnie C, podczas uruchamiania wciskamy F 11,podajemy gdzie znajduje się nasz backup i po problemie.Pozatym jest w stosunku do Paragona duuuużo szybszy.To nie reklama ale naprawdę wart jest swojej ceny.

~max

19-05-2010 10:45

re markowski: nie dziw się, tutaj (na pcworld) jest specjalny rezerwat dla troli. Ten, kogo krytykujesz, jest jednym z bardziej wyrazistych przykładów. re tad: chcesz powiedzieć, że w Windowsie stworzenie drugiej partycji jest tak trudne, że laik sobie z tym nie poradzi? Ach gdzież ta legendarna prostota Windowsa?;)

~Gość

19-05-2010 09:05

zb: alez to nie jest tak całkiem dobre co proponujesz dla szerszych mas instalujących co popadło, wiele ataków moze konczyć sie nadpisywaniem sektorów na dyskach i wtedy nie ma znaczenia jak bardzo zaprotegowana jest jakaś partycja na jakimś dysku. To już lepiej jest chociaż mieć 2 dyski zewnętrzne (teraz już są całkiem tanie) robić naprzemiennie na nich zwykle backup zmian i odłączać od komputera. Generalnie procedur poprawnego robienia kopii bezpieczeńśtwa ani obrazu partycji nie przeskoczysz namiastkami jakie były opisane.

Marek

20-08-2012 18:59

Koleś widać że niewiele w swym życiu robiłeś i niewiele wiesz a się mądrzysz. OBRAZ KOLEŚ TO ROBISZ SYSTEMU Z PROGRAMAMI PO CZYSTEJ INSTALACJI I TO KONIEC JAKICHŚ KOPII PARTYCJI. POTEM ROBISZ KOPIĘ DANYCH GDZIE CHCESZ I ILE CHCESZ. JEŻELI UWAŻASZ ŻE JEST SENS ROBIĆ KOPIĘ CAŁEJ PARTYCJI DLATEGO ŻE ZAPISAŁEŚ PLIK W WORD O OBJĘTOŚCI 20 KB - TO MÓWIĄC KRÓTKO PRZEMYŚL SPRAWĘ.

~Szymon

18-05-2010 23:05

ale ta metoda w zyciu clonezilli nie pobije :D Multicast clone to jest to co tygrysy lubia najbardziej ;-) Nawet WDS (RIS) sie przy niej chowa :D Nie ma to jak boot przez PXE przy klonowaniu dyskow.

~jk2

18-05-2010 22:18

Każdy który ma jakiekolwiek pojęcie o systemie wie, że stworzenie obrazu dysku przywraca go do momentu jego utworzenia-więc pisanie o tym jest zupełnie zbyteczne (wie to nawet pierwszoklasista panie "gościu").Porady pisane przez redaktorów IDG służą przede wszystkim ludziom początkującym a nie mającym pewną wiedzę w tej dziedzinie i wymądrzanie się na łamach tej dyskusji jest tylko i wyłącznie zaistnieniem w jakiś sposób. Świadczy to bardzo niskiej kulturze osobistej i szacunku dla innych, którym może te porady rozjaśnią trochę w głowach. A język jakim się posługuje "gość" jest wyrazem jego tępoty i zarozumialstwa - gratuluję takiej postawy. Każdy może mieć swoje zdanie, ale teksty np "wal się w ryj" świadczą o całkowitym upodleniu piszącego te słowa.

~markowski

18-05-2010 20:55

cytat: ~Gość ocena: brak ocenyIP: 89.72.211.9 18-05-2010, 18:25JM zwróć uwagę gościu że to straszliwie ważna informacja dla laika - pomysli że mu przywróci wszystko a potem będzie zdziwiony że jakas ważna praca poszła ....... a tekst jest taki by zmusić tych leszczy z idg do wytężenia delikatnie mózgownicy bo pisza te teksty przecież dla laików!!!!! pomyśl troszke gościou na przyszłość i na koniec dopiszę - wal się na ryj :) ---------------------------------------------- Ja myślałem że 75 milionów lat temu takie trolle (dinozaury) już wymarły.Czym Ty sie popisujesz człowieku bo z twojego wpisu wynika że nie masz zielonego pojęcia o komputerach a tylko ubliżasz ludziom.

~obeznany

18-05-2010 19:12

LOL Northon Ghost 14.0 lipa tak jak 15.0. Najlepszy był Northon Ghost pod DOSa z 2003 bez wodotrysków. Obraz partycji z czystym systemem (np XP) max do 4min. Przywracanie też max do 4min. Nie raz używałem i zero problemów. Możliwa kompresja i nagrywanie na CD/DVD z możliwością dzielenia. ( PS. Do partycjonowania GParted z jakiegoś LiveCD Linux np. Ubuntu i po sprawie - możliwość resize''u bez utraty danych i wszystko za darmo.)

~Gość

18-05-2010 18:25

JM zwróć uwagę gościu że to straszliwie ważna informacja dla laika - pomysli że mu przywróci wszystko a potem będzie zdziwiony że jakas ważna praca poszła ....... a tekst jest taki by zmusić tych leszczy z idg do wytężenia delikatnie mózgownicy bo pisza te teksty przecież dla laików!!!!! pomyśl troszke gościou na przyszłość i na koniec dopiszę - wal się na ryj :)

~zb

18-05-2010 17:49

Od lat robię kopię partycji i mam święty spokój z awariami systemu.Używam acronisa i robię automatycznie dwie kopie w tygodniu ,jedną na innej partcji a drugą na partycji secure zone. Skorzystałem kilka razy wciągu 4 lat z funkcji przywracania i wiem,że to doskonały sposób na to żeby mieć zawsze sprawny i świeży system.

~JM

18-05-2010 16:33

"a może geniuszu dodasz że backup partycji przywraca dane wszystkie ALE TYLKO Z MOMENTU WYKONANIA TEGOZ BACKUPU !!!!!!!!!!!! czyli wszystko co było zapisane po backupie BEZPOWROTNIE ZNIKNIE !!!!!!!!" A ile ty "geniuszu" masz latek? Bo piszesz jakbyś miał najwyżej 10...Następnym razem sobie daruj takie bezwartościowe i agresywne komenty bo kompletnie nic nie wnoszą.

~fffatman

18-05-2010 15:43

@GRYZLI: Dane do skompresowania z partycji systemowaej nawet w Viście nie mają prawa zajmować 87G.

~Gość

18-05-2010 13:36

alfabit2: zrobić drugą partycję gdy nie potrafi się użyć prostego programu do robienia zewnętrznych obrazów partycji? Czy wg ciebie poważnie druga partycja miałaby być wartym uwagi "zabezpieczeniem" przed zniszeniem danych w wyniku uszkodzenia się sprzętu lub ataku programowego na np. zawartość tego dysku czy może przed skutkiem eksperymentów domorosłego użytkownika?

alfabit2

18-05-2010 13:27

To proste, kupujesz duuuużo płyt ;). A poważniej: podzieliłbym dysk na dwie partycje i przerzucił dane na tę drugą.

~GRYZLI

18-05-2010 12:58

no coz wszystko by było ok.gdyby bylo po polsku.A tak ,taki ktos jak ja 55 latek,ktory zna ruski i niemiecki jako tako,moze sie usmiechnac.Klikam i klikam ,i nic z tego nie wynika.Dla mnie zbyt niejasno opisana cała operacja,a własciwie dwie ostatnie fazy.No i jeszcze jedna sprawa,przeciez dysk np.C ma u mnie 87 Gb ,jak to zapisac na płycie ?

~GRYZLI

18-05-2010 12:58

no coz wszystko by było ok.gdyby bylo po polsku.A tak ,taki ktos jak ja 55 latek,ktory zna ruski i niemiecki jako tako,moze sie usmiechnac.Klikam i klikam ,i nic z tego nie wynika.Dla mnie zbyt niejasno opisana cała operacja,a własciwie dwie ostatnie fazy.No i jeszcze jedna sprawa,przeciez dysk np.C ma u mnie 87 Gb ,jak to zapisac na płycie ?

~Gość

18-05-2010 11:32

ps.więcej i sensowniej napisane jest w pliku help do programu niz w tych marnych wypocinach

~Gość

18-05-2010 11:25

"Jeżeli awarii ulegnie partycja systemowa, na nic przydadzą się jej obrazy zapisane na dysku w komputerze. Aby z nich skorzystać trzeba uruchomić komputer, a ten nie chce przecież działać. Takiej sytuacji zapobiega płyta startowa. Służy ona do uruchomienia peceta i zawiera narzędzia, które umożliwiają skorzystanie z zapisanego na dysku obrazu. Płytę startową warto zrobić zaraz po pierwszym uruchomieniu" CO TO ZA BZDURA ???????? wiesz czym jest obraz partycji?chyba nie!!! kazdy powazny program do tworzenia obrazów partycji ma narzedzia do tworzenia płyt startowych(dyskietek, cd i pendrive) a także tworzy płyty startowe z zapisanym obrazem dla pełnej automatyzacji !!!!!!

~Gość

18-05-2010 11:22

a może geniuszu dodasz że backup partycji przywraca dane wszystkie ALE TYLKO Z MOMENTU WYKONANIA TEGOZ BACKUPU !!!!!!!!!!!! czyli wszystko co było zapisane po backupie BEZPOWROTNIE ZNIKNIE !!!!!!!! chcesz radzić to najpierw daj ostrzeżenie bo potem ludzie wyklna cie w niebogłosy za durne porady płyte ratunkowa do windowsa mozna sobie darować - jesli uda się uratowac to praktycznie nigdy nie działa poprawnie i tak potrzebna jest reinstalacja po wczesniejszym zabezpieczeniu potrzebnych nam plików